Készült: 2024.09.22.19:54:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2018.10.15.),  111-117. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:30


Felszólalások:   105-110   111-117   117-123      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Pintér Tamás, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnök úrhoz: „A Családok Évében jár-e egy nagymama mellé egy nagypapa is a családba?” címmel. Az interpellációra miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere felkérte Rétvári Bence államtitkár urat. Öné a szó, Pintér Tamás képviselő úr.

PINTÉR TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Jobbik nemrégiben egy országos akciót hirdetett meg „40 év, 40 érv” címmel. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a magyar dolgozók hogyan fogadnák azt, ha 40 év ledolgozott munkaviszony után a nőkhöz hasonlóan a férfiak is nyugdíjba vonulhatnának. A hónap elejéig tartott a meghirdetett akciónk, és több száz válasz érkezett a felvetésünkre. Több mint hat éve hiába kérjük a Fidesz-kormányt arra, hogy teremtsük meg végre a férfiak számára is ezt a lehetőséget, de talán most, ezt az össztársadalmi igényt figyelembe véve önök is lépni fognak. Egybehangzó kérés ugyanis a nők és a férfiak részéről is, hogy a nyugdíjrendszerünkben végre igazságot tegyünk. Ez a diszkriminatív helyzet egyre égetőbb mindenki számára és gyors megoldást sürget; ismétlem, gyors megoldást, mert hazánkban ma ötből három férfi nem éri meg a nyugdíjkorhatárt.Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztában vannak-e önök azzal, hogy hány unoka nem tud játszani a nagypapájával, mert az dolgozik, vagy a korai halálozások miatt már erre nincs lehetősége? Tudják-e, hogy vannak olyan férfiak, akik 40-50 évig fizetik a nyugdíjjárulékot, de egy fillért sem kapnak, mert meghalnak, mi-előtt élvezhetnék a békés nyugdíjas éveket? Az özvegyi nyugdíj pedig csak töredéke annak az összegnek, ami járna. Tudják-e, hogy van olyan család, ahol azért nem születik több unoka, mert nincs elég nagyszülői támogatás hozzá? És tudják-e azt, hogy a magyar társadalombiztosításra micsoda terhet rónak azok az idős, munkájukban megroppant férfi dolgozók, akik a nyugdíjas éveikben már csak a betegségek szövődményeivel tudnak foglalkozni?

Sajnos, ismerjük az önök rendkívül gyenge érvelési technikáját, de most az egyszer nagyon fontos, hogy mindenki számára őszinte választ adjanak a bemagolt szövegek helyett, ezért kérjük, hogy hagyják a mellébeszélést, hogy nem szavaztuk meg például az áfacsökkentést vagy a Budapest-programot, hiszen önök is utánanézhetnek, hogy minden esetben egy kedvezőbb megoldást kerestünk. De a nyugdíjprémiummal se jöjjenek, kérem, mert bár támogatjuk a nyugdíjasok megsegítését, de egyrészt a növekvő árakat a kisebb anyagi segítségek nem ellensúlyozzák, másrészt pedig most nem erről kérdezzük önöket. Arra szeretnénk választ kapni, hogy tervezik-e a férfiak számára is biztosítani azt, hogy 40 év ledolgozott munkaviszony után megérdemelten nyugdíjba mehessenek.

Szeretném arra is kérni, hogy a válaszában kíméljen meg minket attól az ostoba vádtól, hogy a Jobbik nem szavazta meg a „Nők 40” programot, mert ön is pontosan tudja (Nyitrai Zsolt: Pedig így volt!), hogy mi már akkor is azt szerettük volna, hogy nemtől függetlenül, férfiak és nők is, mindenki nyugdíjba mehessen (Nyitrai Zsolt: Szó nem volt róla!) 40 év munkaviszony után. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Dr. Völner Pál: Nem szavaztátok meg!  Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Egy újabb, eléggé gyenge lábakon álló érvelést hallottunk a Jobbik részéről, hogy miért nem támogattak a „Nők 40” bevezetését. Tisztelt képviselő úr, bárhányféle megoldási javaslatot próbálnak erre a kommunikációs zsákutcára kitalálni, nem fognak. Nagyon nehéz lesz önöknek bármikor is megindokolni, hogy az önök itt a parlamentben megnyomott nem gombja igazából igent jelentett, csak önök kétszer is nyomtak volna igent, ezért nyomtak nemet.Tisztelt Képviselő Úr! Az a szomorú valóság, mert ez valóban szomorú, hiszen itt egy olyan kérdésről volt szó 2010 táján, amelyet támogathatott volna mindegyik párt a parlamentben, hogy amikor a nők számára a 40 év munkaviszony és a gyermekneveléssel eltöltött idő utáni nyugdíjba vonulás lehetőségét biztosítottuk, a Jobbik frakciója, hasonlóan a többi ellenzéki frakcióhoz, ezt nem támogatta. Azért tettük ezt, hiszen a nők, akik gyermeket vállalnak, több helyen is kell hogy helytálljanak; nemcsak a munkahelyükön, hanem nagyobb mértékben hárul rájuk a gyermekneveléssel kapcsolatos otthoni feladat, és a gyermek vállalása is az ő fizikumukat sokkal jobban igénybe veszi.

Éppen ezért, elismerve, hogy dupla helytállása van a magyar édesanyáknak, ezért vezettük be a „Nők 40”-et, és azért is, hogy nagymamaként minél hamarabb tudjanak a gyermekeiknek is besegíteni abban, hogy az unokák neveléséből egyes feladatokat átvegyenek. Az Alaptörvényben is rögzítettük, hogy a nők számára kedvezőbb intézkedéseket a kormány és a parlament hozhat. A „Nők 40” pontosan egy ilyen intézkedés, ahol a nőket kedvezőbb helyzetbe szeretnénk hozni.

De mindenki számára, nők és férfiak számára egyaránt kedvező volt az, hogy az elmúlt években messze az infláció fölött emelkedtek a nyugdíjak. Összességében 29,8 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, ami azt jelenti, hogy a nyugdíjak vásárlóértéke most 10 százalékkal magasabb, mint volt 2010-ben, férfiaknak, nőknek egyaránt. Az is fontos volt, hogy 2016 novembere és ’18 márciusa között nyugdíj-kiegészítésre, nyugdíjprémiumra és Erzsébet-utalványokra összességében 129 milliárd forint többletet fordított a magyar költségvetés. Férfiaknak, nőknek egyaránt fontos volt ez az emelkedés.

Az is fontos volt, hogy azoknak a nyugdíj előtt álló, 55 éves kor felettieknek tudtunk segítséget nyújtani a gazdasági válságnak egy nehezebb szakaszában, akik ilyenkor küzdöttek azzal, hogy ha elbocsátják őket, nehezebben szereznek munkát. A munkahelyvédelmi akcióterv tíz, nyugdíj előtt álló munkavállalóból hétnek segítette a foglalkoztatását és a többségük férfi volt. Ezzel is segítettünk a férfiaknak elhelyezkedni és magasabb nyugdíjat elérni.

Hogy önök hogyan gondolkodnak a nyugdíjasokról, azt Vona Gábortól megtudhattuk. 2017 júliusában írta ki a Facebookjára: „Hétköznapokon kedves bácsikák és nénikék magukból kivetkőzve ugrálnak egymásnak, vért akarnak ontani remegő kezeikkel, ordibálnak trágárul és hörgik fel a 20. század minden traumáját.” (Dr. Lukács László György: Mindezt azért, mert a TV2-t nézed!) „Húzták maguk mögött a kis bevásárlókosarukat, és ne szépítsük, a szemükben gyűlölet lobogott, a szájukból pedig szennyvíz folyt.” Így beszéltek önök azokról, akik akár 40 év, akár több mint 40 év munkaviszony után nyugdíjba vonulnak. (Dr. Lukács László György: Agymosás!) Most pedig azt próbálják mutatni, hogy önök bár az áfacsökkentést meg a „Nők 40”-et és sok minden mást nem szavaztak meg, mégis a nyugdíjasok és az idős férfiak barátai.

Tisztelt Képviselő Úr! Szerintem inkább azok a barátai az idős embereknek, akik olyan gazdaságpolitikát folytatnak, amelynek a keretében most már akár 18 ezer forint összegű nyugdíjprémium is kifizethetővé válik, és egy átlagnyugdíjas 18 ezer forintos nyugdíjprémiumot várhat idén év végén. Erre tudtunk 41,3 milliárd forintot fordítani. Ha a Jobbik gazdaságpolitikai javaslatait elfogadtuk volna, akkor erre nem kerülhetett volna sor soha. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Kérdezem Pintér Tamás képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

PINTÉR TAMÁS (Jobbik): Egészen elképesztő, államtitkár úr, hogy ön politikai kérdést csinál emberek életéből! (L. Simon László: Jesszus!) De ha már itt tartunk, beszélhetnénk arról is, hogy Szolnok fideszes polgármestere, Szalay Ferenc hogy beszélt, milyen minősíthetetlenül beszélt az idős emberekről. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Na, ez az!  Dr. Rétvári Bence: Mert Vona Gábor minősíthetetlen?) De beszélhetnénk az önök propagandistájáról, Bayer Zsoltról is, aki szét akarta veretni az idős embereknek egy csoportját. (Dr. Rétvári Bence: Mert Vona Gábor minősíthetetlen? Ez azt jelenti?) Tudja, én akkor az ön helyében meg sem szólalnék, ha ennek tudatában lennék. De akkor már beszéljünk arról, hogy önök mit nem szavaztak meg! Nem szavazták meg például a nyugdíjminimum 50 ezer forintra történő emelését. Nem adták vissza a nyugdíjasoknak a 13. havi nyugdíját. (Dr. Lukács László György: Így van!) Eltörölték és azóta sem akarják visszaadni a korkedvezményes nyugdíj lehetőségét. (Szilágyi György: Bizony!) Önök halálba, de jobb esetben is betegségbe taszítják ezeket az embereket. Azt gondolom, államtitkár úr, főleg az önök által meghirdetett családok évében viszont minden családban szükséges egy nagymama mellé egy nagypapa is. A válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Pintér képviselő úr. A választ nem fogadta el. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadják-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 108 igen szavazattal, 32 ellenében, 1 tartózkodással elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszony, a Magyar Szocialista Párt képviselője, interpellációt nyújtott be az igazságügyi miniszterhez: „Mikor hajlandók végre segíteni a hitelkárosultaknak?” címmel. Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszonyt illeti a szó.




Felszólalások:   105-110   111-117   117-123      Ülésnap adatai