Készült: 2024.09.19.22:18:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2018.12.03.),  163-172. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:46


Felszólalások:   157-162   163-172   173-180      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Böröcz képviselő úr. Miniszter úr jelzi, hogy nem kíván élni a viszonválasz lehetőségével.Tisztelt Országgyűlés! Nacsa Lőrinc, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője… Bocsánat, helyesbítek.

Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője is azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak, ő következik: „Mennyire hiteles a kormány politikája?” címmel. A miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Gulyás Gergely miniszter urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Köszönöm, elfogadom.

ELNÖK: Elfogadja, öné a szó, Z. Kárpát Dániel képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! El szeretném mondani azt, hogy Magyarországon nagyon helyes demográfiai célokat megfogalmazni, nagyon helyes egy fordulatot tűzni ki célul, amelynek értelmében a magyarság vészes fogyatkozása lassul, aztán meg is állhat végül, bár nyilván ez egy több évtizedes folyamat része lehet. Ugyanakkor azt látjuk a legutóbb megjelent demográfiai portré alapján, hogy ezen célkitűzések kapcsán, ha nem is vallott totális kudarcot a kormány, de a termékenységi arányszám sem képes nőni másfél éve, az élveszületések száma pedig egyenesen csökken. Tehát, bár nem vagyunk ellendrukkerek, de a bizonyítvány sajnos nem túl fényes.Azt tapasztaljuk ugyanakkor, hogy a legnehezebb sorban élő magyar polgártársaink számára bizony a terhek növekedni látszanak, a lakhatási válság, lakhatási szegénység egyre szélesebb köröket érint. Hiszen a CSOK-kal jellemző módon a felső középosztálytól fölfelé tud és akar kedvezni a kormány, az alapvető élelmiszerek áfacsökkentése teljes körben és a szükséges mélységben nem történt meg és nem járt együtt árcsökkentéssel, hiszen a termékskála kevesebb, mint 10 százaléka tekintetében nyúltak csak hozzá ehhez a rendszerhez.

Ami a legfájóbb, a minimálbér adójóváírásának elvételével lényegében a legnehezebb helyzetbe hozták azokat a társadalmi csoportokat, akiktől egyébként a gyermekvállalási, ha nem is boomot, de legalábbis valamifajta fellendülést lehetne ebben a helyzetben várni. Hiszen a demográfiai portré legfrissebb kiadása bebizonyította, hogy a diplomások körében sajnálatos módon nem nőtt számottevő módon a szülési hajlandóság. És ha még hozzátesszük azt is, hogy a legnehezebb sorban élők három említett nehezítő faktora mellé felsorakozott a kafetéria megnyirbálása is és jellemző módon baráti, ismeretségi körbe történő átcsoportosítása ezen rendszernek, akkor elmondhatjuk, hogy ez a nagyon széles, több milliós társadalmi bázis olyan nehezítéseket és olyan elképesztő terheket kell elszenvedjen, amelyek a demográfiai és a nemzetgazdasági célok ellen is hatnak.

Adódik tehát a kérdés, mit szól a kormány az adójóváírás lehetséges visszavezetéséhez. Köszönöm a lehetőséget. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Z. Kárpát Dániel képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ugyan látom azt a politikai közeledést, amely a Jobbik és a baloldal között fennáll, mégis távol tartanám önöket attól, hogy a szocialista kormányzás legnagyobb gazdaságpolitikai hibáját akár csak elméletben elkövessék, hiszen egyelőre úgy tűnik, hogy a gyakorlatban erre semmilyen lehetőségük, hála istennek, jó időn belül nem lesz.Ha ugyanis az a kérdés, hogy mi volt a legnagyobb hibája a szocialista gazdaságpolitikának, akkor rendkívül hosszú az a sor, amivel sikerült 6 év alatt egy általuk is jó állapotban lévőnek minősített országot csődbe vinni. De még ezek közül is kiemelkedik az, hogy ahelyett, hogy tisztességesen emelték volna a minimálbért, adómentessé tették. Pont az ellenkezője a jó. A minimálbért emelni kell, ezért emeltük 88 százalékkal a minimálbért. Folynak most is a munkaadók és munkavállalók közötti tárgyalások. Ezek eredményeként, nem tudjuk, mi ezek eredménye, ha megállapodás van, a kormány azt eddig is jóváhagyta, ha nem, akkor a kormánynak kell saját hatáskörben dönteni. De jó esély van arra, hogy 100 százalékot meghaladó minimálbér-emelésről tudunk beszámolni 8 vagy 9 esztendő alatt; igazából, miután a ’11-es volt az első, amiről mi dönthettünk, ezért 8 esztendő alatt. Szerintem ez a helyes politika.

Ehhez képest az, hogy a 15 százalékos adófizetési kötelezettség mindenkire kiterjed, szerintem helyes, pénzügyileg tervezhető és mindenkit bevon a közös teherviselésbe. Önök lehet, hogy nem értenek egyet az egykulcsos adóval, de látni kell, hogy jót tett a gazdaságnak.

Látni kell, és ennyit a legszegényebbek ügyéről  mondom, a 88 százalékos minimálbér-emelés mellett  még mindenféleképpen érdemes mondani, hogy ma Magyarországon több mint 4,5 millióan dolgoznak. Korábban kevesebb, mint 3,7 millióan dolgoztak, és 2 milliónál kevesebben fizettek adót. Ez volt az, ami államcsődhöz vezette ezt az országot, ezt kellett elkerülni. Ezért aztán ma másodlagos szerintem az, hogy valaki, aki minimálbért keres, fizet-e jövedelemadót. Az a kérdés, hogy a minimálbér emelkedik-e rendesen. Nekünk az a célunk, hogy radikális minimálbér-emelések legyenek, de a közteherviselés kötelezettségéből ne zárjunk ki senkit sem. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra van lehetősége képviselő úrnak.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Arra kérem fideszes kollégámat, hogy legalább házon belül szedjék össze magukat. Képviselőtársa az imént az antiszemita kártyát próbálta a Jobbikkal szemben kijátszani, ön pedig balratolódással vádolja ezt a közösséget. Vegye már komolyan a feltett kérdést, miniszter úr! Ha pedig nincs meg a szakmai felkészültsége hozzá, mert látható módon nincsen, akkor adja át olyasvalakinek, aki legalább mímelni vagy imitálni tudja azt, hogy ért ehhez a területhez.Szeretném elmondani önnek, ön most kimondta, hogy a minimálbér adóztatása jó dolog. Én pedig azt mondom, hogy a minimálbért keresőket kevésbé kellene terhelni, mint jelen pillanatban. Ebben állna a vita közöttünk, ön pedig megpróbálta filozófiai irányba elvinni ezt a kérdéskört; helytelenül, hozzáteszem. Nem egykulcsos-többkulcsos vitát folytatunk, én annyit mondtam, hogy a minimálbért keresők esetében a lakhatási szegénységet fel kell oldani, a 27 százalékos világbajnok áfát, ami a legjobban őket terheli, csökkenteni kell, bele kell nyúlni ebbe a rendszerbe, az alapvető élelmiszerek áfatartalmát, így árát is csökkenteni kell, a kafetériát pedig vissza kell adni ezeknek az embereknek, ha azt várják, hogy Magyarországon maradjanak, és itt vállaljanak gyermekeket.

Ha egészen más céljuk fogalmazódik meg, akkor még a hazugságaikba is belesülnek. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra van lehetősége miniszter úrnak.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Képviselő úr zokon vette, hogy balratolódással vádolom a Jobbikot, majd pedig úgy tett, mintha bármilyen tartalmi ellentmondás lenne a között, amit Rétvári államtitkár úr vagy Böröcz képviselő úr elmondott, illetve amit én elmondtam. Viszont elkerülte a figyelmét, hogy az előző azonnali kérdés az önök részéről Soros György egyeteme miatt aggódott. Tehát javaslom, hogy a saját frakciójából felszólaló képviselők által elmondottak tartalmára is legyen tekintettel. (Z: Kárpát Dániel: Nem tehetsz róla, hogy nem érted.)Végül pedig azt a kétségkívül nem túl bonyolult matematikai műveletet ajánlom képviselő úr figyelmébe, hogy annak, aki minimálbéren van, az a kérdés, hogy mennyit kap kézhez.

(14.40)

Ha 88 százalékkal megemelkedett a minimálbér, és 15 százalékos adótartalma van, akkor lényegesen jobban jár, mintha egyébként adómentes lenne a minimálbér, de annak az összege nem emelkedett volna. Ez történt egyébként  meg kell nézni  2002 és 2010 között: szerény mértékű minimálbér-emelések és adómentesség összességében kevesebbet jelentett, mint a minimálbérnek azon jelentős emelése, amit a kormány az elmúlt években bevezetett, és ezután is támogatni fog. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   157-162   163-172   173-180      Ülésnap adatai