Készült: 2024.05.21.04:06:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2018.07.17.), 186. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:57


Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY, a DK képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a törvényjavaslat ismét olyan, mint a mákos tészta gulyáslevessel, de nem egymás után, hanem egyszerre fogyasztva, egy tányérba öntve.A törvényjavaslat egyik része, amelyik a filmszakmai támogatásra vonatkozik, a Demokratikus Koalíció álláspontja szerint lényegében rendben van. Ezt már akkor is szerettük, amikor a mi ötletünk volt, hiszen 2003-2004-ben egyébként valóban  képviselő úr említette  konszenzussal a mi kormányunk javaslatára vezettük be ezt a fajta támogatást, aztán később mi intéztük el az ehhez szükséges európai bizottsági engedélyt, európai uniós engedélyt is. Tehát ez egy klassz dolog, érdemes csinálni, érdemes folytatni, ezzel nincs is különösebb probléma.

Csak hát hozzá tetszett ehhez csapni a Budapesttel kapcsolatos jogszabály-módosításokat. Gulyás Gergely miniszter úr miniszteri meghallgatásán az önkormányzatokkal kapcsolatban  ahol nagyon lelkesen beszélt a fővárossal kapcsolatos tervekről  megkérdeztem, hogy hogyan is lesz ez a dolog, megfelelő egyeztetések után fognake bekerülni az erre vonatkozó szabályok, lesze végre párbeszéd a főváros és a kormány, illetve a kerületi önkormányzatok és a kormány között. Miniszter úr természetesen megnyugtatott; azt nem állítom, hogy minden szavát elhittem a korábbi tapasztalatok alapján, és sajnos azt kell mondanom, hogy ez a fajta gyanakvás nem bizonyult indokolatlannak. Hiszen úgy sikerült megint csak sürgősségi, kivételes eljárásban négy nap alatt elfogadásra beterjeszteni egy törvényjavaslatot, hogy ezt érdemben önkormányzatok nem véleményezték, nem látták, nem szólhattak hozzá, hanem csak egyszerűen megint arról van szó, hogy önök ezt erőből átnyomják, de ennek feltételezett okairól majd a végén szeretnék beszélni.

A jogszabály, ha nagyon leegyszerűsítjük  tulajdonképpen ennyi elég is lenne , arról szól, hogy a fővárosban mindenről a kormány dönt. Nem érdekes, hogy mi van az Alaptörvényben az önkormányzatok jogairól, nem érdekes, mi van az építési törvényben, nem érdekes semmilyen jogszabály; amiről a kormány azt gondolja, hogy ő azt szeretné, akkor az úgy lesz. A kormány mindentudó és mindenható  ez a törvényjavaslat lényegében erről szól. Mindent magához vonhat, mindent kiemelt ezzé vagy azzá nyilváníthat, és erre hivatkozva semmilyen szabály nem érvényes innentől kezdve arra, amit a kormány szeretne.

Nagyszerű példákat hallottunk egyébként erre a mentalitásra, az egyik a Kossuth tér, a másik kettő pedig a Ludovika és a Városliget; az utóbbi kettő a főváros környezeti öröksége elpusztításának jelképévé vált, és akkor még nem beszélünk a Ludovika-projekt építészeti és városképi megvalósításáról. A Kossuth tér kapcsán pedig  erről éppen tegnap volt módunk államtitkár úrral szót váltani  a politikai akarat testté, adott esetben épített környezetté válásáról van szó, és semmiképpen sem városépítészetről, pláne nem arról, hogy a budapestieknek ehhez bármilyen közük lenne vagy lehetne.

Tudjuk azt is, hogy mi a háttere annak a két kiemelt ügynek, amire fölhúzzák ezt a jogszabályt, bár hozzáteszem, hogy nemcsak ezeket érinti, de itt van két konkrét ügy is, amit itt megpróbálnak elrendezni. Az egyik ügy ez a diákvárosnak nevezett, csodálatos dolog. Emlékszünk, itt miről van szó: önök álmodtak egy olimpiát, amiről kiderült, hogy nem kéri senki, legalábbis a budapestiek nem kérnek belőle, de ennek ellenére mégiscsak valamit kell oda építeni, szükség van arra, hogy azt a közpénzt önök elköltsék  legalábbis önök szerint , ezért azt a funkciót, amit később az olimpiai létesítmények és különösen az olimpiai falu utóhasznosítására találtak ki, most fő funkcióvá teszik, s kollégiumokat építenek. Kollégiumépítésre szükség van, ebben nincs vita köztünk. Hogy pont ott lesze szükség rá, azért ezt már közlekedési szempontból erősen meg lehet kérdőjelezni. Biztosan, nem biztosan, tudjuk, hogy vannak a városban olyan helyek, amelyek egyébként sok szempontból jobban alkalmasak erre, de egyébként ráadásul az északi szigetcsúcs térsége és az a dél-ferencvárosi rész egy fejlesztendő, fejleszthető terület.

(17.20)

Tehát önmagában ezzel a dologgal tulajdonképpen nincsen baj. Majd azzal azért lesz baj, hogy honnan lesz erre pénz, és arra a pénzre tényleg itt vane szükség, vagy esetleg fel lehetnee ezt jobban is használni. De még egyszer mondom, önmagában az, hogy kollégiumot építenek  ha építenek  meg sportlétesítményeket, ez lehet egy hasznos cél. Legalább most nem focistadion épül, hanem olyan sportágaknak teremtenek létesítményeket, ahol Magyarország valóban érdemi teljesítményt képes nyújtani.

A kérdés az, hogy ezt miért nem szabályszerűen teszik, hiszen vannak vonatkozó fővárosi, helyi szabályok, vannak törvények  tessék ezeket betartani! Ha valaki házat akar építeni otthon magának, családi házat, akkor be kell tartania minden egyes szabályzatot, be kell szereznie minden engedélyt, rá kell szánnia az időt. Tessék megtenni a kormánynak is, tessék betartani az érvényes szabályokat! Emlegettem már bizottsági ülésen, kedvenc példám, hogy például ilyen létesítményre nem vonatkoznak az árvízvédelmi szabályok, nem kell beszerezni az árvízvédelmi engedélyeket, majd esetleg később külön megépülnek az árvízvédelmi létesítmények, vagy esetleg nem. Talán mondanom sem kell, hogy a Dunát nem fogja érdekelni az, hogy önök egyébként milyen kiemelt micsodává minősítették ezt a dolgot. Ennek következtében aztán nem véletlenül vannak árvízvédelmi szabályok a fővárosban, amit mindenkinek be kell tartani önökön kívül, és nem véletlenül nem kap senki ezek alól az engedélyek alól felmentést. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Csak egyetlen apró példa volt. Mégiscsak el kell mondanom, ugye arról van szó tehát, hogy a kormány azt gondolja, hogy rá semmi nem vonatkozik, ha valamit építeni akar.

Sokkal kellemetlenebb és rosszabb ennél a Várnegyed ügye. Őfelségének épül az új királyi palota, és ehhez önök szeretnének mindenfajta kellemes környezetet biztosítani: telket sajátítanak ki, nagyon nehezen meghatározható módon…  az I. kerületi önkormányzatra gyakorlatilag ki lehet írni, hogy fölösleges, megszűnt. Ugye, a budai Vár már nem része a magyar önkormányzati rendszernek, nekik ott gyakorlatilag semmilyen jogosítványunk nincsen, ugye, azon kívül, hogy lakhat ott a polgármester úr. Tehát ezen kívül ott más lehetőség nincsen. Az a helyzet, hogy önök gyakorlatilag ezen a területen megszüntetik az önkormányzatiságot, és közvetlen kormányzati irányítást vezetnek be.

Többek között meghatározhatják a közlekedés rendjét is. Lehet tippelni, hogy innen kezdve ez vajon majd könnyebbséget jelente azoknak a fővárosiaknak és turistáknak, akik a Várba akarnak feljutni. Vannak tippjeim arra, hogy nem. De nyilvánvaló módon ezt megrendelte az önök főnöke; nem kívánja fölköttetni a lord majort, ha zavarja bármi nesz, hanem inkább a saját kezébe veszi ezt az ügyet.

Azt kell mondanom, hogy ez egy szégyenletes körülmények között létrejött, rongyrázó, felesleges beruházáshoz teremt önöknek teljhatalmat. Ez egyszer majd jelképe lesz annak a mérhetetlen kivagyiságnak és  hogy is fogalmazzak finoman?  ostobaságnak, ami ezt a kormányzást jellemzi. Ha már emlegettem tegnap, most is megemlítem, hogy Rákosi Mátyásnak egy kicsit több stílusérzéke volt ebben az ügyben, aki nem járult hozzá ahhoz, hogy a kormány a Várba költözzön.

Ha már a lord majort megemlítettük, azért akkor hadd hozzam azt is szóba, hogy nem véletlen talán az sem, hogy éppen ezen a hétvégén szivárgott ki az a hír, hogy nem biztos, hogy Tarlós István újra kíván indulni főpolgármester-jelöltnek. Megértjük, egy olyan fővárosnak az élére még ő sem hajlandó, aki eddig az önök hűséges pártkatonája volt, beülni, amit most már minden érdemi feladatától megfosztanak. De azt kell mondanom, tisztelt képviselőtársaim, hogy előbb-utóbb ezeknek a tetteiknek a következményeivel abban az értelemben is szembe kell nézniük, hogy megpróbálhatják elvenni Budapest önállóságát, megpróbálhatják megbüntetni a fővárost és a fővárosiakat azért, mert legalábbis többségükben nem önökre szavaztak ezen az országgyűlési választáson sem. Lehet, hogy önök rettegnek attól, hogy akár a fővárosban, akár a kerületekben majd olyan önkormányzatok lesznek, amelyek nem az önök utasításait hajtják végre, hanem a lakók érdekében, a budapestiek érdekében járnak el. De sok kormány megpróbálkozott már  az önöké is  korábban azzal, hogy megbüntesse a bűnös várost, azt kell mondanom, hogy hosszabb távon nem sikerült egyiküknek sem, a főváros lakói ki fognak állni magukért, és vissza fogják venni a városukat saját maguknak, akármilyen törvényt hoznak.

A Demokratikus Koalíció nem tudja tehát támogatni azt, hogy önök sürgősséggel hozzanak jogszabályokat ebben az ügyben, mert nincs kétségünk, hogy azért van a sürgős eljárás, azért nincs idő érdemi vitára, mert megígérték valakinek vagy valakiknek, hogy ezek a beruházások gyorsan fognak menni. Lehet majd szépen kitalicskázni a közpénzt minden építkezésből, ahogy eddig ez történt, minden ilyen csodálatos kiemelt beruházással. És fontos önöknek, hogy megakadályozzák az okvetetlenkedést, megakadályozzák azt, hogy ebbe bárki beleszóljon vagy belelásson, de azt kell önöknek mondanom, hogy rövid távon lehet, hogy ez sikerül, hosszabb távon ki fognak derülni ezek az ügyek, és a felelősök felelni fognak értük. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai