Készült: 2024.09.21.02:36:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2018.10.29.),  71-77. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:06


Felszólalások:   65-71   71-77   77-83      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem a tisztelt Házat, hogy elfogadja-e államtitkár úr válaszát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) A Ház a választ 109 igen szavazattal, 37 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

(15.00)

Hohn Krisztina, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Milyen intézkedéseket tesznek a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás további drasztikus leépülésének megállítása érdekében” címmel. Képviselő asszonyé a szó.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

HOHN KRISZTINA LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! A hulladékgazdálkodás országszerte egyre komolyabb, napi szintű működési problémákkal küzd. Jól látható, hogy a családok, ingatlanhasználók színvonalas, jól szervezett és pontos közszolgáltatás mellett hajlandóak lennének részt venni ebben a tevékenységben. Nem elfogadható, hogy hazánkban ez az ágazat is folyamatosan leépülőben van.2012-es szinten éppen akkor, amikor a regionális hulladékgazdálkodási rendszerek kerültek beüzemelésre, befagyasztották a közszolgáltatási díjakat, elvették az önkormányzatok díjmegállapítási jogát. Nincs fedezet az amortizációra, a nemzeti hulladékgazdálkodási vagyon folyamatos felélése folyik. Több lépcsőben, a hulladéktörvény módosításának révén elvonták az ágazattól a termékdíjbevételeket, ezeket egyébként emelték is. Új adókat, járulékokat, díjakat vezettek be. A közszolgáltatást ellátó járművek e-útdíjat, energiaszolgáltatókra kirótt jövedelemadót, hulladéklerakási járulékot, felügyeleti díjat fizetnek.

A szigorú és következetes ellenőrzés és észszerű szabályozás helyett megszüntették a versenyt a hulladékpiacon, állami lett a hulladék is. Megbukott az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség az újonnan létrehozott NHKV Zrt. gazdasági társasági formában. Mégis hatóságként viselkedik, újraelosztási központként működik, de a valódi szakmai koordinációt, amire szükség lenne, azt nem látja el. A hulladékgazdálkodás új szereplői több mint évi 2 milliárd forint pénzt emésztenek fel, miközben hizlalják a bürokráciát a közszolgáltatók szintjén is.

Az NHKV Zrt. képtelen megoldani a pontos számlázást, de ha ezt meg is oldaná, a lakosságtól már régen nem folyik be közszolgáltatási díjakon keresztül a működéshez, felújításokhoz, fejlesztésekhez szükséges bevétel. Nem alakult ki a hulladékudvarok, újrahasználati központok, lombhulladékbontók, komposztálók jól működő hálózata. Megoldatlan az építési hulladékok, a háztartási veszélyes hulladékok kezelése. A központosítás és az önkormányzatok kiszorítása révén a helyi közösségekre épülő hulladékkezelés lehetőségétől csak távolodunk.

A kormányzat nem ismeri el az átgondolatlan beavatkozásokkal kapcsolatos felelősségét, nem biztosítja folyamatosan az ágazat hiányzó pénzügyi forrását, amely a közszolgáltatók és a koordináló szervezet szintjén is eladósodott. Magyarország a „Te szedd!” mozgalom ellenére drámai módon illegális hulladéklerakás révén válik egy nagy szeméttárolóvá, mert az ellátórendszer önhibáján kívül képtelen megbirkózni a kötelező közfeladattal. Nincs megfelelő, a hatáskörrel rendelkezők által rendszeresen megtartásra kerülő, összehangolt ellenőrzés, a tetten ért elkövetők szankcionálása is rendkívül csekély. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelettel köszöntöm képviselőtársaimat, és tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy az elhangzott interpellációs kérdésre a választ Cseresnyés Péter államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Meg kell állapítanom, hogy ön valótlanul állítja, magyarul: nem mond igazat arról, hogy egy teljes gazdasági szektor működésképtelenné vált. Ezt a kijelentését vissza kell utasítanom, ugyanis szemben önökkel, a kormány a hulladékgazdálkodás kérdését is abból a szempontból közelíti meg, hogy mi szolgálja az emberek érdekeit a legmegfelelőbb módon.Lehet, hogy képviselő asszony nem ért egyet ezzel, de a magam részéről úgy gondolom, hogy az emberek közterheit csökkenteni hasznos és szükséges kormányzati intézkedés. Ez történt 2012-ben több lépcsőben, különösen akkor, ha egy szektorszinten összességében nyereségtermelésre képes, ám rosszul megszervezett közszolgáltatás ellátói kívánják ráterhelni saját fejlődési költségeik jelentős részét a fogyasztókra. A rezsicsökkentés kiterjesztése a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjra ennek elejét vette, csökkentve a magyar családok kiadásait.

Az NHKV Zrt. a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás egységesítése, az önfenntartó országos hulladékgazdálkodás kialakítása, a rezsicsökkentés eredményeinek fenntartása érdekében jött létre. Ma az NHKV Zrt. a közszolgáltatók számára befolyó közszolgáltatási díjból fizet szolgáltatási díjat. Az ön által kifogásolt egyéb intézkedések, a környezetvédelmi termékdíj átalakítása, a lerakási járulék, az EKÁER-rendszer a minden piaci szereplőre érvényes gazdaságfehérítő intézkedések közé tartoznak, illetve azt a célt szolgálják, hogy Magyarországon minél nagyobb legyen a hasznosított és minél kisebb a lerakással ártalmatlanított hulladék aránya.

Nem mi mondjuk, hanem az OECD vonatkozó jelentése állapítja meg, ahogy ma már ez elhangzott, hogy 2015-re a lerakással ártalmatlanított hulladék aránya 81 százalékról 54 százalékra csökkent, az újrahasznosított hulladék aránya pedig 2016-ra közel megháromszorozódott, elérte a 35 százalékot. A kormány, ahogy eddig, úgy a jövőben is, a hazai mutatók további javításán és a közszolgáltatás szervezettsége színvonalának emelésén dolgozik. Ennek jegyében kiemelt figyelmet fordított az NHKV Zrt., a Zöld Híd Kft. finanszírozási felvetéseinek vizsgálatára is. A Zöld Híd Kft. azonban információim szerint a felülvizsgálat során semmilyen módon, semmilyen dokumentummal, jogi vagy gazdasági bizonyítékkal nem tudta alátámasztani a többletforrásigényét. Ehelyett inkább úgy döntött, hogy a lakosság rovására felfüggeszti a szolgáltatást.

Az ilyen esetekre is rendelkezésre állnak azonban a jogszabályban rögzített eszközök és eljárások. Amennyiben egy közszolgáltató a gazdálkodásának nehézségei miatt nem tudja ellátni vállalt feladatát, akkor, ha az érintett önkormányzatok kérik, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közérdekű közszolgáltató kijelölésével gondoskodik a hulladék elszállításáról. Ennek szükségessége egyedül a Zöld Híd esetében merült fel most. Nem először fordul elő, hogy a kormánynak meg kell oldania egy ellátórendszer működési problémáit, azonban ön is tudja, az emberek is tudják, hogy az ilyen helyzetekre eddig is minden esetben megtaláltuk a megfelelő megoldást, és a következő időszakban is meg fogjuk találni a megfelelő megoldást. Köszönöm a figyelmüket és kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem képviselő asszonyt, elfogadja-e az államtitkári választ. Parancsoljon!

HOHN KRISZTINA LMP): A választ nem fogadom el. Nem az volt a kérdésem, és nem érzem azt, hogy választ kaptam volna a kérdésre. Azt szerettem volna hallani öntől, államtitkár úr, hogy felülvizsgálják-e ezeknek a cégeknek a működését, és amennyiben forráshiánnyal küzdenek, önök segítenek-e nekik. Nem hiszem, hogy az a megoldás, hogy a katasztrófavédelem fogja megszervezni a szemétszállítást, és szót sem ejtettem a Zöld Híd Kft.-ről. De mondhattam volna őket is, mert ahogy most először ők, később majd mások lesznek azok, akik nem fogják tudni megoldani ezt a helyzetet. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.  Balla György: Nem akarják.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Ház! Mint halhattuk, képviselő asszony nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem ezért önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 108 igen szavazattal, 36 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Burány Sándor képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Miért szántották be a lakástakarékokat anélkül, hogy lenne helyette valami más?” címmel. Burány Sándor képviselő úré a szó. Parancsoljon!




Felszólalások:   65-71   71-77   77-83      Ülésnap adatai