Készült: 2024.09.18.23:55:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

42. ülésnap (2018.11.19.),  181-188. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:15


Felszólalások:   171-180   181-188   189-198      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szávay István, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a külgazdasági és külügyminiszternek: „Mennyire hiteles a kormány politikája?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Menczer Tamás államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Igen. Öné a szó, képviselő úr.

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Mindnyájunk előtt ismert a szlovák állampolgársági törvénynek az ügye. Miután Magyarország 2010-ben egy történelmi kötelességét teljesítve biztosította a kedvezményes honosítás lehetőségét, néhány nappal ezt követően Szlovákia egy ellentörvényt hozott, amelynek értelmében elveszíti szlovák állampolgárságát az, aki felvette a magyart vagy valamilyen másmilyet, és a más állampolgárság meglétéről a törvény szerint egyébként az adott illetőnek saját magának kell nyilatkoznia.Mostanra Szlovákia eljutott odáig, hogy már a saját, egyébként európai mércével mérve is vállalhatatlan és elfogadhatatlan törvényét sem tartja be. A 2018. november 11-én megtartott felvidéki helyhatósági választásokon ugyanis közölték Pallér Péter felvidéki magyar középiskolai tanárral, a Jobbik felvidéki szervezőjével, hogy nem vehet részt a voksoláson, ugyanis nem szerepel a választói névjegyzékben, a lakcímnyilvántartásban sem. Hosszabb telefonálgatás után kiderült, hogy ez azért van, mert Pétertől 2018. április 8-án megvonták a szlovák állampolgárságot, majd a lakcímnyilvántartásból törölték őt; mindezt egyébként úgy, hogy saját tulajdonú lakással is rendelkezik Révkomáromban.

Április 8-a pedig éppen a magyarországi parlamenti választások napja volt, amit Pallér Péter a pozsonyi nagykövetségen felügyelt a Jobbik megfigyelőjeként. Minderről pedig hét hónap elteltével sem kapott semmilyen értesítést. Ennek híján magának kell kinyomozni, hogy tulajdonképpen ki és milyen indokok alapján döntött az állampolgársága elvételétől, és egyáltalán mit tud tenni ez ellen a döntés ellen. A szlovák hatalom tehát törvénytelenségben és magyarellenességben egy újabb szintet lépett, egy újabb határt lépett át. Tették mindezt, hangsúlyozom még egyszer, a magyarországi választások napján, és tették mindezt éppen a Jobbik felvidéki szervezőjével.

Államtitkár úrtól azt szeretném kérdezni, hogy hogyan kívánnak reagálni erre az újabb vörösvonal-átlépésre. Várhatunk-e a szokottnál valamivel határozottabb választ arra, hogy a szlovák állam most már a saját törvényeit sem tartja be, megsérti, és ártatlan állampolgárokat tesz hajléktalanná a saját hazájukban? Milyen segítséget kívánnak konkrétan nyújtani a jogfosztott felvidéki jobbikos fiatalembernek? (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Menczer Tamás államtitkár úr válaszol. Parancsoljon!

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Egy fontos kérdést vet fel, már csak azért is, mert minden kérdés, ami a külhoni magyarokkal kapcsolatos, az fontos. A fölszólalásában ön sem volt támadó, én sem szeretnék önnel különösképpen vitatkozni. Egyrészt azért nem, mert három és fél óra után az embernek a maradék életkedve is elment ezektől a vitáktól, amit itt eddig hallott, másrészt azért, mert a DK már úgyis eljátszotta ma a bokszzsák szerepét.Ön egy fontos kérdést vet föl. A következőkről szeretném tájékoztatni, még egyszer aláhúzva, hogy ez nem pártpolitikai kérdés. Rendkívüli súlyú az, ha egy külhonban élő magyar elveszti a magyar állampolgárságát, minden egyéb tényezőtől függetlenül.

(14.40)

Ami tény, az az, hogy Pallér Péter a Jobbik felvidéki tagozatának egyik alapítója volt, és ’14-ben a magyar országgyűlési választáson pártlistán szerepelt 49. helyen, illetőleg, amire ön is utalt, hogy a ’18-as választáson a Jobbik pártdelegáltja volt a pozsonyi nagykövetségen. Na most, mindkét állításra igaz, hogy ezeket a pozíciókat csak magyar állampolgársággal rendelkező emberek tölthetik be, és az is igaz, hogy Pallér úr erről a ’18-as pozíciójáról beszámolt a közösségi oldalán, tehát nyilvános fórumokon volt elérhető mindkét információ. Ezzel együtt természetesen vizsgáljuk azt, hogy az, ami történt, mennyiben van összhangban az ottani szabályozással és mit lehet tenni ellene.

Illetőleg azt szeretném még a képviselő úrnak mondani, hogy nem akarom azt mondani, hogy Szlovákiában rendben vagyunk a kettős állampolgárság rendezésével, önnek igaza van, ha azt mondja, hogy nem vagyunk rendben. Itt két út állt előttünk, Szijjártó miniszter úr többször elmondta, hogy megpróbáljuk különböző gazdasági, diplomáciai sikerekkel a bizalmat megalapozni; tudom, hogy önök ezekkel jellemzően elégedetlenek.

Ehhez idő kell, és ha ebben van eredményünk, akkor talán a nehezebb kérdésekkel kapcsolatban is eredményt érünk el. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak.

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm a válaszát, államtitkár úr. Mi jellemzően azzal vagyunk elégedetlenek, hogy tényleg nyolc éve ezt hallgatjuk, hogy a sikerekre, az együttműködésre kell építeni, Duna-stratégia, soha meg nem épült Ipoly-hidak, szlovák-magyar barátság, egyebek  mindezek egyébként jórészt Orbán Viktor miniszterelnöknek az európai meg a közép-európai ambícióit is szolgálják , és eközben pedig a kormánynak az elmúlt évek során gyakorlatilag semmit nem sikerült megoldani a felvidéki magyarok számára sérelmes ügyekből; lásd Malina Hedvignek az ügye, nyelvtörvény, zászlótörvény, DAC-szurkolóknak a megverése. Azért ez egy olyan kérdés, amiben örülök, hogy önök nem pártpolitikai ügyként kezelnek, ez már önmagában dicséretes, ezt így szögezzük le. De azért ez egy olyan helyzet, amiben, úgy gondolom, hogy tényleg egy határozottabb kiállásra van szükség, Szlovákia a saját törvényét sem tartja be.

Abban igaza van államtitkár úrnak, hogy Pallér Péter ezt világossá tette, de ugyanakkor a törvény is, az ellentörvény is egyértelműen fogalmaz, az pedig arról szól, hogy aki más állampolgárságot felvett, saját magának kell jeleznie és bevallania. A törvény alapján ilyet nem lehet csinálni, hogy a neten összeszedett fotók meg infók alapján elkezdi Szlovákia az állampolgárságot megvonni, akitől ő szeretné. Itt tulajdonképpen most mégis ez történt.

Nagyon világos és határozott fellépésre kérjük a kormányt ennek kapcsán. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon!

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Képviselő úr, azt tudom önnek újra megerősíteni, hogy ezt az ügyet is vizsgáljuk, mint ahogyan minden ügyet, ami a külhoni magyaroknak fontos, azt természetesen fókuszban tartunk.Azzal nem értek egyet, hogy az a fajta külügyi stratégia, amely bizalomépítésre épít, és ebből kiindulva próbál a kisebbségekkel, illetve a nemzeti közösségekkel kapcsolatban eredményt elérni, ez eredmény és látszat nélkül lenne, számos relációban van ennek diplomáciai, illetve olyan gazdaságpolitikai eredménye, amely a helyi közösség életét javítja. Úgyhogy ezzel a megállapításával nem értek egyet.

Pallér Péter ugyanúgy, mint ahogyan minden más külhoni állampolgár, számíthat az anyaország és a kormány támogatására. Egyébként szeretném megjegyezni, hogy a konzuli szolgálatunknál, illetve a követségen, semmilyen formában nem tett bejelentést az ügyével kapcsolatban. Ettől még ő ugyanolyan fontos, mint minden más külhoni állampolgár. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   171-180   181-188   189-198      Ülésnap adatai