Készült: 2024.09.20.18:23:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2018.07.17.),  1-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 12:03


Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés negyedik nyári rendkívüli ülésének 2. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Gelencsér Attila és Varga László jegyző urak lesznek a segítségemre, akiket szintén köszöntök. Köszöntöm a kedves vendégeinket is, és mindazokat, akik figyelemmel kísérik a munkánkat.

Közlekedési nehézségek miatt nem ugyanabban a sorrendben fognak elhangozni a napirend előttiek, mint ahogy az jelezve van, ezért meg is kérdezem Demeter Márta képviselő asszonytól, hogy elkezdhetjüke vele, mert aki előtte lenne, az még a dugóban ül valahol Budapest határában. (Jelzésre:) Köszönöm szépen, nagyon kedves, képviselő asszony.

Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett az LMP képviselőcsoportjából Demeter Márta képviselő asszony: „Akik nem fontosak a kormánynak” címmel. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A választók, azok is, akik ránk szavaztak, és azok is, akik más pártot tartottak támogatandónak, joggal várják azt el, hogy itt a parlamentben ne csak üres, öncélú mindenféle politikai eszmefuttatások hangozzanak el, hanem igenis azok a kérdések és azok a problémák kerüljenek folyamatosan napirendre, amelyekkel ők a mindennapokban küszködnek. És ugyan ma az egyéni képviselőknek a többsége a saját képükre szabott választási rendszer miatt a Fidesz soraiból kerül ki, meg kell mondanunk őszintén, hogy önök a helyi embereknek az érdekét, a helyi ügyeket egyáltalán nem jelenítik meg a parlamentben, és nem képviselik az érdekeiket. (Cseresnyés Péter: Mondja az, akit még egyszer se választottak meg.) Ez a helyzet nem elfogadható, és már csak azért is elfogadhatatlan, mert ez tovább rombolja az embereknek a parlamentarizmusba vetett hitét, de nemcsak ezért elfogadhatatlan, hanem azért is, mert teljesen ellentétes azzal a nagyon is jogos társadalmi igénnyel, hogy végre az emberekről szóljon a politika.

A Fidesz rendszerében az egyéni képviselők nem a helyi érdekeket jelenítik meg az Országgyűlésben, hanem csak és kizárólag a Fidesz pártérdekeit jelenítik meg helyben. A fideszes képviselőknek mindössze annyi dolguk van, hogy a kabinetminisztérium, illetve a mögötte álló árnyékkabinet által újra és újra aktualizált gyűlöletkampányt (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Hülyeség!) minél hatékonyabban jelenítsék meg a saját választókerületeikben. Tehát nem fontosak a Fidesznek a helyi problémák, és nem érdeklik önöket az ott élő emberek, legfeljebb a választások napján vagy pedig az azt megelőző pár hétben. De ahogy bekerülnek az Országgyűlésbe, ahogy megalakult az új parlament, így egyértelműen csak a Fidesz képviselőivé váltak önök, és nem pedig a választóik képviselőivé.

Az LMP-frakció úgy döntött, hogy felveszi a harcot a köldöknéző és egyébként a csak magáról szóló parlamenttel. Sőt, ha nagyobb szavakat szeretnék használni, akkor azt kell mondanom, hogy kísérletet teszünk a képviseleti demokráciának (Dr. Rétvári Bence: Egyre kevesebben is vagytok!  Németh Szilárd István közbeszól.) a helyreállítására. Ebben az ülésszakban és a ciklusnak a további idejében is (Dr. Rétvári Bence: A Schiffer miért lépett ki?) csak azon fogunk dolgozni, hogy a helyi ügyeket, az embereknek a helyi érdekeit megjelenítsük itt az Országgyűlésben, és ezekre megoldási javaslatokat is adjunk.

A Fidesz célja, hogy a konkrét kérdésekre egyáltalán ne kelljen válaszolnia, hogy csak általánosságban meg elviekben lehessen vitatkozni. A parlament megalakulása óta eltelt pár hétben is kiderült, hogy a kormánypárt a valós és kézzelfogható problémákra kizárólag általános lózungokat tud mondani (Dr. Rétvári Bence: Mi a helyzet Ron Werber szerződésével?), egyébként semmilyen érdemi, konkrét választ.

Több mint egy tucat helyi üggyel szembesítettük a Fideszt az elmúlt két hónapban, és a válasz a legtöbb esetben semmilyen konkrétumot nem tartalmazott, sőt önök nagyon sokszor még csak nem is hallottak ezekről a felvetett problémákról, tehát egyértelmű, hogy önöknek nem fontosak a választók. Nem fontosak önöknek például azok a lakók, akik abban a Bihari utcai épületben laknak Kőbányán, amit a Fidesz lebontásra ítélt úgy, hogy tisztességesen dolgozó (Németh Szilárd István: A Fidesz lebontásra ítélte?), a számláikat és a lakbért befizető, kisgyermekes családok élnek ott. Őket akarják utcára tenni, beteg embereket akarnak utcára tenni úgy, hogy nem biztosítanak számukra cserelakást. Amikor én ezt megkérdeztem önöktől a parlamentben, akkor mindössze a kilakoltatások fogalmáról voltak hajlandóak egyáltalán beszélni, és a konkrét családok konkrét élethelyzetének a megoldásáról egyetlen szót nem ejtettek, pedig azt is megmondtuk önöknek, hogy mi lenne a megoldás.

Kiderült, hogy nem fontosak önöknek a pécsi emberek, akiknek egyébként a miniszterelnök személyesen tett arra ígéretet, hogy az ő megkérdezésük nélkül nem épülhet veszélyes atomtemető Bodán, Pécs mellett. A kormányzati válaszból, amikor feltettük ezt a kérdést, az derült ki, hogy egyáltalán nem tartják ezt az ígéretet sem, csakúgy, mint az Ormánságban élők helyzeténél, ahol rengeteg szegény ember él (Cseresnyés Péter: Ilyen nem hangzott el.), megígérték nekik, hogy a téli rezsicsökkentést meg fogják kapni, hiszen ők fával fűtenek, ebből sem lett semmi. Mint ahogy azok a családok sem fontosak önöknek, akik olyan ingatlanokban, olyan lakóépületekben laknak, amelyek tele vannak az egészségükre veszélyes azbeszttel.

Ilyen épületek vannak Veszprémben, Győrben, Tatabányán, rengetegszer felhívtuk erre a figyelmet, semmilyen választ nem hajlandóak erre adni, csak felméréseket végeznek meg elemezgetnek, de nincs gyakorlati megoldás; mint ahogy nem foglalkoznak a Falco gyár környezetkárosító hatása miatt fuldokló szombathelyi lakosokkal, vagy pedig a Gyömrőn lerakott veszélyes hulladék által emberek életét megkeserítő közösségekkel és problémákkal.

Ezt a sort hosszasan fogjuk folytatni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), ide be fogjuk hozni ezeket az ügyeket az Országgyűlésbe, szembesíteni fogjuk a kormányt, és arra kérünk mindenkit az Országgyűlés falain kívül, hogy aki úgy érzi, hogy nincs képviselete a parlamentben, hogy az ügyeit ide szeretné hozni a Házba, az keressen meg minket, számon fogjuk kérni a kormányt egészen addig, amíg (Dr. Rétvári Bence: Ismerkednek a demokráciával, ez jó hír!) nem oldják meg ezeket a problémákat. Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A képviselő asszony elhangzott napirend előtti felszólalására a kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Én fontos dolognak tartom, hogy minden frakció így a ciklus elején meghatározza, hogy melyek is a legfontosabb céljai az elkövetkezendő négy évben; nyugtáztuk, hogy az LMP is gyakorlatilag az elején van a saját szerepfelfogás-meghatározásának, ezt tudomásul is vesszük.De azt azért kérném öntől, hogy ne fogja a választási rendszerre azt, hogy nem úgy szerepeltek, ahogy elvárták az ön jelenlegi pártjával, hogy így fogalmazzak. Ha a Fidesz képviselői nem foglalkoznának a helyi ügyekkel és nem lennének ebben hatékonyak, akkor nem fordulhatott volna elő, hogy több mint 90 helyen fideszes győzelem (Dr. Rétvári Bence és Cseresnyés Péter: Így van!) született a választókörzetekben  kérem, vegye ezt figyelembe.

Ami a helyi ügyeket illeti, abban legyen biztos, hogy ezekkel a problémákkal, ezekkel az ügyekkel foglalkozik valamennyi képviselő, helyben megválasztott képviselő és kormányzati politikus is. Azt azért hozzátenném, hogy a kormány több mint 1300 milliárd forint adósságtól szabadította meg az önkormányzatokat, ami azt jelenti, hogy az önkormányzatoknak is nagyobb lehetőségük van, hogy ezen dolgokat orvosolják.

De mivel a felszólalása jelentős részében gyakorlatilag a kormányt próbálta támadni, nem pedig helyi ügyeket hozott fel, ezért engedje meg, hogy azt mondjam, az az érzésünk, hogy a baloldal gyakran összekeveri a saját kilátástalan helyzetét az ország állapotával, és az ilyen felszólalásokból rendre kihagyják azokat az intézkedéseket, amelyek a helyben élőknek is segítséget nyújtanak, meg úgy általában véve minden magyar családnak. És mivel ezen a héten szavazunk a költségvetésről, ezért engedje meg, hogy felsoroljak ezek közül az eredmények, illetve intézkedések közül párat, azért is, mert az, hogy milyen költségvetést fogad el az Országgyűlés, jó fokmérője az ország állapotának is és a helyi viszonyoknak is.

Szeretném önnek elmondani, hogy minden meghatározó területre több pénz jut jövőre, így az ideihez képest is, honvédelemre 85 milliárddal, az egészségügyre több mint 100 milliárddal jut majd több, az oktatásra fordított források is jelentősen bővülnek. Még nagyobb a különbség, ha ezt a baloldali kormányokhoz képest nézzük: az oktatásra több mint 600 milliárddal, az egészségügyre pedig több mint 500 milliárddal költünk többet, és a helyben élők szempontjából sem mellékes az, hogy például adósságtörlesztésre feleannyit kell költenünk, mint 2010-ben.

(9.10)

És azt is nagyon sajnálom, hogy amikor ön az ország állapotát taglalja, akkor számos olyan intézkedést kifelejt a mondandójából, amik százezreknek nyújtanak segítséget. Például azt, hogy mégiscsak jó dolog az, hogy tovább nő a kétgyermekesek adókedvezménye 40 ezer forintra. Mégiscsak jó dolog, hogy 240 milliárd forint áll majd rendelkezésre otthonteremtési programra, és ha megnézi a számokat, ez vidéken is óriási segítséget jelent, főleg ha tudjuk, hogy fajlagosan ott sokkal nagyobb segítséget jelent egy tízmilliós támogatás, mondjuk, a ház megépítéséhez.

Mégiscsak jó dolog az mindenhol az országban, hogy a munkaadói adók 17,5 százalékra csökkennek. Amikor az ön volt pártja volt kormányon, akkor még 27 százalék volt a munkaadói adó, most ez 17,5 százalék, ami azért fontos, mert az ország minden részén nagyobb lehetőséget nyújt ez a további béremelésekre.

Még sok példát mondhatnék (Demeter Márta: Amiket mondtam, azokra válaszoljon, államtitkár úr!), de ezek az intézkedések, amelyekről ön is szavazhat ezen a héten, egy fokozatosan erősödő ország képét mutatják. És ha megnézem azt, hogy az ön pártja milyen javaslatokat tesz, akkor eléggé borzasztó a kép, mert tudjuk, hogy kétkulcsos adót erőltetnek (Demeter Márta: Ezt most az érintett embereknek mondja!), tudjuk nagyon jól, azt is tudjuk, hogy az otthonteremtési támogatást is célkeresztbe vették. Ezt azért mondom el önnek, mert helyi ügyekre hivatkozik ön, de az a helyzet, hogy ha ezt a politikát megvalósítanák, akkor az ország minden részében hátrányos helyzetbe hoznák a magyar családokat. (Dr. Rétvári Bence: Így van!)

És ha ehhez még hozzávesszük az alapjövedelemre vonatkozó javaslatukat, ami szintén létezik, akkor még borzasztóbb a kép, mert azt látjuk, hogy újra egy olyan időszakot hoznának vissza, ahol jobban megérte munka helyett segélyből élni. Így hát ilyen előzmények után nyugodtan kijelenthetjük, hogy a baloldali pártok, függetlenül attól, hogy mely pártokról van szó, ugyanolyanok, mint a Bourbonok, semmit sem tanultak, igaz, semmit sem felejtettek; tényleg egy olyan időszakot akarnak visszahozni, ahol sokkal jobban megérte munka helyett segélyből élni. (Demeter Márta: Eltévesztette a házszámot, államtitkár úr!)

Azt gondolom, hogy az ország ennél felelősebb baloldalt és felelősebb ellenzéket érdemelne. Bárhogy is legyen, a kormány teszi a dolgát, függetlenül attól, hogy ezekben az ügyekben számíthate az MSZP és az LMP, illetve az egyéb baloldali pártok támogatására. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai