Készült: 2024.09.20.12:34:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2018.10.15.),  99-105. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:41


Felszólalások:   93-99   99-105   105-110      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Nem fogadta el a képviselő úr az államtitkári választ. Kérdezem, elfogadják-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 112 igen szavazattal, 26 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Oláh Lajos képviselő úr, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Miért veszik semmibe a magyar nőket?” címmel. Oláh Lajos képviselő urat illeti a szó.

DR. OLÁH LAJOS (DK): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Több, nemzetközileg elismert kutatás támasztotta alá az elmúlt években, hogy azok a gazdasági társaságok, amelyek több női döntéshozót alkalmaznak, jobb gazdasági teljesítményre képesek. Ma már nemcsak tapasztalatok, hanem kutatások igazolják, hogy a felelős pozíciójú nők sokszor jobban kezelik a konfliktusokat, és kockázatvállalásban is higgadtabban járnak el, mint férfitársaink. Higgyék el, nem elképzelhetetlen, hogy egy nő elhagyja a konyha-takarítószertár-szülőszoba háromszöget. Európában olyan országok kezdték már meg a kötelező női kvóták alkalmazását az állami cégekre vonatkozóan, mint Belgium, Franciaország, Hollandia, Dánia, Finnország, Norvégia, Ausztria vagy Németország, és még lehetne folytatni a sort. A magyar nők sem képességeik, sem végzettségük terén nem maradnak le az európai társaiktól, mégis kirívóan alacsony a számuk a döntéshozói pozíciókban, legyen szó igazgatóságokról, fb-kről vagy menedzsmentről. Ezzel önök ártanak a magyar nőknek, és ártanak a magyar gazdaságnak is, hiszen több női döntéshozóval jobb döntések születnének, és eredményesebb, hatékonyabb lenne a gazdaságunk is. Önök semmit sem csinálnak, és még azt sem hagyják, hogy mi, európai magyarok csináljunk legalább valamit. (Cseresnyés Péter: Szűz Mária! Európai magyarok!)

A Demokratikus Koalíció és a saját nevemben már hatszor nyújtottam be törvényjavaslatot ebben az ügyben, a kormánypártok azonban még a tárgysorozatba vételt is elutasították. Javasoltam, hogy a nők az állami és az önkormányzati cégek vezetésében 40 százalékban legyenek képviselve. Ha valamit tárgysorozatba sem vesznek, ez nagyjából annyit jelent, hogy önök szerint beszélni sem érdemes róla, szóra sem érdemes.

Önök nem tisztelik a magyar nőket, és nem hajlandóak biztosítani nekik sem az egyenlő esélyeket, sem az egyenlő fizetést. Önök nem akarják ratifikálni az isztambuli egyezményt, és az Európai Parlamentben is ellene szavaztak a nők elleni erőszakról szóló határozat esetében. Szerencse, hogy Európa másképp gondolkodik, mivel 90 százaléka támogatta azt, önökkel ellentétben.

Nézzenek körül Európában! Nemcsak állami céget, hanem még parlamentet sem találnak olyan kevés nővel, mint az itteni. Miért van ez a különbség Európa és Magyarország között? Miért nem hagyják, hogy a magyar nők is megkapják azt a tiszteletet és bánásmódot a gazdaságban, amit Európa legtöbb országában megkapnak? Miért gondolják, hogy a magyar nők kevesebbet érnek, mint a németek, a franciák vagy a finnek? Miért nem támogatják az állami és az önkormányzati cégeknél a női kvótát? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön arról beszélt, hogy miért nem 40 százalék a nők aránya a döntéshozatalban. Ránéztem az önök frakciójára, a DK frakciójára. Csak férfiak ülnek jelenleg ebben a frakcióban, és ön közben arról beszél, hogy (Közbeszólás a DK soraiból: Az Ágnes!) miért nem… Hány hölgy ül most jelenleg itt a DK frakciójában? Egyetlenegy hölgy sem ül. Teljesen, száz százalékig csak férfiak vannak jelen a DK frakciójában akkor, amikor ön magasabb női részvételt követel, tisztelt képviselő úr. Ehhez képest, ha én visszamegyek az EMMI-be egy miniszteri értekezletünkre, ott női többlet van az államtitkárok, a szakmai vezetők között. Aztán eszembe jutott az ön pártelnökének, aki mondjuk, nincs jelen pillanatban itt, Gyurcsány Ferencnek a kijelentése 2004-ből, aki azt mondta, hogy akinek öregecskedő felesége van, az szívesebben cserélné fiatalabbra. Ez volt a DK-nek a nők iránti tisztelete? Vagy az is eszembe jutott, hogy önök idén februárban a választási kampány hevében tartottak egy fórumot, ahol elmondta emlékeim szerint az önök pártelnöke, hogy történt, vagy nem történt migránsok által nőkkel szembeni erőszak, és ezalatt nevetgéltek az önök kampányfórumán. Amikor Gyurcsány Ferenc az öregecskedő feleségek lecseréléséről dönt, az az önök nők iránti tisztelete? Amikor nőkkel szembeni erőszakról nevetgélnek a saját kampánygyűlésükön? Ez a nők iránti tisztelet, tisztelt képviselő úr? (Kunhalmi Ágnes: Meg is erőszakolta a Gyurcsány őket!)

Azt hiszem, hogy ez is mutatja, hogy ön valakinek éppen meg akart felelni, vagy majd Brüsszelben be akarják mutatni, hogy volt egy ilyen felszólalásuk, csak ott majd nem tudom, hogyan montírozzák be az ön felszólalásának videójára, hogy a DK-nak női képviselői is jelen voltak-e ezen vagy sem.

Mi az elmúlt években több döntést hoztunk, amivel igyekeztünk a nők helyzetét javítani, sőt az önök által nem támogatott Alaptörvénybe is beiktattuk, hogy a nők számára az átlaghoz képest kedvezőbb intézkedéseket hozhat a parlament, és hozott is ilyen intézkedéseket, például a nők 40-et; vagy például azt, hogy a diákhitelt, ha három gyermeket vállal valaki, akkor teljes mértékben elengedjük. Ezek mind-mind a nők tiszteletét mutatják, mert az ő irányukba hozott döntések ezek, amelyeket önök egyenként és összességében sem támogattak.

Például a „Nők 40”-et nem fájt volna a DK képviselőinek sem megszavazni, mégsem szavazták ezt meg. Arról nem beszélve, hogy ha a kormányzati intézkedéseket nézzük, vagy a gyed extrát, a diplomásgyedet vagy a munkahelyvédelmi akciót, amikor bevezettük, nem támogatta őket az ellenzék, a bölcsődefejlesztésekről nem is beszélve.

Ha megnézi ön az OECD kimutatásait, akkor viszont azt láthatja, hogy a női vezetők számának növekedési üteme meghaladta Magyarországon az OECD, tehát a legfejlettebb országok átlagát. Ha azt megnézi, hogy a női foglalkoztatottság miként emelkedett, azt láthatja, hogy 49,8 százalékról 62,5 százalékra emelkedett, rekordmagasságba emelkedett Magyarországon a nők foglalkoztatása.

Az önök listája csak arról szól, hogy miket szüntettek meg, amit a nők igénybe vehettek korábban; kezdve a rendszeres gyerekvédelmi támogatással az egy és két gyermeket nevelő családok családi adókedvezményéig, a három- és többgyermekesek esetében pedig csökkentették az összegét az igénybe vehető adókedvezménynek, lerövidítették a gyest, megszigorították a gyed jogosultsági feltételeit, vagy akár még az otthonteremtést is korlátozták a családok, a családanyák kárára.

Mi ezzel szemben új bölcsődetípusokat vezettünk be, pontosan azért, hogy azok a nők, akik vissza szeretnének térni dolgozni már a gyermek hároméves kora előtt, nekik is rendelkezésre álljon minibölcsőde, családi bölcsőde, munkahelyi bölcsőde. Óvodafejlesztésre, bölcsődefejlesztésre százmilliárdos nagyságrendben, összesen 110 milliárd forintot fordítunk, pontosan azért, hogy a nők helyzetét is minél inkább olyanná tegyük, hogy maguk döntsék el, mit szeretnének tenni. A húszévesnél idősebb magyarok körében pedig a diplomás nők aránya már 2016-ban meghaladta a diplomás férfiakét. Az Eurostat kimutatása szerint, amit még a Frankfurter Allgemeine Zeitung is idézett, ötödik helyen állunk Európában a női vezetők számát tekintve. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Kérdezem Oláh Lajos képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ. (15.50)

DR. OLÁH LAJOS (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Meglepődtem államtitkár úron, azt hittem, azzal fogja kezdeni, hogy kifli volt a jelem az óvodában, és hogy volt osztályfőnöki figyelmeztetésem is, és hogy ez lesz a válaszának a lényege, de úgy látszik, most kivételesen a kommunikáció és a TEK nem ásott elég mélyre az önök kérésére. (Dr. Rétvári Bence: Nagyon gyenge volt!)Úgy látom, biztos az én hibám az, hogy ön nem értette a kérdés valódi tartalmát, de valószínű, hogy nemcsak a kérdést nem érti, hanem a nők valódi helyzetét sem. (Dr. Rétvári Bence: Visszautasítom!)

Tisztelt Államtitkár Úr! Ön nem válaszolt arra a kérdésre egy szó erejéig sem, hogy miért nem támogatják a női kvótát az állami és az önkormányzati cégek esetében. Nem válaszolt arra, hogy az isztambuli egyezményt miért nem ratifikálják, és hogy miért nem támogatták a nők elleni erőszakról szóló határozatot, így a válaszát elfogadni nem tudom.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 112 igen[footnoteRef:1] szavazattal, 17 nem ellenében, 15 tartózkodás mellett elfogadta. [1: Ungár Péter tévesen szavazott.]

Tisztelt Országgyűlés! Dunai Mónika, a Fidesz képviselő asszonya, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Melyek a legújabb családtámogatási intézkedéseink?” címmel. Dunai Mónika képviselő asszonyt illeti a szó.




Felszólalások:   93-99   99-105   105-110      Ülésnap adatai