Készült: 2024.09.18.21:27:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2009.05.11.), 28. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony, a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Lehet, hogy ön előtt nem teljesen világos, de az erdőgazdaságoknak csak a szakmai felügyelete, mármint a működési felügyelete tartozik az FVM hatáskörébe a hatóságaink által, a vagyonkezeléssel kapcsolatos felvetései alapvetően nem az FVM-et érintik, de miután nekünk címezte a kérdést, természetesen válaszolni fogok rá.

Mindenekelőtt azt szeretném megjegyezni, hogy úgy gondolom, a felkavaró hír nem az volt, hogy a Nemzeti Vagyonkezelő vizsgálatot rendelt el az erdészeti társaságoknál, hanem az, hogy ezeknél az erdészeti társaságoknál szabálytalanságokat követtek el a társaságok vezetői, és ez, ha talán nem is milliárdos, de jelentős vagyonvesztést okozott.

Ismereteim szerint a Pénzügyminisztérium vezetése az állami vagyon védelmét alapvető fontosságú kérdésnek tartja, és megköveteli, hogy ennek a követelménynek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő is hatékonyan érvényt szerezzen. Kormányzati szinten mindig elvárás, hogy az MNV teljes körű és mindenre kiterjedő vizsgálatot folytasson le az ügyben, és azokat, akik megszegték a társaságok szabályzatait, figyelmen kívül hagyták a vagyonvédelem szempontjait, ha őket más módon felelősség terheli, felelősségre vonják.

A magyar állami vagyonkezelő egyébként, amint a tudomására jutott, hogy ilyen ügyletek megtörténtek, minden lehetséges intézkedést megtett a kár mérséklésére, illetve elhárítására. Egyebek mellett a pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó bankokkal is felvették a kapcsolatot a kárcsökkentés érdekében, már csak azért is, mert nem kizárható, hogy ezek a bankok nem teljes körű, a tényleges kockázatokat nem feltáró tájékoztatást adtak az erdészeti társaságnak, tehát bizonyos felelősség őket is terheli.

Teljesen légből kapott és rosszindulatú az a felvetés, hogy a privatizációt valamilyen módon előkészítő értékcsökkentő akcióról lenne szó, már csak azért is, mert az erdőgazdaságoknak ex lege állami tulajdonban kell maradniuk, továbbá az, hogy vagyonvesztés történt, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy valakik a saját zsebükre, a saját érdekükben terhelték volna le az állami vagyont. Ilyen megállapítást a vizsgálat eddigi eredménye alapján egyelőre nem lehet megtenni, de elfogadom, hogy ez gondatlanság és felelőtlenség, és a gondatlanságnak is meg kell hogy legyen a törvényes következménye.

A vizsgálat kiterjed mind a vállalatvezetők, mind a testületek esetleges felelősségére. A képviselő úr például konkrétan említi a Bakonyerdő Zrt.-t, ahol megállapításra került, hogy megsértették a szerződéskötésre vonatkozó belső szabályzatokat, és a vétkes személyeket azonnali hatállyal felmentették.

Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vezérigazgatóját a legalaposabb tényfeltáró vizsgálatra utasította a pénzügyminiszter úr, és elvárja, hogy az ügyben a tisztségviselők személyes felelősségre vonásáig terjedően minden szükséges intézkedésre sor kerüljön.

Kérem a képviselő urat, válaszomat elfogadni szíveskedjen. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai