Készült: 2024.09.20.18:56:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2020.05.18.),  285-290. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 6:17


Felszólalások:   281-284   285-290   291      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor. Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a termelőszövetkezeti földhasználati jog alatt álló földrészletek tulajdonjogának rendezéséről és egyes földügyi tárgyú törvények módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/9932. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Fazekas Sándor képviselő úr, a bizottság előadója mondja ezt el. Parancsoljon, miniszter úr!

DR. FAZEKAS SÁNDOR, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság a 2020. április 23-án tartott ülésén megtárgyalta a termelőszövetkezeti földhasználati jog alatt álló földrészletek tulajdonjogának rendezéséről és egyes földügyi tárgyú törvények módosításáról szóló T/9932. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, 8 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! A Ház asztalán fekvő törvényjavaslat múltunk egy máig velünk élő terhes hagyatékát szándékozza felszámolni. Ez a nehéz agrárpolitikai örökség az osztatlan közös tulajdon intézménye, amely lényegében nem más, mint egy tulajdonosi kényszerközösség, amelyben egymással semmiféle ismerősi, családi kapcsolatban nem álló tagok jogosultak a tulajdonrészük használatára, a többiek jogainak és a tulajdonukhoz fűződő törvényes érdekeinek megsértése nélkül.

(20.00)

A gyakorlatban ez egy rendkívül hátrányos konstrukció. A tulajdoni hányadot mindenki ismeri, de konkrétan a földrészlet mérete és helye nincs megjelölve. Az osztatlan közös tulajdonnal rendelkezők nem tudnak beruházásokat végrehajtani, nem tudják banki hitel fedezeteként használni a területeket. Az osztatlan közös rendszere nem illeszkedik az uniós jogi normákhoz sem, és egyfajta önálló jogfejlődést jelent a magyar jogban is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk lévő tervezet megszünteti a tulajdonjogilag rendezetlen jogállású földrészleteket. A termelőszövetkezeti földhasználati jog alatt álló és eddig magántulajdonba nem került ingatlanok felett az állam szerez tulajdont, az érintett részarány-tulajdonosok megfelelő mértékű, 50 ezer forint aranykoronánkénti pénzbeli kártalanításával. A tervezet megszünteti a már csak ingatlan-nyilvántartásban szereplő, de az anyagi jogi szabályozásban már közel húsz éve nem létező kezelői jogot is. A törvényjavaslat elfogadásával lehetővé válik a Nemzeti Földalapba tartozó földterületek mainál hatékonyabb hasznosítása is. Fontos megemlíteni a fásítási, erdősítési programot is, amely a honvédelmi célra feleslegessé nyilvánított területeken tovább bővülhet. Mindez segíti a klímacélok teljesítését, növeli erdeink szénmegkötő kapacitását is.

Üdvözlendő javaslat, hogy a „Magyar falu” program kapcsán a törvénymódosítás az ingyenes önkormányzati tulajdonba adást a jelenleg hatályos jogcímekhez képest bővíti. Pozitív hozadéka a javaslatnak, hogy a Nemzeti Földalap vagyoni köre kibővülne az állandó jelleggel növényházként meghatározott és az ingatlan-nyilvántartásban ekként nyilvántartott, művelés alól kivett földrészletekkel. Ez azt jelenti, hogy a jövőben növekedhet az üvegházak száma, az üvegházi növénytermesztés aránya, ennek köszönhetően javulhat mezőgazdaságunk hatékonysága, bővülhet a kibocsátás, valamint jelentős számú új munkahely jöhet létre az agráriumban.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat egyfajta nemzeti birtokrendezés része, amely a termelőszövetkezeti földhasználati jog alatt álló földrészletek tulajdonjogának rendezésére, valamint a kezelői jogok megszüntetésére tesz javaslatot, továbbá olyan törvények módosítására, amelyek a magyar gazdatársadalom meghatározó részének jelenthetnek pozitív változást mindennapi munkájukat segítve. A már ismertetett indokok alapján a javaslat támogatandó, kérem, önök is támogassák majd szavazatukkal.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Farkas Sándor tapsol.)

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm. Megkérdezem az előterjesztőt, Farkas államtitkár urat, kíváne most felszólalni. (Farkas Sándor: Esetleg a végén!) A végén, mondja államtitkár úr. Tájékoztatom önöket, hogy a kijelölt Mezőgazdasági bizottság nem állított előadót. Most képviselői felszólalások következhetnek. Kíváne valaki szólni? (Senki sem jelentkezik.) Megállapítom, hogy nem. Minthogy senki nem kívánt szólni, a vitát lezárom. Államtitkár úr, kíváne most valamit mondani? Parancsoljon!

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Valamit igen, köszönöm, elnök úr.

ELNÖK: Ez helyes. Tehát semmiképpen se semmit mondjon, hanem valamit! Parancsoljon!

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Igen. Szeretném pontosítani. Meg szeretném köszönni képviselőtársaimnak az általános vitában tett véleménynyilvánításukat, hozzászólásukat, ezt követően pedig a bizottsági munkában tanúsított hozzáállásukat, támogatásukat. Kérem a tisztelt képviselőtársaimat, a holnapi szavazáson támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Dr. Fazekas Sándor tapsol.)




Felszólalások:   281-284   285-290   291      Ülésnap adatai