Készült: 2024.04.28.11:00:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2020.05.04.),  200-209. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:07


Felszólalások:   192-199   200-209   210-215      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, külügyminiszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Az utolsó azonnali kérdést Kunhalmi Ágnes képviselő asszony, az MSZP képviselője teszi föl az emberi erőforrások miniszterének: „Hogy fordulhatott ez elő?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem a képviselő asszonyt, hogy elfogadjae a válaszadó személyét.

KUNHALMI ÁGNES (MSZP): Elnök úr, elfogadom.

ELNÖK: Elfogadja. Kunhalmi Ágnes képviselő asszonyt illeti a szó.

KUNHALMI ÁGNES (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Egy múlt heti hírről érdeklődnék önnél. Balázs József, a Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ vezetője múlt csütörtökön visszavonta azt az utasítást, amely értelmében utólag kellett volna vizsgálni a szentesi Horváth Mihály Gimnáziumba felvettek létszámát. Az az igazság, hogy ez az utasítás érintette a makói József Attila Gimnáziumot és a csongrádi Batsányi József Gimnáziumot is. Ezekben a középiskolákban három helyett csak két osztályt indítottak volna el, de a szentesi Horváth Mihály Gimnáziumban állítólag öt osztály helyett csak három osztály indult volna el. A már kihirdetett felvételi eredmények ellenére több diákot is arról értesítettek volna állítólag, hogy miután felvették őket, mégsem nyertek felvételt az iskolába. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón úgy nyilatkozott az esetről, hogy világos szempontokat kell megjelölni az iskolákban: kit vesznek fel és kit nem? Hogy milyen szakmai kereteket kell megállapítani, ezeket előzetesen kell meghatározni, szakmai kritériumot utólagosan nem lehet megváltoztatni.

A kijelentés után a KLIK délutánra  igaz, nem mindenhol  visszavonta a korábbi utasítását, a tervezett létszámmal indulhatnak az iskolák, de csak akkor, ha az érintett diákok pótfelvételiznek.

Legyen kedves elmondani először is azt vagy felvilágosítani az ország nyilvánosságát, hogy mi történik a hódmezővásárhelyi tankerületben. Ön jogszerűnek tartjae azt, hogy azokat a diákokat, akik egy korábbi felvételi rendszer szerint már sikeres felvételi vizsgát tettek, most újabb szigorúbb eljárásra akarják őket kényszeríteni? Miért gondolják ezt jó megoldásnak, ha ez valóban így marad? Miért pont itt? Hány helyen lehet esetleg még számítani ilyesmire az országban? És egyáltalán, mi a valódi oka az utólagos létszámcsökkentés tervének, vagy egyáltalán hogy ez felmerült önökben? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Minden diákot föl fognak venni, minden diák fogja tudni folytatni a tanulmányait. Erről igyekeztünk az érintetteket is minél rövidebb úton, minél gyorsabban értesíteni. Senkinek a tanulmányaiban itt semmifajta fennakadás nem lehet.Az, hogy hogyan zajlik a felvételi eljárás, hogyan zajlik a diákok felvétele, azt a jogszabályok egyértelmű módon rögzítik. Azt is rögzítik, hogy az államnak felelőssége, hogy minden diáknak a tanulásáról, továbbtanulásáról  ha a felvételi követelményeket teljesíti  gondoskodjon, ezt az állam meg is teszi. Azért hoztuk létre pontosan a tankerületeket, hogy minden diák számára, az ország minden részén egyenlő feltételek mellett, egyenlően jó minőségben az oktatást, a nevelést biztosítani tudjuk.

(16.50)

A korábbi időszakban, amikor nagyon sokféle fenntartója volt az iskoláknak  ahány önkormányzat, annyiféle fenntartó , akkor sokkal inkább adódtak olyan helyzetek, hogy egyes településeken más-más szabályok alakultak ki, akár csak szokásjog alapján. Amikor mi ennek az egységesítésnek az irányába léptünk, tisztelt képviselő asszony, akkor önök ezt hevesen támadták; támadták akkor is, amikor a tankerületi rendszer létrejött, de támadták az egységesítést akkor is, amikor az elmúlt időszakban arra törekedtünk, hogy akik iskolaérettek, azok az iskolai tanulmányaikat megkezdhessék, akik pedig nem iskolaérettek, azok még egy évet kapjanak, hogy az óvodában maradhassanak. Önök akkor ezeket mind támadták, most pedig mintha pont ennek az ellenkezőjét követelné, hogy minden diák számára hasonló feltételek mellett a tanulás, a továbbtanulás lehetőségét biztosítsuk. Ezt megtettük. Kérem, ebben az esetben se keltsen olyan érzetet, mintha itt nem lenne biztosított a diákok további tanítása. Természetesen ez továbbra is meg fog történni, ahogy eddig is megtörtént.

És igyekeztünk az iskolákat is fejleszteni, pontosan azért, hogy ahol nagyobb igény van, akár lakossági mozgások vagy más okból, ott nagyobb kapacitás is álljon rendelkezésre. Ha ön is megnézi, több száz településen valósultak meg akár korszerűsítések az iskolákban, akár iskolabővítések is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Képviselő asszonynak egyperces viszonválaszra van lehetősége.

KUNHALMI ÁGNES (MSZP): Na de, államtitkár úr, azért támadjuk az államosítást, mert egy államosított rendszerben történik meg ilyesmi.Egyébként, mondom, Farkas Sándor, a Fidesz országgyűlési képviselője írta ki a Facebookjára, hogy „Egyeztetésünk után engedélyezte a pótfelvételi eljárás elindítását a hódmezővásárhelyi tankerületi központ a szentesi és a csongrádi gimnáziummal kapcsolatban.”

Kérdezem: lesze pótfelvételi? Minek kell ezeknek a gyerekeknek még egyszer felvételi, ha már egyszer felvették őket? Ebben az államosított csodálatos sikersztoriban miért kell ilyennek kitenni a gyerekeket? Lesze következménye a tankerületi vezetőre nézve, aki ilyen helyzetbe hozza az iskolákat, az igazgatókat és a gyerekeket? És ha nem a tankerületi vezető fejéből pattant ki ez a remek ötlet, akkor a KLIK vezetőjénél lesze valamilyen következménye? Ez az önök államosított rendszere, csak kérdéseket teszek fel, államtitkár úr. (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Így van!  Taps ugyanott.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Az eljárás egy pótfelvételi eljárás, de vizsgát nem kell tenniük ezeknek a diákoknak. Valóban folyamatos egyeztetés volt azért, hogy a diákok számára leginkább megfelelő megoldás szülessen. És a mostani rendszer képes arra, tisztelt képviselő asszony, hogy úgy módosítsa az utóbbi hetek eljárásait, hogy az a diákok számára a legelőnyösebb legyen. És most, ami végeredményként kijött, pontosan azt mutatja, hogy a diákok érdekeit maximálisan szem előtt tartva mindenki tud tanulni, nem kell további vizsgát tenni, hanem egy ilyen póteljárásban iratkozhat be, tisztelt képviselő asszony. Úgyhogy azt hiszem, ebben az esetben is azt mondhatjuk, hogy a rendszer jól működött, minden diák számára a tanulás lehetőségét biztosítja.

Ha visszagondolunk, hogy amikor önök voltak kormányon, tisztelt képviselő asszony, akkor kinek-kinek azt kellett néznie, hogy nemhogy pótfelvételivel hova megy be, önök iskolákat zártak be, 386 helyen szüntették meg a helyben tanulás lehetőségét. Nem pótfelvételiről szólt a kérdés, hanem hogy egyáltalán vane iskola azon a településen, ahol az előző években volt, mert önök százszámra számolták föl az ilyen iskolai telephelyeket. Köszönöm szépen. (Kunhalmi Ágnes: Ne túlozzunk!  Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   192-199   200-209   210-215      Ülésnap adatai