Készült: 2024.05.21.02:59:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2018.07.17.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Zsigmond Barna Pál (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:31


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Úgy készültem, hogy azzal zárom a beszédemet, hogy szeretném megköszönni a konstruktív hozzáállását az ellenzéknek, és valóban tapasztalható némi konstruktív hozzáállás, ugyanakkor nagyon sok a negatív megjegyzés is, amely minden valóságalapot nélkülöz. Ezekre szeretnék reagálni. Molnár képviselő úr, idézem: „a Szocialista Pártnak mindig fontos volt a határon túli magyarság sorsa”, ezzel az idézettel vagy beszéddel élt. Én emlékeztetnék 2004. december 5-re, és emlékeztetnék arra, hogy megszüntették a MÁÉRT-ot. A MÁÉRT az a fórum, amely pontosan azt a lehetőséget biztosítja a határon túli magyarok számára, hogy intézményesen beleszóljanak például a támogatási rendszerbe, javaslatot tegyenek, programokat fogalmazzanak meg és az egész folyamatot figyelemmel kövessék. Megszüntették azt a rendszert, amely a legitim fóruma annak, hogy a határon túli magyarok véleménye be legyen csatornázva a döntéshozatali mechanizmusba. Úgyhogy talán ennyit erről.Emlékeztetem önöket a 2004-es kampányra, amikor többek között olyan plakátokkal ijesztették az embereket, hogy jönnek a határon túli magyarok és elveszik a munkát. Nem kívánnék itt személyes célzást tenni, de emlékszünk még ezekre a plakátokra. Önök voltak azok, akik a magyart a magyarral szembefordították. Soha többet ne legyen ilyen, azt kívánom.

Ennek az emléke még sokakban él a határon túl. Az elmúlt nyolc év talán valamilyen formában feledtette, az elmúlt nyolc év sikeres nemzetpolitikája azt a szégyent, ami az egész magyarságot érte 2004-ben.

Utalást tett a választási rendszerre. A választási rendszer kiállta a Velencei Bizottság és a nemzetközi közvélemény próbáját is, a levélszavazási rendszer is. Éppen az előbbiekben módosítottuk kétharmaddal a jogszabályt, amely még áttekinthetőbbé teszi, még világosabbá teszi a választási rendszert a levélszavazás vonatkozásában is.

(11.50)

Ön centralizált és pártközpontból irányított fideszes nemzetpolitikáról beszél. Ismételten szeretném felhívni a figyelmet, hogy a határon túli magyarok elégedettek ezzel a nemzetpolitikával, visszaigazolták mind a politikai szervezetek, a politikai szervezetek 99 százaléka támogatja ezt a nemzetpolitikát, de még inkább igaz ez a civil szférára, az egyházi világra, tehát alapvetően konszenzus van a nemzetpolitika vonatkozásában. Ez egy fontos történelmi pillanat, hogy a Kárpát-medencében a legtöbb magyar egyetért a nemzetpolitika fő irányaival.

Szávay képviselő úrnak köszönöm szépen egyébként a konstruktív hozzáállást a jogszabályhoz, de én is azt éreztem, amire Molnár képviselő úr is célzott, hogy időnként elismerően nyilatkozik a nemzetpolitikáról, másrészt meg ránk önt egy vödör sarat olyan hektikusan, hogy hol megdicsér, hol meg szembeüt, és igazából nehezen tudok én is eligazodni, hogy mikor mond szakmailag megalapozott véleményt, és mikor hívja be a pártközpont adott utasításait, hogy akkor egy kicsit szidni kell a Fideszt, mert az mégse megy (Szávay István: Nálunk nincs olyan! Az egy másik párt!), hogy megdicsérjük a nemzetpolitikát. Tehát valahogy ezt érzem, hiszen hol az áttekinthetőségéről beszél, hol meg klientúráról beszél, hol mindenféle ködösítésekről, akár személyes célzásokat is téve, hogy ki nem számol el és hogy nem számol el.

A Határtalanul! program kapcsán azt mondja, hogy milyen bonyolult a rendszer. Több mint százezer diák járt már határon túl a programnak köszönhetően, tehát biztos annyira bonyolult volt, hogy nem tudták a pályázatot kitölteni; ez is igazolja azt, hogy sikeres a rendszer. Ha a másik oldalon meg nincs valamilyen elvárás, valamilyen rendszer, akkor meg az áttekinthetőség, az ellenőrizhetőség szenved csorbát, tehát valamilyen rendszernek kell lenni, amely biztosítja azt, hogy a pénz megfelelő célra kerül elköltésre. Elképesztő bürokráciáról beszél, és ilyen jelzőket használt. Mondom, a százezer diák, aki sikeresen vett részt határon túl, az talán nem találkozott ezzel az elképesztő bürokráciával.

Összességében köszönöm mégiscsak a konstruktív hozzáállást, hiszen a jogszabály vonatkozásában támogatásáról biztosított, ez is jelzi azt, hogy jó úton vagyunk, helyes ez a módosítás, helyes a kormány nemzetpolitikája. A továbbiakban is kérném az ön és az ellenzéki képviselőtársaim támogatását a nemzetpolitikához, illetve ehhez a konkrét jogszabályhoz. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai