Készült: 2024.09.19.22:30:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2018.06.18.),  75-80. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:13


Felszólalások:   69-75   75-80   81-82      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő úr, köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 115 igen szavazattal, 28 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Szászfalvi László, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be az agrárminiszterhez: „Mire fog koncentrálni az Agrárminisztérium a környezetvédelem területén?” címmel. Képviselő úr, öné a szó.

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A fenntartható fejlődés olyan fejlődési folyamat, ami kielégíti a jelen szükségleteit anélkül, hogy csökkentené a jövendő generáció képességét, hogy kielégítsék a saját szükségleteiket. Ennek egyik, ha nem a legfontosabb területe a környezetvédelem. A kormány az elmúlt években jelentős eredményeket ért el a környezetvédelem területén, számos területen történtek előrelépések, így például az élőhelyvédelmi programok, zöldfelület-védelem, a nemzeti parkok fejlesztése, az éghajlatvédelem a környezetvédelemmel összefüggésben, az energiahatékonysági programok. A jelenlegi uniós pénzügyi ciklusban több mint 60 milliárd forintot költhet a tárca természetvédelmi fejlesztésekre, amelyeknek köszönhetően több mint 100 ezer hektáron javulhat a természet környezeti állapota.

Az elmúlt időszakban a környezeti és energiahatékonysági operatív programban, a KEHOP-ban, illetve a versenyképes Közép-Magyarország operatív programban, a VEKOP-ban 92 egyedi projektet tartalmazó, mintegy 38 milliárd forint értékű természetvédelmi fejlesztési csomagot indítottak el. A környezeti fenntarthatóság szempontjából hazánkban jelentős lépés volt a hulladékgazdálkodási rendszer átalakítása, fenntarthatóvá tétele. A rendszerben, illetve a szabályozásban még vannak továbbfejlesztésre, finomhangolásra érdemes részek. Az élelmiszer-biztonság kérdésére az elmúlt években jelentős figyelmet fordított a kormány, ennek fontos a fenntartása. A környezet-egészségügy területén elindított intézkedések folytatását szintén fontosnak tartom.

Az említett intézkedések folytatásában joggal bízhatunk, hiszen az új Agrárminisztériumban önálló államtitkárságot hoztak létre a szakterületnek.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mindezekkel kapcsolatban kérdezem öntől: mire fog koncentrálni az Agrárminisztérium a környezetvédelem területén e kormányzati ciklus során? Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rácz András államtitkár úr válaszol. Államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÁCZ ANDRÁS agrárminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ahogyan azt ön is említette, legelőször szeretném hangsúlyozni, hogy az újonnan létrejött agrártárcánál vissza kívánjuk adni a környezetügy megfelelő súlyát, rangját, méltóságát. Ennek első lépéseként önálló államtitkárságot hoztunk létre a szakterületnek, ezen belül pedig önálló helyettes államtitkárság alakul mind a természetvédelem, mind a környezetvédelem területeinek. Ezzel is szeretnénk elejét venni azon korábbi, a kormányt ért alaptalan kritikáknak, miszerint a környezetvédelem háttérbe szorítása történne. Legfontosabb terveinkről néhány szót. Először is a 2020 utáni időszakra vonatkozó V. nemzeti környezetvédelmi program kidolgozását kezdjük meg, aztán megújítjuk a nemzeti környezettechnológiai innovációs stratégiát, illetve előkészítés alatt áll a „Körforgásos gazdaság” cselekvési terv, amelynek révén megvalósulhat a környezetvédelmi és gazdasági szempontok összhangja.

A levegő minősége közvetlenül a lakosságot is érintő, kiemelten kezelendő kérdés lesz a jövőben, ezért megkezdtük az országos levegőterhelés-csökkentési program kidolgozását. Az országos légszennyezettségi mérőhálózat felülvizsgálata keretében pedig országos mintavételi és mérési program végrehajtását tervezzük, amelynek eredményeként pontosabb képet kaphatunk az ország levegőminőségéről.

A stratégiai zajtérképek és zajcsökkentési intézkedési tervek szabályozásának megújítása is fontos feladatunk. A kormány forrást biztosított a hiányzó zajtérképek mielőbbi pótlására. Az érintett 29 település és a legforgalmasabb közlekedési vonalak tekintetében már el is kezdtük a zajtérképezési munkákat.

A nemzeti parki igazgatóságok kapcsán elmondható, hogy talán egész Európában nincs máshol ilyen erős állami természetvédelmi szervezet, működési területük az ország egész területét lefedi, 300 ezer hektár védett állami területet kezelnek, és közel 2000 munkatársunk dolgozik az állami természetvédelmi rendszerben.

Sok térségben ma már a nemzeti parki igazgatóságok a legnagyobb munkáltatók, és a nemzeti parkok a hazai ökoturizmus legnagyobb letéteményesei is. A Magyarországon nyilvántartott mintegy 700 ökoturisztikai létesítménynek a felét, mintegy 350-et ők üzemeltetik, itt 1,6 millió regisztrált látogatót fogadnak évente. Persze ez csak a regisztrált látogatók száma, sokkal többen keresik fel a nemzeti parkjainkat. Csak a környezeti nevelési programban részt vevő gyermekek száma évente mintegy 40 ezer.

A környezetvédelemhez, természetvédelemhez szorosan kapcsolódó tájvédelem területén is új fejezetet nyitunk. Meg fogjuk alkotni a tájvédelmet szabályozó első hazai jogszabályt. A genetikai erőforrások megőrzése tekintetében kiemelt szerepet fog kapni a vadon élő, valamint a mezőgazdasági haszonállataink és növényeink genetikájának vagy génjeinek a megőrzése. Elkezdődik a kormány által tavaly elfogadott génmegőrzési stratégia végrehajtása.

Meggyőződésünk, hogy a kormányzati intézkedések összehangolásával és a lakossági szemléletformálás további erősítésével Magyarország jó úton halad a környezetvédelem, a környezetvédelmi célkitűzések megvalósítása felé, ezért kérem válaszom elfogadását.

Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönöm szépen a válaszát. Az elmúlt esztendőkben a választókerületemben számtalan környezetvédelmi, természetvédelmi, energiahatékonysági program valósult meg, illetve indult el sok milliárd forintos összegben. Ezek a tények, illetve az államtitkár úr által ismertetett koncepció, célkitűzések és kormányzati elkötelezettség garanciát ad nekünk arra, hogy a következő esztendőkben is ezek a programok tovább fognak folytatódni, ezért a válaszát elfogadom. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   69-75   75-80   81-82      Ülésnap adatai