Készült: 2024.09.23.12:01:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2019.03.25.),  75-78. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:   71-74   75-78   79-82      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Csányi Tamás képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Van-e hatékonyabb megoldás egy költséges felületi kezelésnél?” címmel. Parancsoljon!

CSÁNYI TAMÁS (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! 2016 augusztusában az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára bejelentette, hogy 91 milliárd forint áll rendelkezésre a komplex telepprogram folytatására. Czibere Károly elmondta, hogy a karitatív szervezetek, egyházak, civilek és önkormányzatok bevonásával megvalósuló telepprogramok lényege a közösségfejlesztés. A program során a szociális munka eszköztárával diagnózist állítanak föl, föltárják a problémákat, majd saját erőforrásaik feltérképezése után megerősítik a közösségeket.Mivel a program hosszú évek óta működik hol kevesebb, hol több ráfordítással, és az aktuális pályázatok hamarosan a végükhöz közelednek, úgy gondoljuk, talán le lehet vonni a következtetéseket, meg lehet fogalmazni a tapasztalatokat; elsőként talán azt, hogy jó-e ez az irány. Vajon a cigányság felzárkóztatását a komplex telepprogramok szolgálják-e leginkább? Sajnos, a tapasztalat azt mutatja, hogy ez nincs így, ez messze nem a leghatékonyabb módszer, hiszen a cigányság csekély hányadát érinti.

Engedje meg, hogy néhány tapasztalatból fakadó problémára felhívjam a figyelmet! Definíció szerint ezekbe a projektekbe be kell, be lehet vonni egyházakat, civil szervezeteket, azonban ezen a téren nincs nagy tolongás a részvételi szándékot illetően. Vajon miért? Sajnos, a program átgondolatlanságára utal az a tény is, hogy az elvárt megvalósítók, szociális végzettségű esetmenedzserek feltérképezése sem történt meg, így a megvalósítás során sokszor gondot okoz a megfelelő számú szakember beintegrálása a projektbe, a számukra biztosított juttatás nevetségesen alacsony voltáról már ne is beszéljünk.

Horribile dictu, a minisztérium hozzáállásával kapcsolatban is komoly problémákról tájékoztatnak a résztvevők, a programban a fent említettek miatt is szinte teljesíthetetlen indikátorok vannak, rugalmatlan hivatali attitűd nehezíti a mindennapos munkát, teljesen megfeledkezve az emberi tényezőkről. A hosszú program alatt mindkét oldalon lehetnek lemorzsolódások, amelyek a teljesülést veszélyeztetik.

Végezetül kérem, válaszoljon államtitkár úr: sikerült-e felállítani a diagnózist? Feltárták-e a problémákat és erőforrásokat, illetve hogyan kívánják az integrációs politikájukat végre hatékony mederbe terelni? Mert ez eddig csak egy igen költséges felületi kezelés. Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelettel kérek mindenkit a házszabály betartására az időkeret tekintetében is. Államtitkár úr, parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A múltat még a jobbik.hu oldalon sem sikerült teljes mértékben eltörölni, tisztelt képviselő úr, önöknek. Így 2013 februárjából fönt van az ön beszéde, amelyet akkor még az Új Magyar Gárda és más jobbikos szervezetek rendezvényén mondott, ahol ön még cigánybűnözésről szónokolt, tisztelt képviselő úr. Más fórumokon meg arról beszélt, hogy bár sokszor találkozik cigány emberekkel, vagy sokszor él köztük, de a cigányokkal nem nagyon kerül olyan helyzetbe, hogy tudjon velük beszélgetni.És elmondta, hogy az iskolában is, ha valakinek hiányzik a felszerelése a gyerekek közül, akkor az cigány gyerek, ha pedig valaki nem jön be az iskolába, akkor az cigány gyerek. Így sommázta ön azt a véleményét, amit a cigány emberekről kialakított. Nem csoda, hiszen Sneider Tamás pártelnöke, akinek köszönhetően ön most itt ül a parlamentben, azt mondta, hogy jöhetnek a cigányok, én mindenkit agyonütök. Korábban ezt meg is tette. Természetesen a karlendítés is náluk része a politikai jelképtárnak, sajnálatos módon. Úgyhogy ez az aggodalom, tisztelt képviselő úr, még a legjobb szándékkal is maximum kirakataggodalomnak nevezhető.

Ön azt mondta, hogy lassan a végükhöz közelednek a projektek. Hát, a hároméves megvalósítási időszakból a legtöbb projekt egy éven van csak túl, tehát messze nem mondhatjuk azt, hogy a végéhez közeledik. Ami a cél, hogy ezeket a zárványszerű részeket, ahol telepszerűen elsősorban cigány emberek élnek nagyon-nagyon rossz anyagi körülmények között, fűtés, ablak nélküli házakban, ezt a negatív spirált valahogy megtörjük. Ezt nyilván nem lehet csak egy-egy intézkedéssel, egy oktatási, egy egészségügyi, egy szociális intézkedéssel megtörni, hanem itt jelen kell lenni ezek között az emberek között, és segíteni kell nekik, hogy kikerüljenek földrajzilag is, szociálisan is ebből a helyzetből.

Tehát egy társadalmi és területi integrációt egyaránt jelent, ez egy teljesen innovatív szociális projekt, hiszen kölcsönös tanulásra épül. Úgyhogy bízunk benne, hogy ezen a módon valóban sikerül ezeknek az embereknek a számára ezt a méltatlan helyzetet Magyarországon visszaszorítani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   71-74   75-78   79-82      Ülésnap adatai