Készült: 2024.04.27.13:28:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2018.10.02.),  145-151. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 10:44


Felszólalások:   125-144   145-151   151-160      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Bódis József államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőségük.Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A Magyarország Kormánya és a Moldovai Köztársaság Kormánya között a katasztrófák esetén történő együttműködésről és kölcsönös segítségnyújtásról szóló egyezmény kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/1656. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Pogácsás Tibor államtitkár úrnak, a Belügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének, 30 perces időkeretben.

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! A természeti katasztrófák tapasztalatai rávilágítanak arra, hogy a természeti katasztrófák következményeinek a leküzdéséhez esetenként nem elég egy-egy kisebb térség, egy ország erőfeszítése, hanem egy nemzetközi összefogás is szükséges lehet rá.A katasztrófákat nem tudjuk előre jelezni, nagy tehertétel a védekezés, a megelőzés és a katasztrófák kezelése. Éppen ezért nagyon hasznos módszer, amikor a katasztrófák következményeinek elhárítására több állam együttműködik egymással. Ez indokolt Magyarország esetében is, és így is van Magyarország esetében is, hiszen a szomszédos államokkal rendelkezünk katasztrófavédelmi egyezménnyel, de ezen túlmenően Németországgal, Lettországgal és Macedóniával is. Ez az előterjesztés a Magyarország és Moldova közötti kapcsolatot helyezi új alapokra. Az elfogadott szöveget a két fél 2017. szeptember 20-án, a New York-i ENSZ-közgyűlés margóján írta alá. Az egyezmény alapján a szerződő felek a katasztrófavédelmi hatóságaikkal együttműködnek a természeti és ember által előidézett katasztrófák megelőzésében, valamint a katasztrófák következményeinek enyhítésében és a katasztrófák esetén történő kölcsönös segítségnyújtásban. Az egyezmény meghatározza az együttműködés formáit, kijelöli az illetékes hatóságokat, és meghatározza a segítségnyújtás esetén a követendő eljárási szabályokat is.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem, hogy az Országgyűlés támogassa ezt az egyezményt. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(17.50)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Elsőként megadom a szót Zsigmond Barna Pál képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának.

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Ahogy elhangzott, vannak szakértők, akik szerint a globális felmelegedést már meg sem lehet állítani. Ennek fényében, ahogy a nap folyamán többször elhangzott, fel kell készülnünk arra, hogy évről évre nőni fog a természeti katasztrófák száma, amelyek ellen külön-külön, sok esetben pedig nemzetközi együttműködés keretében tudunk fellépni.Ezt a célt szolgálja az előttünk lévő magyar-moldovai egyezmény is, amely nemcsak a katasztrófák megelőzésére, kezelésére irányul, hanem a két ország között tovább erősíti a meglévő jó kapcsolatokat. A törvényjavaslatban részletesen is kifejtett együttműködés magában foglalja a katasztrófák kezelését, az információcserét, a közös gyakorlatokat, a tapasztalatcserét, illetve különböző konferenciák és tanulmányutak megszervezését. Megkönnyíti a másik országba küldendő segélycsapatok határátlépését, a mentőjárművek behozatalát, az adott ország jogszabályainak tiszteletben tartása mellett.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Természetesen nincsen százszázalékos biztonság, de ez az egyezmény nagyban hozzájárul ahhoz, hogy egy lépéssel közelebb kerüljünk a természeti katasztrófák hatékony megelőzéséhez, a már bekövetkezett tragédiák következményeinek az együttes kezeléséhez és orvoslásához. Az előbb említettek fényében kérem képviselőtársaimat, támogassák az egyezmény kihirdetését. Köszönöm a szót. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Zsigmond Barna Pál képviselő úr. Megadom a szót Varga-Damm Andrea képviselő asszonynak, a Jobbik képviselőcsoportja vezérszónokának.

DR. VARGA-DAMM ANDREA, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Minden olyan nemzetközi egyezmény, amely nemzetközi beágyazódottságunkat, jó hírünket tudja megteremteni a világban, üdvözlendő, és természetesen a Jobbik képviselőcsoportja ezt az egyezményt is meg fogja szavazni. Pár gondolatot engedjenek meg mindenekelőtt. 2017. szeptember 20-án New Yorkban az akkori ENSZ-közgyűlésen írtuk alá a Moldovai Köztársasággal ezt az egyezményt, és csak nagy tisztelettel szeretném kérni az illetékes minisztériumot, hogy legközelebb ne több mint egy évvel később terjesszék be a Házba, hogy erről a kérdésről beszélhessünk, mert 2017. szeptember 20-a több mint egy évvel és öt nappal azelőtt volt, hogy ezt benyújtották. Tehát én úgy hiszem, ha már egy ilyen fontos egyezmény terítékre került, nagy eséllyel nem az volt a cél, hogy ilyen sokára beszéljünk erről a Házban.

A szovjet fennhatóság után 1991-ben alakult meg a Moldovai Köztársaság, amellyel olyan jó a nemzetközi együttműködésünk, hogy már ebben az ülésszakban sem az első egyezmény ratifikációja zajlik ebben a Házban. Nagy valószínűséggel ez a fajta közös történelmi múlt és ez a fajta geopolitikai sorsközösség is indikálja, hogy minél több témában kétoldalú kapcsolataink fejlődjenek, virágozzanak.

Jelen egyezmény a katasztrófavédelem során, a katasztrófák elkerülése, elhárítása érdekében született, de úgy ítélem meg, és erre azért az elmúlt 50-60 évben számtalan példa volt, hogy bárhol is legyen a világban bármilyen katasztrófa, a világ összes országa igyekszik valamilyen módon az adott ország vagy az adott térség segítségére sietni. Ily módon én magam úgy ítélem meg, hogy valójában nem az egyezmények, hanem a szolidaritás hozza létre ezeket a viszonyokat.

Magyarország 1996-2013 között Szerbiával, Romániával, Ausztriával, Szlovákiával, Ukrajnával, Csehországgal, Szlovéniával, Görögországgal, Horvátországgal, Lengyelországgal, Németországgal, Oroszországgal, Törökországgal és Franciaországgal írt alá már hasonló tartalmú egyezményeket, 2003. január 1-jétől pedig az EU polgári védelmi rendszeréhez csatlakoztunk. Ez arról tanúskodik, hogy Magyarország minden erejével azon van, hogy az esetleges ilyen jellegű események, katasztrófák elhárítása, az adott országokban, térségekben élő polgárok biztonságának megőrzése, illetve a további tragédiák megelőzése érdekében hatékonyan fel tudjunk lépni.

Előttem szóló fideszes képviselőtársam már részletesen ismertette azokat a közös pontokat, azokat a feladatokat, amelyeket az egyezmény a két országra feladatul ró. Ez a megelőzés, a különböző információk szerzése, a katasztrófák okainak együttes vizsgálata, feltárása, természetesen közös gyakorlatok, természetesen a tapasztalatcsere, és azon nemzetközi konferenciák szervezése, illetve részesi pozíciója, amelyek ebben a témában szükségeltetnek és amelyeket megszerveznek.

Nagyon fontos számunkra, a Jobbik Magyarországért Mozgalom számára, hogy támogassuk a kormányzat minden olyan tevékenységét, amely a nemzetközi porondon a mi pozitív tulajdonságainkat, hazánk nemzetközi együttműködésre való hajlandóságát és képességét erősíti. Úgyhogy szavazatunk igen szavazat lesz majd, s azt kérjük az ezen egyezmény alapján feladattal megbízott Belügyminisztériumtól, hogy ha már ilyen egyezmények születnek, akkor legyen szíves azokat a munkálkodása során a lehető legszélesebb tartalommal kitölteni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm, Varga-Damm Andrea képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Megkérdezem, hogy kíván-e még valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs ilyen jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom. Jelzi Pogácsás Tibor államtitkár úr, hogy nem kíván élni a zárszó lehetőségével. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőségük. Soron következik „A Magyarország Kormánya és a Németországi Szövetségi Köztársaság Kormánya között a minősített adatok kölcsönös védelméről szóló egyezmény kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/1654. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Pogácsás Tibor államtitkár úrnak, a Belügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének.




Felszólalások:   125-144   145-151   151-160      Ülésnap adatai