Készült: 2024.09.22.09:19:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2019.06.11.),  271-284. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 16:15


Felszólalások:   257-270   271-284   285-298      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. A döntésre a holnapi ülésnapon kerül sor. Az LMP képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön „A közterületi parkolással összefüggő törvénymódosításokról” című, T/6027. számú törvényjavaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt az Igazságügyi bizottság utasította el.

Elsőként megadom a szót ötperces időkeretben Csárdi Antal képviselő úrnak.

(19.00)

CSÁRDI ANTAL (LMP): Elnök úr, köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A javaslat, amely önök előtt fekszik, arról szól, hogy egy most már húszéves adósságot törlesszünk elsősorban a budapesti adózó állampolgároknak. Mert miről is van szó? Arról van szó, hogy a budapesti parkolási rendszer úgy lett kialakítva, hogy hosszú éveken keresztül a Centrum parkolás szivattyúzta el a közpénzt és tette magánpénzzé, majd amikor  megint csak a kommunikáció és a valóság kettéválva  a Fidesz elkezdte megoldani ezt a kérdést, akkor azonnal megjelentek alvállalkozóként jellemzően ugyanennek a társaságnak a munkatársai, és most megint magánzsebekbe vándorol a parkolásból befolyó összeg, egy olyan helyzetben, képviselőtársaim, amikor sok mindent el lehet mondani az önkormányzati finanszírozási rendszerről, csak azt nem, hogy bőkezű. Ennek kapcsán gyakorlatilag évente tízmilliárd forintokat buknak el a kerületi önkormányzatok, és erről nyilatkozta azt Tarlós István, Budapest főpolgármestere, hogy ennek megoldását még Orbán Viktor miniszterelnök sem tudta neki megígérni. Tisztelt miniszterelnök úr, tisztelt egyszemélyes Fidesz-frakció, aki szemben ül velem, itt van a megoldás az orrunk előtt. Tarlós István mondta el, hogy a megoldás az, és ebben neki teljesen igaza van, hogy kivesszük a kerületek kötelező feladatai közül a parkolásüzemeltetést, és odaadjuk a fővárosnak.

Ez a törvényjavaslat, amely előttünk fekszik, arról szól, hogy ne 14 cég csinálja a parkolásüzemeltetést, hanem egy. Hogy ne büntethessenek meg azért, mert a Bajcsy-Zsilinszky út jobb és bal oldala különböző parkolási övezetbe esik. Ráadásul, minthogy egy cégről beszélünk vagy egy üzemeltetőről beszélünk, hogy egész pontosan fogalmazzak, azt is el fogjuk érni, hogy ezek a bevételek átláthatóan kerülnek bele a rendszerbe, a választó számára is követhető módon, és nem utolsósorban egyébként a kerületek sem fognak veszteséget elszenvedni, hiszen a mi javaslatunk szerint az iparűzési adóhoz hasonlatos módon visszaosztásra kerülhet ez a nyereséghányad a kerületeknek.

Igaz, ebben az esetben azok a parkolási maffiában érdekelt csoportok nem jutnak hozzá ezekhez a pénzekhez. Itt nemcsak Zugló, hanem Ferencváros, XI. kerület, és hosszasan sorolhatnám azokat a kerületeket, ahonnan gyakorlatilag zsákszámra tűnnek el az adóforintok, illetve a parkolási pénzek. Azt gondolom, hogy önöknek meg kell mutatni, nem opcionális, hogy meg lehet, önöknek meg kell mutatni, hogy nincsenek benne a parkolási maffia zsebében, hogy igenis, föl lehet lépni, föl mernek lépni a parkolási maffia ellen. De ehhez az kell első körben, hogy tárgysorozatba vegyük ezt a törvényjavaslatot, aminek egyébként a másik eleme megint egy teljesen emberi dolog, ami arról szól, hogy egészségügyi intézmények, kórházak 500 méteres körzetében ne kelljen parkolási díjat fizetni. Azt gondolom, hogy ez a két tétel gyönyörűen mutatja azt, hogy hozzá kell és hol kell hozzányúlni a parkolási rendszerhez.

A 444 kiváló újságírója, Ács Dániel csodálatos videósorozatban mutatta be azt, hogy hogyan és hol tűnnek el a parkolási pénzek. Ha azt válaszolná erre nekem bárki, hogy majd az online parkolóautomaták megoldják ezt a kérdést, akkor sajnos el kell mondanom neki, hogy ez nem igaz. Mert egyrészt persze a feketén működő automatáknak az okán eltűnik a bevétel egy része, de ott vannak az alvállalkozók, akik megkerülték az önkormányzatokról szóló törvény rendelkezését, és alvállalkozóként szedik ki a pénzt a parkolási rendszerből. Azt gondolom, hogy egyszer s mindenkorra ennek véget kell vetni.

Azt kérem ellenzéki képviselőtársaimtól is, ahogy kormánypárti képviselőtársaimtól is, hogy támogassák ezt a törvényjavaslatot, mert egyszer mutassuk már meg, hogy ezt az országot nem a maffia vezeti, hanem van itt egy törvényhozás, aki alkalmas és meg tudja csinálni. Ehhez kérem a szíves támogatásukat. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Most megadom a szót Korózs Lajos képviselő úrnak. (Kovács Sándor távozni készül az ülésteremből. - Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból, köztük Csárdi Antal: Nem akartam elijeszteni.  Kovács Sándor: Eddig van a mandátumom.  Derültség.)

KORÓZS LAJOS (MSZP): Pedig már úgy kezdtem volna, hogy egy, csak egy legény van talpon a vidéken. (Derültség.  Kovács Sándor visszalépve az ülésterembe: Azt még visszajövök meghallgatni.) Hosszú a vers… (Kovács Sándor távozik az ülésteremből.) Természetesen támogatni fogjuk a holnapi nap folyamán az előterjesztést. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönjük. Most megadom a szót Demeter Márta képviselő asszonynak.

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslatnak a kórházak és egészségügyi intézmények 500 méteres körzetében történő parkolási díjakkal kapcsolatos részét szeretném kiemelni. Elképesztően sok olyan jelzéssel találkoztunk, hogy ha valaki családtagját vitte egy egészségügyi intézménybe, akkor miután végeztek a kezeléssel, az adott sürgősségi ellátással, ezt követően azzal szembesültek, hogy egy bírság várta őket a gépjárművön, ami egyébként méltánytalanul drága, és egy amúgy is rendkívül érzékeny élethelyzetben éri az embereket. Éppen ezért a javaslatunk azt tartalmazza, hogy az egészségügyi intézmények 500 méteres körzetében ilyenformán ingyenes legyen a parkolás, tehát az egészségügyi dokumentáció, zárójelentések bemutatásával lehessen igazolni azt, hogy valaki halaszthatatlan vizsgálatra, kezelésre érkezett vagy pedig sürgősségi ellátásra. Azt gondolom, hogy ez egy sokkal méltányosabb helyzet lenne, mint a mostani.

Arra felhívnám a figyelmet, hogy a területi ellátási kötelezettség az egészségügyben nagyon-nagyon drasztikuson megváltozott. Több olyan, például budapesti kórház van, ahová több tíz kilométerről  és egyébként a megyékben is ez abszolút megfigyelhető  járnak be betegek. Nagyon sokszor valaki a házastársát, gyermekét viszi be gépjárművel úgy, hogy értelemszerűen bemegy vele a vizsgálatra, tehát nincs meg az a lehetősége, hogy az adott családtagot kiteszi a kórház ajtajánál, aki esetleg van olyan állapotban, hogy meg tudja őt várni, és addig valahová leparkol valaki, ahol esetleg meg tud állni ingyenesen. Erre ilyenkor nincsen idő, azt gondolom, nagyon méltánytalan helyzetek alakulnak ki azzal, hogy sorra büntetik meg az embereket, akik egészségügyi kezelésre érkeznek. A javaslatunk orvosolná ezt a problémát, úgyhogy kérem, támogassák ezt a javaslatot. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. Gréczy Zsolt képviselőnek adom meg a szót.

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Annyit szeretnék hozzátenni, hogy ez egy régi méregfog, amit ki kell már húzni. Tehát senki ne kerüljön most már olyan helyzetbe, hogy el kell fordítania a fejét, ha pártmutyikat lát, ha olyan helyzetbe kerül, hogy ezen múlhat bármiféle egyéb pozíció, döntés, támogatás vagy egyebek. Ezt az egészet, ezt az egész történetet ki kell szerelni a pártok karmaiból. Ha már az egészségügy ez ügyben előkerült, akkor azt is szeretném hozzátenni, hogy a háziorvosoknak is súlyos problémája ez. Megérkezik a beteghez, kering, kering összevissza, nagy nehezen talál egy parkolóhelyet, és ahelyett, hogy fölrohanna a beteghez, még szaladgál a sarokra, hogy akkor melyik kódot kell itt beütni a telefonjába. Szerintem a csomag részévé kell tenni azt is, hogy ezek a háziorvosok nyilván a megfelelő autómatricával vagy szélvédő mögé tett irattal igazolni tudják, hogy nekik ne ez legyen a legfontosabb dolguk egy ilyen helyzetben, hanem valóban a beteg ellátása, és hogy minél hamarabb kezelni tudják a beteget. Köszönöm szépen. Támogatni fogjuk a javaslatot. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Most megadom a szót Tordai Bence képviselő úrnak.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. A Párbeszéd jó szívvel fogja támogatnak ennek a törvényjavaslatnak a napirendre vételét. Egyébként nagy barátja vagyok a különböző retorikai eszközöknek, de ez esetben a költői kérdés talán kicsit erős volt, jelesül, hogy zsebre teszie a parkolási maffia a Fideszt. Nem teszi zsebre, merthogy a Fidesz „a” parkolási maffia, tehát lehetséges egy olyan típusú megoldás, hogy saját zsebébe teszi magát, de ez fenyeget a legkevésbé. Ami minket fenyeget, az az Orbán Viktortól az utolsó kerületi fideszes képviselőig terjedő lánc, amelynek része Tarlós István, része Kupper András meg az egész bonyolító hálózat, akik arra utaznak, hogy a budapesti parkolást a saját gazdasági hátországuk kiépítésének az egyik alapjává tegyék.

(19.10)

Természetesen ennek a felszámolása közös érdekünk, és éppen ez az, amit mi is kezdeményeztünk, hogy legyen egységes fővárosi hatáskör, és ezt a folyamatot, a parkolási rendszer átláthatóvá és igazságossá tételét támogassuk meg itt az Országgyűlésben is törvényhozási eszközökkel. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Most Szilágyi György képviselő úrnak adom meg a szót.

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Ebből is látszik egyébként, hogy van, amiben egyetértünk, van, amiben nem, hiszen egy dolog biztos, hogy Budapesten a parkolási maffia él, és létezik. De azt ki kell jelenteni, hogy ezt a rendszert a baloldal és a Fidesz közösen alakította ki. Közösen üzemeltette, és egyes magáncégek, kihasználva a régi politikai kapcsolataikat, még ma is üzemeltetik. Ez egy nagyon zsíros falat. Hogy csak példákat mondjak, az egyik kerületben, amikor az egyik fideszes potentátot kinevezték, hogy ő ott tegyen rendet meg felügyeljen, akkor a legelső dolga az volt, hogy meg akarta szerezni a parkolási céget, és hogy ő üzemeltesse a parkolást. Nem tudom, hogy kelle a Csárdi úrnak kerületet mondani, hogy ez hol történt.

Ez a parkolási díj ma egy sarc a fővárosban. Ráadásul egy olyan sarc, ami laza elszámolású, hiszen láthattuk azokat a példákat, amikor zsákszámra viszik ki az aprót, és nem tűnik fel hosszú hónapokon keresztül, ha hiányzik a pénz. Ez vajon milyen elszámolás lehet? Vagy szintén egy másik kerület, nem tudom, miért mindig az a kerület jut eszembe, ahol nincs sorszám a parkolócédulákon. Ott vajon hogy számolják el ezeket a pénzeket? Ez egy abszolút laza elszámolással működő dolog, és meg kell említeni sajnos azt a zuglói fideszes, MSZP-s parkolási mutyit, amit a polgármester tehetetlenül néz a mai napig, és nem tud vele mit csinálni. Ez a sarc magánzsebeket töm folyamatosan, ráadásul az autósok nem kapnak érte semmit.

Ezt a maffiát fel kell számolni, véleményünk szerint újra kell gondolni a fizetős parkolás rendszerét, hogy az átláthatóan és az autóstársadalomnak is előnyöket nyújtva működjön. Tehát a tárgysorozatba vételt  ezért hangsúlyozom ki, a tárgysorozatba vételt  támogatjuk, és utána azt szeretnénk, hogy itt a Ház előtt szakmailag vitatkozzunk arról, hogy hogy tudnánk minél jobban átalakítani ezt a parkolási rendszert. Remélem, hogy lesz rá lehetőségünk, bár ez a nagy csönd, ami a fideszes padsorokból felénk árad, nem ezt jelzi jelen pillanatban, hiszen ez nem a figyelem csendje, hanem a nemtörődömség csendje, hogy nincsenek benn a Házban. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. A csendre ez egyben magyarázat is természetesen. Kérdezem, hogy kíváne még valaki hozzászólni. Nem látok jelentkezőt… Jaj, bocsánat, elnézést, igen, majdnem kihagytam az előterjesztői viszonválaszt. Öné a szó, Csárdi Antal képviselő úr.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen. Ahogy Szilágyi képviselőtársam befejezte, a nagy csönd beszédes. Hát igen, hazáig, otthon a nappaliig nem hallatszanak el a mi szavaink sajnos, de azt gondolom, hogy elérkezett az a pillanat, amikor egyszer s mindenkorra meg kell állítani azt a közpénzpazarlást, azt a közpénz-kilapátolást, ami egyébként hosszú évtizedek óta jellemzi a parkolásüzemeltetést. Másodsorban azt gondolom, hogy igenis egyszer s mindenkorra meg kell szüntetni azokat a gyakorlatban megtapasztalt folyamatokat, hogy nem tud úgy elmenni egy várandós mama szülni, hogy az őt szállító gépkocsira ne kerüljön fel adott esetben egy parkolási bírság, vagy nem lehet úgy eljutni egy sürgősségi betegellátásra, hogy egyébként ne mikuláscsomag várja a bekötött kézzel a kocsijához visszasiető tulajdonost.

Azt gondolom, hogy egy rendszer működhet a polgárokért, működhet értünk, és azt gondolom, hogy ez láthatóan könnyen elérhető, hogy megvalósuljon. Jól bizonyítható, hogy ebben az esetben az átláthatóság, a gazdaságosság… Ugye, tíz cég helyett csak egy végezné az üzemeltetést, annak minden költségével együtt, tehát hatékony, átlátható rendszerben, számonkérhető módon és a parkoló autók számára is kiszámíthatóan működne ez a rendszer. Emberiesebb, hiszen nem a beteg embereken és azokon hajtaná be a bevételt, akik egyébként egy kényszerhelyzetben vannak.

Azt gondolom, hogy ehhez csak a szándék szükséges, és mint ahogy kezdtem, úgy fejezem be: nem én voltam az első, és nem a Lehet Más a Politika volt az első, aki azt mondta, hogy ez a megoldás. Az első, aki ebben a kérdésben állást foglalt, és azt mondta, hogy a fővárosnak kell ezt a feladatot elvégeznie, Tarlós István volt, Budapest főpolgármestere. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiból.)




Felszólalások:   257-270   271-284   285-298      Ülésnap adatai