Készült: 2024.09.20.06:18:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2021.06.07.),  185-188. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:   181-184   185-188   189-193      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Országgyűlés! Steinmetz Ádám, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „11 éve Önök kormányoznak. Miért nem vásárolták vissza a BB-t, a Móring József Attila által 2009-ben elmondottak szerint?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. STEINMETZ ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! 2009-ben, a választások előtt Móring József Attila azt mondta, hogy a Balatonboglári Borgazdaságot vissza kell vásárolni a külföldiektől. A Fidesz-kormány 2010 óta számos külföldi tulajdont vásárolt vissza, a BB-t azonban mégsem sikerült. Vagy nem is akarták? Mondhatják persze, hogy azért, mert nem volt eladó, de ez nem igaz: az üzem egy részét nemrég értékesítették, és nem az állam vette meg.

Tisztelt Államtitkár Úr! A BB privatizációja óta a balatonboglári borvidék 3200 hektárján megtermelt szőlő mintegy 70 százaléka feldolgozatlanul hagyja el a térséget.

(17.10)

A felvásárlók által kínált szemtelenül alacsony felvásárlási ár pedig sokszor még az önköltséget sem fedezi. Nem véletlen, hogy ezért már rengetegen befejezték a gazdálkodást, pedig korábban évi 30 ezer tonnányi szőlőt és egyéb gyümölcsöt is feldolgozott a BB, biztos megélhetést nyújtva ezzel 1600 dolgozójának és a somogyi termelőknek. Az Agrárkamara és a helyi gazdák korábban indítványozták egy új, korszerű közösségi feldolgozóüzem megépítését. Több tízmillióért készültek tervek is, de a projekt végül nem valósult meg, a Turisztikai Ügynökség pedig még a terveket is elzárta előlünk.

Tisztelettel kérdezem ezért államtitkár urat, miért nem adják ki a tervezett feldolgozóüzem közpénzből elkészített dokumentumait. Miért nem vásárolták vissza a BB-t a Móring József Attila által elmondottak szerint? Tetteke egyáltalán vételi ajánlatot a BB-re? Igen vagy nem? És miért nem építették meg a somogyi termelők megélhetését biztosító szőlőfeldolgozó üzemet Balatonbogláron? Várjuk megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Farkas Sándor államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Öné a szó.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Ezt a kérdést akár én is feltehettem volna a csongrádi borvidék vonatkozásában, de hát egy ilyen vásárlás mindig kettőn áll, az eladón és a vevőn. Ha a társaság nem kívánta eladni és nem kívánja gyakorlatilag eladni, akkor ezt nem lehet megvenni. Ez hasonló, nekem is van egy ilyen témám a csongrádi borvidék vonatkozásában. Remélhetőleg ott is fog segíteni az a program, amelyet az elkövetkezendő időszakban meg fogunk hirdetni.

A borvidék termelőinek figyelmébe ajánlom a vidékfejlesztési program most júniusban meghirdetésre kerülő, élelmiszer-feldolgozó kapacitások fejlesztésére irányuló pályázatát, amely borászati és gyümölcsfeldolgozásra irányul, kifejezetten nagyobb léptékű fejlesztések finanszírozására is igénybe vehető a mezőgazdasági termelők számára. Ez egy működő eszköz lehet a helybeli fejlesztési igények megtámogatására. A szőlőtermelők érdekvédelmi lehetőségeinek erősítése terén pedig számtalan ágazati döntés, javaslat és nem utolsósorban program készült 2012 óta, de ami ennél talán még fontosabb, a napi érdekérvényesítésben tavaly óta a szőlőtermelők számára is lehetőség van termelői integrációs szervezetek létrehozására, amelyek keretében megszerveződve, nagyobb árualappal, eredményesebben tudnak jobb piaci pozíciót kialakítani a felvásárlókkal szemben. Tudomásom van arról, hogy egy ilyen szervezetet a térség szőlőtermelői szeretnének létrehozni, és én azt hiszem, ezek az eszközök azok, amelyekkel ezek a kisebb, bár talán nem is igazán ez a helyes kifejezés, hogy kisebb, de ezek a szőlőültetvények, ezek a körzetek megmenekülhetnek. De itt egy nagyon fontos kérdés van, a szőlőtermelők összefogása és integrációja, akkor tudnak versenyhelyzetben ezek az üzemek megmaradni és újjáépülni. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   181-184   185-188   189-193      Ülésnap adatai