Készült: 2024.09.25.23:33:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2018.09.17.),  235-236. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:   233-234   235-236   237-238      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, szószóló úr. Tisztelt Országgyűlés! „Mi kerül a karácsonyfa alá?” címmel a Jobbik képviselőcsoportjából napirend utáni felszólalásra jelentkezett Potocskáné Kőrösi Anita képviselő asszony. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

POTOCSKÁNÉ KŐRÖSI ANITA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Talán azt gondolhatjuk, hogy hol van még karácsony, három hónap múlva lesz, de ha azt nézzük, mikor volt az első negyedév, az hat hónapja. Én úgy gondolom, hogy a legtöbbünk akkor kapott utoljára hulladékgazdálkodásról számlát és természetesen az ahhoz kapcsolódó készpénzátutalási megbízást, amelyen tudja teljesíteni annak a szolgáltatásnak a kifizetését, amit igénybe vett. Akárhogy is keresgetjük, várjuk a postást, hogy meghozza ezeket a csekkeket, nem teszi meg. És miért nem teszi meg? Ez egy nagyon nagy kérdés, és ennek szerettem volna utánajárni. És nagyon aktuális ez a kérdés, hiába is gondoljuk azt, hogy jó az, ha a lakosság ezt később fizeti, hitelez neki az állam, de azért ebben van egy nagyon nagy kérdőjel.

Elsőként azt kell megnéznünk, hogy amikor változott a hulladékgazdálkodási törvény és egy úgynevezett kukaholding, az NHKV Zrt. kapta meg azt a feladatot, hogy koordinálja a magyarországi hulladékszállítást és a hulladékkal kapcsolatos feladatokat koordinálja. Elindult a rendszer - elindult volna, hiszen azt látjuk a 2016-os beszámoló adataiból, hogy az első évben 74 közszolgáltató a bérszámlázás keretében teljesítette ezt a feladatot és küldte ki a számlákat a lakosságnak. Tette ezt egyébként akkor is késve, de igyekezett kevesebb csúszást, mint ez a hat hónap, tartani.

Kerestem volna 2017-es adatokat is, de sajnos itt vagyunk 2018. szeptember 17-én, és a mai napig nincs közzétéve az NHKV Zrt. 2017. évi beszámolója, aminek a határideje - én úgy gondolom, minden vállalkozásra vonatkozik - 2018. május 31. volt. Ez csak egy rövid megjegyzés. Tehát kerestem volna, hogy a számlázás továbbra is bérszámlázással történik-e, vagy pedig ezeket már az NHKV Zrt. csinálja. És igen, azt tudom - nem a beszámolóból -, hogy az NHKV Zrt. feladata már, hiszen 415 millió forintot költöttek szoftverfejlesztésre, amely semmi más, mint a számlázórendszer bevezetése. Ez a számlázórendszer, valljuk be, ha hat hónap csúszással sem tudnak ezek a számlák a lakossághoz megérkezni, nem működik jól. Igenis, hiszen 150 közszolgáltató lakossági adatait kellene rendszerezni, azokat kellett volna ezzel a 415 millió forintba kerülő szoftverrel véglegesíteni és eljuttatni időben a lakossághoz.

Még egy mondatot szeretnék kiemelni ebből a kiegészítő mellékletből, amit találtam. Az NHKV Zrt. egyik feladata a hosszú távon fenntartható finanszírozási rendszer és nullszaldós ágazati működés. Kérdezem én, hogyan lehet az, hogy a nullszaldós ágazati működést tűzi ki feladatául, céljául, és nem szedi be a bevételeket a lakosságtól és - ennek ott a másik oldala  az önkormányzatoktól. És az önkormányzatokat hozzák olyan helyzetbe, hiszen amikor a hulladékgazdálkodási törvény megszületett, akkor központosította a feladatot, de az önkormányzati törvény kötelezően ellátandó feladatként nevesíti a hulladékgazdálkodás szervezését. Tehát az önkormányzat az, amely a végén mindenért felel, hogy a lakosoktól el legyen szállítva a hulladék.

Egy kicsit fűzném tovább az önkormányzati részt, hiszen a közszolgáltatók nonprofit gazdálkodási cégként a szolgáltatási díjból, amit az NHKV Zrt. oszt vissza a közszolgáltatóknak, fedezik ezt a szolgáltatást, amely korrekciós tényezőkkel eltérített szolgáltatási díj. Tehát tesznek azért rengeteget, hogy minél többet újrahasznosítsanak, szelektálják ezeket a hulladékokat.

De jelzem, sem a Q1, sem a Q2, sem a Q3 vonatkozásában nem kapták meg még ezt a szolgáltatási díjat, akkor hogyan működhetnek így a rendszerek? Ki fizeti meg? Az önkormányzat, a tulajdonos. Tehát átvitten ki fizeti meg? Maga a lakosság. És ezzel, hogy az egyes közszolgáltatók ezekhez a szolgáltatási díjakhoz nem férnek hozzá, magát a lakosságot teszik ki ilyen tehernek. Úgyhogy bízom benne, hogy hamarosan működni fog ez a 415 millió forintból kialakított számlázási rendszer. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:   233-234   235-236   237-238      Ülésnap adatai