Készült: 2024.09.22.07:12:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2021.06.07.),  153-160. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:41


Felszólalások:   145-152   153-160   161-164      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Szabó Sándor képviselő úr, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mire számíthatnak az egészségügyi és szociális dolgozók?” címmel. Tisztelt Képviselőtársaim! Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. (Jelzésre:) Köszönöm szépen, hogy jelzi számomra, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Szabó Sándor képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Azt gondolom, hogy mindannyiunk számára nagyon nehéz időszak volt az elmúlt egy év a járvány kitörése óta, és azt gondolom, hogy abban is egyetérthetünk, hogy különösen igaz ez az egészségügyi dolgozókra, valamint a szociális dolgozókra, akik az elmúlt egy évben, különösen a mögöttünk álló fél évben, amikor a második és a harmadik hullám szinte egybeért, nagyon kemény munkát folytattak, emberéleteket mentettek, közben az egészségügyi rendszert is fenntartották.

Örömteli, hogy a kormány az MSZP javaslatát tavaly elfogadta, és egyszeri 500 ezer forintos juttatást tudott biztosítani az egészségügyi dolgozók számára. Sajnos, mára ez nem valósult meg a szociális dolgozók területén, többszöri kérésünk ellenére sem, valamint a parlament elé benyújtott indítványunk ellenére sem.

A múlt héten a kormány részéről elhangzott egy olyan ígéret  vagy legalábbis, hogy a kormány vizsgálja azt a kérdést , hogy azért a megterhelő időszakért, ami az egészségügyi dolgozókat mind fizikailag, mind mentálisan és lelkileg érintette az elmúlt fél évben, pluszszabadságokat biztosíthatnak számukra. Ekkor kerestek meg többen az egészségügyből, hogy ez egy szép gesztus volna, és örülnének is neki, csak az a nagy helyzet, hogy az egészségügyi jogviszonyról szóló szolgálati törvény értelmében többen, ötezren is elhagyták a pályát márciustól, és bizony-bizony bármennyire is szeretnének szabadságra menni, vélhetően nem tudják ezt a szabadságot igénybe venni, és ha már nem tudják igénybe venni, akkor számíthatnake esetleg arra, hogy a kormány ezt pénzügyileg ellentételezi számukra.

Úgyhogy a kérdés úgy merült fel, hogy mire számíthatnak az egészségügyi dolgozók. Egyrészt valóban kapnake ilyen pluszszabadságot ezért a komoly megterhelő időszak miatt, ami mögöttük áll, és ha kapnak, akkor lehetőségük lesze ezt a szabadságot kivenni, ha pedig nem lesz lehetőségük kivenni ezt a szabadságot, akkor kapnake pénzügyi ellentételezést? S a szociális dolgozók felületén is kérdezném, hogy kapnake egyszeri 500 ezer forintos juttatást. Várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra Rétvári Bence államtitkár úrnak adok szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban jó lenne, ha mindig így, a tisztelet hangján beszélnének a baloldali padsorokból is a védekezésben közreműködőkről, hiszen valóban, a mai napon is már többször előkerült, hogy nálunk sokkal gazdagabb, sokkal tehetősebb, sokkal békésebb XX. századi történelemmel rendelkező országoknál is jobban tudtak a magyar kórházak védekezni a járvánnyal szemben. Mindenkit elláttak, mindenki megkapta a megfelelő kezelést, mindenkinek jutott ágy, mindenkinek jutott lélegeztetőgép, mindenkinek jutott ellátás, mindenkinek jutott gyógyszer.

Amit lehetett, igyekeztek megtenni a kórházakba került koronavírusos betegekért az ott dolgozók. Ezért köszönet illeti őket. Nem az, amit az ön párttársa tett, Korózs Lajos, aki azt mondta, hogy úgy küldték haza a betegeket az orvosok, hogy tíz betegből kilenc utána otthonában elhunyt. Azzal a felelőtlenséggel vádolta az orvosokat, hogy olyan betegeket küldenek haza, akiknek igazából kórházi ellátásra lenne szüksége. Örülök, hogy ön más hangot ütött most itt meg, mint Korózs Lajos, és elismerte az ő tevékenységüket tavaly január-február-márciustól kezdve egészen mostanáig, hiszen nagyon derekasan helytálltak.

Ezért is döntött úgy a kormány, hogy 500 ezer forintos külön juttatást is biztosított, és szerintem ön sem tud egy másik országot mondani világszerte, amelyik arról döntött volna, hogy a koronavírus-járvány alatt megduplázza az orvosok fizetését. Engedje meg, hogy egy példát mondjak erre önnek: az az orvos, aki az önök kormányzásának az utolsó évében 197 ezer forintos alapbérrel rendelkezett, egy körülbelül 20 éves munkaviszonnyal rendelkező orvos  ezen nincsenek rajta a pótlékok és egyéb elemek , ő 2019-ben 510 ezer forintot keresett már, most az emelés után idén 1 millió 44 ezer forintot keres, és az emelési folyamat végén 1 millió 491 ezer forintot. Tehát 197 ezer forintos 2010-es bér helyett 2023-ban 1 millió 491 ezer forint lesz a jövedelme.

Ez is egy fontos lépés volt, de az is egy fontos lépés lesz, aminek a részleteit a kormány a későbbiekben fogja kidolgozni, hogy miként lehet a pihenési időt is az egészségügyi dolgozók számára biztosítani a járvány után. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Szabó Sándor képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Valóban nagyon nehéz időszakon vannak túl az egészségügyi dolgozók, és csak a köszönet hangján tudunk szólni itt a parlamentben. Nem tisztem megvédeni Korózs Lajost, azt gondolom, hogy megteszi azt maga, de az MSZP mindent megtett annak érdekében, párttársainkkal együtt közösen, hogy az egészségügyi dolgozókat és munkájukat segítsük. Innen is köszönet illeti őket.

Államtitkár úr nagyon szépen kifejtette, és örülök annak, hogy elfogadták azt a javaslatunkat  egyébként tényleg mi voltunk, akik először felterjesztettük , hogy kapjanak egy egyszeri 500 ezer forintos juttatást az egészségügyi dolgozók, de azokra a kérdésekre igazából három másodpercet szánt, amit igazából feltettem. Úgyhogy szeretném megismételni.

Mire számíthatnak az egészségügyi és szociális dolgozók? Lesze pluszszabadságuk? Ha lesz pluszszabadságuk, ki tudjáke venni? Ha nem tudják kivenni, akkor pénzbeli ellenszolgáltatást vagy ellentételezést kapnak-e? Megkapjáke a szociális ágazatban lévő dolgozók is az egyszeri 500 ezer forintos juttatást? Erre kérem, válaszoljon. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Engem megdöbbent, hogy ön még a mai napon is Korózs Lajost és az ő kamuvideóját védi, tisztelt képviselő úr, és azt mondja, hogy az egészségügyi dolgozók segítése volt az MSZP részéről, hogy egy nem egészségügyi dolgozót, egy álmentőst odaállítottak a kamera elé, azt mondta, hogy ő mentős, miközben nem mentős, semmilyen egészségügyi dolgozói nyilvántartásban nem szerepelt, és valótlanságokkal vádolta meg az egészségügyi dolgozókat.

Furcsán értékelik önök a „segítség” kifejezést. Ezek szerint az is segítség volt az önök részéről, amikor 2008 környékén minden orvostól meg minden ápolótól elvettek egyhavi bért? Vagy nem tudom, hogy önöknél a „segítség” szó a szótárban pontosan mit is jelent, tisztelt képviselő úr.

Ahogy említettem önnek, az, hogy az egészségügyi dolgozóknak ez a többletpihenési lehetősége hogyan valósul meg, ennek részleteit a kormány később fogja kidolgozni, később tudja nyilvánosságra hozni. Most az biztos, hogy a kormánynak szándéka az egészségügyi dolgozók béremelése, ez az orvosoknál is meg fog valósulni, erre a példákat elmondtam önnek.

(16.40)

Az ápolók esetében januárban egy 30 százalékos béremelés lesz, és ezenkívül a továbbiak részleteit, ahogy mondtam, a kormány majd a későbbiekben fogja kidolgozni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   145-152   153-160   161-164      Ülésnap adatai