Készült: 2024.04.28.01:21:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2020.05.04.),  70-79. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:56


Felszólalások:   62-69   70-79   80-81      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Kásler miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Oláh Lajos, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Ezt meg már így, hogy?” címmel. A miniszter úr, távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem Oláh képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a minisztertől személyesen kéri a választ.

DR. OLÁH LAJOS (DK): Köszönöm szépen, elfogadom.

ELNÖK: Öné a szó, Oláh képviselő úr.

DR. OLÁH LAJOS (DK): Köszönöm szépen, elnök úr, elfogadom, annál is inkább, mert szívesebben teszem fel az államtitkárnak ezt a kérdést, mint egy olyan miniszternek, aki egy 32 éves ember haláláról szóló kérdést szórakoztatónak nevezett. (Németh Szilárd István: Nem ezt mondta, ne hazudj!) Azt gondolom, hogy most nem tehet mást, mint hogy tényleg bemegy Orbán Viktor szobájába. Ismétlem, itt, előttünk három perce mondta, hogy szórakoztatta ez a dolog. (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.  Dr. Budai Gyula: Nem ezt mondta, Lajos, ne hazudjál!) Tisztelt Államtitkár Úr! Szomorú rekordot sikerült önöknek beállítani, 2001 óta a legkevesebb, 91 400 tanuló jelentkezett a felsőoktatásba, 20 ezerrel kevesebb, mint tavaly. 2011 óta tendenciaszerűen csökkent a jelentkezők száma, a fölvettek és a hallgatók száma egyaránt. A nappali képzésben részt vevő hallgatók száma a rendszerváltás óta az önök 2010-es kormányra kerüléséig minden egyes évben nőtt, attól kezdve viszont évről évre alacsonyabb lett. 2014 óta pedig már a diplomások aránya is csökkent. Az Európai Unióban ez az arány rajtunk kívül szinte mindenütt növekszik, a legtöbb régiós versenytársunk esetében pedig az EU-s átlagot is jóval meghaladja ez a növekedés.

Szorosan összefügg mindez a miniszterelnök munkaalapú társadalomról alkotott képével, melynek lényege, hogy Magyarország az összeszerelő üzemek és betanított munkások hazájává váljék. Önök ezért bármire szívesebben költenek, mint a felsőoktatásra. A járvány gazdasági hatásai elleni védekezés ürügyén önök első intézkedéseik egyikeként a kivetett különadókból pótolták a látványsportok taóból való részesedését. Eközben az egyetemeken a megszorításokat indították el. A Pécsi Tudományegyetemtől a hírek szerint 3,5 milliárdot  ismétlem: három és félmilliárdot  vontak el, hogy a védekezés a költségvetési szervektől is megköveteli a közös teherviselésben való részvételt. Az ELTE-n, amelynek 860 milliója esett a megszorítások áldozatául, létszámstopot kellett életbe léptetni, és a határozott idejű szerződések is legfeljebb két hónappal hosszabbíthatók meg. Nem csodálható, hogy a tanulók egyre nagyobb számban választják a külföldi egyetemeket, és a végzős doktoranduszok távoznak az országból. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha már arról van szó, hogy ki becsüli meg a felsőoktatásban dolgozókat, és azokat a diákokat, akik oda jelentkeznek, nézzük már meg, hogy 2008. december 15-én, amikor itt az Országgyűlés arról döntött, hogy csökkentike a felsőoktatásban dolgozó közalkalmazottak fizetését egyhavi összeggel, akkor ki hogyan szavazott. Oláh képviselő úr itt volt? Itt volt! Megszavazta a fizetéscsökkentést a felsőoktatási oktatóknak és dolgozóknak? Megszavazta.

(15.10)

De nem volt ebben egyedül, itt volt önnel Arató Gergely, Gyurcsány Ferenc és Vadai Ágnes a mostani frakciójából, akik szintén megszavazták, de a mostani MSZP-ből is itt volt Hiller István, Korózs Lajos, Mesterházy Attila, Molnár Gyula, Molnár Zsolt, akik megszavazták, és éppen kikölcsönözték a Párbeszéd frakciójának Burány Sándort, ő is megszavazta. Önök mind-mind megszavazták azt, hogy elvesznek egyhavi bért a felsőoktatásban dolgozóktól. Ez a kormányzat 27 százalékkal emelte a felsőoktatásban dolgozók bérét. Azt, amit önök csökkentettek egyhavi bérrel, mi 27 százalékkal emeltük. Ezek után az ön aggódása, tisztelt képviselő úr, itt a Parlament falai között, azt hiszem, enyhén szólva hiteltelen.

Önök mit hagytak ott a felsőoktatási intézményekben? 36 milliárd forint értékű PPP-adósságot! És ki fizette ki ennek a javarészét? Ez a kormányzat. Mi nyújtottunk segítséget az egyetemeknek és főiskoláknak, hogy kiváltsák azokat a költségvetésüket hónapról hónapra, évről évre fojtogató folyamatos PPP-törlesztési díjakat, amelyeket önök varrtak az egyetemeknek a nyakába.

A duális képzéssel már 26 felsőoktatási intézmény élt annak érdekében, hogy valóban minél inkább a piacon hasznosítható végzettséget szerezhessenek, de kamatmentessé tettük a felsőoktatási képzésre fordítható diákhiteleket is.

De mindemellett meg azt kérem öntől, képviselő úr, ön a felszólalását egy valótlansággal kezdte, amit Kásler miniszter úr szájába adott  ne gyártson álhírt, ne próbálja meg valótlanságokkal az embereket hergelni és felbőszíteni! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Viszonválasz illeti meg a képviselő urat.

DR. OLÁH LAJOS (DK): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Nem lepődtünk meg, megint nem válaszolt a kérdésre egyáltalán: miért fontosabb önöknek a látványsport, a foci, mint az egyetem, miért van az, hogy a bankokból beszedett járványadóból a foci kap pénzt, az egyetemektől meg elvonnak? Államtitkár úr, erre legyen szíves válaszolni! Mást nem kérdezek, mert úgysincs arra esély, hogy ön érdemben válaszol. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A viszonválasz megilleti az államtitkár urat is.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Nem tudom, milyen csökkentésről beszél, amikor 40 százalékkal emelkedett a hallgatói normatívának az összege, tisztelt képviselő úr, és a doktoranduszok normatívája szintén emelkedett. Éppen ezért a felsőoktatás sokkal inkább most alkalmas arra a 40 százalékos  nem pici, 1-2 százalékos, hanem 40 százalékos  normatívaemelés után, hogy azok számára is a felsőoktatás perspektíva legyen, akik esetleg nehezebb anyagi körülmények közül érkeznének otthonról a felsőoktatásba, de azok számára is igyekszünk még nagyobb támogatást adni, akik tehetségesek, akik kiemelkednek a társaik közül, hiszen 25 milliárd forintot fordítunk kiválósági támogatásra, tisztelt képviselő úr. Önök tandíjat vezettek be, önök tandíjjal tartották volna távol a hallgatókat a felsőoktatástól, ehhez képest mi ingyenessé tettük a képzésre fordítható diákhitelt, 40 százalékkal növeltük a normatívát, ami növelte az egyetemi szociális támogatásokat, és még a kiválósági programokra is többet költünk, mint bárki előttünk, tisztelt képviselő úr. Ez lehet egy sikeres felsőoktatásnak a kulcsa, nem az a megszorítás, amit önök folytattak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   62-69   70-79   80-81      Ülésnap adatai