Készült: 2024.09.24.03:01:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2018.10.30.),  23-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:01


Felszólalások:   17-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Fónagy János államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Simicskó István képviselő úr, Kereszténydemokrata Néppárt: „Három szolgálat, három tudat” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A 2018. év 44. hetében járunk. Ez a hét az őszi szünet hete gyermekeinknek, de ezen a héten csütörtökön mindenszentek, pénteken halottak napja lesz. Engedjék meg, hogy kereszténydemokrata politikusként elmondjam, hogy nekünk miért fontos november 1-je, mindenszentek napja és a halottak napja. Mindenszentek napja azért fontos, mert az üdvözült lelkekről emlékezünk, az Isten országában lévő és megdicsőült lelkeket és a szentek közösségét hirdetjük. Halottak napja, november 2-a, amely sajnos mindannyiunkat érint, a földi életből távozott szeretteinkre emlékezünk. Mindkét emléknap a mi kultúránk része, a keresztény civilizációnk értékeinek rendjét fejezi ki, még akkor is, ha a mai modern civilizáció programja elsősorban énközpontú, kizárólag az individuum boldogulásával foglalkozik, amelynek sajnos fontos része az Istentől való eltávolodás. Ezért nekünk, kereszténydemokratáknak három szolgálatunk van: egy missziós tevékenység, a Jóisten szeretetének a hirdetése; a hazaszeretet ápolása és tevékeny törődéssé való alakítása; és természetesen gyermekeink nevelése, ahogyan Márai fogalmaz: hogy megszerezhessék a szív és a jellem műveltségét ebben a mai világban.

Mind a három szolgálat mindennapi szolgálat, ahogyan Kossuth Lajos fogalmazott. És hogyan tudjuk ezt hatékonyan ellátni? Természetesen ehhez számos útmutató van. Én Jókai Annától idéznék, aki a három tudat egységének az ápolására hívta fel a figyelmet nagyon bölcsen: ez nem áll másból, mint az embertudatból, a nemzettudatból és az istentudatból. Így igaz, bármelyik sérül, a védelmi pajzsunk gyengül, egyénként is, közösségként is, főleg akkor, amikor sajátos, rohanó, zajos világban élünk. Ahogyan Henry Kissinger fogalmaz a Világrend című művében: káosz fenyegeti a világot.

Korszakos változásokat élünk meg mind technikai, mind technológiai értelemben, mind a népvándorlás folyamatában, mind az értékrendszer válságának folyamatában. XVI. Benedek pápa úgy fogalmaz, hogy realisztikus módon legyünk fölkészülve arra, hogy a gonosz mindig támadni fog, kívülről és belülről egyaránt.

Mikor és hogyan tudunk helytállni, tisztelt képviselőtársaim? Kolping atya ajánl nekünk egy fontos, életre való üzenetet: ha életünket a hitre építjük, akkor igenis jobban helyt tudunk állni az élet nehézségeiben. Miért mondhatja mindezt? Elsősorban azért, mert minden emberi civilizáció vallási talapzatra épült. A hit nélküli világ elveszíti lelkét, és a lelketlen világ el fog pusztulni.

(10.00)

Ahogyan Szent Péter első levelében fogalmaz: „Hitetek célja a lelkek megmentése legyen.” A hit a továbbadás révén is erősödik: contemplata aliis tradere  továbbadni az elmélkedés gyümölcseit.

Sok eszközzel rendelkezünk mi, emberek, hogy legyőzzük a világban a rosszat és a szenvedést, és csodálatosak azok az emberek, akik ezért küzdenek. Köszönet és hála a közösséget őszintén szolgálóknak, azoknak, akik ápolják és gyógyítják a betegeket, azoknak köszönet, akik ügyelnek a biztonságunkra, a katonáknak és a rendőröknek. Köszönet a pedagógusainknak, akik nevelik gyermekeinket Goethe szellemiségében, hiszen Goethe úgy fogalmazott, hogy mi az, amit legfontosabbként átadhatunk a gyermekeinknek: elsősorban a gyökereket, a tradícióinkat, a hagyományainkat, az értékrendünket, és szárnyakat, hogy megvalósítsák majd céljaikat. Köszönet a lelki atyáknak, akik tartják bennünk a hitet, és köszönet a mindennapi hősöknek, ahogyan Ady fogalmaz A muszáj Herkules című versében.

Emlékezzünk tehát szeretteinkre ezen a héten, keressük az emlékezés csöndjét! Ahogy Salamon király első könyvében kérte: „Adj nekem, Uram, téged hallgató szívet.” Salamon nem kért sem gazdagságot, sem ellenségei életét, sem hatalmat, hanem csöndes szívet, amely Istent hallgatja, mert ez hozza el a belső világosság nyugalmát és örömét, a lux internát, amelyre mindannyiunknak szüksége van.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak, és legyen békesség köztünk. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Simicskó képviselő úr. A kormány nevében az elhangzottakra Soltész Miklós államtitkár úr fog válaszolni.

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Európa valóban bajban van, és az értékek válsága miatt van bajban, egyszerűen az értékeket elveszítette. Érdekes volt egyébként, ha egy politikai kitekintést tehetek a tegnapi napra, megnézni a német sajtót, hogy hogyan reagáltak Angela Merkel visszalépést bejelentő döntésére. A legtöbb baloldali liberális média szinte a világvégét kezdte el vizionálni, az európai és a világban sok helyen megvalósult liberális civilizációnak a végét kezdte el vizionálni. Miközben egyértelmű  és ez nemcsak Magyarországra jellemző, de sok-sok nemzetállamra jellemző , hogy az embereknek a többségében és a lelkének a mélyén az értékek ott vannak, és azok az értékek, amelyeket ön felsorolt, akár a közösség, akár a család, az ehhez kapcsolódó családi ünnepek, illetve emléknapoknak a megülése, ez mind-mind olyan érték, hogy ha egy kultúra, egy társadalom ezeket valamilyen módon ki akarja taszítani az életéből vagy ki akarja forgatni teljes mértékben az életéből, akkor valóban, az a társadalom bajban van, és valóban, az a társadalom le fog csúszni.Éppen ezért valóban, az a három terület, akár a missziós terület, akár a hazaszeretet, akár a gyermeknevelés számunkra fontos és szükséges. Fontos a missziós terület. Itt egyházainkra gondolok, és azt is fontos figyelembe venni, hogy Magyarországon az embereknek a 80 százaléka a kereszténységet értéknek tartja, fontosnak tartja, még akkor is, ha nem mindenki hívő, nem mindenki templomba járó vagy gyakorló keresztény. De mindenképp fontosnak tartja, és az az érték, amelyet a kereszténység közvetít, legyen az a karitatív szervezeteken keresztül, legyen az az egyházi jelenléten keresztül, a szociális területen, iskolában vagy bárhol, ez fontos az ország és az emberek számára. Európa nyugati fele ezt elvetette. Hogyha megnézzük a másik fontos üzenetet, a hazaszeretetet, jól látjuk azt, hogy az európai uniós választások is két terület között fognak eldőlni. Az egyik az egy globális Európa, amikor valaki vagy valakik Brüsszelből irányítják, vezetik, és a hazaszeretetet, a nemzetet meg a nemzetállamot mint olyat, mint fontos, szükséges területet, azt teljesen háttérbe akarják szorítani, lehetőség szerint teljesen meg is szüntetni, hogyha lehet.

Éppen ezért nagyon fontos nekünk a külhoni magyarokkal való kapcsolatteremtés, de ugyanígy a magyarországi emberek mindennapjainak a segítése, ez is a hazaszeretetnek a része. És hogyha már ünnepnapot, emléknapot említett képviselő úr, ezért teljesen természetes, hogy a most következő november 1-je, illetve 2-a egy fontos ünnep és fontos emléknap mindannyiunk számára, hívők és nem hívők számára egyaránt.

Az idősebbek talán emlékeznek rá, és nem is kell túl messze visszamenni, amikor ebben a novemberi időszakban az úgynevezett nagy októberi szocialista forradalom ünnepét ünnepeltették november 7-én. Hetven éven keresztül a kommunista Szovjetunióban, 45-50 éven keresztül ebben a blokkban, ahol mi élünk. De mégsem tudták a szívekből kiirtani azt a csodálatos és nagyon fontos emléknapot vagy emléknapokat, ami a halottak napjához és a mindenszentekhez kapcsolódik. Köszönöm szépen, hogy erről külön megemlékezett.

És a harmadik terület a családok. Azt hiszem, a családtámogatási rendszerről túl sokat nem kell beszélni. Az Európai Unióban talán a legkiterjedtebb, a jövő évi adórendszerben is lesznek támogatási pluszlehetőségek, az otthonteremtési támogatásban is lesznek pluszlehetőségek, ezek mind-mind azt erősítik, ami a társadalomnak az alapja, azaz a család.

Én arra biztatok és kérek mindenkit, hogy azokat a döntéseket, amelyeket itt a parlamentben meghozunk, legyen az a hazaszeretethez kapcsolódó, a külhoni magyarok vagy az itt élő magyarok támogatása, legyen az a családtámogatási rendszereknek az erősítése, legyen pedig azoknak az ünnepeknek a méltó megünneplése, nem tojásdobálással, nem pedig pocskondiázással, hanem méltó megünneplése, amely egész nemzetünket jellemzi, azt igenis, közösen tudjuk adott esetben megülni. De ha nem is közösen, akkor is legalább a méltóságát őrizze meg egy-egy ünnepnap.

Isten áldja mindazokat valóban, akik akár most a temetőkben is dolgoznak, mindazokért a halottainkért, elhunytainkért, szeretteinkért, akiket most a napokban sok millió ember fog meglátogatni. Köszönöm szépen a felvetését, hozzászólását.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   17-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai