Készült: 2024.09.24.06:22:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2019.03.04.),  157-166. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:47


Felszólalások:   149-156   157-166   167-174      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Stummer János, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mennyire hiteles a kormány politikája?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét. (Stummer János jelzésére:) Igen. Öné a szó, képviselő úr.

STUMMER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Azokért emelek most szót, akiket önök, tisztelt fideszes népnyúzók, jogtalanul fosztottak meg a járandóságaiktól; azokért a magyar emberekért, akik az önök döntése miatt vészesen elszegényedtek, akik közül sokak elveszítették a tetőt a családjuk feje fölül; azokért emelek szót, akiket önök a reménytelen sötétségbe löktek, akik közül sokakat az öngyilkosságba kergettek. Ők azok a tízezrek, akik 2010 után először tapasztalhatták meg a saját bőrükön, hogy a következő években mire is számíthat a szegény, az elesett, a segítségre szoruló Orbán Viktor országában. Ők azok a magyar állampolgárok, akikre 2010 után először támadt rá a saját államuk, akiket először pécézett ki magának a nemzeti együttműködés rendszere. Akkor önök helyesen mondták azt, hogy az ellátási formát meg kell tisztítani a visszaélésektől. De az önök kezét nem az vezette, hogy egy emberségesebb és igazságosabb rendszert hozzanak létre, hanem csak és kizárólag az, hogy néhány tíz milliárd forintot meg tudjanak spórolni ezeken a családokon. A jogtalanul elvett pénzt pedig nem az egészségügybe tették, nem abba fektették, hogy a magyar munkavállalók végre biztonságosabb munkakörülmények között dolgozhassanak, nem arra, hogy sérült honfitársaink minél hamarabb visszanyerhessék régi önmagukat. A lopott pénzből önök stadiont építettek apucinak, szállodaláncot vásároltak a kislányának, marhaságokkal plakátolták tele az országot, és arra is jutott belőle, hogy egymás zsebét is jól megtömködhessék.

Ha tetszik önöknek, ha nem, tavaly ősz óta alkotmánybírósági határozat van arról, hogy önök meglopták a rokkantnyugdíjasokat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Mikor fogják az új felülvizsgálati rendszert bevezetni? Hogyan fogják és mikor kártalanítani az érintetteket? (Az elnök ismét csenget.  Gulyás Gergely: Március 31-e.) És ki fog önök közül bocsánatot kérni ezektől az emberektől? (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Minden alkotmánybírósági döntést a kormány eddig betartott, így ezt is be fogja tartani, az alkotmánybírósági határozatban rögzített határidők szerint a javaslatot az Országgyűlés elé fogjuk terjeszteni. Ugyanakkor képviselő úr azt kihagyta a felszólalásából, hogy tulajdonképpen a rendszer átalakítása, a rendszerhez való hozzányúlás a Jobbik szempontjából fontos volt vagy nem volt fontos. Azért is érdekes, hiszen önök a korábbi rendszert, a 2010 előtti rendszert nagyon vehemensen támadták még 2010-ben. Nagyon sok mindenben megváltozott az önök véleménye, nyolc év alatt 180 fokot fordult; kíváncsi vagyok arra, hogy most hogyan gondolkozik erről.

Nekünk az volt a legfontosabb, hogy akik nyilván a nyugdíj előtt pár évvel állnak, azok esetében ne változzon semmi, az ő esetükben még a korábbihoz hasonló összegekkel az ellátások folyamatosan folyósításra kerültek. Aki viszont nem állt túl közel a nyugdíjkorhatárhoz, és még volt reális esély arra, hogy munkát tudjon vállalni, és a munkavállalással, tisztelt képviselő úr, a jövedelme növekedni tudjon, azoknál ehhez a jövedelmi növekedéshez hozzájárultunk. Például a rehabilitációs kártyának a bevezetésével, aminek a következtében tízezres nagyságrendben tudtak munkát vállalni olyan emberek, akik korábban segélyből éltek. Most ők a korábbi segély többszörösét kapják munkabérként. Ez nyilván a hétköznapjaikban is nagyobb megbecsültséget jelent, hiszen az ember szívesebben teszi azt, hogy több pénzért munkát is vállal, semmint hogy a segélyből valahol a lét és a nemlét határán tántorogjon. Nekünk ez volt a célunk, hogy több tízezer embernek a hétköznapok méltóságához is hozzá tudjunk járulni és a jövedelmek növekedéséhez is hozzá tudjunk járulni. Akik pedig nem voltak munkaképesek és nem voltak közel a nyugdíjkorhatárhoz vagy nem töltötték be, azok olyasfajta szociális jellegű ellátást kaptak, amelyhez hasonló korábban is az ellátásuk volt, és éppen ezért a létfenntartáshoz szükséges hozzájárulása az államnak ezen a téren megvalósulhatott. De az alapvető célunk az volt, hogy miért ne növeljük a jövedelmét azoknak, akiknek növelni lehet, mert munkaképesek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak. Parancsoljon!

STUMMER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Krumplis államtitkár úr láthatóan (Cseresnyés Péter: Jaj, de szellemes vagy!) szövegértési problémákkal küszködik. Tehát három egyszerű kérdést tettem fel önnek, ön pedig mellébeszél.

ELNÖK: Képviselő úr, a jelzőit, megkérem, szíveskedjen megtartani magának!

STUMMER JÁNOS (Jobbik): Tehát az első kérdésem az volt, hogy mikor fizetnek kártérítést azoknak a rokkantnyugdíjasoknak, akiket önök megloptak. Kettő: március 31-én jár le a határideje annak, hogy az új felülvizsgálati rendszert bevezessék. Mikor hozzák ezt a Ház elé? Három: ki fog önök közül bocsánatot kérni azoktól az emberektől, akiket megloptak és megaláztak? Erre válaszoljon, államtitkár úr! (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Így van!  Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Nem válaszolt arra, hogy a Jobbiknak mennyit változott az álláspontja ebben a kérdésben. (Közbeszólások a Jobbik soraiból.  Szilágyi György: Neked kell válaszolni, mert három kérdés van feltéve!  Az elnök csenget.) És láthatólag ez fáj is önöknek, tisztelt képviselő úr. (Szilágyi György: Három kérdés van feltéve!) Szívesen megismétlem önnek azt, ami a két percben elhangzott (Szilágyi György: Na! Egy.), egy percben is, hogy megértse. Mi az elmúlt időszakban is és most is minden alkotmánybírósági döntést határidőre végre fogunk hajtani. Amit az Alkotmánybíróság határidőként törvényjavaslat benyújtására a kormány számára, az Országgyűlés számára előír, ezt a kormány meg fogja tenni, és mindenki azt a juttatását, ami az alkotmánybírósági döntésből kiolvasható, ezen törvényjavaslat kapcsán meg fogja kapni. De felhívom a figyelmét, hogy emberek tízezrei jóval nagyobb bevételre tettek szert, pontosan azért, mert hozzányúltunk ehhez a rendszerhez, amely még a Horn-időszakra nyúlik vissza  most ne elemezzük, hogy miért és hogyan tették , amit ezek szerint önök védenek (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Így van!); ezek szerint akkor ön a Gyurcsány-féle rendszernek az oldalán áll, mert nem mondta azt, hogy ahhoz hozzá kellett volna nyúlni, és önök továbbra is emberek tömegeit, tízezreit és százezreit segélyek által szegénységben tartanák, és nem azt a politikát követnék, mint mi, hogy akinek lehet, annak segély helyett munka járjon. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Nyilván egy megváltozott munkaképességűnek állami támogatással (Az elnök ismét csenget.), hiszen kompenzáljuk azt a munkáltatóknak, hogy nyilván egy megváltozott munkaképességűnek a betanításával (Az elnök ismét csenget.), a napi munkavégzésével többletfeladat jár. Mi erre biztosítjuk a többletforrásokat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   149-156   157-166   167-174      Ülésnap adatai