Készült: 2024.05.17.16:02:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2018.07.17.), 118. felszólalás
Felszólaló Kepli Lajos (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó Fenntartható fejlődés bizottsága
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:10


Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KEPLI LAJOS, a Fenntartható fejlődés bizottsága kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Fenntartható fejlődés bizottságában megfogalmazódott egy kisebbségi vélemény, amit Schmuck Erzsébet képviselő asszonnyal, a bizottság elnökével mi ketten, illetve az ellenzéki képviselők vallottak, mégpedig az, hogy ez a javaslat fenntarthatósági szempontból, vízbázisvédelmi szempontból veszélyt jelent vízbázisainkra, veszélyt jelent arra a kincsre, amely Magyarország egyik legértékesebb természeti kincse, jelen pillanatban még bőségesen rendelkezésre álló ivóvize és vízkészlete.

(13.50)

Ezt a vízkészletet jelen pillanatban nemcsak elsősorban az illegálisan fúrt kutak veszélyeztetik, hanem nyilvánvalóan az a több évtizedes „örökség”  ezt az örökséget idézőjelben mondom , amely az ipari tevékenység folyományaként maradt itt, és amely időzített bombaként ketyeg sok helyen az országban a lábunk alatt, hiszen sok olyan terület van, amelyek kármentesítésen még nem estek át, és veszélyes anyagok találhatók a földben, akár a föld felszíne felett, és veszélyeztetik a vízbázisainkat. Az elszennyeződés veszélye folyamatosan fennáll. Erről nagyon sokat beszéltünk már és még fogunk is beszélni itt az Országgyűlésben.

Azonban hogyan juthat be ezekbe a vízbázisokba, ezekbe a víztestekbe a szennyeződés? Nyilvánvalóan vagy a csapadékkal beszivárog a talajon keresztül, vagy pedig az állam által nem ismert helyen és módon fúrt és létesített kutakon keresztül, hiszen ezek közvetlen kapcsolatot létesítenek a felszín és az adott víztest között, a lehető legegyszerűbben. Ezen ugye nemcsak kinyerni lehet a vizet, hanem a szennyezés le is tud jutni, pontosan ezért is veszélyesek ezek a mélyített fúrások.

Természetesen nem a házi, kerti, konyhakerti célú locsolást szeretné a Jobbik sem megakadályozni vagy bármiféle teherrel sújtani. Hiszen az, hogy tudunk róla, hogy hol, ki, milyen formában mélyített ilyen kutakat, furatokat, és van róla egy pontos katasztere az illetékes hatóságnak, hogy ez hogyan és miként zajlik az országban, még nem jelenti azt, hogy ez bármiféle terhet jelentene azok számára, akik ezeket a kutakat saját családi használatra létesítették. Természetesen mi sem szeretnénk a konyhakerti növénytermesztést, a családi gazdálkodásokat azzal bármilyen nehéz helyzetbe hozni vagy ellehetetleníteni, hogy nem tesszük lehetővé számukra, hogy öntözzék ezekben a klímaszempontból meglehetősen kritikus időkben a veteményeskertjeiket.

Még egyszer mondom, arról van szó, hogy ellenőrizni kell, hiszen az államnak, a kormánynak az a feladata, hogy beavatkozzon, és ellenőrizze azt, hogy ki milyen feltételekkel és hogyan mélyíti ezeket a kutakat. Ez a javaslat pont azt tenné lehetővé, hogy ez gyakorlatilag szabadon megtörténhessen, ne legyen semmilyen engedélyhez kötve 80 méter talpmélységig. Ezt a bizottság kisebbségi véleményeként elfogadhatatlannak tartjuk, és arra kértük a kormányt, hogy ezt a javaslatot vonja vissza. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai