Készült: 2024.09.20.12:16:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2018.09.17.),  181-191. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:20


Felszólalások:   175-180   181-191   191-196      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr elfogadta az államtitkári választ. Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Kásler-krízis: Hol tart az első 100 nap után az egészségügyi tárca vezetője?” címmel. Lukács László György képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Tisztelt Ház! Tisztelt, nem tudom, melyik államtitkár fog választ adni, hiszen miniszter úr ismételten nem jött be.

ELNÖK: Bocsánat! Vitályos Eszter államtitkár asszony fog válaszolni.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Folyamatosan megtisztel minket azzal, hogy távollétében van, és nem válaszol olyan fontos kérdésekre, ami, bár minden kormánynak jár a 100 napos, úgymond türelmi időszak a kormányzása elején, de ez messze letelt az egészségügyi minisztérium és az új, egészségügyért is felelős miniszter vonatkozásában. Mondhatnánk nyugodtan, hogy ez alatt a 100 nap alatt nem lenne gond például, hogy nincs a helyzet magaslatán, és az orvosok béremelése helyett a saját videósának a bérét emeli, vagy mondhatnánk azt is, hogy a kórházakban dolgozók felmondása körül kialakult krízist egyszerűen csak nem veszi észre. De ez a miniszter az egészségügyből jött, és ott tartunk jelenleg, hogy a 100 nap letelt, és úgy tűnik, hogy nem veszi észre azokat a történéseket, amelyek az elmúlt időszakban például a Honvédkórházban is végbementek. Ugyanis semmi más nem történt a Honvédkórházban, mint Budapestnek a sürgősségi ellátás egyik bástyájában olyan orvoshiány, olyan krízis alakult ki, és egyébként egy olyan jó nevű sürgész mondott fel, akit Magyarországon szerintem bárki felismerne, ha álmából is felébresztik. De mondhatjuk az ajkai problémát, rögtön utána pattant ki. Az intenzív osztály gyakorlatilag nem tudott rendesen működni, azért, mert az ott dolgozók megelégelték azt a fajta munkakörülményt, azt a fajta munkaterhet, amivel szembe kellett nézniük. Ha úgy tetszik, arra szavaztak és arról döntöttek, hogy ők már nem fogják tovább bírni az önök által létrehozott egészségügyben. És önök mit mondanak erről az egészségügyről? Azt mondják, hogy a magyar egészségügy európai színvonalú, sőt világszínvonalú. Tisztelt Államtitkár Asszony! Ez lenne az az európai szintű, európai színvonalú egészségügy?

De van másik válság is az egészségügyben, ez egy pénzügyi válság, erről kevesebbet beszélünk mostanában. Közel 50 milliárd forint az a pénzügyi krízisteher az egészségügyben, ami most a kórházakat érinti, és valójában ez áll például a sürgősségi ellátás krízise mögött, hogy nem tudják rendesen finanszírozni az ellátást, nem tudják rendesen odaadni a fizetést, a gépekre a pénzt, és nem tudják ellátni ezáltal a betegeket.

Mondhatjuk azt is, hogy a háziorvosi praxisok is krízisben vannak. Önök trükköznek a számokkal. Most úgy áll a dolog, hogy önök szerint 6,5 százalék a betöltetlen, de valójában a praxisok megszüntetése és összevonása miatt most már 850 ezer embernek nem jut háziorvos a saját lakóhelyén, ez 8,5 százaléka a praxisoknak.

Tisztelt Államtitkár Asszony! A helyzet komoly, és a magyar emberek aggodalommal figyelik, hogy mi is folyik 2018-ban, az önök kormányzásának most már 8., de lassan 9. megkezdett évében. Nagyon jó lenne, ha az államtitkárok helyett maga a miniszter tudna válaszolni, de mégis öntől kell kérdeznem, hogy van-e egyáltalán a kormánynak terve arra, hogy a sürgősségi ellátást valahogy megmentse. Miért növekszik általában és folyamatosan a betöltetlen praxisok száma? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Árulja el, államtitkár asszony, hogy biztonságban vannak-e a dolgozók és a betegek a magyar kórházakban. Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Mint említettem, az elhangzott interpellációs kérdésre Vitályos Eszter államtitkár asszonytól fogjuk hallani a választ. Parancsoljon, államtitkár asszony, öné a szó.

DR. VITÁLYOS ESZTER ZSUZSANNA, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Vitályos Eszternek hívnak, nagy tisztelettel köszöntöm önt. Egyébként pedig rendkívül cinikusnak tartom, hogy számonkéri a kormányon az egészségügy humánerőforrás-helyzetét, miközben éppen ön egy családi vállalkozás keretében pont abban segédkezett, hogy minél több egészségügyi dolgozó hagyja el az országot. (Moraj, közbeszólások a Jobbik soraiból: Most nem erről kell beszélni!) Kásler miniszter úr már hivatalba lépésekor világossá tette… (Az elnök csenget.) Így nehéz lesz.

ELNÖK: Képviselőtársaim! Most az államtitkár asszony válaszol, aki fegyelmezetten végighallgatta az interpellációs kérdést. Parancsoljon, államtitkár asszony, folytassa! Majd beszámítom az időt.

(18.20)

DR. VITÁLYOS ESZTER ZSUZSANNA, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Kásler miniszter úr már a hivatalba lépésekor világossá tette, hogy melyek azok a legfontosabb célok az egészségügyben, és ezeken a területeken már az elmúlt időszakban számos fontos intézkedés is történt. Önt bizonyára lefoglalták a Jobbik belső problémái, ezért mindez elkerülte a figyelmét.Miniszter úr azt ígérte, hogy a kórházi fertőzések kivizsgálása az, amivel a miniszteri munkáját megkezdi. Ez ügyben készült egy intézkedéscsomag. Ez egyrészt az egészségügyi intézményekben azonnal bevezethető betegágy melletti és a menedzsment szintjén alkalmazható intézkedéseket tartalmazza, másrészt a hatósági felügyelet országos szintjére delegál új feladatokat, megerősítve hatáskörét a felügyelet és a stratégiai irányítás tekintetében.

Az intézkedéscsomag megvalósításának részeként már megjelent az infekciókontrollal kapcsolatos megyei, járási hatósági ellenőrzések rendjének szabályozását pontosító kormányrendelet. A miniszter úr beszélt arról is, hogy külön figyelmet szentel a nemzeti egészségügyi programok kialakítására, amelyben az országos intézetek kapnának szerepet. A népegészségügyi program vázának szánt öt nemzeti program az országos intézetek közreműködésével már elkészült. Még ebben az évben a kormány elé kerülhet a nemzeti népegészségügyi program.

A parlament már ebben az új ciklusban fogadta el a kormány előterjesztésére a ’19. évi költségvetést, amely minden korábbinál több pénzt biztosít az egészségügyi kiadásokra. Folytatódik az „Egészséges Budapest” program. A jövő évi költségvetés az eddigieken túl 41,9 milliárd forintot biztosít az „Egészséges Budapest” program fejlesztéseire.

2018-ban is tovább folytatódik a kórházak orvostechnológiai eszközeinek beszerzése közel 3 milliárd forint értékben, emellett pedig folytatódik az informatikai eszközök biztosítása 340 millió forint értékben.

Megkezdődött a mentősök új munkaruhájának biztosítása, kiosztása. Ezek beszerzésére a kormány 1,1 milliárd forintot fordított. Folytatódik a mentőautók beszerzése. Szeptember 1-jén átadásra került 21 darab egyedi megrendelésre készült új mentőautó.

A kormány döntésének köszönhetően 1,25 milliárd forinttal több pénzből gazdálkodhatnak a betegszállítást végző szolgáltatók, a fogászati szakrendelések számára biztosított finanszírozási keret 1 milliárd forinttal növekedett. 2018. július 31-én megalakult az egészségügyi gazdálkodási és intézményfelügyeleti kabinet, amelynek feladata többek között az egészségügyi ellátó intézmények gazdaságos, hatékony és eredményes működtetése.

Ami az ön által említett kórházakat illeti, sem a Honvédkórház sürgősségi centrumában, sem az ajkai Magyar Imre Kórházban nem történt tömeges felmondás (Rig Lajos: Csak négyen mentek el az intenzívről!), mindkét kórház képes magas szinten ellátni a szakmai feladatait.

Az alapellátás kapcsán szeretném leszögezni: Magyarországon lefedetlen, ellátatlan alapellátási körzet nincs. A kormány 2010-hez képest 2018-ban már 74 százalékkal több pénzt biztosított az alapellátás támogatására, a praxispályázatok keretében a háziorvosi praxisok betöltését, vásárlását fejenként több millió forinttal segíti. Ez idáig a pályázatok eredményességének köszönhetően 573 ezer lakos háziorvosi, valamint 175 ezer lakos fogorvosi ellátását biztosítottuk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Megtisztelő figyelmét ezúton is köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e államtitkár asszony válaszát. Parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Nem fogadom el a választ. Hadd mondjam, hogy valami zavar lehet az erőtérben, államtitkár asszony, ugyanis idéznék egy mai beszólást a parlamentből. Önök úgy beszélnek a Nyugaton történő munkavállalásról, mintha az valami bűn lenne. Úgy látszik, ön lemaradt arról, amit Orbán Viktor mondott, és ön most teli gőzzel, ha úgy tetszik, teljes gázzal támadja azokat az orvosokat, akik azért mentek el, mert önök nem voltak képesek normális béreket fizetni. Én egy milliós államtitkári fizetésből nem venném a bátorságot magamnak, hogy ezeket az orvosokat becsméreljem, mert nekik el kellett menni, mert önök nem adtak elég fizetést. (Moraj a kormánypárti sorokban.)De hadd mondjak még egy dolgot! (Moraj a kormánypárti sorokban.) Én igyekeztem volna összegyűjteni Kásler miniszter úrnak, hogy mit is tett eddig az egészségügyért a száz napjában. Sikerült összegyűjteni, segítek, államtitkár asszony, ez négy darab üres lap.

Erre jutott, ennyire futotta a minisztertől. Sőt, jól látszik a válaszából, önök úgy tekintenek az egészségügyre vagy az oktatásügyre (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), azt papolják, hogy az állami rendben van, és ehhez képest privát intézményekbe milliókért járatják gyermekeiket. Vajon önök magánintézményekben gyógyulnak, vagy az állami egészségügyet választják?

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr.Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Mint hallottuk, a képviselő úr nem fogadta el államtitkár asszony válaszát, ezért kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés államtitkár asszony válaszát 113 igen szavazattal, 25 nem szavazat ellenében, 1 tartózkodó szavazat mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Nacsa Lőrinc képviselő úr, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Mit tesz a Kormány a kutatás-fejlesztés fellendítése érdekében?” címmel. Nacsa Lőrinc képviselő úré a szó. Parancsoljon, képviselő úr!




Felszólalások:   175-180   181-191   191-196      Ülésnap adatai