Készült: 2024.09.21.02:16:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2019.03.05.),  31-64. felszólalás
Felszólalás oka Vita kivételes eljárásban
Felszólalás ideje 1:52:22


Felszólalások:   27-30   31-64   65-71      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Ezzel a napirend előtti felszólalások végére értünk. Most soron következik „A 2020. évi Dubaji Világkiállításon történő magyar megjelenés sikeres megvalósításához, továbbá egyes nemzetközi nagyeseményekhez kapcsolódó rendelkezésekről” szóló előterjesztés kivételes eljárásban történő összevont vitája. A kormány-előterjesztés T/4998. számon a Ház informatikai hálózatán elérhető.

Tisztelt Országgyűlés! A vitában elsőként megadom a szót Takács Szabolcs államtitkár úrnak, a Miniszterelnökség államtitkárának, a törvényjavaslat előterjesztőjének. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

TAKÁCS SZABOLCS FERENC, a Miniszterelnökség államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A közeljövőben két világesemény, az idén a világon első alkalommal Budapesten megrendezésre kerülő városi világjátékok, angolul World Urban Games nevű sportesemény, valamint a 2020-as dubaji világkiállítás, illetve egy szintén részben hazai rendezésű Európa-bajnokság, a 2022. évi közös magyar-szlovák férfi kézilabda-Európa-bajnokság, úgy gondoljuk, hogy ismét kiváló lehetőséget ad arra, hogy a világ, illetve Európa figyelmét hazánkra irányítsuk, továbbépítve ezzel Magyarország imázsát. Ezen három kiemelt esemény sikeres megszervezése érdekében szükséges törvényjavaslatot szeretném önökkel ismertetni. A dubaji világkiállítás 2020. október 20. és 2021. április 10. között kerül megrendezésre. Ez az első olyan világkiállítás, amely a tágabb arab régióban kerül megrendezésre. Az expó témája: összekötni az elméket, megteremteni a jövőt a mobilitás, a lehetőségek és a fenntarthatóság jegyében.

Az expó szervezői a kiállítás hat hónapos nyitvatartása alatt mintegy 25 millió látogatóval számolnak, a magyar pavilon tekintetében pedig több mint 2 millió látogatót tervezünk majd fogadni.

A magyar megjelenés központi témája a víz lesz. A 2020. évi dubaji világkiállításon történő magyar megjelenés általános célja az országimázs építése és Magyarország, ezen belül Budapest turisztikai promóciója. Várakozásaink szerint a magyar gyógyvíz és gyógyturizmus bemutatása, a magyar balneológiai adottságok hangsúlyozása jól tudja Magyarországot és Budapestet turisztikailag is pozicionálni az arab térségben, amely erre a témára kiemelten fogékony és érdeklődő. Én azt gondolom, hogy jó esélyünk lesz, mivel túlzás nélkül állítható, hogy Magyarország a sport területe mellett kultúrában, ennek részeként az egyre bővülő és egyre több sikert magáénak tudó gasztronómia tekintetében is nagyhatalomnak számít.

A fentieken túl az ötévente egy alkalommal megrendezésre kerülő világesemény természetesen kiváló piactér is egyben, azaz jó lehetőség a gazdasági együttműködés elősegítésére és a kereskedelmi kapcsolatok fellendítésére, továbbá a magyar innovációs fejlesztések bemutatására és általában a magyar-arab diplomáciai és kulturális kapcsolatok ápolására.

Összességében az expó a nemzetek imázsépítésének fontos platformja. A világkiállítások  a nagy volumenű sporteseményekhez hasonlóan  egyedülálló bemutatkozási lehetőséget kínálnak egy ország számára. A világ szinte valamennyi állama részt vesz kiállítóként a dubaji eseményen, úgy gondoljuk, hogy ebből kimaradni nem szabad.

A magyar pavilon gondolatívét újfent Makovecz Imre szellemisége alkotja majd.

Ami a másik két rendezvényt illeti: a kormány  együttműködve Budapest főpolgármesterével  a tavalyi évben pályázott a nemzetközi sportági szakszövetségek közgyűlése által meghirdetett városi világjátékok, úgynevezett World Urban Games sportesemény megrendezésére. Erre a nemzetközi rendezvényre a világon először kerül most sor. A nemzetközi jogtulajdonos idén februárban hirdette ki Budapestet a pályázat győzteseként, többek között Tokiót és Los Angelest is magunk mögé utasítva.

A World Urban Games megrendezésére 2019. szeptember elején kerül majd sor. A tervek szerint a jövőben kétévente sorra kerülő világesemény legfőbb célja a fiatalok bevonása a sportba, hogy a sport menjen az emberekhez, és ne az ember menjen a sporthoz. Ezért van a város szövetébe ágyazva, olyan nem hagyományos sportágakkal, mint a BMX freestyle, a parkour vagy a break tánc. Az esemény ráadásul nemcsak sport-, hanem egyben zenei fesztivál is lesz majd.

A harmadik esemény, a magyar-szlovák közös rendezésű, 2022. január 14. és 29. között megrendezésre kerülő férfi kézilabda-Európa-bajnokság esetében négy hazai helyszínen, Budapesten, Szegeden, Tatabányán és Veszprémben kell időben megvalósítani a szükséges beruházásokat.

(9.20)

A törvényjavaslat azokat az Európa-bajnokság helyszínéül szolgáló városokat határozza meg, ahol létesítményfejlesztés szükséges, míg a beruházások és a rendezvények helyszínéül szolgáló ingatlanok kijelölését a kormány hatáskörébe utalja.

Az esemény megrendezésének lehetőségét 2018 júniusában kaptuk meg. Eddig a helyszínkiválasztás és az előkészítés zajlott, a beruházások mintegy 26 hónapot vesznek majd igénybe. Az időnyomásra tekintettel mindhárom esemény tekintetében a sikeres lebonyolítás csak akkor garantálható, ha az események előkészítése a törvényjavaslat szerint egyszerűsített és gyorsított jogi feltételek mellett bonyolítható le. A közbeszerzési eljárások gyorsítása és egyszerűsítése érdekében a törvény lehetővé teszi a leggyorsabban lebonyolítható közbeszerzési eljárásforma alkalmazását.

A közbeszerzési eljárások jogszerűségét a magyar jogrendszer egyéb szabályai biztosítják, ugyanakkor ezzel a megoldással biztosítható a beszerzések hatékonyabb és leggyorsabb lebonyolítása. Ezen túl a transzparencia és a verseny biztosítása érdekében a törvény előírja, hogy minden esetben legalább három ajánlattevőt kell ajánlattételre felhívni. Ugyancsak a versenyt szolgálja, hogy az ajánlatok értékelési szempontja kizárólag a legalacsonyabb összegű ellenszolgáltatás is lehet.

Tisztelt Országgyűlés! Az elmondottakra tekintettel kérem, hogy a benyújtott törvényjavaslatot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a Törvényalkotási bizottság álláspontjának, valamint az ott megfogalmazódott kisebbségi véleménynek az ismertetésére kerül sor, összesen 15 perc időkeretben, amely a házszabályi előírásoknak megfelelően úgy oszlik meg, hogy 8 perc a bizottság előadójának, és 7 perc a kisebbségi vélemény ismertetőjének az időkerete.Megadom a szót B. Nagy Lászlónak, a Törvényalkotási bizottság előadójának. Parancsoljon, képviselő úr!

B. NAGY LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság a 2019. március 4-én tartott ülésén megtárgyalta a 2020. évi dubaji világkiállításon történő magyar megjelenés sikeres megvalósításához, továbbá egyes nemzetközi nagy eseményekhez kapcsolódó rendelkezésekről szóló T/4998. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság 24 igen szavazattal, 6 nem szavazattal és 2 tartózkodás ellenében elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslat egységes célja, hogy Magyarország és a magyar emberek teljesítménye a világ számára a leggördülékenyebb módon bemutatásra kerüljön a 2020. évi dubaji világkiállításon, a 2019. évi World Urban Games, vagyis városi világjátékok, illetve a 2022-ben megrendezésre kerülő, Magyarország és Szlovákia közös szervezésében létrehozandó kézilabda-Európa-bajnokság keretein belül.

A tervezet a rendezvények elől lebontja azokat az akadályokat, amelyek az események közeli időpontja miatt hátráltatnák a megfelelő előkészítést és kivitelezést. Magyarország már sokszor bizonyította, hogy képes világszínvonalon megrendezni sporteseményeket, továbbá a turisztikai adatok is azt bizonyítják, hogy a hazai turisztikai ágazat irányítása és szervezése, szervezete megfelelő kezekben van.

Mindezek következtében kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy az elhangzottak tekintetében támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kisebbségi véleményt Szilágyi György képviselő úr, az Országgyűlés jegyzője ismerteti. Parancsoljon!

SZILÁGYI GYÖRGY, a Törvényalkotási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A Törvényalkotási bizottság ülésén az ellenzéki pártok egyértelműen kifejezték, hogy nem támogatják ezt a törvényt, sőt felháborítónak tartják, hogy ilyen módon próbálják ezt a törvényt átvinni az Országgyűlésen, és ezt meg is indokoltuk a Törvényalkotási bizottság ülésén, ahol elég komoly vita is kialakult. Három olyan lényeges szempont van, ami miatt az ellenzék nem támogatja ezt a törvényt. Az egyik maga a kivételes eljárás, hiszen nem értjük, hogy egyáltalán miért kell egy törvénybe három nagy eseményt belerakni, és hogy két olyan eseménynél, az egyik a kézilabda-Európa-bajnokság, a másik pedig a dubaji világkiállítás, amiről lehetett tudni, hogy ezek az események meg lesznek rendezve, a világkiállítás egyértelmű volt, fel lehetett volna rá készülni időben, nem kellene kivételes eljárás, az Európa-bajnoksággal kapcsolatban 2018 júniusában lehetett már tudni, hogy a ’22-es eseményre Magyarország pályázott, és hogy el is nyerte Szlovákiával közösen  tehát ezt a kivételes eljárást, fogalmunk sincs, hogy vajon miért kellett így, egy nap alatt áttolni a tisztelt Házon, mert önök meg fogják szavazni, ez egyértelmű, és hogy mi az ok, ami miatt ezt a kivételes eljárást kellett végigvinni.

A másik, ami még lényeges, hogy önök most egy biankó szavazatot kérnének, hiszen nulla információt adnak az ellenzéki képviselőiknek, sőt a saját képviselőiknek is. Nem lehet tudni, hogy mennyi pénzt szánnak ezekre az eseményekre, nem lehet tudni, hogy egyáltalán milyen formában, milyen létesítményeket akarnak felépíteni. Semmit nem lehet tudni, és tegnap bármilyen kérdést tettünk fel, nem kaptunk rá semmilyen választ.

Hogy csak egyetlenegy példát említsek ezzel kapcsolatban is, amikor én megkérdeztem azt, hogy mit jelent az a módosítás, hogy a beruházás keretében a 2022. évi magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda-Európa-bajnokság mérkőzéseinek budapesti helyszínéül szolgáló, a kormány által rendeletben kijelölt ingatlanokon felépítendő új, multifunkcionális csarnokberuházást olyan módon szükséges előkészíteni és megvalósítani, hogy az új multifunkciós csarnok egy fővárosi egyesület vagyonkezelésébe kerüljön. Megkérdeztük, hogy milyen csarnokot szeretnének, megkérdeztük, hogy hol kívánják felépíteni, és megkérdeztük, hogy melyik az az egy fővárosi egyesület, hogy nevezzék már meg. Nem voltak rá hajlandóak válaszolni, tehát semmire nem hajlandóak válaszolni, és úgy kérik, hogy képviselők támogassák ezt a rendezvényt.

És ilyen biankó szavazatra már volt példa az elmúlt időszakban, és a Jobbik Magyarországért Mozgalom támogatta, mert hitt önöknek, például a vizes világbajnokság esetében. Igaz, hogy ott nem így csinálták, ott legalább volt ötpárti egyeztetés, mielőtt benyújtottak volna bármilyen törvényt. Természetesen ezen az ötpárti egyeztetésen önök megígértek mindent, hogy majd átlátható lesz a vizes világbajnokság, mindent lehet ellenőrizni, itt aztán nem lesz semmiféle lopás, itt mindent a legnagyobb rendben fognak csinálni, hiszen ez az ország érdeke. Mi hittünk önöknek, támogattuk a vizes világbajnokságot végig, majd mi történt? Önök loptak, csaltak, hazudtak, és még a mai napig is esnek ki folyamatosan a csontvázak a beruházással kapcsolatban és mindennel kapcsolatosan, mert nem tartották be az ígéreteiket.

De van még tapasztalatunk, hiszen ha világkiállításról beszélünk, akkor a milánói 2015-ös világkiállítás botrányai és ügyei a mai napig tartanak, és folyamatosan küldtünk, még mindig a 2015-ös világkiállításra, hiszen az úgynevezett sámándob még mindig nem került haza, még újabb tételeket… (Nacsa Lőrinc: Itthon van!)  közel 1 milliárd forintot kell csinálni… (Az elnök csenget.) Persze lehet, hogy már itt van, meg lehet, hogy majd Karcagon lesz, de aztán lehet, hogy nem, mert emlékszünk még rá, hogy 2014-ben Hende Csaba nagy csinnadrattával…  a TAB elnöke volt, tegnap is ő vezette az ülést, és neki kellett ezzel szembesülnie. Átadtak  Szombathely városában alapkőletétel volt, ott voltak államtitkárok, ott volt Szőcs Géza, hogy majd Szombathelyen lesz felállítva  az állami cégnek közel 20 ezer négyzetmétert, hogy majd ott állítják fel, és mégsem ott, hanem Karcagon. Még lehet, hogy ez is változni fog valamennyire.

És ami még lényeges, hogy mondjak egy-két példát, hogy miért hisszük azt, hogy önök ismételten ilyen nagy világeseményeket használnak majd fel arra, hogy lopjanak és haveroknak a zsebeit tömjék meg. Tehát olvasok ebből a törvényből egy-két részt, amit önök benyújtottak  jó? A projektterv, itt van: „A Beruházással, a rendezvények lebonyolításával és szervezésével, valamint a Projekttel összefüggésben lebonyolítandó közbeszerzési eljárások tekintetében az ajánlatkérő minden esetben jogosult a közbeszerzésekről szóló törvény szerinti rendkívüli sürgősségre alapított, hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás alkalmazására.” Ez az alapja annak, hogy önök lopni tudjanak.

Aztán ilyeneket is mondanak még ebben, ugyanebben a törvényben a következő van. Nagyon lényeges, figyeljenek! „A Projekttel összefüggésben lebonyolítandó közbeszerzési eljárások megindításához, az azzal összefüggő szerződések megkötéséhez és azok módosításához a közbeszerzésekért felelős miniszter engedélye nem szükséges, és azok szabályosságát a közbeszerzésekért felelős miniszter nem ellenőrzi.” Tehát a közbeszerzésekért felelős minisztert is kiveszik ebből az egész eljárásból, hogy még ő se ellenőrizhesse azt, hogy éppen ki lesz majd ezeknek a győztese, ki mennyi pénzt rak el. Ez felháborító! Ez egy diktatúrára jellemző, nem egy jogállamra vagy egy demokráciára! (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból.)

(9.30)

Aztán van még ilyen is: a projekttel összefüggésben lebonyolítandó közbeszerzési eljárások során a közbeszerzési hirdetménnyel kapcsolatos ügyintézési határidő önök szerint mennyi? Egy munkanap. Egy munkanap! Könyörgöm, ilyet benyújtani egy normális országban, a XXI. században, egyszerűen felháborító!

És akkor még nem beszéltünk, és ez az utolsó: vajon egy olyan országban, ahol 24 ezer ember lenne megmenthető, ha normális egészségügyünk lenne, évente, ahol majdnem 150-en fagytak meg az elmúlt télen, ahol az emberek megélhetése, jóléte messze elmarad a nyugat-európai országokétól, ahol naponta gyermekek tízezrei éheznek  államtitkár úr, tízezrei! , egy olyan országnak vajon ilyen látványrendezvényekre, látványberuházásokra van szüksége (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy közpénztízmilliárdokat költsünk el erre? Véleményünk szerint nem. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek. Felhívom szíves figyelmüket, hogy a frakcióknak 30-30 perc, a független képviselőknek pedig összesen 8 perc időkeret áll rendelkezésükre. A felszólalások első körében a vezérszónokok ismertetik a frakciók álláspontját, képviselőcsoportonként 15-15 perces időkeretben. A Fidesz képviselőcsoportjának vezérszónoka B. Nagy László képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

B. NAGY LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat egységes célja továbbra is, hogy Magyarország és a magyar emberek teljesítménye a világ számára a leggördülékenyebb módon bemutatásra kerüljön mind a 2020-as dubaji világkiállítással kapcsolatban, mint a World Urban Games budapesti megrendezésével kapcsolatban, illetve a szlovák-magyar kettős, közös rendezésű kézilabda-Európa-bajnokság keretein belül. A tervezet egyébként továbbra is célként tűzi ki, hogy az előttünk álló idő szűkössége miatt…  ilyen nagy világrendezvények megrendezésére jelentős időigény, tervezési, kivitelezési időigény van, és a normál eljárásokban ezek az időintervallumok ma nem teszik lehetővé azt, hogy ezek a rendezvények meg tudjanak valósulni mind a dubaji világkiállításon, mind a két hazai rendezvényen. Az államtitkár úr részletesen kitért a szabályokra, én ezt nem szeretném elmondani, csak arra hívnám fel a figyelmet, hogy ez mennyire fontos Magyarország számára és a magyar emberek számára is.

Ez az első közel-keleti városként Dubajban megrendezésre kerülő világkiállítás, ami 2020-tól egy fél évig lesz nyitva az érdeklődők rendelkezésére. Az elhangzottak szerint is több mint 25 millió ember várható, hogy meg fog jelenni ezen a világkiállításon. Ha összegezzük az eddigi tapasztalatokat a milánói világkiállítással kapcsolatban is  reflektálnék képviselő úr problémáira , úgy gondolom, én személyesen is láttam, és az összes információ meg a nemzetközi visszacsatolások is azt mondják, hogy a milánói világkiállítás magyar szempontból igazából sikeres volt, igazából szép volt, rengeteg látogatója volt, és szerintem nagyban öregbítette Magyarország hírnevét. Nem véletlen azon turisztikai adatok bővülése, amik napjainkban megjelennek a statisztikai hivatalokban.

A dubaji világkiállításon egyébként 183 állam fogja képviselni magát, és ez a szám azt mutatja, hogy Magyarországnak mindenképpen sikeresen jelen kell lenni, időre el kell készülnie a beruházásnak, és egy olyan tematikájú világkiállításra kell hogy kimenjünk, amelyik meg fogja tudni mutatni a magyar turisztika vonzerejét a világ előtt, a világnak ezen a részén, amely igen fontos célcsoportja a magyar gazdaságnak, a turisztikának és az iparnak.

Elhangzott a bevezetőben is, hogy Magyarország vízügyi nagyhatalom. A magyar vízügyi szakemberek, a magyar vízügyi technológiák, beleértve az egészségügyet, a balneológiát, a fürdőlehetőségeket, Magyarország nemcsak Közép-Európában, hanem Európában és a világon is az egyik igen jelentős tudással, adottságokkal rendelkező vízügyi nagyhatalom. Ezt be kell tudnunk mutatni, pont egy olyan országban, egy olyan térségben, amelyben a víz olyan limitáló tényező az ország gazdasága szempontjából, az emberek léte szempontjából, ami igen-igen föl fogja értékelni véleményem szerint a magyar vízügyi szakma megjelenését.

A Turisztikai Ügynökség mint lebonyolító szerv, ebben a törvényjavaslatban is, én úgy gondolom, hogy egy megfelelő választás. A Turisztikai Ügynökség a működésével, szervezeti formájával és eddigi tevékenységével, eredményeivel azt predesztinálja számunkra, hogy egy megfelelő kézbe kerül mind a három rendezvény lebonyolítása. Nem véletlen, hogy a Turisztikai Ügynökség jelentései és a statisztikai jelentések is azt támasztják alá, hogy ez egy igen sikeres szerveződés, egy igen sikeres ágazata a magyar gazdaságnak, úgyhogy én úgy gondolom, hogy ez jó kezekben lesz.

Úgyszintén nagyon fontos megjelenés számunkra a sportesemények, főleg a rangos nemzetközi sportesemények, és ezen keresztül a televíziós és egyéb internetes közvetítések is. Az idelátogató sportszerető turisták egészen biztos, hogy elviszik Magyarország jó hírnevét, a magyar emberek vendégszeretetét, gasztronómiáját, egyáltalán a magyar termékeket, s a magyar borok sikerre emeléséhez nagyban hozzájárul. Úgy gondolom, hogy a sportesemények, melyek egyik része, a World Urban Games csak Budapestet érinti, de a megrendezésre kerülő magyar-szlovák Európa-bajnokság nemcsak Budapestet, hanem több vidéki nagyvárost is érint, köztük Szegedet is, ahol nagyon fontos az, hogy a városoknak, a magyar vidéknek a jó hírét közvetítjük. Ezek a sportesemények, ha jól vannak megszervezve, akkor hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyarország imidzsét a világban elfoglalt helyét, a turisztikáját, a szépségeit be tudjuk mutatni, és ez az egyik legjobb befektetés, úgy gondolom, a turisztikába, amikor idecsalogatjuk bármilyen sporteseménnyel vagy attrakcióval a külföldieket. A legjobb exportot a turistákkal lehet lebonyolítani, mindenki tudja, hogy a turisták Magyarországon áfás áron fogyasztják exporttermékeinket, és ez az állam szempontjából egy nagyon jó bevételi forrás.

Szeretném még megemlíteni, hogy az ellenzéki képviselői felszólalásokban többször említették a vizes vb problémáit. Én ezt teljesen másképp látom. Úgy gondolom, hogy a vizes vb egy akkora áttörés volt a magyar sportdiplomáciában és magyar sportéletben (Közbeszólás az ellenzéki sorokból: Ezermilliárd!), ami mérföldkőnek számít. Nemhogy ott problémák lettek volna, és nem gondolom, hogy ezek az állítások, amik elhangzottak, egyáltalán valósak lennének, viszont azon kívül, hogy érdekesen hangzanak, azért emlékeztetném önöket a vizes vb elnökének szavaira  nem gondolom, hogy kormánypárti propagandát képviselt volna az elnök úr , amikor azt mondta, idézem: „Mindannyian itthon érezzük magunkat, fantasztikus helyszíneken, zsúfolt lelátók előtt, csodálatos hangulatban, a magyar emberek szeretetétől övezve. Ennek köszönhetően mind a hat sportágban kivételes teljesítményeket láthattunk.”

Én úgy gondolom, hogy ennél ékesebb példája a magyar sikeres sportesemények megvalósításának nemigen kell hogy rendelkezésre álljon, és ez a törvényjavaslat, amelynek a tárgyalását most folytatjuk, éppen azokat a bürokratikus akadályokat szándékozik leépíteni, csökkenteni, természetesen az összes rendelkezésre álló magyar jogszabályi kereten belül, amelyek lehetővé teszik, hogy ezek az igen-igen jelentős, nemzetgazdasági és minden szempontból jelentős sportesemények és kiállítások a magyar elvárásoknak, a magyar emberek elvárásának megfelelően sikeresen megrendezésre kerüljenek.

(9.40)

Ezért kérem képviselőtársaimat, ellenzéki képviselőtársaimat is, hogy támogassák ezt a törvényjavaslatot annak érdekében, hogy a magyar sportsikerek és diplomáciai sikerek tovább öregbedjenek Magyarországon. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A Jobbik képviselőcsoportjának vezérszónoka Szilágyi György képviselő úr. Parancsoljon!

SZILÁGYI GYÖRGY, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Ha megengedik, a felszólalásom elején reagálnék a Fidesz vezérszónokának egy-két megjegyzésére. Reménykedtem abban, hogy akkor most az ön felszólalásából megtudunk majd különböző adatokat, különböző tényeket és minden egyebet. De nulla információ és nulla tény volt abban, amit ön elmondott, hacsak azt nem vesszük figyelembe, hogy ennek a három eseménynek az egyik legfontosabb szempontja talán az lesz, ahogy ön is mondta, hogy majd a magyar borokat meg fogják ismerni az emberek, bár ugye sporteseményekről beszélünk jelen pillanatban.

Senki nem mondta azt, tisztelt képviselőtársam, hogy a vizes világbajnokság mint esemény nem volt sikeres. De ahhoz, hogy például azt mondja a FINA elnöke, hogy milyen szép eredmények születtek, a kormánynak aztán vajmi kevés köze van, mert azok a sportolók, akik ezen az eseményen részt vettek, elértek szép eredményeket. (B. Nagy László ingatja a fejét.) Miért? Orbán Viktor segített, mondjuk, mit tudom én, a százméteres gyorsúszásban hátulról, vagy mire gondol? (B. Nagy László a kezét a szívére teszi.) Nem is értem (Nacsa Lőrinc: A többiek értik!  Tessely Zoltán: Mindenki más érti!), hogy ön azt mondja, hogy ehhez a kormánynak volt köze. Nem volt köze.

Arról senki nem beszélt, hogy ez az esemény, maga a világbajnokság nem volt sikeres rendezvény. Persze, sikeres volt, a kérdés csak az, hogy mennyibe került ez Magyarországnak, vagy mennyibe kerülhetett volna Magyarországnak, ha nem lopnak. Ez a nagy kérdés ezzel az eseménnyel kapcsolatban, nem az, hogy meg tudunke rendezni egy világeseményt, hogy mi, magyarok képesek vagyunke egy nagy nemzetközi sporteseményt megrendezni! Hát hogyne lennénk képesek rá! Tehetségesek vagyunk, szorgalmasak vagyunk, és meg tudunk rendezni ilyen világeseményeket. A kérdés csak az, hogy eze a legmegfelelőbb Magyarországnak jelen pillanatban, hogy ilyen eseményeket szervezzünk, a másik kérdés pedig az, hogy ez mennyibe kerül, tehát önök mennyit lopnak el az oligarchákon keresztül, hiszen ez történt…

ELNÖK: Képviselő úr, nagyon szépen kérem! Mivel nincs erre vonatkozóan semmiféle olyan marasztaló bírói ítélet, amely alapján ön joggal nyilatkozhat így (Rig Lajos: Sejtés volt csak, elnök úr!), vélelmezni vélelmezhet dolgokat, az a képviselői szabadsághoz tartozik (Rig Lajos: Vélelmezi!), de nem jelentheti ki még itt, a parlamentben sem. Parancsoljon!

SZILÁGYI GYÖRGY, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Elnök úr, akkor vegye úgy, hogy csak aggodalmamat fejeztem ki. Azért annál több egyébként, tehát ha egy normális nyomozó hatóság lenne Magyarországon, a gyanúnál azért többek lennének ezek a feltételezések. De feltételezzük, és éppen hozzátartozik a tárgyhoz, mert önök jelen pillanatban ugyanilyen nagy eseményeket kívánnak megrendezni.Menjünk végig akkor ezeken az eseményeken, hogy most miről is beszélünk. Az első, amiről beszélünk, és amire talán még elfogadható is lenne a kivételes eljárás, hiszen mint tudjuk, a World Urban Gamesnél 2019 februárjában dőlt el, hogy Magyarország rendezheti, tehát szinte a napokban dőlt el, a kivételes eljárás ennél az egy eseménynél lenne elfogadható. A kérdés itt is az, hogy tudjuk-e, mire vállalkozunk, hiszen ez a legelső lesz. Nincs semmilyen összehasonlítási alapunk. Önök azt nem tudják jelen pillanatban még elmondani sem, hiszen ezt is kérdeztük, hogy egyáltalán milyen utcai sportesemények lesznek. Amiről lehet tudni, hogy a háromszor hármas kosárlabda, esetleg break tánc, ami szóba került, vagy rollerversenyek és BMX. Ennyiről lehet tudni, többről nem. Ez négy esemény. Egyelőre azt sem lehet tudni, hogy milyen események lesznek, azt sem lehet tudni, hogy egyébként milyen rendezvény lesz, milyen érdeklődés lesz rá. A legelső, de önök már rögtön jelentkeztek, hogy ezt Magyarországnak el kell vinnie. Hozzáteszem, ráadásul a költségvetés nulla, tehát nem tudunk semmilyen összeget hozzávetőlegesen sem, hiszen önök nem árulták el, hogy mennyibe fog kerülni ez a háromnapos rendezvény. Azért ne felejtsük el, hogy itt három napról, háromnapos rendezvényről beszélünk!

Aztán jön a 2022. évi kézilabda-Európa-bajnokság megrendezése, aminél már nem áll meg a kivételes eljárás, hiszen 2018 júliusában már erről döntés született. Önök már lassan egy éve tudják, hogy meg fogjuk rendezni. Akkor miért kell ilyen lóhalálában átvinni ezeket a dolgokat? Még van időnk arra, hogy önök majd építkezzenek, meg minden egyebet csináljanak, mert mint tudjuk ebből a módosításból, majd multifunkcionális új csarnokokat akarnak, tehát nem a régi csarnokokat akarják felújítani, meg hasonlók. Itt is felmerült a kérdés, hogy vajon számoltake az üzemeltetési költségekkel ezeknél a multifunkcionális csarnokoknál.

Többször felvetettük a fenntartás kérdését, mivel ezeket a látványberuházásokat folyamatosan csinálja a kormány, meg nagy stadionokat építünk, meg minden egyebet. Mert ez a legfontosabb ma Magyarországon, hiszen minden egyes olyan településnek szüksége van stadionra, ahol fideszes potentát ezt ki tudja harcolni, meg Felcsúton is szükség van Orbán Viktor kertjében egy stadionra, mert ott is túlbuzog mindenkiben a nagy kedv, hogy mérkőzésekre járjon. Csak ezeket a stadionokat, mi elmondtuk akkor is, amikor elkezdték felépíteni, fenn kellene tudni tartani. Ez meg ugye nem megy. Önök azt mondták, hogy jaj, hát miről beszél itt a Jobbik, miről beszél az ellenzék, hogyne lehetne ezeket fenntartani, Magyarországon annyian szeretik a sportot, meg ez mennyire jó. Kiderült, hogy nekünk volt igazunk. Azért kellett a taotörvényt megváltoztatni, hogy most már az üzemeltetésre is igénybe lehessen venni a taót, mert nem tudják fenntartani ezeket a sportlétesítményeket, mert koncepciótlanul, ész nélkül elkezdtek építkezni. Persze ez az ország szempontjából számít ész nélkülinek, hiszen önök nagyon jól átgondolták, hogy a haverok  feltételes módban, elnök úr  majd mennyi pénzt tudnak elrakni ezekből a stadionokból, mennyi lesz a beruházási költségekből, amit zsebre tudnak tenni, meg a tervezésből, meg minden egyéb másból. Tehát itt megint az van, hogy nem tudunk semmit arról, hogy milyen üzemeltetésre számítanak. Persze, hogy tudnánk, amikor azt sem árulják el, hogy hol fogják felépíteni Budapesten, melyik egyesület fogja megkapni ezeket.

Aztán még említette B. Nagy László, hogy a Turisztikai Ügynökségnél megfelelő kézbe kerül ez az egész. Igen, mert mint tudjuk, a turisztika már évek óta nagyon jó kézben van. Hiszen a turisztika kinek a kezében van? A miniszterelnök úr lányáéban, Orbán Ráhel kezében van a turisztika úgy, ahogy van, en bloc, tehát akkor tényleg azt mondhatjuk, a fényes tekintetű vezető lányának a kezében valóban, tényleg a Turisztikai Ügynökség is valószínűleg jó helyen lesz.

Beszéltem eddig két eseményről, de most beszéljünk akkor a világkiállításról! Talán a világkiállítás a legérdekesebb, hiszen abban aztán van tapasztalat bőven. El tudjuk mondani, hogy mik történtek, és önök fel is készülhettek volna, tehát a világkiállítás esetében sem indokolt a kivételes eljárás, hiszen, gondolom, nem tegnap tudták meg, hogy 2020-ban Dubajban világkiállítás lesz, és mi részt akarunk rajta venni. Mert ha tegnap vagy tegnapelőtt tudták meg, akkor érthető a kivételes eljárás. Csak ha visszagondolok, és majd kicsit beszélünk a 2015-ös világkiállítás tapasztalatairól, mert azt érdemes összehasonlítani a mostani helyzettel, akkor majd államtitkár úr is látni fogja, hogy annak idején Szőcs Géza jóval ezelőtt felhívta a kormány figyelmét, hogy nem így kellene csinálni ezt, mint ahogy csinálták Milánóban.

Megfogadták ezt a javaslatot, mert még annyi időt sem hagytak, mint a milánói világkiállításra. Pont megfelezték szinte ezt az időt, hogy még inkább lehessen majd kivételes eljárásokat és hasonlókat csinálni, olyanokat, mint amit már felolvastam a kisebbségi vélemény ismertetésekor, amikor a közbeszerzési eljárásokat is szinte ki lehet hagyni, meg a közbeszerzésekért felelős minisztert is ki lehet hagyni mindenféle döntéshozatalból.

Tehát a világkiállítás, mint általában közismert, egy olyan esemény, amely jó előre kiszámítható, jól tervezhető, hiszen ciklikusan kerül megrendezésre, nem is túl gyakran, a rendezés jogát elnyert ország jó előre ismert. Az egyes világkiállítások témái, tematikája is előre rögzített. Mindezek alapján kijelenthetjük, hogy egy világkiállítás senkit  hangsúlyozom, senkit  nem érhet váratlanul vagy meglepetésszerűen. Az előttünk fekvő törvényjavaslat olvasása közben mégis az a kényszerképzetem támadt, hogy Magyarország Kormánya, az ügyért felelős hivatalnokok pénteken csodálkoztak rá arra, hogy alig 14 hónap múlva Magyarország meg fog jelenni a világkiállításon, egy olyan eseményen, ahol minden ország és nemzet igyekszik magából azt megmutatni, szó szerint az egész világnak, amit ő magából a legjobbnak gondol. Egy olyan eseményen fogunk részt venni, amely eseményen a kiállítók azt mutatják meg az adott témával kapcsolatosan, amire a legbüszkébbek, amiről azt szeretnék, hogy az országot azonosítsák vele. Valami egyedit és különlegeset próbálnak megmutatni. Nálunk, ahogy most látom, ez az egyedi és különleges a kapkodás lesz, az átláthatatlan pénzköltés, a szakmaiatlanság; a minél nagyobb mértékű közpénz ellopása lehet ez az egyedi eset, amit meg kívánunk majd mutatni a világnak.

(9.50)

Valami egyedit és különlegeset, valami nagyszerűt és nemeset kíván megmutatni mindenki, aki ezen az eseményen kiállít. Hát, mi is ezt fogjuk tenni.

Magyarország vett már részt világkiállításon úgy, hogy a kiállítás előkészítése, a nemzeti pavilon kiválasztása és az ott bemutatott dolgok meghatározása a Fidesz által irányított kormányzat felelőssége volt. Ez volt a 2015. évi milánói világkiállítás, amiről már elég sok szó esett, aminek az eredményeit a részvételért felelős kormány természetesen fennen hangoztatja, ezt tegnap is hallhattuk, míg mindenki más, aki nyitott szemmel jár ezen a földön, pedig erősen kétségbe vonja.

A tanulságok levonása érdekében tekintsük át az elmúlt évek és a legutóbbi világkiállításon történő részvétel eseményeit, nyilvános, közismert mozzanatait időrendi sorrendben. Ez tehát a 2015. évi milánói világkiállítás, és 2013 elejéről beszélünk: két évvel a világkiállítás előtt Szőcs Géza kormánybiztosi kinevezést kap, ami arra vonatkozik, hogy a 2015-ben Milánóban megrendezésre kerülő világkiállításon való magyar részvételt intézze, szervezze, illetve hogy feleljen érte. A kinevezést alig két évvel a megnyitó előtt kapja meg a kormánybiztos úr. 2013 harmadik negyedévében Szőcs Géza több helyen nyilatkozza, hogy a rendelkezésére álló idő rövidsége miatt nincs már lehetőség tervpályázat lefolytatására, bonyolult a szabályozási környezet, a jogszabályok hosszadalmas és összetett eljárásokat írnak elő a közpénzek felhasználására. Ezen indoklás alapján kiírásra kerül egy látványpályázat, amelynek a három díjazottja közül maga a kormánybiztos úr választotta ki a megvalósításra kerülő művet az építészszakma egyöntetű és a társadalom jelentős részének tiltakozása ellenére.

2013 végén… (B. Nagy Lászlónak:) Látom, hogy képviselő úr rázza a fejét; majd elmondom, hogy mit nyilatkozott az építészszakma ezzel kapcsolatban, jó?, és azt is elmondom, hogy maga a tervező mit nyilatkozott az egésszel kapcsolatban, hátha akkor megváltozik a véleménye. Tehát 2013 végén járunk, a pályázattal, a kivitelezéssel és a felkészüléssel kapcsolatos botrányokat a kormánybiztos úr azzal verte vissza, hogy ő a legjobb tudása szerint a rendelkezésére álló idő alatt a legjobbat kívánta cselekedni, és ezt is fogja tenni a megnyitóig, azonban egyúttal már 2013 végén felhívta mindenki figyelmét, köztük a kormányzat figyelmét is arra, hogy a 2020-as  figyeljünk! 2013-ban mondta ezt Szőcs Géza, hogy a 2020-as  világkiállításra már jóval korábban meg kell kezdeni a felkészülést, le kell folytatni a tervpályázatokat, hogy tényleg az ország legjavát tudjuk megmutatni a világnak. Hát, nem fogadták meg Szőcs Géza tanácsait, pedig ő nem is ellenzéki politikus. Álláspontom szerint ezzel burkoltan elismerte azt a tényt, hogy az akkori felkészülés kapkodva történt, elégtelen volt szakmailag, illetve a kapkodás és az állandó időzavar miatt kellett mellőzni az akkor hatályos közpénzfelhasználásra vonatkozó szabályokat, ugyanúgy, mint most. Mindent kizárunk, és ugyanúgy csináljuk, mint ahogy eddig csináltuk.

A 2015-ben megvalósult magyar pavilonról csak egy sajtóban megjelent, tehát nem én találom ki, a sajtóban megjelent véleményt szeretnék idézni. A véleményt a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karának középület-tervezési tanszéke közlemény formájában hozta nyilvánosságra. Gondolom, nem vitatják, hogy szakmailag hozzáértőktől származik az a véleményt, amit most fel fogok olvasni, tehát jobban értenek hozzá szerintem, mint egy országgyűlési képviselő. Ők a következőt hozták nyilvánosságra a közleményükben: „Határozott tiltakozásunkat fejezzük ki az ellen, hogy a megvalósításra szánt elképzelést jelen ismert formájában egyáltalán építészeti alkotásként definiálják. Az építészet hivatás és szakma, vannak ismérvei, melyeknek az említett elképzelés nem felel meg. Tiltakozunk az ellen, hogy egy giccsbe hajló építészeti paródia képviselje Magyarországot a nemzetközi színtéren, mert ez ellentétes lenne az ország, mindannyiunk érdekeivel.” Még egyszer mondom, a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karának középület-tervezési tanszéke közleménye volt ez.

Mindezek után gondoljunk arra, hogy a kevésbé dicsőséges 2015. évi világkiállítás maradványait, talán nem túlzás, ha azt a szót használom, hogy romjait a kormány az egyik leghűségesebb obsitosának, Fazekas Sándornak a szűkebb pátriájában, Karcag városában kívánja elhelyezni. Azt már leírtam, hogy bár Hende Csaba annak idején Szombathelyen már alapkőletételt csinált ezzel kapcsolatban. Csak abban reménykedem, hogy a szombathelyi önkormányzat majd nem felejti el visszakérni az állami cégnek ajándékozott 20 ezer négyzetméteres területet a huszárlaktanyában, hogy ott épüljön fel. Remélem, hogy Szombathely városa ezt majd visszakéri. S az is bejelentésre került, hogy 2016 júliusában lesz majd Szombathelyen az avatója ennek az épületnek, aztán most, jelen pillanatban úgy néz ki, hogy talán nem is ott lesz, hanem inkább Karcagon. De mondom, nyugtával, majd meglátjuk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Mi történt?

ELNÖK: A vezérszónokok időkerete 15 perc, de utána még majd lesz 15 perc.

SZILÁGYI GYÖRGY, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Majd folytatni fogom, mert van még mondanivalóm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A KDNP képviselőcsoportjának vezérszónoka Nacsa Lőrinc képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagyon csodálkozom, hogy Szilágyi György még a teremben van, hiszen ő elmondta, hogy mindenféle bűncselekményről és lopásról van tudomása, márpedig ilyenkor kötelessége feljelentést tenni; nemcsak feladata és lehetősége, hanem kötelessége is. Úgyhogy azt gondoltam, hogy már rég a rendőrségre lohol a felszólalása után, hiszen olyan módon rágalmazott, illetve állított vádakat, amire sem bizonyítéka nincs, sem pedig semmiféle olyan kézzelfogható bizonyíték, ami bármily elhangzottat igazolna. De hát Szilágyi György még mindig itt van a körünkben. (Szilágyi György: És még itt is leszek!) Én sajnálom azt, hogy önök átvették a szocialistáktól és a Gyurcsány-pártiaktól ezt a „merjünk kicsik lenni” szlogent és ezt a hozzáállást. Kár, hogy most nem úgy vitatkozhatunk erről a mostani törvényjavaslatról, hogy már van egy tapasztalatunk egy világkiállítás megrendezésében, és ezt tudjuk most felhasználni a mostani törvényjavaslatnál. Ugye, a kilencvenes években az MSZP-SZDSZ nagyszerű konstrukciója megfúrta ezt az ötletet, és elmondták, hogy mégse rendezzünk világkiállítást, mint ahogy aztán megfúrták, hogy mégse rendezzünk olimpiát, ne pályázzunk olimpiai rendezésre, úgyhogy áthatja az ellenzéket ez a „merjünk kicsik lenni” hozzáállás. Ez kiérződött felszólalásának abból a részéből is, amikor a World Urban Gamesszel kapcsolatban az volt a kifogása, hogy ez az első, és Úristen, akkor most mi fog történni, mi nem vagyunk képesek egy első alkalommal megszervezni valamit, nem vagyunk képesek hagyományt teremteni, nem vagyunk képesek megmutatni a világ számára, hogy egy első alkalommal is lehet nagyon magasra tenni a mércét, lehet jól csinálni. Ön egy biztonsági játékra törekszik, hogy teljen el jó pár év, szervezzék meg itt-ott-amott, és akkor majd a végén mi is beállhatunk a sorba, hátha a dicsőségből nekünk is jut valami. Mi ezzel nem értünk egyet, képviselő úr, mi azt gondoljuk, hogy igenis, ezekbe a dolgokba bele kell állni. Mi azt gondoljuk, hogy a magyar nemzet sokra hivatott, és képes megmutatni azt a kulturális, identitásbeli és turisztikai erősségét, ami itt található a Kárpát-medencében, és ami az ezeréves történelmünk során velünk élt, és most is szeretnénk, ha ez nemcsak örökség, hanem jövő is lenne. Mi ebben a szellemben készülünk ezekre a rendezvényekre, és ebben a szellemben tárgyalunk erről a törvényjavaslatról is.

Kérdezett a World Urban Gamesről, hogy itt milyen sportágak találhatók. Görkorcsolya, gördeszka, BMX, háromszor hármas kosárlabda, és a magyar innováció, a teqball is megjelenik a break táncon kívül. Ez már rögtön hat sportág. Ki kell ábrándítanom: ajtónak futás és lépcsőn mászás nem lesz, az extrémsportok közül ez sajnos kimarad ebben az évben is. De azt gondolom, nagyon nagy lehetőség előtt áll az ország abból a szempontból, hogy leteheti a névjegyét ezen nem hétköznapi, a szokványosnál kicsit extrémebbnek nevezhető sportágakban is, hiszen ezekben a sportágakban eddig Magyarország nem rendezett semmiféle ilyen versenyt, csak kizárólag regionális vagy országos szinten, világszinten még nem. Ezért azt gondolom, hogy ez egy kiváló lehetőség. S az is nagy dolog, hogy Los Angelest előztük meg, és Los Angeles helyett döntött a világszövetség arról, hogy Budapesten rendezi meg ezt a versenyt. Ez mindenképpen egy óriási dolog. És szerintem be tudjuk mutatni Budapestnek azt a fiatalos arcát, azt a startup központot, azt az innovatív ötletekkel teli világot, amely jellemzi a fővárosunkat.

(10.00)

Azt gondolom, hogy sok fiatalnak ez későbbi úti célként is szolgálhat majd. Tehát az extrém sportokról ennyit. Itt rendkívül rövid a határidő, ezért nyilvánvalóan szükséges a törvényjavaslat minden olyan bürokráciacsökkentése vagy olyan rendelkezése, ami a tervezés és a kivitelezés megkezdését segíti. Azt gondolom, ez rendkívül fontos.

A vizes vb-re is kitért képviselőtársam egy pillanatra, ami  hogy mondjam?  kicsit meglepett, hiszen a világszövetség elnöke azt mondta, hogy ez minden idők legjobban megrendezett világbajnoksága. Nem azt mondta, hogy itt érték el a legjobb eredményt a sportolók, vagy itt dőlt meg a százméteres pillangó, hanem a legjobban megrendezett. A magyar rendezésről beszélt, a magyar rendezést dicsérte, a létesítményfejlesztést dicsérte, a rendezőket dicsérte, a helyszíneket dicsérte, a Parlamenttel szembeni óriás toronyugrást, a Városligetet dicsérte, a Duna Arénát dicsérte, és azt, hogy a magyar szervezők rövid idő alatt minden idők legjobb vizes vb-jét hozták létre. Azt gondolom, hogy az, hogy egy magyar parlamenti képviselő ezt kétségbe vonja (Szilágyi György: Mennyiért?  Gréczy Zsolt: 25 helyett 100 milliárd! A felsőoktatási költségvetés fele!  Az elnök csenget.), és ne a legnagyobb köszönettel adózzon a szervezőknek, az önkénteseknek, a sportolóknak, a szakszövetségeknek, ez egy helytelen magatartás. Mi innen, a kormánypárti padsorokból köszönetünket szeretnénk kifejezni a szervezőknek, az önkénteseknek, a sportolóknak és a szakembereknek, hogy meg tudták valósítani ezt a tényleg világraszóló eseményt, amiről a világszövetség elnöke mondta azt, hogy a legjobban megrendezett esemény volt ez. (Szilágyi György: Mennyiért?) Nem az eredményekről beszélt, az eredmény a sportolókon múlik, nekünk a legjobb környezetet és a legjobb versenyeket kellett tudni megrendezni.

Pontosan ehhez kapcsolódik a kézilabda-Európa-bajnokság, amihez szeretnék behozni még egy vonalat: azt gondolom, hogy erősítheti az északi szomszédunkkal azt a kapcsolatunkat, hogy itt közös rendezésről van szó, és további utakra, párbeszédre ad lehetőséget az, hogy Magyarország Szlovákiával közösen rendezheti meg ezt a világbajnokságot. Képviselőtársam itt utalt az új multifunkciós csarnokra. Itt egyáltalán nincs ebben titok, ez egy 20 ezer fős multifunkciós csarnok lesz. Pontosan tudjuk azt, hogy amikor a Papp László Budapest Sportaréna a BS leégése után megépült, akkor ez egy 12 500 férőhelyes aréna volt, kisebb befogadóképességű, és hogy milyen rengeteg program valósul meg, kulturális, sport-, zenei, művészeti produkciók, vásárok, expók valósulnak meg jelenleg is a sportarénában. Ha fölmegy a Papp László Budapest Sportaréna honlapjára, akkor megnézheti az eseményeknél, hogy a leghamarabbi esemény, amelyre jegyet lehet vásárolni, az a holnapi napon kezdődik, és még egészen 2020. januári koncertekre is lehet jegyeket vásárolni, hiszen lényegében majdnem minden nap vagy minden másnap  hiszen az előző nap az építőké, hogy fölépítsék a rendezvényhelyszínt  program van a Papp László Sportarénában, rengeteg program, világszínvonalú esemény, expó és koncert jön ide.

Az a helyzet, hogy ezzel folyamatosan öregbítjük Budapest hírnevét is, hiszen rengeteg olyan koncert van, ahová több országból érkeznek egyébként, mondjuk, közeli országokból, Ausztriából, Szlovákiából, Horvátországból érkeznek ezekre a koncertekre. Mivel olyan leterheltsége van a Budapest Arénának, nyilvánvalóan az új multifunkciós csarnok  amely kicsit nagyobb is lesz, húszezer fős – nem csak az Európa-bajnokságra épül, most ez az elsődleges funkció, és ennek is el kell kezdeni legeslegkésőbb nyáron már a tervezését, közbeszerzési eljárását, kivitelezését, hogy egyébként az Európa-bajnokságra legyen belőle valami, és utána pedig  az üzemeltetésre kérdezett rá  a sportesemények, a kulturális események magas száma miatt ez nyilvánvalóan üzemeltethető és fenntartható lesz. Hiszen a mai napig vannak olyan világszínvonalú produkciók, zenekarok, koncertek, amik lemondják a turnéjukból a budapesti állomást, vagy bele se teszik, mert olyan leterhelt a Budapest Aréna, hogy nem tudnak beleférni a rendezvénynaptárba, vagy azért, mert kisebb a befogadóképességük, és most egy nagyobb befogadóképességről beszélünk.

Teljesen nyilvánvalóvá tette a kormányzat is, hogy a helyszín jelenleg azért nem nyilvános, mert az államnak meg kell vennie azt a területet, és önök nem képviselik akkor a nemzeti érdeket, ha nyilvánosságra akarnak hozni egy olyan helyszínt, ahol például az eladó vagy bizonyos körök emiatt felsrófolhatnák az árat, s nem lehetne egy értelmes alkut egyébként kialakítani. Azt gondolom, hogy nemzeti érdek az, hogy normális piaci áron meg tudja vásárolni ezt az állam, és utána, amikor elindult a pályázat, akkor el tudják mondani majd a helyszínt is. (Szilágyi György: És az egyesület miért titkos?)

Itt nemcsak Budapestet érintik a kézilabda-Európa-bajnoksággal kapcsolatos fejlesztések, hanem Veszprém, Tatabánya és Szeged városát is. Ezek mind nagy kézilabdamúlttal rendelkező magyar városok. Azt gondolom, hogy mindegyikben kiemelkedő színvonalú, világszínvonalú kézilabdacsapat játszik, így nyilvánvalóan méltó, hogy ezekre a helyszínekre esett a választás, és öregbíti majd a tatabányai, a veszprémi, a budapesti és a szegedi kézilabda hírnevét is az, hogy Európa-bajnokság-mérkőzések lesznek megrendezve.

Felolvasott a hatályos törvényszövegből is egy passzust a képviselő úr a közbeszerzésekkel kapcsolatban. Itt nem értem, hogy miért fáj önöknek az, hogy amikor gyorsításról van szó, akkor az szerepel benne, hogy az egyetlen kritérium marad a legalacsonyabb ár. Tehát ez a legfontosabb garancia az ön által említett bármiféle kérdésre, hogy a legalacsonyabb ár függvényében lehet majd dönteni. (Szilágyi György: Három cégből kettő ad egy magasabb árat, a haverok, és…) Én értem, hogy az önök világában ez így működik…

ELNÖK: Bocsánat, képviselő úr! Szilágyi képviselő úr, ön pillanatnyilag a soros jegyző. Arra kérem, foglaljon helyet itt mellettem. Majd amikor reagálni fog, akkor megint meg fogom engedni, hogy ön lemenjen. Foglaljon helyet itt mellettem! (Szilágyi György: Elnök úr! Maga mondta, hogy maradjak lent! Úgy látszik, hogy magánbeszélgetéseket nem lehet…  Szilágyi György, az elnöki pulpitus felé indulva: Addig felmegyek!) Képviselő úr, azt mondtam, hogy maradjon lent mindaddig, ameddig el nem hangzik a vezérszónoki felszólalása. Ide legyen szíves feljönni, és amikor reagálni kell, újra le tud menni. (Szilágyi György helyet foglal a jegyzői székben.)

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Nem értettem pontosan a bekiabálását, de biztos, hogy a játékgépes világban önöknél ez úgy működik  nálunk nem így működik , a rokonait kérdezze erről, akit garázdaságért köröznek, vagy akik játékgépekkel kereskednek, azokat kérdezze meg. (Moraj a Jobbik soraiban.  Közbeszólás a Jobbik soraiból.  Gréczy Zsolt: Voldemort!)Azt szeretném mondani, hogy csodálkozom azon, hogy önök állandóan olyan projekteket támadnak, ami a nemzeti büszkeség és a nemzeti összetartozás érzését erősítené. Azt gondolom, hogy a mi nemzetünknek szüksége van ezekre a közös sikerekre, amik egyébként a sportolóink által elért eredmények, amikor művészeti, amikor szakképzési verseny, amikor tudományos verseny van, és olyan eredményeket hoznak haza Magyarországra vagy Magyarországon érnek el hazai közönség előtt a sportolóink, művészeink, tudományos versenyben részt vevő magyar honfitársaink, hogy ezekre az érzésekre szerintem szüksége van az országunknak, a nemzetünknek. Sőt, szükségünk van közös sikerekre a rendezésben is, amilyen a vizes vb volt, amilyen az olimpia lehetett volna, amit az önök segítségével, ugye, megváltoztatták a korábbi ígéreteiket…  nem a Jobbikra gondolok, a balliberális ellenzékre, és megfúrták ezt az olimpiát. Láthatjuk, mennyire sikeres kezdeményezések vannak, hiszen most is a Momentum parlamenti képviselői itt tömörülnek a padsorokban, annyira sikeres volt ez az akciójuk.

Szerintem ezekre a nemzeti büszkeséget és összetartozást elősegítő rendezvényekre igenis szüksége van az országunknak. Én nem értem, hogy önök miért nem ezzel kezdik, és miért nem azt mondják, hogy fontos az, hogy egy sok tíz millió látogatót vonzó világkiállításon ott legyen büszkén megvallva egy magyar identitást, a magyar kultúrát, hagyományokat és a magyar jövőt bemutató pavilon, ahol több mint egymillió ember megfordult Milánóban, és tán másfél millió ember fordult meg a milánói pavilonunkban a legutóbbi világkiállításon. Ráadásul Magyarországnak van egy hihetetlenül nagy történelme a világkiállítások sorában, hiszen már 100-150 évvel ezelőtt is jelen voltunk ezen. És amikor Nyugat-Európában azt látjuk, hogy a nemzeti identitás kezd elveszni, a nemzetállamok határait próbálják így eltörölni, a nemzeti identitást próbálják egy kicsit elfeledtetni, és a brüsszeli bürokraták a szívükhöz kapnak, amikor egy futballmérkőzésen a nemzeti színekben festett, nemzeti himnuszukat éneklő, nemzeti zászlót lengető emberek ott vannak, akkor rájöttek, hogy még nem fejezték be teljesen a munkájukat, és még szerintünk van Közép-Európában remény arra, hogy ezek a nemzeti identitások, a nemzetállamok megmaradjanak.

Ha erről tudunk beszélni, és ezekre az eseményekre szükségünk van, akkor miért nem ezzel kezdik, és pont arra van szükség, hogy megmutassuk, hogy van egy erős identitásunk, van egy nagyon erős történelmünk, hagyományaink, van kultúránk, amit szeretnénk a világnak megmutatni. Ezért is fontos, hogy a dubaji világkiállítás pavilonja a Makovecz-örökséghez valamiképpen kapcsolódni fog. Nem beleolvad az ezerfajta fém- és üvegpavilonba ott, és igazából csak a zászlóról tudja meg az ember, hogy melyik ország pavilonjában jár, hogy ez éppen most a finn vagy a svéd, mert nem tudjuk, tehát kívülről ezt nem lehet megállapítani, hanem egy markánsan a magyar történelemhez, kultúrához és motívumokhoz kapcsolódó pavilont tudunk bemutatni több millió embernek, és el tudjuk mondani, hogy Magyarország egy ilyen hely, ami vállalja az identitását, vállalja a történelmét, vállalja a kultúráját, sőt nemhogy vállalja, hanem büszke rá, szeretné megőrizni a jövő számára is, hogy ez nemcsak örökség, hanem jövő is.

Nagyon fontos szempont ez, és ezért kellene önöknek támogatni azt, hogy mi teljes mellszélességgel vegyünk részt ezen a világkiállításon, mutassuk meg, hogy mire vagyunk büszkék, mutassuk meg az értékeinket, álljunk ki a világ színe elé, és mutassuk meg, hogy érdemes hozzánk ellátogatni, érdemes bármi miatt.

És amiket itt államtitkár úr is elmondott, a balneológia, a gyógyvizeink, a gasztronómia, a kultúra, ezek mind-mind húzóágazatok.

(10.10)

A turisztika olyan számokat produkált az elmúlt években, amit még önök sem tudtak elvitatni, pedig önök aztán rendszeresen szembemennek a valósággal, és még önök sem tudták elvitatni azt, hogy a turisztikában milyen hihetetlen növekedést produkált nemcsak Budapesten, hanem egész Magyarországon az elmúlt években ideáramló turistatömeg. Ez köszönhető a biztonságnak is, ezt is ki kell mondani, és ezt is be kell mutatni, hogy nálunk biztonság van, nálunk kultúra van, nálunk hagyomány van, és nálunk biztonság van, és büszkék vagyunk azokra az értékeinkre, amikért egyébként az elődeink megharcoltak, és nekünk is kötelességünk megőrizni.

Éppen ezért ez a törvényjavaslat erről szól, hogy a nemzeti büszkeség és nemzeti összetartozás érzését feladatunk erősíteni, sőt kötelességünk erősíteni. Arról szól, hogy itt van előttünk három olyan rendezvény, amivel ezt el tudjuk érni, és kettő olyan rendezvény, amibe be tudjuk vonni a magyar közönséget is, hiszen itt lesz Magyarországon, egy pedig majd Magyarországon kívül a nagyvilág szeme láttára tudja megmutatni ezeket az értékeinket. Éppen ezért a kereszténydemokraták támogatják ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A DK képviselőcsoportja jelezte, hogy a frakció álláspontját két képviselőjük fogja ismertetni. Elsőként Hajdu László képviselő úrnak adok szót. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

HAJDU LÁSZLÓ, a DK képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tegnap már a TAB ülésén vitáztunk a törvényről. Meg kell mondjam, meglepetés volt számomra, hogy csütörtökön volt a TAB-nak ülése, és csütörtökön délután még nem tudta senki, hogy hétfőn rendkívüli ülésre kell összeülnünk. Gondolom, ez csak a kormányzati előterjesztés tervszerűségének egy mutatója, hogy ennyi idő alatt, egyetlen munkanap  péntek, mondjuk, fél nap , fél nap alatt történik akkora változás, hogy egy ilyen horderejű törvény kerül a parlament elé, amely ugyan csak 16 paragrafust tartalmaz, de amely 16 paragrafus igen fajsúlyos dolgokról szól, ahogy Szilágyi képviselő úr már megelőzött engem, egy sor kérdést elmondott az én mondandómból, ezért vázlatból fogok beszélni, mert nem akarom ismételni ugyanazokat a gondolatokat.A kivételes eljárás indokát az államtitkár úr indokolta a bizottsági ülésen is és indokolta most is. Hozzá kell tegyem, egyetértve Szilágyi képviselő úrral, hogy ez az indoklás nem fogadható el. Különösen nem fogadható el, ha azt veszem, hogy Dubaj ügyében 2017 óta tudjuk, hogy világkiállítás lesz, és öt év nem volt elegendő a kormánynak arra, hogy normál előterjesztésben, nem sürgősséggel, akár tervpályázattal, sok minden egyéb olyan demokratikus eszközzel, amely rendelkezésünkre áll, egy nagyon szép valamit tudjunk ott, Dubajban megvalósítani a világ másik végén.

Ez az A típusú világkiállítás nem kerülhet olyan szégyenbe, mint  ahogy korábban elhangzott  a milánói eset, amiről az indulásnál senki nem tudta, hogy mibe kerül. Végül 9 milliárd forintba került a milánói, és nem kellett az olaszoknak. Nem kellett senkinek, ezért kell hazahozni, mert egy olyan randaságot építettünk meg 9 milliárd forintból. Ezért van félelmünk, hogy mi ez a Dubaj, mi az, ami miatt sürgősséggel; el vagyunk késve, már augusztusra kész is kell lenni. A sürgősséget állítólag az indokolja, hogy ugyan 2017 óta tudjuk, de ennek most ebben az évben már augusztusra el is kell készülni vagy októberre legkésőbb.

Ha tudta a kormány, hogy van egy ilyen feladat, akkor azt gondolom, hogy itt egy hosszú, mély téli alvásból ébrednek föl, vagy pedig valami más probléma volt a hanyagságon kívül, talán nem volt pénz. Valahonnan időközben pénz érkezett, a szaklapokat olvasva Moszkvából jött valami pénz ide jelentős összegben. Lehet, azért, hogy megvan a pénz, és akkor kellett ilyen sürgősen ideterjeszteni. Csak gondolkodik az ember, mert nem kap tájékoztatást. Meg szerettem volna azt említeni mindenképpen, hogy a kormány már 2017-ben ebben a Dubaj-ügyben hozott egy döntést, 700 millió forintot a tervezésre eltett. Ez a 700 millió, gondolom, el is lett költve. 2018-ban ezt ide kellett volna hozni a parlament elé. Ez nem jött ide, nem tudjuk, mi van azzal a 700 millióval. Tehát itt van kormánydöntés, a sürgősséget egyébként ez is annullálja, hogy lehet az, hogy mégis idekerül.

Ebben a törvényben érdekes módon megjelenik ez a Magyar Turisztikai Ügyönség Zrt., amely előrelép ezzel a projekttel egy olyan kivételes vállalati jogi státuszba, ami miniszteriális jogokat kap. Mondhatni azt  egyetértve azzal, amit a törvényből idézett Szilágyi képviselőtársam , hogy a miniszternek nincs joga, és nem is kell, hogy ez a vállalat kikérje a miniszter véleményét, mondjuk, például a közbeszerzések ügyében.

A másik kifogás mind Dubajjal, mind pedig az itt szereplő sok minden egyébbel kapcsolatban az, hogy hozzányúlunk  ha a Ptk. stabil törvény itt, Magyarországon  a közbeszerzési törvényhez, ha a közbeszerzési törvényhez bármikor csak úgy hozzá lehet nyúlni. És ez az eltérés a közbeszerzési törvénytől súlyos eltérés. Ma minden települési önkormányzatnak van közbeszerzési helyi rendelete. Ha ezt meg merné tenni a 3186 önkormányzat közül bármelyik, hogy eltér a saját közbeszerzési rendeletétől, no hát, akkor kapna. Az a polgármester, az a képviselő-testület aztán retorzió alá lenne téve. A kormány a saját rendeletétől, a saját törvényétől, a közbeszerzési törvénytől eltérhet, és nem határozza meg, hogy meddig térhet el. Ennek nincs határa, lehet, hogy végleg eltértünk, bár az államtitkár úr tegnap azt mondta, hogy ez nem módosítás. Maga a törvény, a T/4998. törvény, amit most tárgyalunk, ez önmagában egy törvény, tehát eltérünk, tehát valamilyen módon törvényt módosítunk. De hogyan módosítjuk majd ezt vissza? Mi az, ami visszamódosítja ezt a törvényt, hogy majd ezt követően normál menetben lesznek a közbeszerzések, az állami közpénzek odaítélése?

A fő probléma az, nem csak Dubajjal, tehát a világkiállítással kapcsolatban és a sportcsarnokkal vagy ezzel a városi világjátékokkal, hogy semmiféle pénzügyi tervet nem nyújtottak ide be, nem tudjuk, hogy 100 milliárd, 80 milliárd, 50 milliárd, mibe fog kerülni ez az egész csomag, ami ebben a törvényben meg van határozva. Ezt senki nem tudja. Miért titok? Mert itt hallottunk Nacsa képviselőtől előbb egy indoklást, hogy azért nem lehet tudnunk, hogy melyik ingatlan az Budapesten, ahol a sportcsarnok fölépül, mert akkor fölmegy az értéke. Ennél a kormánynál ez nem jelent problémát, közérdekűként kijelöli, és nincsen semmiféle…  mindenki tudja, hogy a népligeti helyszínről van szó, egészen biztos, hogy ott fog megépülni, de titkos. Gondolom, titkos ez ugyanígy Tatabányánál, ugyanígy titkos Veszprémben is, ugyanígy titkos Szegeden is, és ugyanúgy nem kérdezték meg az önkormányzatot, mint ahogy nem kérdezték meg Budapesten sem.

És ha már itt vagyunk, kíváncsi vagyok arra, hogy ez a bizonyos városi világjátékok game program, amely itt megvalósításra kerül, hány kerületet érint, mekkora fölfordulással fog járni Budapesten  és a főváros erről nem tud hivatalosan. Egyetlen bizottsági előterjesztést nem tárgyaltak erről, semmit nem tárgyaltak. Ez úgy érkezik a fővárosra, hogy szeptemberben, amikor a gyerekek tanítása megkezdődik, tehát a legnagyobb forgalom van a városban, akkor egy ilyen világverseny az utcákon, a tereken  vagy nem tudjuk, hol  zajlik. Ennek semmiféle bemutatása nincs; hogy ez mivel fog járni a város megbénításában, erről semmi nem hangzik el. Én egyébként erre rákérdeztem tegnap a bizottsági ülésen, államtitkár úr nem tért ki rá, nem adott választ.

(10.20)

Azt gondolom, hogy ha a város vezetői, a város képviselői nem tudnak róla, akkor ez egy kicsit hasonlít ahhoz, mint a már említett vizes világbajnokság, ahol szintén a kommunikáció, a városvezetés nem tudott róla  fővárosi képviselő voltam, tehát pontosan tudom, hogy hogyan zajlott a vizes világbajnokság előkészítése. De legalább a vizes világbajnokságnál azt megcsinálták, hogy a parlamenti pártokat összehívták, és volt egy egyeztetés a parlamenti pártokkal.

Most még azt a formális rangot sem adták meg, hogy legalább egy ilyen parlamenti többpárti egyeztetés legyen ebben a súlyos témában, amiről nem tudjuk, mennyi milliárd. Nacsa képviselő úr, nem tudjuk, nem mondtál te sem számot. Egyet mondtál, hogy 20 ezer néző lesz, de hogy a tatabányai hány ezer néző, azt nem, és hogy hány milliárd, azt nem. Azt tudjuk, hogy a szombathelyi 16 milliárd forintba került. 16 milliárd volt a szombathelyi, de az indulásnál nem ennyi volt. Ez is kiköthet 25 milliárdnál vagy 30 milliárdnál. Semmit nem tudunk róla. Úgy adunk biankót, hogy fogalmunk sincs, hogy mire nyomunk gombot. Ezért erre igent nyomni a Demokratikus Koalíciónak hazárdjáték lenne, azt gondolom, az lenne a hazaárulás. Ezt nem lehet megtenni, úgy gondolom.

A másik nagyon fontos ennél a törvénynél  hogy ne ismételjem az előttem szólókat , hogy ilyen nagy eseményekről szól ez a törvény. Ráadásul, ha nagy események vannak, ilyen imázsmeghatározó, nagy események, miért van ez ilyen nagy csöndben, ilyen nagyon mély hallgatásban. Erről nem lehet tudni, hogy ilyenekre készülünk, és cikkek sem jelennek meg, még a kormánysajtóban sem.

Azt én is muszáj vagyok itt említeni és kifogást emelni, hogy bent van a törvényben az, hogy egy bizonyos egyesület fogja majd tulajdonba kapni például a főváros esetében  gondolom, ez ugyanúgy történik a vidéki helyszíneken is  ezt a bizonyos multifunkcionális sportcsarnokot. Hogy ennek a tulajdonjogát, a kezelői jogát kapjae meg, ez pontosan nem derül ki. Hogy a működtetését neki kell megoldani, és akkor össze is omlik, vagy a kormány nagy pénzekkel fogja ezt támogatni, ki az a szerencsés persze, aki ezt meg fogja kapni, erről semmi nem derül ki ebből a törvény-előterjesztésből.

Tulajdonképpen nem a sportellenesség miatt, a kultúraellenesség vagy az imázsellenesség miatt, hanem egyszerűen az ebben a törvényben megfogalmazott sötét homály miatt a Demokratikus Koalíció nem tudja támogatni. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Gréczy Zsolt képviselő úr folytatja a vezérszónoklatot, és értelemszerűen 15 perc után a rendes felszólalások keretében lesz lehetősége folytatni. Parancsoljon!

GRÉCZY ZSOLT, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Annyit szeretnék hozzátenni, mert a szakmai kifogások alapvetően elhangoztak, hogy itt bizony erős a gyanú, hogy megint lopás zajlik. Néhányan dubajozni fognak, és ennek összes létező erkölcsiségét már az elmúlt időszakban megtapasztalhattuk. (Nacsa Lőrinc: Altus nincs benne!) Szeretném jelezni Nacsa képviselő úrnak ebben az időkeretben most, amennyi most éppen még rendelkezésemre áll, hogy ne csináljunk már úgy, mintha a Fidesz előtt nem lett volna Magyarország. A Fidesz előtt ugyanúgy rendezett Magyarország sportversenyeket, nem is akármilyeneket, a Gyurcsány-kormány idején például úszó-Eb-t, a Medgyessy-kormány idején atlétikai Európa-bajnokságot, kajak-kenu-világbajnokságot. Tehát ne csináljunk úgy, mintha most szakadt volna rá Magyarországra a sportversenyek rendezésének áldása és előtte soha senki nem csinált volna semmit. A rendszerváltás előtt is rendeztek itt atlétikai Európa-bajnokságot, meg rendeztek birkózó-világbajnokságot meg fedettpályás atlétikai Európa-bajnokságot, és még hosszasan sorolhatnám. Szóval, ne csináljunk úgy, mintha az országimázst vagy a magyar nemzeti érzést, vagy hogy a magyar versenyzők Magyarországon bizonyíthassák rátermettségüket és szerezzenek aranyérmeket, ezt a Fidesz-kormány fedezte volna fel, és egy ilyen fantasztikus sportközpontú kormányunk van, amely ezt végre felfedezte, és mindenki, aki előttük létezett Magyarországon és idehozta ezeket a sportversenyeket, azok mind tulajdonképpen csak ilyen pótcselekvéseket végeztek. Nem! Akkor is magyarok szurkoltak a magyar sportolóknak, amikor nem az Orbán-kormány volt. Akkor is tele voltak ezek a csarnokok, és tele voltak az atlétikai pályák, és tele voltak a stadionok. Azt gondolom, ez így is volt rendjén.

Ami viszont itt alapvető probléma ezekben az ügyekben, hogy a torinói világkiállításon a magyar pavilon konkrétan megbukott. Szőcs Géza maga ismerte el, hogy rendkívül kínos helyzetekbe keveredtek. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Milánó!), utána adott több interjút Szőcs Géza, többször elmondta, hogy rendkívül kínos helyzetekbe keveredtek a torinói világkiállításon. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Milánó!)

A legutóbbi vizes világbajnokság alapvető költsége 25 milliárdról indult. A vége 100 milliárd lett, illetve ez a hivatalos, de valójában nem tudjuk, mennyi. Csak a záróünnepségre költöttek el önök 3 milliárd forintot hivatalosan, egy egyórás rendezvényre. 3 milliárd forintból az összes éhező magyar gyerek egy évig kaphatott volna ingyen enni. (Nacsa Lőrinc: Kap is!) Senki nem hiszi el önöknek, hogy egy ilyen rendezvény, egy egyórás rendezvény 3 milliárdba kerül. Mi? A fellépő énekes, vagy a mazsorettek? Vagy a tűzijáték került 3 milliárdba? Mindenki tudja, hogy ezek a pénzek kézen-közön, így-úgy-amúgy oda kerülnek, ahova kerülnek. Egyébként pedig ezekről a beruházásokról lehet tudni, hiszen ott ülnek azok a cégtulajdonosok Orbán Viktor szotyiköpködő páholyában Felcsúton, akik ezeket a csarnokokat meg a sportlétesítményeket létrehozzák, de tudok egyébként érdekes kivételt is mondani. Nagyon örülök, hogy például a kézilabda-Európa-bajnokság egyik helyszíne Veszprém lesz. Ez nyilván a Veszprém Aréna  a Veszprém Arénát a Gyurcsány-kormány építette. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Ezzel a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Most rendes felszólalások következnek. Most lehetősége lesz a soros jegyzőnek (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Legyél soros!  Derültség a Jobbik soraiban.) és Szilágyi képviselő úrnak, hogy felkészüljön a saját helyén és lemenjen. (Szilágyi György: Megvárom az utolsó pillanatot.)Az LMP képviselőcsoportjából Keresztes László Lóránt képviselő kért szót.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. Érdekes irányt vet ez a vita. Én úgy érzem, pont a konkrétumokról esett a legkevesebb szó, főleg az elmúlt negyedórában, félórában. Igyekszem majd nem megismételni az előttem felszólaló képviselők által elmondottakat, viszont szeretnék konkrét kérdéseket feltenni.Azzal szeretném kezdeni, hogy Szilágyi képviselő úrnak, a soros jegyző úrnak (Derültség a Jobbik soraiban.) megköszönöm azt, hogy hitelesen képviselte a Törvényalkotási bizottság kisebbségi ellenzéki álláspontját. Valóban ott is elhangzott indoklás annak kapcsán, hogy miért kell ezt a sürgősségi eljárást alkalmazni, de ezt az indoklást nem lehetett elfogadni. Egyébként most sem hallottunk olyan érveket, amelyek megerősítenék, hogy ez megalapozott lenne.

Az is egyértelmű volt a mai felszólalások, illetve tegnap a Törvényalkotási bizottság vitája alapján, hogy az ellenzéki képviselőknek alapvetően nem a megjelenített eseményekkel van problémája, nem azzal van problémája, hogy sportesemények kerülnek megrendezésre, vagy éppen a világkiállításon teljesen természetesen képviseljük Magyarországot, és azt olyan módon tesszük, hogy az a leginkább kifejezze a nemzeti identitásunkat. Ezzel semmi probléma nincsen. Elmondták már ellenzéki képviselőtársaim, hogy bőven lett volna ideje a kormánynak felkészülni ezekere az eseményekre, és akkor nem kéne olyan eljárásokat alkalmazni, amelyek egyértelműen és világosan megnövelik a költségeket, megnövelik a korrupciós kockázatot, és az átláthatóságot pedig szinte lehetetlenné teszik.

Nacsa képviselő úr tett utalásokat arra, hogy miért nem tettek feljelentést ellenzéki képviselők vagy éppen Szilágyi képviselő úr. Nem tudom megszámolni, hogy az LMP az elmúlt években hány ügyben, hány korrupciógyanús ügyben tett feljelentést. Néhány ügyben ennek volt foganatja, volt utána eljárás, és ennek bizonyos esetekben már következménye is van, de azt tudom mondani, hogy amikor lesznek Magyarországon független nyomozó hatóságok, akkor lesz valódi elszámoltatás is. Tehát szerintem a kötelességüket mind az LMP képviselői, mind a Jobbik képviselői ilyen szempontból elvégezték.

Viszonylag sokat hallottunk a Törvényalkotási bizottságban, illetve a jelen ülésen a világkiállításról, illetve az Európa-bajnokságról. Ezek kapcsán, azt hiszem, mindenki rendelkezik is információkkal, hogy milyen jellegű eseményekről van szó. Ugyanakkor nagyon keveset hallottunk erről a bizonyos városi világjátékokról. Ez a három esemény közül messze-messze a legkisebb volumenű, a legkisebb költségvetésű rendezvény. Ugyanakkor felhívom ellenzéki képviselőtársaim figyelmét is, hogy rendelkezünk bizonyos konkrétumokkal, hogy milyen költségekben, milyen költségkeretben gondolkodik a kormány. Ugyanis 2018-ban egy kormányhatározatban megjelenítette a kormány, hogy 100 millió forintot szánna a pályázatra, és 2,9 milliárd forintot szán a megvalósításra, amennyiben sikeres lesz a pályázat és Budapest elnyeri a rendezést. Tehát egy olyan információval rendelkezünk múlt év végéről, hogy 3 milliárd forintba fog kerülni ez a háromnapos rendezvény. Én erre szeretnék konkrétan rákérdezni, mert szerintem egy háromnapos rendezvény tekintetében ez egy rendkívül magas költségvetés.

Tegnap a Törvényalkotási bizottságban egy kormánypárti képviselő úr felszólalásában elhangzott egy olyan érv, idézem: „A sportra költött minden forint a legjobb és leghatékonyabb beruházás, a leghatékonyabb egészségügyi beruházás.”

(10.30)

Tehát ezt a rendezvényt az egészségügyi szempontokkal hozta összefüggésbe. Na most, ha kiszámoljuk, hogy 3 nap alatt 3 milliárd forintot fognak elkölteni, ha az egészségügyi hasonlattal élünk, amit a kormánypárti képviselők hoztak föl, ez azt jelenti, hogy a 3 napos rendezvényre önök 150 új mentőautó árát kívánják elkölteni. Ha egy ilyen vállalást tettek, márpedig tettek, mert ugye a kormány döntött a pályázat mellett, és döntött a 3 milliárd forint mellett, akkor gondolom, meghatározták a döntés előtt azokat a szempontokat, azokat a konkrét, pontos mutatószámokat, ami alapján önök mérlegelték, hogy ilyen szempontból megéri ez a beruházás.

Én erre lennék kíváncsi, hogy pontosan mit lehet még tudni erről a rendezvényről, a városi világjátékokról, milyen szempontokat határoztak meg, milyen konkrét mérőszámokat határoztak meg, és a mérőszámok alapján miként tudják alátámasztani, hogy akár egy ilyen egészségügyi érdekeket kiszolgáló rendezvény, és ilyen költségvetéssel, 3 milliárd forinttal megéri. Ezt szeretném kérdezni, hogy pontosan mit lehet még tudni részleteiben a városi világjátékokról, milyen mutatószámokat határoztak meg, és az alapján miképpen tudják indokolni ennek a megrendezését.

Azt tudom mondani általánosságban, ismétlem, nem azzal van probléma, hogy részt veszünk ilyen események megszervezésében, sőt ez örömteli, de az eljárások miatt és pontosan az indokolatlan eljárások miatt, a korrupciós kockázat megnövekedése miatt az LMP sem fogja tudni támogatni ezt a javaslatot. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Most megkérdezem Szilágyi Györgyöt, hogy kíváne felszólalni. (Szilágyi György, jegyzői helyén: Igen, köszönöm szépen.) Akkor fáradjon a helyére, tegye be a kártyáját, azt ne hagyja itt. Megvárom, míg a helyére ér. (Megtörténik.) Parancsoljon, öné a szó.

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Először is nagyon szépen köszönöm elnök úrnak, hogy lehetővé tette, hogy megválasztott képviselőként és jegyzőként most felszólalhassak még egyszer.Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretnék reagálni egy-két dologra, főleg Nacsa Lőrinc felszólalására. Itt elhangzott egy-két dolog képviselő úr részéről. Az egyik az, hogy lesz egy 20 ezres stadion (Nacsa Lőrinc: Csarnok.), egy csarnok, multifunkcionális csarnok, meg hogy a világkiállításra majd egy Makovecz-pavilon. Csakhogy, képviselő úr, honnan tudja? Mert mi nem tudjuk. Tehát önök nekünk, sem a kormány, sem senki, nulla információt adott ezzel kapcsolatban. Ön azt is tudja, hogy hol lesz a helyszín, azt is tudja, hogy mekkora csarnokot építenek, azt is tudja, hogy a világkiállításon egy Makovecz-stílusú csarnok lesz, amire mi büszkék lehetnénk. Hát, hadd legyünk már mi is büszkék! Mondják el! (Nacsa Lőrinc: Most mondtam.) Csak nem mondják el!

Képviselő úr, mondja már meg nekem, legyen szíves, hogy hol vannak ezek leírva. Hol van a törvényben egyáltalán egy utalás? Hol volt egyetlenegy olyan egyeztetés a kormány részéről, amivel megpróbálta volna meggyőzni az ellenzéki képviselőket, és elmondta volna a terveit? Ezt hiányoljuk. Azt hiányoljuk, hogy se költségvetést nem láttunk, se terveket nem láttunk, se elképzeléseket nem láttunk, hanem biankóban idehoznak elénk valamit, amit majd szavazzunk meg. Hát, ez a probléma! Ez nem megy így!

Aztán mondott ön olyanokat, ez szakmai hozzászólás volt, hogy lenne tapasztalatunk, ha világkiállítást rendezhettünk volna. Hát, képviselő úr, nem figyelt a mondataimra. De akkor közlöm, mert lehet, hogy ezt nem tudja  tehát a 20 ezrest tudja, ezt nem -: nem Magyarországon lesz a világkiállítás. Tehát ha Magyarország rendezett volna világkiállítást, azt a tapasztalatot akkor sem tudnák fölhasználni. Nem Magyarországon, hanem Dubajban lesz a világkiállítás, és ezzel kapcsolatban van tapasztalatunk, hiszen az egész felszólalásom nagy része pont a 2015-ös milánói világkiállítás tapasztalatairól szólt. Sajnos, van tapasztalatunk, ezért is félünk mi attól, hogy biankó felhatalmazást adjunk önöknek most a dubaji világkiállítással kapcsolatosan.

Aztán mondta ezt a 20 ezer fős multifunkcionális csarnokot, hogy hol lesz, de arra még mindig nem adnak választ, azt nagyon titkolják, hogy melyik egyesület. Miért kell titkolni? Miért nem lehet azt mondani, hogy a Ferencváros? Miért nem lehet kimondani, hogy a Ferencváros? Mondják meg! Ilyen egyszerű ez a kérdés! Nem titkolózni kellene, hanem konkrét tényeket kellene mondani. De ez csak feltételezés az én részemről természetesen.

Utána az a vád ért még, kaptam is elnök úrtól is egy megrovást ezzel kapcsolatosan, hogy feltételes módban kell beszélni, meg hogy miért nem teszünk feljelentést. Polt Péter világában  tudja, a Fidesz volt prominenséről beszélünk, ő a legfőbb ügyész, aki fideszesekkel kapcsolatban nem szokott soha nyomozást elrendelni, még akkor sem, ha nemzetközi szervezetek megállapítanak bizonyos visszaéléseket, mondjuk, az Elios-ügynél, hogy csak egy példát mondjak , tehát Polt Péternél nehéz ezt megcsinálni.

Most is hangsúlyozom, nem én mondom, mert sajnos, ami itt van, kijelentő módban van. Tehát nem én állítom ezt, hanem 2017-ben, a nem túl sikeres, inkább nagyon kínos magyar részvétel után  a 2015-ös milánói világkiállításról beszélek  két évvel megszólalt a milánói magyar pavilon tervezője. Úgy hívják az úriembert, hogy Sárkány Sándor. Sárkány Sándor úr sommás véleményét a sajtó is lehozta, és most tőle idéznék. Tehát a pavilon tervezője a következőt mondta két évvel a világkiállítás után: „Drágán épült gagyi, ami nem jó másra, mint a milliárdos lopás legalizálására.” Még egyszer mondom, Sárkány Sándor úr, a pavilon tervezője mondja azt, hogy drágán épült gagyi, ami nem jó másra, mint a milliárdos lopás legalizálására. Sajnos, ugye a hazahozatal és annak évről évre növekvő költsége még nem ért véget. Kénytelen vagyok azt feltételezni, hogy nemcsak a megépítés, de a hazahozatal és annak kalandjai is csak és kizárólag majd a pénzlenyúlást szolgálják.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ilyen előzmények után, amiket fölsoroltunk, kimondottan szánalmas és elkeserítő, hogy a Fidesz-kormány semmit nem tanult a korábbi hibákból. A korábban rövid felkészülési időt most mintegy felére csökkentette, ami teljességgel kizárttá teszi, hogy minőségi, színvonalas magyar pavilon valósuljon meg. A nyilvánosság számára a dubaji részvételről gyakorlatilag semmi nem publikus. 2017-ben a 2131/2017-es kormányhatározattal a nemzeti fejlesztési miniszter 2018.  tehát figyeljenek, kérem, képviselőtársaim, Nacsa képviselő úr is , 2018. szeptember 30. napjáig kapott határidőt arra, hogy előterjesztést készítsen a magyar részvétel részletes szakmai koncepciójáról és pénzügyi tervéről. Az előterjesztés elkészültéről vagy el nem készültéről nem áll rendelkezésemre információ, de az biztos, hogy ebben a tárgyban kormányhatározat nem született. Ezért azt feltételezem, hogy az előterjesztés, ha el is készült határidőre, vagy nem volt megfelelő tartalmú, vagy elakadt a csökkentett bürokrácia útvesztőiben. A törvényjavaslat 7. §-a maga is úgy fogalmaz, hogy a jövőben a kormány egyedi döntésében határozza meg a pavilon főbb jellemzőit, különös tekintettel méretére és szimbolikájára. Tehát még ez a kérdés is eldöntésre vár ezek szerint, de, ha Nacsa képviselő úr szavait veszem figyelembe, akkor már lehet, hogy vannak valamilyen titkos tervek, meg vannak már különböző méretek, esetleg megvan az egésznek a szimbolikája, csak ezt nem hozzák nyilvánosságra. Vagy legalábbis úgy gondolják, hogy a választott képviselők, akik esetleg az ellenzék soraiban ülnek itt, nem érdemesek arra, hogy megtudják ezeket a terveket, hiszen a kormány és a kormánypárti képviselők azok, akik ezt egyedül tudhatják.

Tehát jelenleg 14 hónap van hátra a nyitásig, ezen időszak alatt nemcsak ki kell választani a pavilonra vonatkozó pályaműveket, de a berendezést, az installációkat is el kell készíteni, illetve a kivitelezést is be kéne fejezni. Lássuk be, tisztelt képviselőtársaim, ezt tisztességesen már lehetetlen megvalósítani. Már megint egy összecsapott, kétes értékű koncepció fog megvalósulni, csillagászati összegekből, amit megint a magyar adófizetők fognak a végén kinyögni.

A törvényjavaslat igyekszik minden olyan akadályt elhárítani a magyar részvétel útjából, ami azt a célt szolgálja, hogy a közpénzek felhasználása átlátható, ellenőrizhető és nyomon követhető mederben folyjon. Ezt már megszokhattuk a Fidesz-kormányzattól, hogy a közpénz ellopását törvényalkotási eszközökkel segítik elő. Sajnos, most valószínűleg megint erről van szó. Ami azért különösen káros, mert egy olyan nemzetközi eseményen fogja ezzel lejáratni Magyarországot a kormány, amely eseményt tényleg az egész világon jegyeznek és figyelemmel kísérnek.

Összefoglalva tehát megállapítható, hogy a korábbi tapasztalatok ellenére a kormány nem rendelt megfelelő felelőst a 2020-as világkiállításon való magyar részvétel előkészítéséhez. Megállapítható, hogy a korábbiakhoz hasonlóan az idő rövidségére és különös sürgősségre hivatkozva cselekszik a kormány, nagy sebbel-lobbal, de sajnos ész és értelem nélkül.

(10.40)

Megállapítható, hogy a korábbiakhoz hasonlóan öt év volt a felkészülésre, de most sem élt ezzel a magyar kormány, az apparátus tétlenkedése okozta az idő szűkét, ami semmiképpen nem minősíthető valami elháríthatatlan külső oknak. Megállapítható, hogy a korábbiakhoz hasonlóan a pavilon szakmai koncepciója nem széles szakmai konszenzuson alapul, hanem önkényes döntés lesz, és megállapítható, hogy a korábbiakhoz hasonlóan az elköltött forrásokat csak utólag, részlegesen, esetleg évekkel később fogjuk csak látni, ha látni fogjuk egyáltalán.

Levonhatjuk azt a következtetést, hogy a Fidesz-kormányzat alkalmatlan és képtelen egy világkiállításon való részvétel megszervezésére. Az alkalmatlanság sajnos a Fidesz irányította apparátus egészére igaz, hiszen a világkiállítási részvételre történő felkészüléshez hasonlóan számos olyan nagy állami rendszer van, ami ugyanilyen gondokkal küzd.

Követeljük az előkészítésért felelős, szemmel láthatóan arra alkalmatlan személyekkel szemben a megfelelő konzekvenciák levonását kormányzati szinten is, hiszen én úgy gondolom, hogy jogosak és elvárhatóak lennének azok a kérések, amiket itt megfogalmaztunk. Jogos és elvárható lenne, hogy a kérdéseinkre válaszokat kapjunk önöktől. Jogos és elvárható lenne, hogy ilyen eseményeknél transzparensen és átláthatóan költsék el a közpénzeket, és előrelátható tervezést folytassanak le azzal kapcsolatosan, hogy hogy kívánják ezeket az eseményeket megrendezni, milyen létesítményeket kell ezekkel az eseményekkel kapcsolatosan megvalósítani, ezek mennyi pénzbe fognak kerülni. És az is elvárható lenne, hogy ne csak a megválasztott országgyűlési képviselőket egyébként, akik az emberek jóvoltából ülnek itt benn a parlamentben, tájékoztassák ezekről a kérdésekről, hanem a közvéleményt is. Hogy tárják a közvélemény elé a terveiket, tárják a közvélemény elé a költségeket, és igenis folytassanak le az ilyen fontos döntések előtt szakmai vitákat, folytassanak le az ilyen döntések előtt egyeztetéseket, és ne vegyék semmibe azokat az embereket, akik Magyarországon nem a Fideszre és nem Orbán Viktorra adták a szavazatukat, és nem a Fideszt és Orbán Viktort tartják Magyarország legjobb választásának.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak, és további jó munkát kívánok önöknek. A Jobbik Magyarországért Mozgalom nem fogja támogatni ezt a törvényjavaslatot. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ismételt felszólalásra Hajdu László képviselő úr kér szót, a DK képviselőcsoportjából. Parancsoljon, képviselő úr!

HAJDU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Nem fértem bele az időmbe, és csak két-három gondolatot szeretnék megemlíteni. Az egyik az, hogy azt gondolom, ha ez normál menetben lenne tárgyalva, abban a formátumban, ahogy itt elő van terjesztve, ez a szerződés egyébként semmis lenne minden körülmények között. A Ptk. szerint is meg a Kbt. szerint is. Tehát itt egy olyan eltérést alkalmazunk, amely példátlan, és hogy mindegyiknél indokolte ez az eltérés, az az, amit mi vitatunk, és annak a homályát vitatjuk tulajdonképpen. A másik megjegyzésem pedig az, hogy itt nincsen másról szó, mint a piac, a versenytársak, a teljes konkurencia kizárásáról. Erről szól ez a mai törvény, amihez kérnék a támogatásunkat. Ezt nem lehet hozzá megadni, úgy gondolom.

A törvényben egész nevetséges kicsiségek is vannak. A 13. § b) pontjából csak egy picit idézek. Elismeri, hogy fapótlás kell ilyen hatalmas beruházásoknál, de a 13. § b) pontja azt mondja: „a fakivágási engedélyben fapótlásról nem kell rendelkezni”. Ezt egy engedélyező hatóság mondja, hogy a fapótlásról nem kell rendelkezni? Még az is pontosan megvan, hogy hány darabot hova, azt is ki kell jelölni. De ilyen kicsiségekre is kitér ez a rendelkezés, hogy a fapótlásról sem kell rendelkezni.

Még egyszer szeretném azt megemlíteni, hogy törvényben azt kimondani, hogy a beruházás helyszínét, a közvetlen környezetét és a rendezvények megrendezéséhez szükséges ingatlanok körét a kormány fogja majd eldönteni, mi pedig úgy döntsünk róla, hogy nem is tudjuk, hol, ez, azt gondolom, hogy lenézése ennek a Háznak, lenézése egyébként ez ellenzéknek, lenézése a képviselőknek is. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A Jobbik képviselőcsoportjából Steinmetz Ádám képviselő úr következik. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. STEINMETZ ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Nem gondoltam, hogy ilyen hamar sorra kerülök, úgyhogy ezért a türelmüket is köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Szeretném elöljáróban hangsúlyozni, hogy a sport nem lehet pártpolitikai ügy, ezért sem tartjuk egyébként egy jó dolognak és jó tendenciának, hogy az utóbbi időben mind a sportági szakszövetségek, mind pedig a sportegyesületek átpolitizálódnak azáltal, hogy vezetői körbe kerülnek országgyűlési képviselők és egyéb pártpolitikai tisztségviselők. De maradva annál, hogy a sport nem pártpolitikai ügy, ebből a törvényjavaslatból sem kívánok pártpolitikát csinálni, sőt éppen ellenkezőleg: sportolóként nagyon örülök annak, hogy Magyarország újra ilyen rangos nemzetközi sporteseményeket fog szervezni, mert úgy gondolom, hogy egy magyar sportolónak hazai pályán küzdeni sokkal felemelőbb érzés. Maga mögött tudhatja a magyar emberek széles körű támogatottságát, és nagyon kevés embernek adatik ez meg, hogy magyar szurkolók előtt, hazai pályán tudja kihozni magából a maximumot. Ezzel egyébként nem is lenne semmi probléma, de ahogy Nacsa képviselő úr is említette és szóba hozta az olimpia kérdését, amit egyébként én magam és a Jobbik is az elejétől fogva, ahogy nagyon helyesen mondta, támogattunk, soha ilyen jó lehetőségünk nem volt egy olimpia rendezésére. Bízom benne, hogy Magyarország fog még a közeljövőben olimpiát rendezni, de ez elment.

Szeretném emlékeztetni és felhívni a figyelmét képviselőtársaimnak és államtitkár úrnak arra, hogy az egész olimpia  és itt most már nem sportolói minőségemben beszélek, hanem a magyar választópolgárok képviseletében beszélek , hazai megrendezésű olimpia kérdése és egy picit azért a vizes vb-nek a megnövekedett költségei is azt támasztják alá, hogy a magyar társadalomban ezek a hazai rendezésű sportesemények kétségeket merítenek fel a tekintetben, hogy ezek nincsenek rendesen kommunikálva. Ma is ezt látjuk ezzel a két sporteseménnyel kapcsolatban, a városi világjátékokkal kapcsolatban és a férfi kézilabda-világesemény megrendezésével kapcsolatban is, hogy sebtiben megy át egy ilyen törvényjavaslat, nincsen hozzá költségkalkuláció rendelve, és nincsen kiemelve az, hogy egyébként ez mekkora presztízst jelent az országnak, és mekkora bevételre számíthatunk esetleg ezen felül a turizmus-vendéglátásból.

Nyilvánvalóan ez a törvényjavaslat meg lesz szavazva, függetlenül attól, hogy az ellenzékiek hogyan foglalnak állást, ez át fog menni, ez számomra nyilvánvaló, de én azt kérem államtitkár úrtól és kormánypárti képviselőtársaimtól, hogy tegyenek azért, hogy a társadalom széles köréhez eljusson, hogy ez nemcsak presztízs az országnak, hanem elszámoltatható, van rá fedezet, és megéri ilyen sporteseményeket rendezni Magyarországnak. Úgyhogy ebben kérem az önök támogatását, és kérem, hogy hasonlóan járjanak el, és akkor nem kerülhet sor olyanra a jövőben, amire szégyenletes módon sor került, hogy Magyarország nem rendezhetett olimpiát. Köszönöm a szót. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Következő felszólaló Nacsa Lőrinc képviselő úr, a KDNP-ből. Parancsoljon!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Pár dologra reagálnék. Sajnos muszáj soros jegyző úr indulattal teli felszólalására is reagálnom. (Arató Gergely: Megint itt a Soros!) Képviselő úr, Arató képviselő úr későn jött, ez a szóvicc már megy közöttünk itt egy ideje. Képviselő úr, szeretném jelezni, hogy egyrészt az szerintem nem korrekt, hogy amikor válaszolok valamire  például megkérdezte az urban games sportágait, akkor én felsoroltam , akkor ön azt semmilyen módon nem ismeri el.

(10.50)

Amiket elmondtam, és amiket ön a szememre hányt, hogy húszezer fős multifunkciós csarnok, kulturális, sport-, művészeti eseményekkel később megtöltve vagy éppen a Makovecz-örökség által ihletett pavilon, ezek mind a sajtóban elhangzott nyilvános információk. Semmilyen belsős információ, semmilyen kormánypárti frakcióüléseken nyilvánosságra hozott pluszinformáció nem szerepel ebben, ezek mind a sajtóban lelhető nyilvános információk.

És hogy nem lenne ennek a programnak egyébként felelős személye? Tavaly óta Takács Szabolcs miniszteri biztos vezeti a dubaji világkiállításra a felkészülésünket és a részvételünket. Éppen ma reggel, a Kossuth rádióban  tehát ki kell lépni ebből a zsúrpubi, alfahíres világból , a közmédiában (Moraj a Jobbik soraiban.) Takács Szabolcs államtitkár és miniszteri biztos mondta el a Makovecz-örökség bevonását a pavilon tervezésébe. Gulyás Gergely miniszter úr a legutóbbi kormányinfón elmondta, és utána még a balliberális média lapjai is, mindenki megírta a húszezer fős multifunkciós csarnokot. Ő elmondta, válaszolt ott az összes felmerülő kérdésre, és azt is elmondta, hogy a helyszínt a tárgyalások miatt nem hozzák nyilvánosságra, én sem tudom a helyszínt. Azért nem hozzák nyilvánosságra, mert az államnak meg kell venni a területet, és felesleges kockázatoknak és áremelkedésnek lenne kitéve, ha ezt itt a nyilvánosság előtt tárgyalnánk meg.

Ezek mind nyilvános információk, csak önök ezt a „van sapka, nincs sapka” effektust próbálják alkalmazni: egyszer az a probléma, hogy sürgősséggel fogadjuk el, máskor az a probléma, hogy nincs idő egyszerre felépíteni, és nincs idő megcsinálni, megtervezni és kivitelezni ezeket az eseményeket, és az ezen eseményekre való felkészülésre nincs idő. Ön ugyanabban a felszólalásában kétszer elmondta, hogy mennyire botrányos, hogy ezt sürgősséggel és gyorsan tárgyalja az Országgyűlés, és elmondta, hogy egyébként mennyire nincs idő erre, és milyen rövid idő áll rendelkezésre, ezért nyilvánvalóan nem lesz minőségi munka. Most akkor döntsék el, hogy melyik oldalon állnak!

A fapótlásra szeretném mondani Hajdu képviselő úrnak, hogy a törvényben benne van a garancia, a 2. és 3. pontban is biztosíték van arra, hogy az önkormányzatokkal közösen a zöldterületeket kiemelt védelem illeti meg, és a faveszteséget pótolni kell; benne van, el kell olvasni, ez így benne van.

Önök folyamatosan a vizes vb-t hozzák ide példának, és itt Steinmetz képviselőtársam egyébként korrekt felszólalására is szeretnék reagálni, hogy rendkívül sok járulékos pozitív hatása is van egy ilyen sporteseménynek. Nézzék meg az akkori számokat, hogy Magyarországon, főleg a budapesti és a Budapest környéki szállodák, éttermek, múzeumok, műemlék épületek, fürdők milyen mértékben voltak telítettek és kihasználtak, meg a látogatószám milyen mértékben nőtt azokban az időszakokban és az azutáni időszakban is, hiszen sok millió ember Európa- meg világszerte látta azokat a felvételeket az óriás toronyugrásról vagy a Városligetről, vagy a Duna Arénáról, vagy egyébként amikor a riporterek meg az operatőrök körbesétáltak a városban, hogy milyen gyönyörű fővárosban élünk. Ezért fontos, hogy ezt a globális sportfővárosi mentalitásunkat és címünket próbáljuk megőrizni, és mindent megtegyünk azért, hogy még több ilyen esemény jöjjön ide. Ezeknek a plusz gazdasági hatásai teljesen világosan látszanak a turisztikai számokban, erről tavaly decemberben vitatkoztunk pont egy turisztikai tárgyú törvénynél, és akkor ezeket a kormány képviselője el is mondta, hogy a legújabb statisztikák szerint ezeknek az eseményeknek a hatására egyébként a főváros mind kulturális, mind művészeti, mind sportértéke és egyébként turisztikai-gazdasági értéke is hogyan nő. Tehát ezt ilyen szempontból egyben kell szerintem nézni és hangsúlyozni, és ezért nem értem azokat a vádakat, amelyek felkészületlenségről, felelős vezetők kijelölésének hiányáról szólnak.

Pontosan egyetértek képviselőtársammal abban, hogy ez nem pártpolitikai ügy, ezért szeretnénk kérni a támogatásukat, és pontosan nem azért. Például Szegeden szocialista polgármester van, és az egyik fő helyszín lesz, a csarnok bővítésre fog kerülni. Egyébként ezek a bejelentések az önkormányzati választás előtt fognak megtörténni, és már most is erről beszélünk. Ha ilyen logikával gondolkoznánk, akkor pontosan ellene menne annak, amit ön mond. Pontosan arról van szó, hogy itt nem pártpolitikai szempontokat veszünk figyelembe, hanem azt vesszük figyelembe, hogy ez a nemzeti büszkeségünket, összetartozásunkat, nemzeti érzésünket, identitásunkat és egyébként a világban elfoglalt helyünket, országimázsunkat is javítja.

Itt a mi célunk az, hogy ezeken a rendezvényeken a lehető legjobban álljon helyt Magyarország, mind egyébként a dubaji világkiállításon, ahol, azt gondolom, igen ambiciózus célt tűzött ki magának a szervezőgárda: ahogy Takács Szabolcs államtitkár úr, miniszteri biztos úr elmondta, kettőmillió látogatót várnak a pavilonunkba; azt gondolom, ez egy ambiciózus cél. Minekünk az a feladatunk, hogy ebben támogassuk a kormányt, hiszen a milánói  Gréczy képviselőtársam konzekvensen Torinóról beszélt  világkiállításon 1,4 millió körül volt a magyar pavilon látogatottsága, és mindennap magyar programok, különböző zenei, kulturális, gasztronómiai programok történnek a magyar pavilonban. Egy ambiciózus cél a kétmillió.

Nekünk szerintem segítenünk kell a kormányzatot abban, hogy ezek a célok megvalósuljanak, és önöket meg arra kérem, azért gondolják át az álláspontjukat, és tegyék mellé a szavazatukat, hiszen ezek az események tovább öregbítik Magyarország jó hírnevét. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megkérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki még a vitában felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok. Az összevont vitát lezárom.Megkérdezem Takács Szabolcs államtitkár urat, hogy kíváne válaszolni. (Jelzésre:) Tíz perc az időkerete. Államtitkár úr, parancsoljon! Öné a szó.

TAKÁCS SZABOLCS FERENC, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselők! Tisztelt Ház! Annyi mindent hallottunk itt az előző, nem tudom, másfél órában, mindenféle összehordott állításokat, hazugságokat, inszinuációkat, hogy azt mondom, erre mindenképpen reagálnom kell. A rotációs rendben helyet foglaló jegyző úr részéről hangzott el egy olyan mondat, hogy jogos és elvárható lenne, hogy a kérdésekre kapjanak válaszokat. Én meg azt gondolom, hogy jogos és elvárható lenne, hogy a kijelentő mód és a feltételes mód szakszerű használata hangozzék el a tisztelt Házban. Ön olyan állításokat fogalmazott meg, más képviselőkkel együtt egyébként, amelyek a vegytiszta demagógiának egy elég magas szintjét reprezentálták vagy mutatták be (Dr. Lukács László György: Ezt pont a Miniszterelnökségről állítani! Mi is így gondoljuk.), ez nagyon szomorú és nagyon kiábrándító. Úgy látom, hogy önök csak szóban támogatják azt, hogy Magyarország meg a magyar emberek teljesítményét a világ közvéleménye elé tudjuk tárni akár hazai rendezésű események keretében, akár egy ilyen nagy volumenű világesemény keretében, mint a dubaji világkiállítás. Igazából szomorúsággal és nagyon kiábrándultan hallgattam mindezeket, amiket önök mondtak, de ez van, ezzel kell együtt élni.

Mindemellett én is arra bátorítanám önöket, hogy hallgassanak a lelkiismeretükre, a kormánypárti képviselők ösztönzésére, bátorítására. Azt megértem, hogy önöknek fáj a kormány sikere, de hogy az miért fáj, hogy Magyarországnak sikere lesz, azt nem egészen értem, és azt se, hogy miért fáj önöknek az, hogy Budapest fejlődik, modernizálódik. (Farkas Gergely: Úgyse fogod megérteni!)

Gréczy képviselő úr azt mondta, hogy szakmai kifogások hangzottak el. Minden tisztelettel én ezeket vegytisztán politikai kifogásként tudom csak értékelni, szakmaiság csak elvétve volt ebben. (Rig Lajos: Miért nem közben reagáltál?) Ön azt is állította, hogy a Fidesz-kormány előtt is létezett Magyarország, akkor is voltak események. Ha már szóba került, mert önök itt behozták a milánói expót, a vizes világbajnokságot, Szőcs Gézát meg nem tudom, még mit, emlékeztetném a képviselő urat, hogy 2010-ben Sanghajban volt egy világkiállítás, érdemes lenne azt is megnézni. Akkor a D24-es ügynök néven elhíresült elvtársuk volt az, aki ezt szervezte, azt hiszem, 6,5 milliárd forint nyomát keressük azóta is, tehát érdemes lenne Sanghajról is beszélni. (Gréczy Zsolt: Bűncselekmény? Ilyesmi?  Elnök csenget.)

Ha már szóba került Milánó, amit gondolom, csak nyelvbotlásként Torinóként említett több alkalommal, Milánó kapcsán is azt mondom, hogy méltatlan és mindent elmond az önök hozzáállásáról, vagy ez a sámándob akadt be csak önöknek, miközben az is elhangzott, hogy Milánóban is másfél millió ember látogatta azt a magyar pavilont, és valóban nagyon komoly országpromóciós, turisztikai, gazdasági eredményeket produkált az országnak. Ezek ilyen általános megjegyzések voltak csak az önök hozzászólásai kapcsán.

Hogy ennél fontosabb dolgokról is beszéljünk, azt önök is itt elismerték akarva-akaratlanul, hogy nyilvánvalóan olyan rendezvényekről van szó, amelyek esetében nincsen még precedens arra, hogy hogyan kell erre felkészülni. Önmagában az, hogy egy esemény megrendezése kiderül vagy egy esemény megrendezési jogát megkapjuk, nem jelenti azt, hogy mindjárt másnap be tudunk nyújtani egy olyan törvény-előterjesztést, amely a teljes tervezésre, lebonyolításra, kivitelezésre, fenntartásra lehetőséget ad. Azt gondolom, az belátható, ha valóban szakmailag közelítenék meg ezt az egész kérdést, hogy hosszabb időt, több hónapot vesz igénybe, amíg egy adott esemény körülményeit feltárjuk, előkészülünk, konzultálunk, különösen akkor, ha egy másik országgal közösen rendezünk egy eseményt.

(11.00)

De sorrendben haladva először hadd beszéljek az időben legközelebb megrendezésre kerülő városi világjátékokról. Keresztes képviselő úrnak volt ezzel kapcsolatban konkrét kérdése, igyekszem erre kielégítő választ adni önnek. Valóban volt egy kormányhatározat, amely közel 3 milliárd forintos költségvetéssel tervezett. Ahogy mondtam is önnek korábban, ez nem egy végleges összeg, a világjátékok jogtulajdonosával folyamatosan tárgyalásban vagyunk, hogy ezt az összeget kicsit lejjebb tudjuk nyomni. Ez függ attól is, hogy milyen sportesemények kerülnek megrendezésre. Tehát ez egy folyamatban lévő ügy, természetesen a nyilvánosság elé fogunk jönni mindenféle konkrét részlettel. Ez egy folyamatban lévő tárgyalás, tehát pillanatnyilag konkrét összeget nem fogok tudni önnek mondani, mert nem akarom, hogy olyan hivatkozási alap legyen, amely aztán később mindenféle további vádakra ad majd alapot. De a nyilvánosságot, illetve a Ház nyilvánosságát értelemszerűen be fogjuk vonni ebbe az ügybe.

Ahogy mondták, ez egy olyan esemény lesz, amire korábban még nem volt precedens. És önök kizárólag ezen az alapon is támadják, hogy miért rendezünk olyan játékot, amiről nem lehet tudni, hogy mennyire fog bejönni. Azt gondolom, hogy ez egy mentalitásbeli, filozófiabeli különbség. Valaki itt utalt arra, hogy a Fidesz-KDNP vezette kormány nem azt a filozófiát követi, hogy merjünk kicsik lenni, mi úgy gondoljuk, hogy aki mer, az nyer. Készültek persze hatástanulmányok, nagyjából tudjuk, hogy egy ilyen eseményen hogyan lehet megszólítani a magyar társadalmat, különösen a fiatalokat, hogyan lehet felhívni őket a sport szeretetére, egy egészségtudatos, sportszerető életmódra. Tehát mi ennek a kockázatát vállaljuk, és azt gondolom, hogy Budapest ismét egy olyan esemény kapcsán kerül a világ közvéleményének a fókuszába, amely mindannyiunk számára majd büszkeséget fog jelenteni.

A dubaji világkiállítás, ahogy a neve is mutatja, Dubajban kerül megrendezésre. Gondolom, ez nem újszerű információ önök számára. És talán az is mindenki számára világos, hogy ez a város Európán kívül helyezkedik el, a világnak egy olyan részében, amely korábban soha nem rendezett még ilyen világeseményt, holott a világkiállításoknak a története több mint 150 évre nyúlik vissza. Értelemszerűen nagyon sok olyan körülmény folyamatosan alakul és merül fel a szervezők részéről, amely a részt vevő mintegy 190 országnak is folyamatos és újszerű információs bázist jelent.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Ha megengedik, egy anekdotát a diplomáciai élményeinkből és tapasztalatainkból elmondanék önöknek. A korábbi ausztrál miniszterelnököt, Kevin Ruddot  külügyminiszter is volt  nagyon sokan támadták az ausztrál parlamentben hasonlóan korrekt és kicsit sem demagóg vádakkal, hogy miért utazik olyan sokat, és az volt a válasza, hogy a külföldieknek nagyon furcsa szokásaik vannak, például az, hogy külföldön laknak. Ez Dubajjal is így van, nagyon furcsa, hogy Dubaj nem Európában, hanem Dubajban van, az Egyesült Arab Emirátusokban, tehát teljesen más szabályok, eljárási rend vonatkozik egy világkiállítás megszervezésére, mint mondjuk, Milánó esetében volt, és értelemszerűen az információs bázis meg halmaz nem egyidejűleg, már két-három évvel az eseményt megelőzően kerül nyilvánosságra, hanem folyamatában. Ezért is van szükség arra, hogy ezzel az eljárással hatékonyan és gyorsan tudjuk lebonyolítani mind a magyar pavilonnak a megtervezését, kiszállítását, felállítását. Tehát szó nincs arról, hogy kapkodnánk, egyik esemény kapcsán sem, nincsen kapkodás, egészen egyszerűen a dolgok természetéből fakadóan lehetőségünk van arra, a hatályos törvény olyan szabályozást biztosít számunkra, hogy egy egyszerűsített és gyorsított közbeszerzési eljárás keretében folytassuk le ezt az eljárást.

Hajdu képviselő úrnak jelezném, hogy ez a törvénytervezet erre a három eseményre vonatkozik, szó nincs arról, hogy a közbeszerzési törvényt módosítanánk. A jelenleg hatályos törvény, amit Szilágyi képviselő úr is hosszan idézett, erre lehetőséget biztosít. Tehát itt nincsen semmilyen varázslat, van egy törvény, el kell olvasni a szövegét, annak a rendelkezéseit hajtjuk végre. Ezt ez a Ház szavazta meg, úgyhogy úgy gondolom, hogy erről többet nem nagyon kell mondani. És még egyszer: nincsen szó arról, hogy a közbeszerzési törvényt módosítanánk, ilyen szándékunk nem volt és nem is lesz.

Ami pedig a harmadik eseményt illeti, a 2022. évi magyar-szlovák rendezésű közös kézilabda-Európa-bajnokságot: valóban, 2008 (sic!) júniusában vált véglegessé, hogy Magyarország egy szomszédos országgal közösen tud rendezni egy ilyen eseményt. Elindult egy tárgyalássorozat a szlovák szervezőkkel, megtörtént a helyszínek kiválasztása, és ezek után jutottunk el a mostani pontra, hogy azt már kijelöltük, hogy öt magyar városban lesz majd kézilabda-mérkőzés vagy olyan esemény, amely az Eb-hez kötődik. Az egyik városban, Debrecenben egyébként nincsen szükség arra, hogy a létesítményt fejlesszük, a törvény hatálya erre nem is vonatkozik, négy magyar városra, Budapestre, Szegedre, Tatabányára, illetve Veszprémre vonatkozik. Tatabánya egyébként egy póthelyszín lesz, de ott is olyan ingatlanfejlesztést kell végrehajtani, amely Magyarországot olyan helyzetbe hozza, hogy ’21 végére már álljanak ezek a létesítmények. Különböző hatástanulmányok és előzetes becslések szerint 26 hónapra van szükségünk arra, hogy ezeket lebonyolítsuk.

És valóban azért nem neveztük meg ezt a budapesti sportegyesületet, mert nem akarjuk azt, hogy pénzügyi spekulánsok felverjék annak a teleknek az árát, ahol majd ez a multifunkcionális csarnok meg fog épülni (Dr. Lukács László György: Véletlenül egy Garancsi felverné az árát.), ami egyébként majd  hasonlóan más budapesti rendezvényhelyszínekhez  folyamatosan biztosít programokat az érdeklődők számára.

Úgyhogy azt tudom önöknek ígérni, hogy mind a három esemény kapcsán nemcsak önöket, hanem a szélesebb magyar közvéleményt is tájékoztatjuk különböző csatornákon.

Ezeket meghallgatva, még egyszer azt kérem önöktől  hasonlóan a kormánypárti képviselőkhöz , gondolják át, hogy hozzá akarnake járulni Magyarország nemzetközi sikereihez. Nem a magyar kormányt kell szeretni, hanem ezt az országot, ahol önök is élnek. Minden tisztelettel köszönöm szépen. (Gréczy Zsolt: Szeretjük is az országot!  Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   27-30   31-64   65-71      Ülésnap adatai