Készült: 2024.09.23.03:09:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2021.02.16.),  199-210. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 11:09


Felszólalások:   185-199   199-210   211-222      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Így a ciklus végére egész összeszoknak. (Derültség.) A vezérszónoki felszólalások végére értünk.Tisztelt Országgyűlés! Kíváne valaki szólni? (Senki sem jelentkezik.)

Tisztelt Országgyűlés! Minthogy további felszólalásra senki nem jelentkezett, az általános vitát lezárom. Megkérdezem az államtitkár asszonyt, kíváne reflektálni az elhangzottakra. (Jelzésre: ) Jelzi, hogy nem. Nagyon kitűnő!

Tájékoztatom önöket, hogy a módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A Magyarország Kormánya és a Koszovói Köztársaság Kormánya között a beruházások ösztönzéséről és kölcsönös védelméről szóló megállapodás kihirdetéséről” szóló előterjesztés általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/14943. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Most ismét megadom a szót a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkár asszonyának, Pacsay-Tomassich Orsolya államtitkár asszonynak. Parancsoljon!

DR. PACSAY-TOMASSICH ORSOLYA külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az önök előtt lévő törvényjavaslat új elemmel egészíti ki a Magyarország és a Koszovói Köztársaság közötti gazdasági kapcsolatok fejlődésének jogszabályi kereteit.A kihirdetésre váró megállapodás célja a kétoldalú magyar-koszovói gazdasági és azon belül is beruházási kapcsolatok előmozdítása, valamint a beruházási környezet biztonságosabbá és kedvezőbbé tétele. A megállapodás azokra a beruházásokra vonatkozik, amelyeket a két ország beruházói egymás területén valósítanak meg. A megállapodás magyar szempontból tehát a Koszovói Köztársaságban viszonossági alapon letelepülő magyar beruházók védelmét és jogbiztonságát szolgálja, amelynek kiemelt jelentősége van a számos piaci lehetőséget magában hordozó nyugat-balkáni térségben.

Magyarország Kormányának külgazdasági stratégiai célkitűzése a magyar vállalatok külföldi beruházásainak ösztönzése, továbbá az ott megtermelt profit hazahozatala és a külföldi beruházók által kivitt nyereség közötti egyensúly megteremtése. Ezen stratégia megvalósításának alapjául szolgál többek között a kétoldalú beruházásvédelmi megállapodások létrehozása, úgymint a Magyarország és a Koszovói Köztársaság közötti megállapodás.

A lisszaboni szerződés 2009-es hatálybalépése óta a közvetlen külföldi befektetések az Európai Unión belül a közös politika részét képezik. Ez azt jelenti, hogy az Európai Unió tagországai más országokkal akkor köthetnek beruházásvédelmi megállapodást, ha arra a szükséges nemzeti felhatalmazás mellett az Európai Bizottság is kiadta jóváhagyó felhatalmazását. A Magyarország és a Koszovói Köztársaság közötti megállapodás esetében ez megtörtént, így az 2020. október 29-én aláírásra került. A szerződés tehát az Európai Unió iránymutatása alapján és jóváhagyásával köttetett meg.

Tisztelt Ház! A megállapodás egyik legfőbb rendelkezése és rendeltetése a két ország beruházói számára a beruházásaik védelmét jelentő jogi garanciális elemek biztosítása. A Koszovói Köztársaság területén ugyanis több hazai vállalkozás jelenleg is tájékozódik későbbi beruházási szándékkal. A beruházók számára különösen fontos az esetlegesen akár az állammal szemben felmerülő jogviták tisztességes és pártatlan rendezése.

A megállapodásnak köszönhetően a magyar beruházók, illetve beruházásaik nemzetközi jogi védelemre számíthatnak az esetleges vitás kérdések rendezése során. A megállapodás megfelel a nemzetközi normák által kijelölt tartalmi követelményeknek. A megállapodás számos garanciális elemet tartalmaz a külföldön beruházó vállalkozások számára, így többek között biztosított a hátrányos megkülönböztetéstől való védelem, valamint a legnagyobb kedvezmény elve és a nemzeti elbánás elve is.

A beruházásvédelmi megállapodások, így a jelen megállapodás is módot adnak a beruházó és az állam közötti viták rendezésére. Ez a rendelkezés jelenti a beruházók számára a legfőbb biztosítékot, és ezért képezi részét minden beruházásvédelmi megállapodásnak. Az említett rendelkezés védelmet biztosít azokban az esetekben is, amikor a beruházásvédelmi megállapodás rendelkezései egy adott országban közvetlenül nem hajthatók végre a partner hazai bíróságai előtt.

Tisztelt Országgyűlés! A megállapodás megkötésétől azt várjuk, hogy a beruházók védelme révén segíteni fogja a Magyarország és a Koszovói Köztársaság közötti gazdasági és beruházási kapcsolatok fejlődését. Kérem a tisztelt képviselőtársakat, hogy a törvényjavaslatot szíveskedjenek elfogadni. Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm. Vezérszónoki felszólalások: Zsigmond Barna Pál képviselő úr, Fidesz. Tessék!

(21.50)

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Európai Unió 1999-ben indította el az Unió és a nyugat-balkáni régió országai közötti kapcsolatok keretéül szolgáló stabilizációs és társulási folyamatot, illetve a több releváns nemzetközi szereplőt bevonó tágabb kezdeményezést, a stabilitási paktumot. A régió országaihoz hasonlóan Koszovó is tagjelölt ország, amellyel hazánk szoros együttműködésre törekszik. Ennek keretében több kétoldalú megállapodás is született főként gazdasági, mezőgazdasági, oktatási és tudományos, illetve jogi témakörökben. Mi, magyarok nemzetstratégiai érdeknek tartjuk a Nyugat-Balkán európai integrációját. Ha a térséget a béke, a nyugalom és a fejlődés jellemzi, az nekünk jó, hiszen a régió szomszédságában azonnal megérzünk minden ott zajló folyamatot. A szolidaritás je-gyében nemcsak beszélünk a támogatásról és az együttműködés fontosságáról, hanem cselekszünk is a felelős szomszédságpolitika jegyében akár méretünkön és kötelezettségünkön túl is, hiszen közös érdekünk a béke és a stabilitás megteremtése.

A NATO-vezetésű KFOR misszió Koszovóban teljesít szolgálatot, amelyben a harmadik legnagyobb hozzájárulást adó nemzet Magyarország több száz katona szolgálatteljesítésével. Büszkék vagyunk rá, hogy a térség legnagyobb missziójának 2021 novemberétől magyar parancsnoka lesz.

A koronavírus-járvány során képességünknek megfelelően 50 ezer maszkkal és 5 ezer védőruhával is segítettük Koszovót. A világjárvány gazdasági kihívást is jelent, ezért kötött segélyhitelprogrammal támogatjuk partnerünket 62 millió euró értékben, amelynek keretében magyar vállalatok két víztisztító művet építenek Koszovóban, és a közúti infrastruktúra fejlesztésében is végrehajtunk beruházásokat.

A jelen javaslattal létrejönne a jogi alapja annak, hogy a magyar cégek sikeres beruházásokkal vegyenek részt a koszovói gazdaság modernizálásában. Kiemelt célunk az is, hogy a Koszovóban épülő erőmű magyar hűtési technológiát alkalmazzon.

A Nyugat-Balkán egyike azon kitett régióknak, amelyeket súlyosan befolyásol a klímaváltozás, ami erős nyári hőhullámokban és kiszámíthatatlan eloszlású csapadék formájában érhető tetten. Hazánk korszerű zöldtechnológiával rendelkezik, a régió országaiban pedig jelentős igény mutatkozna megfelelően előkészített és finanszírozásra alkalmas olyan projektek iránt, amelyek ellensúlyozni tudják a kedvezőtlen hatásokat. Amennyiben magyar cégek ki tudják használni Koszovóban ezen piaci réseket, az nemcsak hazai vállalkozások piacra jutását eredményezné, hanem lehetőséget biztosítana más, térségbeli országokban való piacra lépésre és a piacon maradásra is, továbbá a migrációt is csökkentené. Ez nemcsak hazánk és partnerünk kölcsönös érdeke, hanem a környezetbarát technológiák iránt ugyancsak elkötelezett Európai Unió szándékával is megegyezik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Koszovó demográfiailag igen fiatal ország, szakképzett munkaerővel, erős importfüggőséggel és egyszerű cégalapítási szabályokkal. A 2014-es külföldi befektetésekről szóló koszovói törvényen túl e törvényjavaslat kölcsönösen ösztönzi a beruházásokat, továbbá jogi garanciákat nyújt a befektetőknek, és kötelező jelleggel előírja az esetleges viták rendezésének a menetét. Ez számos vállalkozásnak lehetőséget nyújt, hogy különböző iparágakban szerencsét próbáljon az új piacon, és jó hírét vigye a jó minőségű magyar munkaerőnek, termékeknek és szolgáltatásoknak.

A Fidesz képviselőcsoportja támogatja a megállapodást. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Potocskáné Kőrösi Anita képviselő asszony, Jobbik!

POTOCSKÁNÉ KŐRÖSI ANITA, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A beruházások fontosak, ezt mindig mondtuk, és minden olyan egyezményt és minden olyan nemzetközi megállapodást támogatunk, amely arra szolgál, hogy a magyar vállalatok akár külföldön, különösen fejlődő térségekben megtelepedjenek és ott a gazdaságot is segítsék, és ezzel természetesen Magyarországnak is egy pozitív és egy előremutató jövőképet adnak. Ezért természetesen a Jobbik képviselőcsoportja támogatni fogja ezt a javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Juhász Hajnalka képviselő asszony, KDNP!

JUHÁSZ HAJNALKA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! A megállapodás a nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló törvény szerint nemzetközi szerződésnek minősül, a két ország között létrejött beruházásvédelmi megállapodás pedig jogi kereteket teremt az egymás területén megvalósuló beruházások tekintetében. Az egyik legfőbb rendeltetése a megállapodásnak, hogy a két ország beruházói számára biztosítottak legyenek a beruházásaik védelmét jelentő jogi garanciális elemek. Ez nagyon fontos, és kiemelendő, hogy a beruházók számára az esetlegesen is felmerülő jogviták tisztességes rendezésére is lehetőséget biztosít. A KDNP támogatja a törvényjavaslatot. Nagyon szépen köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Én is köszönöm szépen. Mesterházy Attila képviselő úr, MSZP!

MESTERHÁZY ATTILA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Államtitkár asszony, ezt a fantasztikus javaslatot mi magunk is támogatjuk. Köszönöm. (Taps, derültség.)

ELNÖK: Nem is minősítem itt már, hogy mi történik kormánypárt és ellenzék között. (Derültség.) Viszont a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Tisztelt Képviselők! Kíváne valaki szólni? (Senki nem jelentkezik.) Megállapítom, hogy nem.

Az általános vitát lezárom. Államtitkár asszony, kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra?

DR. PACSAY-TOMASSICH ORSOLYA külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Nem, köszönöm szépen.




Felszólalások:   185-199   199-210   211-222      Ülésnap adatai