Készült: 2024.04.26.03:30:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2018.10.15.),  75-80. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:49


Felszólalások:   69-75   75-80   81-87      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Tordai képviselő úr tehát nem fogadja el az államtitkári választ. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 113 igen szavazattal, 31 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Böröcz László képviselő úr, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be az igazságügyi miniszterhez: „Meglesz-e a lengyel államtól ellopott pénz?” címmel. Böröcz László képviselő urat illeti a szó. (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.)

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A hírek szerint a lengyel ügyészség költségvetési csalás miatt nyomozást rendelt el Staudt Gábor és társai ellen, mert a gyanú szerint több mint 2,5 milliárd forint értékű kárt okoztak a lengyel államnak.

(15.10)

A gyanú szerint Staudt és társai néhány évvel ezelőtt az ország egyik legjelentősebb, nemesfémekre szakosodott áfacsalási hálózatát szervezték meg. A hierarchikusan felépített csapatban az egyszerű katonák havonta körülbelül ezer eurót tettek zsebre, miközben a vezetők több milliárd forintos bevételen osztozhattak. A feljelentés részletezi a bűnbanda módszereit, leírja, hogy kezdetben csak ezüsttel csaltak sok száz kilogrammos, esetenként tonnás tételben, majd később külön erre a célra gyártott arany ékszerekkel és platinával is. (Folyamatos közbeszólások a Jobbik soraiból.) A feljelentés szerint a banda vezetői rendszeresen hordtak éleslőfegyvert, és az alvilág legerőszakosabb szereplőivel álltak napi kapcsolatban (Felzúdulás a Jobbik soraiban.), köztük drogkereskedőkkel is: egy alkalommal a kábítószer-kereskedőnél rejtettek el 65 millió forint értékű színaranyat, amit a BRFK munkatársai egy másik ügyben folytatott házkutatás során foglaltak le.

Tisztelt Államtitkár Úr! Bár a bűnszervezetet Magyarországon működtették, nem a magyar, hanem a lengyel költségvetést károsította meg, mert azt remélték, így elkerülhetik a felelősségre vonást. Van-e remény arra, hogy az elkövetőket sikerül a törvény elé állítani, és megtérülnek-e a lengyel államnak okozott károk? (Taps a kormánypártok soraiban.  Közbeszólások a Jobbik soraiból, köztük: Várjál! Van még időd!)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszadásra fölkérem Völner Pál államtitkár urat.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Sajtóinformációk szerint, ahogy képviselő úr is említette, egy Magyarországon működő bűnszervezet korábbi tagja a lengyel állam kárára elkövetett több mint két és fél milliárd forint értékű költségvetési csalás gyanúja miatt jelentette fel a lengyel ügyészségen a Jobbik parlamenti képviselőjét, illetve a Nemzeti Nyomozó Iroda két korábbi alezredesét és több társukat. Sajtóértesülések szerint a lengyel ügyészség elrendelte a nyomozást, lehetséges, hogy a lengyel hatóságok még ebben a hónapban tanúként fogják kihallgatni a feljelentőt.Tájékoztatom a tisztelt Házat, ha Magyarországon mentelmi jogon vagy nemzetközi jogon alapuló mentességet élvező személlyel összefüggésben az Európai Unió tagállamában büntetőeljárás indul vagy e személy ilyen büntetőeljárással összefüggésben érintettnek tekinthető, akkor az ezzel összefüggő eljárásra az Európai Unió tagállamaival folytatott bűnügyi együttműködésről szóló 2012. évi CLXXX. törvény rendelkezései az irányadók.

A törvény értelmében az európai elfogatóparancs vagy bármely európai nyomozási határozat magyarországi végrehajtása esetén a végrehajtás megtagadható, ha az eljárási cselekménnyel érintett személy Magyarországon mentelmi jogon vagy nemzetközi jogon alapuló mentességet élvez s mentelmi jogát, illetve mentességét (Szilágyi György közbeszól.) az arra jogosult nem függesztette fel. A jelzett határozatok végrehajtásának megtagadását megelőzően a bíróság vagy az ügyészség saját hatáskörben intézkedik az eljárási cselekménnyel érintett személy mentelmi jogának, illetve nemzetközi jogon alapuló mentességének felfüggesztése iránt.

Ezek alapján elmondható tehát, hogy egy magyar országgyűlési képviselő esetében a tagállami hatóság megkeresése esetén a büntetőeljárás vagy annak egyes részcselekményei végrehajtásához rendelkezésre kell állnia az Országgyűlés mentelmi jogot felfüggesztő döntésének.

Tájékoztatásul jelzem, hogy dr. Staudt Gábor csak abban az esetben lehet egy büntetőeljárás során gyanúsított, ha mentelmi jogát az Országgyűlés felfüggeszti.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Felhívom figyelmüket arra, hogy Staudt Gábor magyar ellenzéki párt egyik vezető tagja, aki mind az elkövetés idején, mind jelenleg felelős pozíciót tölt be a Magyar Országgyűlésben mint a Jobbik parlamenti képviselője. Staudt képviselő úr a frakción belül szakmai szempontból fontos szerepet tölt be, akivel akár a parlamenti viták, akár a hétpárti egyeztetések során mindig konstruktív szakmai vitákat tudtunk folytatni. (Közbeszólás a Jobbik soraiból.) Amint önök előtt is ismert, az elmúlt időszakban egyre többet hallhatunk a Jobbikot körülvevő hírekről, botrányokról. A jelenlegi interpellációban említett ügyben egyelőre nem lehet tudni, hogy kapott-e vagy sem ebből a pénzből a Jobbik pártpolitikusa.

Személy szerint számomra is nagy csalódás lenne, ha bebizonyosodnának képviselő úrról azok az állítások, amelyek jelenleg a sajtóban olvashatók. (Szilágyi György: Érkezett megkeresés bárkitől?) Ugyanakkor, ha igaznak bizonyulnak a képviselő úrról szóló értesülések, felvetődik a kérdés, ki maradt meg a Jobbik frakciójában, aki nem keveredik különféle kínos, kétes ügyekbe. (Közbeszólások a Jobbik soraiból, köztük: Miért nem nyomoznak, államtitkár úr?)

Összefoglalóan azt mondhatom, hogy a Jobbik álláspontjával ellentétben, amely a mentelmi jogot mindig ellenezte, ebben az ügyben a tisztelt Ház véleménye, kiadatása nélkül nem folyhat büntetőeljárás a magyar parlament egyetlen országgyűlési képviselőjével szemben sem.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Elfogadom a választ. Az ügyészséghez eljuttatott dokumentumokban egyébként az is szerepelt, hogy a bandának Staudton kívül egy másik politikus is a tagja volt, R. Sándor Marcell is, aki 2014-ben az MSZP színeiben a Baloldali összefogás listáján is helyet kapott. (Derültség és közbekiáltások az ellenzéki padsorokból.) A szervezet egyik vezetője a Nemzeti Nyomozó Iroda nyugállományú alezredese, F. László volt, aki állítólag Staudt Gábor szűkebb bizalmi körébe tartozott. Staudtnak és F.-nek a hírek szerint komoly terveik voltak, Staudt  idézem  „minimum a belügyminiszteri posztig akart eljutni”. A Jobbikon belül egyre komolyabb szerepéhez a feljelentés szerint jelentős anyagi háttérre volt szüksége, amit ebből az áfacsalásból akart gyorsan megteremteni. Amennyiben igazak a hírek, ez azt a kérdést is felveti, hogy vajon a Jobbik kasszájába a lengyel államtól ellopott pénzből is került-e. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Felzúdulás, közbekiáltások a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:   69-75   75-80   81-87      Ülésnap adatai