Készült: 2024.09.21.02:09:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2018.10.29.),  229-242. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 20:07


Felszólalások:   215-229   229-242   243-256      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. A döntésre a holnapi ülésnapon kerül sor. Tisztelt Országgyűlés! Az LMP képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön az állambiztonsági múlt átláthatóvá tételéről, valamint az állampárti vezetők és a diktatúra állambiztonsága hivatásos állományának egyes közhivatalok viseléséből való kizárása érdekében szükséges törvénymódosításokról szóló T/1164. számú törvényjavaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt az Igazságügyi bizottság utasította el.

Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztők közül először Keresztes László Lóránt frakcióvezető úrnak adok szót. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Sajnos, az is hagyomány itt az elmúlt hét évben, hogy amikor az állambiztonsági múlt átláthatóvá tételéről szóló törvényjavaslatról vitázunk, illetve annak a tárgysorozatba vételéről, hogy legalább vitatkozhassunk róla, akkor tíznél kevesebb kormánypárti képviselő tartózkodik a teremben. Ez jelenleg is így van. Ugyanakkor bízom benne, hogy a megelőző vitával szemben legalább néhányan felszólalnak és megpróbálják a mundér becsületét védeni, ami persze szinte lehetetlen feladat. Emlékezzünk vissza arra, hogy egy hét évvel ezelőtt kezdődött folyamatról beszélek, ennek a folyamatnak a következő állomása van most. 2010-ben kétharmados többséget szereztek az Országgyűlésben, és önök a saját maguk számára meghatároztak egy határidőt, amely határidő elteltéig egy olyan törvényjavaslat benyújtását ígérték, amely átláthatóvá teszi az állambiztonsági múltat. 2011 november végéig tűzték ki ezt a határidőt, ám nem teljesítették ezt a feladatot.

Ezt követően az LMP akkori frakcióvezetője, Schiffer András benyújtott egy olyan törvényjavaslatot, amely ezt célozta, tehát az aktanyilvánosságot, az állambiztonsági múlt valóban átláthatóvá tételét. Önök ezt akkor vita nélkül leszavazták. Schiffer András ezt követően összesen 12 alkalommal kísérelte meg újra benyújtani ezt a törvényjavaslatot, illetve be is nyújtotta, de önök minden alkalommal vita nélkül leszavazták, és soha nem fogalmaztak meg érdemi kritikát, illetve nem adtak lehetőséget arra, hogy ezt a törvényjavaslatot vitában érlelje ki az Országgyűlés, s nem fogalmaztak meg alternatív javaslatot sem. Tehát igazából nem tettek semmit annak érdekében, hogy szembe tudjanak nézni a magyar emberek az állambiztonsági múlttal, azzal, hogy mi történt itt a rendszerváltás idején.

Az LMP folytatta ezt a hagyományt, és most már 18. alkalommal kerül az Országgyűlés elé ezt a rendkívül fontos törvény; ismétlem, úgy, hogy önök nem nyújtottak be alternatív javaslatot, és nem tették lehetővé, hogy a magyar emberek megismerjék, hogy mi történt a rendszerváltás idején, az egykori állambiztonság fenntartói milyen módon hálózták be a rendszerváltást, a rendszerváltó pártokat, és milyen módon hat a mai napig ez a fajta hálózat a közéletre. Megjegyzem azért a rend kedvéért, hogy minden egyes alkalommal, mind a korábbi 17 alkalommal voltak olyan bátor fideszes és KDNP-s képviselők, akik a frakciófegyelemmel szemben mégiscsak támogatták a törvényjavaslatot; remélem, hogy most a korábbiakhoz képest többen lesznek. Tehát ennyit a rend kedvéért azért mindenképpen szerettem volna megjegyezni, hogy voltak azért önök között ilyen bátor képviselők.

Egyértelmű, hogy azok nevét kell tudni megismerni, akik irányították ezt a bizonyos elnyomó rendszert, akik annak a vezetői, fenntartói voltak. Látni kell azokat a folyamatokat, hogy milyen módon tudtak ezek a személyek az egykori információikra hagyatkozva akár a közélet részeivé válni politikusként, vagy éppen milyen módon tudták az egykori befolyásukat, hatalmukat, a rendelkezésükre álló információt akár gazdasági előnyszerzésre felhasználni.

Konkrétan a javaslatunk számtalan olyan problémát oldana meg, amit önök megint csak nem orvosoltak. Például az önök által felállított Nemzeti Emlékezet Bizottságának előírná kötelezően ez a javaslat, hogy a rendszerváltástól kezdve mindenkit vizsgáljanak át, és mindenkiről tegyenek közzé jelentést, aki közhatalmat gyakorolt. Miniszterelnökökre, miniszterekre, államtitkárokra, országgyűlési képviselőkre, polgármesterekre vonatkozóan is teljesen jogos a magyar emberek elvárása, hogy tisztán lássunk, kik voltak érintettek az állambiztonsági múltban a rendszerváltás óta. Nagyon fontos, hogy ez a javaslat biztosítaná azt, hogy aki az állambiztonsági múltban érintett volt, ne tölthessen ma be közhatalmi funkciót. Ez önöket nem zavarja, hogy jelenleg megtörténik. Több precedens is volt rá, éppen az önök kormányában is volt olyan államtitkár, aki érintett volt ebben.

Nagyon fontos ennek a törvényjavaslatnak az a szándéka, hogy az állambiztonsági iratok folyamatos internetes publikációja megtörténjen. Önök erről sem intézkedtek. Szintén fontos megteremteni azt, hogy ne alakuljon ki az az abszurd helyzet, hogy a bizonyíthatóan ügynöki tevékenységet végző személyek személyiségi jogi pereket nyernek sorra történész kutatókkal szemben. Tehát számtalan megoldatlan feladat van, és itt nemcsak a múlt feltárásáról van szó, hanem arról is, hogy tisztábban lássuk a jelent, tisztábban lássuk azt, hogy mi határozza meg a mai magyar közéletet.

Képviselőtársaim, önök 17-szer utasították el  most a kormánypárti képviselőkről beszélek  ennek a törvényjavaslatnak a tárgysorozatba vételét.

(18.00)

17 alkalommal futamodtak meg a vita elől. Holnap lesz alkalmuk ismét szavazni, 18. alkalommal. Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy lássák a magyar emberek, akik még hisznek abban, hogy a Fidesz-KDNP két antikommunista erő lenne  ha lehet így a KDNP esetében önálló politikai erőről beszélni , hogy ez nem igaz. Ezt egyértelműen kimondhatjuk az elmúlt 17 alkalomra való tekintettel, hogy önök csak azt hazudják magukról, hogy antikommunisták, mert soraikban már ott ülnek az egykori elnyomó rendszer névtelenséget nyerő fenntartói.

Nagyon fontos, hogy a holnapi szavazást követően a magyar állampolgárok tájékoztatását annyiban elő kívánjuk segíteni, hogy egy tablón fogjuk közzétenni azoknak a kormánypárti képviselőknek a nevét, akik ismét elutasítják azt, hogy a magyar emberek szembenézhessenek a rendszerváltás környéki közelmúlttal. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Most képviselőcsoportonként egy-egy képviselő 2-2 perces időtartamban és az elsőként felszólalásra jelentkező független képviselő szintén 2 perces időkeretben ismertetheti frakciója, illetve a saját álláspontját. Elsőnek a Jobbik képviselőcsoportjából Szilágyi György képviselő úrnak adok szót.Képviselő úr, csak egy percre! Arra kérem azokat, akik változatlanul, annak ellenére, hogy megkértem önöket, hogy ne kétperces felszólalásra jelentkezzenek be  nem önt érinti, hanem az újabban jelentkezőket , mert akkor nem tudom a sorrendet megállapítani, mert máshová rakja a gép a kétperceseket, rendes felszólalásra jelentkezzenek be. Köszönöm szépen, megértésüket kérem.

Szilágyi György képviselő úré a szó. Parancsoljon!

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Nem tudok mást mondani, mint amikor legutoljára volt ez a törvényjavaslat itt a Ház előtt, hogy sajnos 27 év elmaradásban voltunk az előzőnél, most már 28 év elmaradásban vagyunk az ilyen törvényekkel kapcsolatosan. 28 éve kellett volna már nyilvánossá tenni az ügynökaktákat, 28 éve kellett volna megteremteni annak lehetőségét, hogy az állampárti diktatúra működtetői és kiszolgálói ne viselhessenek Magyarországon közhivatalokat.28 éve kellett volna megteremteni azt az igazságosságot, hogy a diktatúra áldozatai legalább igazságot kapjanak azzal, hogy megismerhetnék azokat az embereket, akik tönkretették az életüket, akik megbélyegezték őket vagy akár börtönbe juttatták őket, vagy a családtagjaik kivégzésében segédkeztek. A Fidesz-KDNP képviselői soha nem voltak partnerek abban, hogy ezt megteremtsük, hiszen valószínűleg szembe kellene néznie a Fidesznek saját magával is, ha támogatná ezt a törvényt. Ez a törvény tette lehetővé egyébként, hogy Biszku Béla nyugodtan élje le az életét, és ne legyen jogerős bírósági ítélet vele szemben. Ez, hogy önök nem támogattak ilyen törvényeket, tette lehetővé azt, hogy Mátsik György, aki 27 emberre kért halálos ítéletet, nyugodtan élje meg az utolsó napjait, önöknek köszönhetően luxusnyugdíjjal. És beül ide Rétvári Bence állandóan Mansfeld Péter pólójában. Akkor kellett volna az ilyen törvények mellé állni, ha igazságszolgáltatást szeretett volna ebben az országban!

A mai nap is rávilágított arra, hogy vajon önök miért nem támogatják ezeket a törvényeket. Valószínűleg azért, mert akkor nem kellene föltenni itt az Országgyűlésben a magyar miniszterelnöknek azt, hogy számoljon be a múltjáról, és vajon miért nincs nemzetbiztonsági átvilágítás a magyar miniszterelnökkel szemben. Hiszen egyszerűen csak a levéltárból meg lehetne nézni, hogy Orbán Viktor együttműködött-e bizonyos szolgálatokkal vagy nem működött együtt bizonyos szolgálatokkal. De ha nyilvánosságra kerülnének ezek az adatok, akkor minden valószínűség szerint az önök soraiban nagyon-nagyon sok ember nagyon-nagyon kellemetlen helyzetbe kerülne.

A Jobbik Magyarországért Mozgalom természetesen támogatja a tárgysorozatba vételt. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A Párbeszéd képviselőcsoportjából Tordai Bence képviselő úr következik. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Én magam még, amikor elkezdte az LMP ezeket a lusztrációs törvényjavaslatokat benyújtogatni, az LMP tagja voltam, úgyhogy nagyon örülök, hogy az ott maradott kevesek kitartanak e mellett a hagyomány mellett, és újra és újra behozzák a Ház elé; szerintem ennyi fricska azért kell. De arra vagyok kíváncsi, hogy vajon a Fidesz hogy fog viselkedni, hiszen azt látjuk, hogy a végtelenül kiábrándító érveléseikben rendszeresen annyi jön fel, hogy „kommunista”.Ha valakivel már nem tudnak mit kezdeni, akkor lekommunistázzák, ehhez képest a kommunista múlt feltárásában, úgy tűnik, nem partnerek. Nézzük meg, hogy miért lehet ez a látszólagos ellentmondás, hogyan érintettek a fideszes és Fidesz-közeli politikusok az előző rendszerben. Ugye, előrebocsátom, hogy nem feltétlenül jellemhiba, ha valaki az előző rendszerben párttag volt, de azért, mondjuk, a vérbő, tele szájjal való komcsizásban legalábbis megakasztja az ember lendületét, ha van még egy kis önreflexiója.

Kezdjük mindjárt a házelnökkel, Kövér Lászlóval, aki MSZMP-tag volt és a Központi Bizottsághoz tartozó Társadalompolitikai Intézet munkatársa, a MISZOT alelnöke; aztán Járai Zsigmond MSZMP-tag, Matolcsy György MSZMP-tag, Martonyi János MSZMP-tag, Pintér Sándor MSZMP-titkár, Schmitt Pál két MSZMP-kormányban miniszterhelyettes, Hoffmann Rózsa MSZMP-tag, Mikola István MSZMP-tag, Hazafias Népfront-alelnök; Stumpf István MSZMP-tag, Hazafias Népfront-alelnök; Fónagy János MSZMP-tag, Vonza András MSZMP-tag, Chikán Attila MSZMP-tag, Turi-Kovács Béla MSZMP-tag, Harrach Péter MSZMP-tag, Kerényi Imre MSZMP alapszervezeti titkár, Pozsgai PB-tag, Szűrös Mátyás KB-titkár, Boross Péter, Balogh Gyula MSZMP-tagok; és hét a KISZ-titkárok, ugye, Orbán Viktor a gimnáziumban, majd az egyetemen is, Rogán Antal, Varga Mihály, Deutsch Tamás, mind a Kommunista Ifjúsági Szövetség tisztségviselői voltak.

Innentől nézve nem nagyon bonyolult megérteni, hogy miért nem támogatják a kommunista múlttal való szembenézést. Köszönöm. (Szórványos taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Képviselő Úr! A felszólalás azért felelősség kérdése. Amikor embereket sorol föl, tudok olyat, aki a helyéből, ahol dolgozott, a felsoroltak közül, nem lehetett MSZMP-tag. De ez az ön felelőssége. A DK képviselőcsoportjából Gréczy Zsolt képviselő úr következik. Parancsoljon!

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagymértékben egyetértek az előttem szólókkal. Először is szeretném jelezni, hogy a Demokratikus Koalíció is támogatja az ügynökakták nyilvánosságát. Ez egy régi adóssága a magyar törvényhozásnak. 1989-90-ben kellett volna ennek a végére járni. Akkor ennek egyéb okai voltak. Nyilván megszülettek az ehhez szükséges paktumok, hogy ez ne történjen meg, de a feladat nincs elvégezve. Azt gondoljuk, hogy ez baj.A törvényjavaslatban szerepel az is, hogy a választhatóságot esetleg korlátoznák. Ezzel, azt gondolom, kellő óvatossággal kell bánni. Minden ilyen esetben szükség lehet, mondjuk, bírósági eljárásra, de legalábbis alapos vizsgálatra, ha valakit ilyesmivel akarnak sújtani közel harminc évvel a rendszerváltás után. Ezzel együtt valóban nagyon furcsálljuk, illetve már nem is furcsálljuk, hogy a Fidesz és a KDNP egy ilyen vitában nem vesz részt, és hogy ők, akik itt állítólag a nemzeti érdek és a rendszerváltás hősei, nem vesznek részt ebben a vitában.

Gyakorlatilag azt művelik folyamatosan, hogy amikor a köreikből felbukkan egy ügynök, akkor úgy csinálnak, mintha nem lenne az  most egy város beugrik nekem rögtön, Kaposvár , amikor pedig mást érint, akkor rögtön hevesen elkezdenek kommunistázni. Valóban arról van szó, hogy se szeri, se száma a Fidesz és a KDNP jelenlegi országgyűlési képviselői között is azoknak, akik az állampárt tagjai voltak. Úgyhogy az ő kommunistázásuk aztán végképp teljesen okafogyott és teljesen hiteltelen. Ha valami hitelességet ez ügyben szeretnének visszaszerezni, akkor csatlakoznak az ellenzéki pártokhoz, és támogatni fogják az ügynökakták nyilvánosságát. Köszönöm szépen. (Taps az LMP és a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az LMP képviselőcsoportjából Csárdi Antal képviselő úr következik. Parancsoljon!

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt fideszes Képviselőtársaim! Lázár János saját bevallása szerint 130 ügynök nevét hozta nyilvánosságra. Úgy fogalmazott, a múlt feltárása jót tett a városnak és a helyi közéletnek egyaránt. Nem hiteles az önök számára Lázár János? Vagy félnek ennek a hatásától? Azt gondolják, hogy az ország számára nem volna ugyanilyen szükséges ennek a lépésnek a megtétele? Egy magát nemzetinek valló politikai közösség nem fekhet keresztbe az állambiztonsági múlt feltárása szándékának!Az önök felelőssége, és nemcsak négyüké, mindannyiuké, az önök felelőssége, hogy ez a törvényjavaslat átmegy-e. És az önök felelőssége, hogy 28 évvel a rendszerváltás után el tudjuk-e mondani a szocializmus áldozatainak, hogy miért történtek a dolgok.

(18.10)

Én azt gondolom, hogy persze, érthető a félelmük, értem én a rettegést. Pontosan lehet tudni, hogy önök attól félnek, hogy egy ilyen állambiztonsági múlt nyilvánossága esetén egyértelműen ki fognak derülni azok a politikai vagy gazdasági összefonódások, amiket önök nagyon szeretnének titokban tartani. Én azt gondolom, hogy minthogy önök már egyszer a bizottságban meg 17 alkalommal itt a parlamentben is elutálták ezt a javaslatot, én nem vagyok optimista képviselőtársaimmal ellentétben, én pesszimista vagyok, és sajnos azt mondom, hogy ha most is elutasítják ennek a javaslatnak a tárgysorozatba vételét, valamint magát a törvényjavaslatot, akkor nyugodtan el lehet mondani, hogy maguk nem nemzeti párt, hanem egy kommunista utódpárt. (Közbeszólás a Jobbik soraiban: Így van!  Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az MSZP képviselőcsoportjából Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszony következik. Parancsoljon, képviselő asszony!

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Megint csak azt tudom mondani, hogy az az egy szem kormánytag is elment innen, aki még az imént bent ült, gondolom, hogy nem akarta ezt végighallgatni. Én azt gondolom, hogy addig, míg ennek a Háznak a falain belül a miniszterelnök feláll és folyamatosan kommunistázik úgy, hogy ő ’63-ban született, én ’72-ben, az ő családjában voltak MSZMP-tagok, az én családomban még elvétve sem, úgy kommunistáz le engem; én azt gondolom, hogy tiszta vizet kellene már végre önteni a pohárba, és fel kellene végre tárni, hogy kinek milyen köze van a kommunista múlthoz. Lényegében ide lehet hozni ezt, csak, tisztelt kormánypárti képviselők, tényleg jussunk már el odáig, hogy egyszer tisztázni kell, hogy kinek milyen szerepe volt, és utána végre el kellene jönnie annak a napnak, miután a tisztázás megtörtént, hogy ezt a fajta kommunistázást és egymásra mutogatást befejeztük. Én elhiszem, hogy nagyon ciki a kormánypárti képviselőnek ez a téma, mert szerintem már többen ülnek a kormánypárti képviselők között, akiket érint ez a téma, mint az ellenzék padsoraiban, még ha az összes ellenzéki képviselőt is összeszámoljuk, nemcsak azért, mert többen vannak, hanem sokkal többen vannak, akik érintettek. Tudja, nemcsak az a névsor, amit Tordai Bence felsorolt, hanem ettől bővebb a lista.

Úgyhogy én arra kérem önöket, hogy szükség lenne ennek a tisztázására, és végre tényleg tiszta vizet kell önteni a pohárba, hogy ezt a fajta egymásra mutogatást be lehessen fejezni. Köszönöm szépen, elnök úr. És természetesen támogatjuk. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíván-e valaki a vitában felszólalni. (Nincs jelzés.  Közbeszólás a Jobbik soraiban.) Jelentkezőt nem látok. (Szávay István: Szóljatok már valamit! Nincs véleményetek erről az ügyről?) Jegyző úr! (Szávay István közbeszól.) Jegyző úr! Tudja, hogy kiről van szó. (Rig Lajos: Mindenki tudja, elnök úr!  Derültség.) Megkérdezem, az előterjesztők közül ki kíván válaszolni az elhangzottakra. (Jelzésre:) Keresztes László Lóránt frakcióvezető úr, parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a lehetőséget, elnök úr, és köszönöm szépen az ellenzéki képviselőtársaimnak, hogy hozzászóltak a vitában. Az csalódás, bár nem meglepetés, hogy a kormánypárti képviselők, bár a vita kezdetéhez mérten megfogyatkozva, végigülték némán a vitát, nyilván nagyon fontos jelzés ez a magyar választópolgárok számára, hogy nincs megjegyzésük, nincs hozzászólásuk, nincs véleményük, se kritikájuk, se módosító javaslatuk ehhez a javaslathoz. Azt gondolom, ez önmagában kifejezi azt, hogy a Fidesz gyakorlatilag már minden olyan értékkel szembefordult, amit korábban még képviselt, tulajdonképpen egy kiüresedett hatalmi gépezetnek tekinthető, semmi másnak, gyakorlatilag semmilyen értéket nem képviseltek, amelyekről egykor önök ismertek voltak.A DK-s hozzászólásra szeretném jelezni, hogy természetesen most a tárgysorozatba vételéről van szó, abban az esetben, abban a meglepő esetben, ha a kormánypárti többség lehetővé teszi, hogy erről a javaslatról érdemben vitatkozzunk, akkor nyilván minden szükséges módosítást meg lehet tenni, bár összességében én nem érzem ezeket az aggályokat, de nyilván akkor lehetőség lesz arra, hogy megvizsgáljuk ezeket a módosító javaslatokat. Mindenesetre köszönöm a DK-nak is a támogatást.

Valóban jogos az a megjegyzés, hogy 28 éves elmaradásban vagyunk, de szerintem mindenképpen ki kell mondanunk azt, hogy a kommunista rendszer, a kommunista diktatúra áldozatai és kárvallottjai előtt azzal tudunk megfelelően tisztelegni, ha akár ilyen késéssel is, de megteremtjük az aktanyilvánosságot, és kizárjuk a közéletből azokat, akik részt vettek annak a rendszernek a fenntartásában. Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:   215-229   229-242   243-256      Ülésnap adatai