Készült: 2024.09.21.00:15:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2018.09.24.),  221-224. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 6:08


Felszólalások:   217-220   221-224   225-226      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő asszony! Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Schmuck Erzsébet képviselő asszony, LMP-képviselőcsoport: „Az autóipar helyett miért nem az emberek érdekeit képviseli a kormány Brüsszelben?” címmel. Öné a szó.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Mindent elmond a kormány politikájáról, az emberekhez való viszonyról, a közjó védelméről az, amit néhány nappal ezelőtt Szijjártó Péter Münchenben az Audi és a BMW vezetőivel tartott megbeszélésen mondott. Azt mondta: Magyarország soha nem fog olyan javaslatot támogatni Brüsszelben, amely rontaná a német és ezen belül a bajor autóipar helyzetét, mert szerinte a magyar érdek és a bajor érdek maximálisan egybeesik abban, hogy el kell utasítani a klímapolitika területén 2030-ra kitűzött európai uniós célok megváltoztatására, pontosabban szigorítására irányuló brüsszeli törekvéseket.Ez a kijelentés sok mindent elárul a kormányról. Először is elárulja, hogy a kormány az autóipar markában van, és hogy továbbra is azt a szűk látókörű gazdaságpolitikát akarja folytatni, mint amit eddig. Egyáltalán nem áll szándékában a kormánynak az autóipartól, a járműgyártástól való függésünket oldani.

De azt is elmondja, hogy a kormány Brüsszelben nem a magyar emberek életminőségének a javításáért, hazánk természeti értékeinek a megőrzéséért, környezetminőségének javításáért lobbizik, hanem az autóipar érdekeiért. És ami különösen sajnálatos, hogy a kormány semmit nem ért meg, és semmit nem értett meg a klímaváltozás súlyosságáról. Fel nem fogja, hogy a klímaváltozás milyen társadalmi és gazdasági változásokat idéz elő, és hogy az elkövetkezendő évtizedekben mennyire el fogja mélyíteni a migrációs válságot.

Emberek milliói fognak elindulni, elhagyni lakóhelyüket, mert az lakhatatlanná, élhetetlenné válik. És már azt a helyzetet kerítéssel és még közös európai akarattal sem lehet majd megállítani.

A kormány célja, mint ahogy azért már néhányszor hallottuk, hogy Magyarországot Közép-Európa járműipari központjává tegye. Ahányszor csak megjelenik egy autóiparba befektetni szándékozó, bőséges támogatást kaphat, és kap is a közpénzből. Ezért lett azután Magyarországon a külfölditőke-beáramlásnak az egyik legfontosabb területe a járműgyártás. Pedig már most is jelentős súlya van a járműgyártásnak a magyar gazdaságban. Szijjártó Pétert idézve: a teljes magyar ipari termelés 18, a GDP-nek pedig 10 százalékát adja a járműipar.

Szeretném felhívni a kormány figyelmét arra, hogy a magyar és a bajor autóipart nem a brüsszeli döntéshozók szigorúbb klímacéljai fenyegetik, hiszen a szigorúbb kibocsátási előírások minden gyártóra vonatkoznak, hanem az autóiparban várható szerkezeti átalakulások, na és persze a konjunktúra vége. A hazai motor- és autógyárak teljes mértékben, míg a beszállítói hálózat jelentős része belsőégésű járműveket gyárt, illetve azokhoz állít elő alkatrészeket, miközben az elektromos autózás megállíthatatlanul terjed, és a várakozások szerint tíz éven belül a globális autóértékesítés 20-25 százalékát adja majd. Ehhez képest mi mit teszünk? Bezárjuk magunkat a múlt struktúrájába.

És itt van a robotika. A robotika kezdetét éljük, és azt is látni kell, hogy a digitalizáció és a robotika is teljesen átalakítja majd az ágazatot. Nagy valószínűséggel, akik ma az összeszerelő ágazatban dolgoznak, nem fognak helytállni a magas hozzáadott értéket igénylő digitalizációs világban. Azzal is számolni kellene, hogy nem mehet örökké, hogy mindig több és több autót gyártunk, újabb és újabb kapacitások jönnek létre.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az autózásnak és a szükséges infrastruktúrának vannak környezeti korlátai. Ezt tudomásul kell venni. A klímaváltozás súlyosságát, annak következményeit pedig illene már a kormánynak megértenie. Ha egy picit is megértené, akkor Szijjártó Péter biztos nem tenne ilyen kijelentést, hogy Brüsszelben a magyar kormány azért fog lobbizni, hogy az Európai Unió 2030-ig szóló klímacéljait ne lehessen szigorítani.

Javasolom, hogy a kormány vegyen leckét Áder János köztársasági elnöktől. Ő arra hívja fel a figyelmet, és idézem: „A klímaváltozás az emberiséget fenyegető legnagyobb veszély, amelyről nem hatásvadász szónoki fordulat azt állítani: civilizációnk jövője a tét.” És kiemeli: „Minél inkább halogatjuk döntéseinket, annál radikálisabb fordulatra lesz majd szükség később.” Köszönöm a figyelmet. (Taps az LMP és a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Völner Pál államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársam! Tisztelt Ház! Ami a felszólalásból kimaradt, hogy a 2030-ig szóló klímacélokat Magyarország is elfogadta, sőt élharcosa volt. Ezek nagyon ambiciózus célok, világviszonylatban kiemelkedőek.Arról sem szabad elfeledkezni, hogy ezek az autógyártók azok, akik az elektromos autókat majd gyártani fogják, akiknek idő kell az átállásra, és nagy erőfeszítéseket tesznek, köztük főleg a Magyarországon megtelepültek, akik ennek az élharcosai.

A másik pedig, hogy mindenféle olyanfajta felelőtlen és nem a technológiai folyamatokat figyelembe vevő változás, ami a magyarországi munkahelyeket, gyárakat veszélyezteti, az felelőtlen és nem képviselőhöz méltó felszólalás. Köszönöm.




Felszólalások:   217-220   221-224   225-226      Ülésnap adatai