Készült: 2024.09.22.15:27:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2018.12.03.),  91-94. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:   87-90   91-94   95-98      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Cseresnyés Péter államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet, az LMP képviselő asszonya, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Miért késnek a Kormány környezetegészségügyi intézkedései, mikor lesz új Nemzeti Környezetegészségügyi Program?” címmel. Schmuck Erzsébet képviselő asszonyt illeti a szó.

(13.30)

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az Országos Közegészségügyi Központ 2017-ben közreadta a „Magyarország környezetegészségügyi helyzetének értékelése” című kiadványt. Az ebben foglaltak alátámasztják azt a régóta hangoztatott aggodalmunkat, hogy a környezet állapotának romlása és egyes káros környezeti tényezők súlyosabbá válása szoros összefüggést mutat a magyar lakosság számos krónikus, idő előtti halálozáshoz vezető megbetegedésével. Ez sajnos már nemcsak az idős korosztályt, de a fiatalokat és gyermekeinket is érinti. Ez ellen sürgősen kellene tenni. A jelentés szerint Magyarországon az összes betegségteher 6,2 százaléka tulajdonítható környezeti kockázati tényezőnek, például a WHO egészségi irányértékét meghaladó szállópor-szennyezettség az összes természetes halálozás mintegy 3-14 százalékáért tehető felelőssé a harminc évnél idősebb lakosság körében.

De elkeserítő a helyzet a beltéri levegő minőségének alakulását tekintve is, például az 5 ezer főnél kisebb falusi településeken a lakások 38,4 százaléka penészes. Az elektromágneses terhelés, továbbá a hőhullámos napok alatti többlethalálozás, az UV-sugárzással kapcsolatos bőrdaganatok előfordulása, a hormonháztartást zavaró anyagok miatt hazánkban jelentősen növekedett a pajzsmirigyrák és a prosztatarák kockázata, valamint idetartoznak a diabéteszes megbetegedések is. És a jelentés például az azbeszttel kapcsolatos ügyekkel nem is foglalkozik.

Államtitkár Úr! Nem gondolják, hogy indokolt és időszerű volna egy, a nemzeti környezetvédelmi programhoz kapcsolódó nemzeti környezet-egészségügyi program megalkotása és végrehajtása? Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps az LMP és a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Schmuck Erzsébet képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Köszönöm, hogy arra felhívta a figyelmet, amit ellenzéki képviselőtársai azért szeretnek elhallgatni sokszor: életminőségünk szempontjából nagyon sok tényező van, nemcsak egy tényezőre lehet az egészségünk megőrzését leszűkíteni; ilyen a genetikai adottságunk, a környezetünk, hogy milyen környezetben élünk, az mennyire egészséges, az életmódunk, hogy mi magunk mennyire folytatunk egészséges életmódod, és ezek mellett jelenik meg az egészségügyi intézményrendszer, amely szintén tudja segíteni a minél több, egészségben eltöltött év megtörténtét, és nem kizárólag, hanem több más tényezővel együttesen.Ezért sok olyan programot indítottunk, amelyek mind-mind az ön által felvetett tényezőket igyekeznek kiküszöbölni, ezen a helyzeten javítani. 2011-ben indította el a kormány a kisméretű szállópor csökkentésének ágazatközi intézkedési programját. Ez tartalmaz egyrészről a közlekedési, másrészről az ipari, harmadrészt a mezőgazdasági, negyedrészt a lakossági szektorban olyan intézkedéseket, amelyek mind-mind tudják a szálló por okozta megbetegedéseket csökkenteni. Erre összességében 160 milliárd forintot fordítottunk az elmúlt időszakban.

A kültéri levegő minőségének minősítési rendszerét ön is ismeri, ugyanezt igyekszünk a beltérilevegő-minőségnél lakossági ajánlásokkal és más, a tisztiorvos, most már a Nemzeti Népegészségügyi Központ által kiadott iratokkal, ajánlásokkal segíteni.

Az előrejelző és figyelmeztető rendszer, amelyre ön is célzott, nemcsak azt a célt szolgálja, hogy a hőhullámokról, az UV-sugárzásról a lakosság értesüljön, hanem hogy a különböző szervek is, egészségügyi szervek, önkormányzatok, katasztrófavédelem, fel tudjanak készülni az ebből fakadó többletfeladataikra.

Szintén ön említette a nem ionizáló sugárzásokat. Itt a lakosság elektromágneses térnek való kitettségének folyamatos monitorozása, az itt adott segítség szintén a Népegészségügyi Központ feladatai között szerepel. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) A rákkeltő anyagokkal kapcsolatos felhasználás, megelőzés, azbesztmentesítés mind-mind-mind hulladékgazdálkodási, környezetvédelmi programokban szerepelnek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Közbeszólás a Jobbik soraiban: Dehogy szerepelnek!)




Felszólalások:   87-90   91-94   95-98      Ülésnap adatai