Készült: 2024.09.26.21:45:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2018.12.03.),  5-10. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:04


Felszólalások:   1-4   5-10   11-14      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Oláh Lajos képviselő úr, Demokratikus Koalíció: „Ma CEU, és holnap?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. OLÁH LAJOS (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tegnap még volt magyar egyetem a világ száz legjobb egyeteme között, úgy tűnik, nemsokára már nem lesz. Hadd gratuláljak, fideszes képviselők! Sikerült elüldözni a legsikeresebb hazai egyetemet. Ez nem semmi! Ilyet épeszű kormány tényleg nem csinál saját hazájában.Mondhatjuk, hogy ez egy egyedülálló teljesítmény, amire Rákosi Mátyás is büszke lenne. Mert azt önök is tudják, hogy egyetemeket csak diktatúrában zárnak be, egyetemi szakot csak diktatúrákban tiltanak be, demokráciákban soha. Sikerült a kisstílű látszatháborújuk közben egyetlen döntéssel olyat belerúgni a magyar oktatásba, amit érezni fog még sok-sok éven át.

Beszélhetünk majd száz év múlva is a C-vitaminról, Szent-Györgyi Albertről és Semmelweisről, mert új zsenik ebben az országban nem lesznek; önök így döntöttek. Lehet tovább melldöngetni, hogy mi mindenre voltunk képesek az elmúlt ezer évben, nehogy arról kelljen beszélni, hogy mi lesz belőlünk a következő százban.

Nem kell majd elüldözni több magyar Nobel-díjast, mert nem lesz, aki ezt az országot akarná képviselni a tudásával. Magyarországra nem kell a tudás, nem kell a tudomány, és nem kell az oktatás. Ezt üzenik önök a CEU elüldözésével, az MTA kivéreztetésével. A kutatók és a tudósok értik az üzenetet. A jövő magyar felfedezései és találmányai majd amerikai és német felfedezések lesznek, mert ezek az emberek nem kellenek az önök Magyarországára.

Egyetlen bűnük, hogy nem hisznek a háromszavas óriásplakátoknak, márpedig aki képes saját gondolatokra, az veszélyes a hatalomra. Értjük, értik ők is. Értették az üzenetet akkor is, amikor az önök propagandalapja elkezdte listázni őket mint Soros-ügynökök, és értik most is, amikor önök azt mondják nekik, hogy nem kell kutatás és szabadság, meg nem kell a világ egyik legjobb egyeteme. Majd összeszereljük mások autóit, aztán nosztalgiázunk arról, hogy milyen sikeres volt ez a nemzet akkor, amikor még nem üldözték a gondolkodó embert. A szökevénybűnözők jöhetnek, az okos emberek meg az egyetemeik meg mehetnek!

Marad a gulyás meg a Túró Rudi, képviselőtársak, a magyar innovációnak vége. És folytathatnám, hogy mi minden nem leszünk, és hogyan rombolja le a magyar találékonyságról kialakult nemzetközi képet a maguk diktatúrájának rombolása, de tudom, hogy ez önöket nem nagyon hatja meg.

Beszéljünk inkább a pénzről, képviselőtársaim! Önök úgyis csak ebből értenek. Önöknek a pénzről szól a politika, mindenki annyit ér, amennyije van; amije van, ahogy Lázár János mondta. A CEU 10 milliárd forintot hozott Magyarországra a nemzetközi kutatási alapból. 10 000 millió (sic!) forintot kutathattak úgy, hogy ez a magyar adófizetőknek egy forintjukba sem került. Ezt önök nem fogják pótolni, mert kell a pénz a focira; ahogy nem fogják pótolni a CEU ösztöndíjprogramját sem.

Önök azt mondják, hogy a szegény gyerekeknek nem jár a tudás, aki tanulni akar, az fáradjon a kasszához, ahogy ezt már elkezdték a Corvinusszal. Aki pedig szegénynek született, az maradjon csak szegény; ez a világ rendje maguk szerint.

Mi, európai magyarok nagyon máshogy látjuk a világot. Mi azt mondjuk, hogy mindenkinek jár a lehetőség, hogy tehetsége és szorgalma szerint boldoguljon. Ezt képviselte a CEU is. Nem baj, ha valaki felcsúti faluból jön, ha tehetséges, akkor azt is kifizetik neki, hogy Oxfordban tanuljon. Ahogy az Orbán-kormány számos tagja végzett a CEU-n, ha nem kapják meg a lehetőséget, ma nem állami Audiban ülnének, nem államtitkárok lennének, és nem milliós fizetésük lenne. Azt akarják, hogy mások ne kapják meg ezt a lehetőséget, amit önök megkaptak.

Most jön az, hogy a legokosabb európai magyar fiatalok már nem az egyetem után mennek majd külföldre, hanem már előtte, akár már a középiskola alatt. Ez az ország ma nem az európai magyaroké, hanem az önöké, de mi, európai magyarok ebbe nem fogunk beletörődni. Itt vagyunk, és itt leszünk akkor is, ha önöknek ez nem tetszik.

Ma önök a labancok! Ma önök árulják a hazát, ma önök képviselik Bécs érdekét. Ma önök miatt megy el egy egyetem Budapestről Bécsbe, amit tárt karokkal várnak ott. Ma a CEU, holnap az MTA, a Corvinus, és folytathatnám még a sort. Köszönöm szépen. (Taps a DK, az MSZP, az LMP és a függetlenek padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön abban az évben beszél arról, hogy nehezebb a magyar fiataloknak, a szegény sorsú magyar fiataloknak a felsőoktatásba bekerülni, amely évben a kormány a szociális ösztöndíjak 40 százalékos emeléséről döntött. Ma tehát sokkal kevésbé probléma, és a jövő év szeptember 1-jétől még inkább sokkal kevésbé lesz probléma egy nehezebb sorsú magyar fiatalnak bejutni az egyetemekre, hiszen arra számíthat (Gréczy Zsolt közbeszól.), hogy a szociális jellegű ösztöndíjaik 40 százalékkal emelkednek. Nem az az időszak van, tisztelt képviselő úr, mint az önök idejében, amikor minden közalkalmazottnak, így akár a tanároknak is és az egyetemi tanároknak is elvették egyhavi bérét (Gréczy Zsolt: 15 ezerrel többen jártak egyetemre!), hanem az az időszak van, amikor a magyar felsőoktatás forrásai összességében is, ha a hallgatói normatívát nézi, 119 ezer forintról 166 ezer forintra nőnek kettő esztendő alatt. (Közbeszólás a DK padsoraiban.) És minden leendő hallgató Magyarországon arra számíthat, hogy sokkal kevésbé lehet gond az egyetemi tanulmány anyagilag, hiszen 40 százalékkal magasabb a magyar felsőoktatásban a szociális ösztöndíjak mértéke, vagy ennyivel lesz magasabb a következő két esztendőben.

(11.20)

Arról nem is beszélve, hogy aki az egyetem után akar továbbtanulni  ön beszélt a jövő magyar Nobel-díjasairól , 1300 hallgató helyett 2 ezer hallgatónak finanszírozzuk a PhD-tanulmányait, hogy az egyetem után tudományos fokozatot szerezzen  nem 1300, hanem 2 ezer. Ez az összeg is növekedett, hogy aki tehetséges, ne csak 1300 fiatalnak fizesse ki most már ezt az állam, hanem 2 ezer magyar fiatalnak fizeti ki. (Gréczy Zsolt: 15 ezerrel járnak kevesebben egyetemre!) Az első lépés 6,5 milliárd forint többlet, a második lépés pedig 745 millió forint többlet a tehetséges, magyar és nehezebb anyagi helyzetben lévő fiatalok továbbtanulása érdekében. Ezt adja hozzá ahhoz a 43 százalékhoz, amennyivel növeltük a felsőoktatás kereteit. S ennek bizony szerencsére sok területen megvannak a nemzetközi elismerései is.

Azt mondta ön, hogy magyar innovációk csak a Soros-egyetemtől várhatók. Mondjon egyet! (Gréczy Zsolt: Nem mondott ilyet! Miért mondasz ilyet?) Mondjon egyet! Egyet sem tud mondani, tisztelt képviselő úr. (Gréczy Zsolt: Nem mondott ilyet! Miért hazudsz?) Ön beszél valamiről, ami nincs. Lehet, hogy van gender szak, de hol vannak azok az innovációk, amiről ön beszélt, ami Magyarországot előrébb vitte volna?

Tisztelt Képviselő Úr! Ön azt mondja, Magyarország innovációban milyen rosszul áll. Akkor miért jön ide a BMW? Akkor miért itt építi ki a Jaguar a fejlesztőközpontját? Az önök idejében ilyenekről nem beszélhettünk. (Gréczy Zsolt: És ki hozta ide a Mercedest?) Most pedig ilyen valós innovációk vannak. Tisztelt Képviselő Úr! Ilyen időszakot élünk. Ön nem tud mondani egyetlen innovációt sem ezek szerint, ami Magyarországot jobb országgá tette volna.

Tisztelt Képviselő Úr! Önök teljesen igazságtalanul, és a magyar egyetemi oktatókat, a magyar egyetemi hallgatókat rendkívül lenéző módon egyenlőségjelet tesznek a Soros-egyetem és a magyar felsőoktatás közé, miközben a magyar felsőoktatásban sok százezer szorgalmas magyar fiatal tanul, sok ezer és tízezer oktató nap mint nap képzi ezeket a hallgatókat, a Soros-egyetemen pedig 1700 hallgató tanul, akiknek körülbelül a 80 százaléka külföldi hallgató. Önök mégis egyenlőségjelet tesznek a Soros-egyetem és a magyar egyetemek közé.

S azt is mondta, hogy tehetséges hallgatók csak a Soros-egyetemen vannak, és lenézte az összes többi sok százezer magyar hallgatót, hogy közülük nem lesz Magyarországon Nobel-díjas (Gréczy Zsolt: Nem mondott ilyet! Ne hazudj már!), köztük nem lesz Magyarországon egyetlenegy olyan fiatal sem, aki akár innovatív, akár Magyarország sorsát előre tudja vinni.

Ön azt mondta, hogy az összes magyarországi egyetem, a Soros-egyetemen kívül, csak és kizárólag összeszerelő országot épít. Hát, ezt teljes mértékben visszautasítjuk, tisztelt képviselő úr. És nemcsak mi utasítjuk vissza, hanem ha megnézi, az Academic Rangking of World Universities-en 2018-ban öt magyar egyetem szerepelt: az ELTE, a Szegedi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Debreceni Egyetem. A Times Higher Education 2018-as rangsorában hét magyar egyetem van ott, a Semmelweis Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem és a Debreceni Egyetem.

Amikor ön azt mondja, hogy a Soros-egyetem egyenlő a magyar felsőoktatással, azokat az egyetemeket, amelyek valós teljesítmény alapján a világ kiválóságai közé be tudtak kerülni… (Gréczy Zsolt: Miért hazudsz?)

ELNÖK: Képviselő urak! (Gréczy Zsolt: De hát, elnök úr, összevissza hazudozik!) Kérem, vita nincs! Képviselő úr egész idő alatt végig kommentált. Nem ön szólalt föl, és ne haragudjon, de nincs joga kommentálni. Nem párbeszéd zajlik. Első figyelmeztetés! Köszönöm. Folytassa, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. Szóval, tisztelt képviselő úr, önnek sikerült több százezer magyar hallgatót, több tízezer magyar oktatót megsértenie csak azért, hogy Soros György mellett letegye itt a parlamentben is a hűségesküjét. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.  Dr. Oláh Lajos hosszan tapsol.)




Felszólalások:   1-4   5-10   11-14      Ülésnap adatai