Készült: 2024.05.17.18:27:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2018.07.17.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. László Imre (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LÁSZLÓ IMRE (DK): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Ugye, a XXI. században élünk, ami azt jelenti, hogy a betegek meghatározott jogokkal rendelkeznek, vagy legalábbis kellene hogy rendelkezzenek. A betegjogok sorába nagyon fontos területek tartoznak, így az egészségügyi ellátáshoz, az emberi méltósághoz, a kapcsolattartáshoz, a tájékoztatáshoz, az önrendelkezéshez, az ellátás visszautasításához, az egészségügyi dokumentáció megismeréséhez, az orvosi titoktartáshoz, az intézmény elhagyásához és panaszeljáráshoz való jog.Más kérdés természetesen az, hogy ezek a jogok milyen mértékben érvényesülnek, illetve mennyire képesek a betegek érvényesíteni azokat. Ezen a területen, be kell vallanom önöknek, nem állunk jól. Egy elvégzett felmérés szerint leggyakrabban, az esetek 42 százalékában az egészségügyi ellátáshoz való jog sérül, amit az emberi méltósághoz való jog sérelme követ 28 százalékos gyakorisággal. Meglehetősen sűrűn, az esetek 15 százalékában találkozhatunk a tájékoztatási jog sérelmével is.

Az Európai Unió alapjogi chartájának 35. cikke kimondja, idézem: „Valamennyi uniós politika és tevékenység meghatározása és végrehajtása során biztosítani kell az emberi egészségvédelem magas szintjét.” Erre hivatkozik az Európai Unió 2002-ben Rómában elfogadott betegjogi chartája, amely még kiegészíti: „Az emberi egészségvédelem magas színvonalára vonatkozó kötelezettség emberi és társadalmi szintekre egyaránt kiterjed, azt szolgálja, hogy a nemzeti kormányzatok ne csak a minimumszint kialakítására törekedjenek, hanem annál magasabb normák elérését tűzzék ki célul.”

Magyarország azonban nem tartja be a betegjogi chartának a lakosság egészségügyi ellátására vonatkozó előírásait. A kormány a saját elitje számára létrehozott egy luxusfeltételekkel működő, kiváltságos rendszert, amíg az állampolgárokra egy aluldotált, minimális szakmai előírásoknak is megfelelni képtelen szolgáltatási hálózatot hagyott.

Látom egyébként a meglepetést, de szabad legyen emlékeztetnem önöket arra, hogy a magyar kórházak jelentős része, Ónodi-Szűcs Zoltán korábbi egészségügyi államtitkár által is bevallottan nem felel meg még a minimumfeltételeknek sem, a hiányos létszámok vagy a hiányzó műszerek, vagy az épületek állapota miatt.

Budapesten egy minden tekintetben csúcsszínvonalú, úgynevezett szuperkórházat kívánnak lélegzetelállító költségekkel létrehozni, amely átveszi a Kútvölgyi VIP-ellátással kapcsolatos feladatait is. Mindezzel pedig sérül a betegjogi charta 2. pontjában foglalt hozzáféréshez való jog, amely szerint minden személynek joga van az őt megillető egészségügyi ellátáshoz való hozzáféréshez. Ez a hozzáférés mindenki számára garantált, pénzügyi, illetve földrajzi helyzetre, továbbá a betegség típusára vagy a kezelés idejére való tekintet nélkül.

Sérül továbbá az európai betegjogi charta 8. pontja is, amely azt deklarálja, hogy minden személynek joga van a színvonalas ellátáshoz, figyelembe véve a minőségre vonatkozó előírásokat. A betegjogok érvényesülésének szempontjából kitüntetett szerepük van a civil szervezeteknek és az egészségügyi intézmények vezetőinek. Fontos feladat jut mellettük az ombudsman intézményének, továbbá a jogi szervezeteknek és a bíróságoknak is.

Ezzel szemben viszont a 2011-es (sic!) kormányváltást követően az intézményvezetők és szakmai kollégiumok tagjainak kiválasztása során a szakmai megfelelőség helyére a politikai megbízhatóság lépett, de elsorvasztották a betegjogok érvényesítése szempontjából oly fontos civil szervezetek működését is. A napjainkra kialakult, erősen bürokratikus rendszerek igazi hungarikumnak számítanak, amennyiben  fordítva működve  az államot védik a beteggel és a betegjogokkal szemben.

A Demokratikus Koalíció elkötelezett az európai mintára működő, független betegjogi rendszer mellett, amelyben fontos szerepet kell kapniuk a civil szervezeteknek, és amelyeket olyan jogokkal kell felruházni, hogy képesek legyenek gyorsan és hatékonyan segíteni a betegérdekek érvényesítését. A működés függetlenségét garantáló anyagi alapokat független források vagy költségvetési automatizmus útján kell biztosítani. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a DK soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai