Készült: 2024.09.22.15:37:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

11. ülésnap (2018.06.25.),  182-185. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:   178-181   182-185   186-191      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Sándor képviselő úr, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Elkészülte a törvény módosítása a fiatal felnőtt fogyatékos embereket érintően?” címmel. Szabó Sándor képviselő úré a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Gondolom, az államtitkár úr fog válaszolni. Államtitkár úr, egy olyan problémával kerestek meg a napokban a fogadóórámon, ami, azt gondolom, nemcsak annak a szegedi állampolgárnak a problémája, hanem több ezer embert érint. Történetesen az volt a lényege, hogy ő még 1993-ban nevelőszülőként vállalta egy súlyosan fogyatékos, 85 százalékban fogyatékos gyermek felnevelését az otthonában, amiért egyébként a gyerek jogán ápolási díjat kapott. A panasza az volt, hogy hogyan lehet azt orvosolni, hogy ha a gyermek felnőtté válik, bár egyébként állapotában változás nem történik, tehát súlyosan fogyatékos marad, az utógondozási ellátás megszűnését követően a fiatal felnőtt számára nem marad más, mint az intézményi elhelyezés.

Kifogásolta továbbá azt is, hogy ő ugyan vállalná az otthonában a fogyatékos gyermeknek a további ápolását, de miután nevelőszülői jogviszonya a gyermek felnőtté válásával megszűnik, innentől kezdve a jelenlegi jogszabályok nem tekintik közeli hozzátartozónak, így számára semmiféle juttatás nem jár, ami vélhetőleg súlyos megterhelést jelent az együttélés tekintetében.

Ezzel a panaszával egyébként a szegedi állampolgár megkereste a Csongrád Megyei Kormányhivatalt és az alapvető jogok biztosát is. Az alapvető jogok biztosa pedig megkereste az önök minisztériumát, és még 2015-ben azt az államtitkári választ kapták, hogy megvizsgálják és előkészítik egy új, a szociális igazgatásról szóló 1993. évi III. törvénynek a módosítását, amely szerint a fogyatékos fiatal felnőtt érdekében az utógondozói ellátás megszűnését követően a fiatal felnőtt és a nevelőszülő együttes kérelmére a nevelőszülői közös háztartásban történő további ellátás biztonságos anyagi feltételeit, illetve jogszabályi kereteit meg fogják teremteni.

Ezek után kérdezem, államtitkár úr, hogy történte valamilyen előrelépés a törvény módosításában, gondolkoztake erről, előkészítették-e, hogyan áll ennek a törvénynek a módosítása. Várom a válaszát. Köszönöm. (Taps az MSZP és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Ahogy ön is feltételezte, a választ Rétvári Bence államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Itt egy olyan élethelyzetről van szó valóban, nemcsak ebben az esetben, hanem az ehhez hasonló esetekben is, ahol fokozott figyelemmel kell eljárni, hiszen olyan emberekről van szó tényleg, akik saját lakásukban ápolják azt, aki - ahogy ön is mondta - akár 85 százalékban vagy akár kisebb mértékben is, de rászorul egy másik embernek a segítségére, ezért igyekeztünk az elmúlt években is lehetőségeinkhez mérten, ahol lehet, ezt anyagilag is elismerni. Nyilván az erkölcsi elismerésünk óriási azon emberek irányába, akik ezt vállalják, és éveken vagy évtizedeken keresztül ezt megteszik a saját otthonukban. Ezért volt fontos az is, hogy egyrészről a házi segítségnyújtásnak, másrészről a házi gondozásnak, ápolásnak, az ápolási díjnak a szabályozását igyekeztünk pozitív irányba változtatni. A házi segítségnyújtás esetén egy sokkal nagyobb kör számára biztosított ez most már, 75 ezer ember helyett 107 ezer ember számára, és jóval több gondozó révén is, 5700 helyett már 12 ezer ember az, aki segít másoknak a saját otthonukban gyógyulni. Akik pedig ápolási díjat vesznek fel azért, mert a saját lakásukban ápolnak valaki rászorulót, azok esetében is igyekeztünk nemcsak megemelni az alapösszegű és az emelt összegű ellátásnak a díját, az egyiket 28 ezerről 32 600 forintra, a másikat 37 ezerről 48 900-ra, hanem egy új kategóriát is bevezettünk, a kiemelt ápolási díjat, ennek az összege most már 58 680 forint, így tehát, ha valaki egy súlyosabb állapotban lévő hozzátartozóját ápolta 2010-ben, ahhoz a 37 ezer forinthoz képeset most 63 százalékkal többet, 58 680 forintot kap.

Szeretnénk ezt tovább emelni, hiszen ezen az összegen van mit emelni, és szeretnénk ezt meg is tenni. Az az élethelyzet is egy különleges élethelyzet, amit ön mondott, ott is igyekszünk nemcsak az ápolási díjban, hanem utána is segítséget nyújtani. Ahol valaki a saját (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) gyermekét nevelte, ott a nyugdíjban tudtuk, egy 50 ezer forintos nyugdíj melletti támogatásként ezt megjeleníteni, de bízunk benne, hogy egyre több területen tudunk hasonló kedvezményeket bevezetni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   178-181   182-185   186-191      Ülésnap adatai