Készült: 2024.05.17.17:39:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2018.07.17.), 188. felszólalás
Felszólaló Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:31


Felszólalások:  Előző  188  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Itt a kivételes eljárásra én is kíváncsi vagyok, hogy miért került ez ebben a formában a parlament elé, mi az indok, mi az ok; ugye, az előző törvényjavaslatnál ez elhangzott. Ez nem ad lehetőséget arra, hogy érdemben vitázzunk, arra sem, hogy egy nap alatt tanulmányozzuk a törvényjavaslatot. És ilyenkor, amikor kivételes eljárásban érkezik ide egy törvény, akkor mindig gyanakvók vagyunk, hogy igazából mi is van benne. Első körben, áttanulmányozva a törvényt, három részre osztanám. Az első kettővel, a filmes részével, ahogy előttem elhangzott, képviselőtársaim elmondták, akár egyet is tudunk érteni, illetve az agglomerációs résszel is. Itt a legfontosabb tehát a Budapestet érintő törvényjavaslat.

A kiemelten közérdekű beruházást már ismerjük, főleg a Városliget kapcsán, hogy ez miről szól, már megismertük, gyakorlatilag szabad kezet ad az államnak, illetve annak az állami cégnek, amely kivitelezi a beruházást.

A helyi rendeleteket nem kell betartani, szabályokat nem kell betartani, környezetvédelmi előírásokat nem kell betartani. A Városliget, az Orczy-kert kapcsán láttuk, hogy ennek az a következménye, hogy elég erős előszeretettel vágják ki a fákat. Most is ettől tartunk, hogy ezeken a területeken ez hogy fog alakulni.

A budapesti fejlesztések összehangolása egy jó cél, és nem baj, bár azt látjuk, hogy ennek a törvényjavaslatnak inkább az a célja, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter hatáskörébe kerüljenek ezek a fejlesztések teljesen. Egyértelműen gyámság alá veszi a fővárost, és komoly hatásköröket is elvesz a fővárostól.

Amit önök széttagoltságnak hívnak, azt mi inkább önkormányzatiságnak gondolunk. Abban igazuk van, nyilván nagyon bonyolult ezeknek a beruházásoknak a kivitelezése, engedélyek beszerzése, s a többi, de nyolc éve önök vannak kormányon, miért nem próbálják ezeket a bürokratikus akadályokat egy kicsit finomítani, olyan törvényjavaslatokkal élni, amelyek elősegítik azt, hogy könnyebb legyen ilyen dolgokat létrehozni, beruházni.

Kérdéseim a következők: volte egyeztetés erről Tarlós budapesti főpolgármester úrral, illetve az érintett kerületek képviselőivel, esetleg a helyi testületeket is megjártáke ezek a javaslatok? Készülte környezet- és hatástanulmány az itteni tervekről? A BKV-val történte egyeztetés? Ugye, itt majd fogunk beszélni a két kiemelt beruházásról, amelynek kapcsán felmerülhetnek kérdések.

Van egy konkrét dolog a törvényjavaslatban, hogy a törvény semmilyen magántulajdonban álló ingatlant nem érint. Összesen két, felépítmény nélküli önkormányzati telket von az állami tulajdon körébe. Lehet, hogy én olvastam figyelmetlenül a törvényjavaslatot, hogy ezek konkrétan melyek, melyekről van itt szó?

A két helyszín, a diákváros, déli városkapu kapcsán fölmerül a kérdés  Arató képviselőtársam is kérdezte , hogy ez a 8500 fős kollégium miért pont itt épül, illetve közlekedésileg hogyan lesz ez megoldva.

A Vár kapcsán még több kérdés merül föl. Önök most a Várban kialakítanak egy kormányzati negyedet, de van ott egy turistanegyed is, egy lakónegyed is, ennek az összehangolása komoly kihívás lesz a következő években. Ráadásul, ha jól tudom, mélygarázstervek is vannak, még több mélygarázsterv van amellett, amit most építenek ki. És kérdés, hogy a Várhegy gyomrában húzódó védett barlang-, pincerendszer ezt meddig bírja, bármely építkezés során számolni lehet a váratlan beszakadással.

(17.30)

Tehát jó lenne pontosan tudni, hogy mit terveznek itt a Várnegyedben. Ha államtitkár úr tud válaszolni ezekre a kérdésekre, akkor megköszönöm. Köszönöm a szót.




Felszólalások:  Előző  188  Következő    Ülésnap adatai