Készült: 2024.04.28.00:37:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

119. ülésnap (2020.04.14.),  205-206. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:   203-204   205-206   207-208      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. A következő napirend utáni felszólalásra jelentkezett Varga László képviselő úr: „Aktuális ügyekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A napirend utáni felszólalás intézménye lehetőséget ad arra, hogy egy kicsit egy-egy ülésnapot is értékeljünk. Amikor én készültem erre az ülésnapra, alapvetően két nagy témakörben gondolkodtam azon, hogy milyen válaszai lehetnek akár a kormánynak, milyen megoldásokat kínál az ország lakosságának és az érintetteknek. Az első az önkormányzatok kérdésköre volt. Egy azonnali kérdés keretében hívtam fel Szijjártó Péter miniszter úr figyelmét arra, hogy az önkormányzatok nem egy olyan célcsoport, nem egy olyan terület, ahonnan forrást lehet elvonni ebben az időszakban. Ennek az az oka, hogy válság sújtja az önkormányzatokat, amelyek az emberek hétköznapi életét szervezik, közszolgáltatásokat tartanak fenn. Hiszen rengeteg bevételtől esnek el ezekben a napokban, nagyon komoly problémáik vannak a költségvetésükkel, ehhez képest érthetetlen, hogy miért vonnak el tőlük továbbra is.

Mindemellett egyébként a védekezés frontvonalában is vannak az önkormányzatok, hatalmas költségeik vannak azzal, hogy az alapvető feltételeket biztosítsák. Egyszóval, a járvány, az annak társadalmi és gazdasági hatásai elleni küzdelem kapcsán egyértelműen frontvonalban vannak az önkormányzatok, a kormány mégis elvonta tőlük a gépjárműadó helyben maradó részét, az idegenforgalmi adó tekintetében és a parkolási díjak tekintetében pedig ellentételezés nélkül vont el, illetve nem adott lehetőséget ezeknek a beszedésére.

Ellehetetleníti tehát a magyar önkormányzatok helyzetét ezekben a hetekben a kormány, illetve az Országgyűlés többségét adó Fidesz-KDNP-frakció. Ez, azt gondolom, a nyárra már nagyon komoly problémákat fog okozni. Hogy hazabeszéljek egy picit, Miskolcon is azt látom, hogy többmilliárdos kiesés várható mind az önkormányzat, mind a céges háttér, illetve a vagyonkezelő holding tekintetében, amely nagyon-nagyon nehéz feladatokat ró most az önkormányzatra és a gazdasági társaságok vezetésére. Megállapítható tehát, hogy nemcsak a járvány, az annak társadalmi, gazdasági hatásaival való küzdelem a feladata most az önkormányzatoknak, hanem a kormány lépései kapcsán újabb nehéz terheket kapnak a nyakukba.

Nem kaptam választ arra, hogy besegíteneke a védekezés költségeibe, illetve arra se, hogy konszolidáció várható-e. Én azt gondolom, hogy ez egy döbbenetes és siralmas helyzet. Tehát az első nagy ügyben, amiért ma ezt az ülésnapot fontosnak tartottam, semmiféle választ nem kaptam a kormány egyik felelős miniszterétől.

A másik kérdés, amit nem először vetek fel az Országgyűlés előtt, a közművelődési és kulturális ágazat jövője Magyarországon. Ismert, hogy több szakszervezetük, így a KKDSZ, az MKKSZ is tartott demonstrációt január 22-én, a magyar kultúra napján. Felhívták a figyelmet a méltatlan munkakörülményekre, tulajdonképpen a méltatlan bérhelyzetükre, amely tíz éve vár a rendezésre, hiszen érdemben tulajdonképpen csak a minimálbér emelésével tolták a bértáblájukat, ezáltal komoly bérfeszültséget is okozva.

Ezért nem véletlen, hogy az ötpontos petíciójuk legfontosabb, legmarkánsabb eleme az, hogy legyen egy bérrendezés ebben az ágazatban, azonnali béremelést sürgettek, már január közepén is tehát bértárgyalást vártak a kormánytól.

A teljes állami és önkormányzati közgyűjteményi és közművelődési rendszer pénzügyi és egyéb feltételeinek rendezését várták a kormánytól a szféra dolgozói, érdekképviseletei. Ehhez képest döbbenetes az a fejlemény, hogy ezt a petíciót, sok tízezer ember hangját nem hallotta meg a kormány, sőt olyan javaslattal élt a hírek szerint, amely ettől a szférától a közalkalmazotti státuszt megvonná  ez elképesztő. Az összes ezzel kapcsolatos juttatás megvonását is jelenti ez, nyilván a jubileumi jutalmaktól kezdve sorolhatnám azokat a lehetőségeket, amelyeket ez biztosít.

Úgyhogy abban a helyzetben, amiben a fenntartóik jelentős része, az önkormányzatok vannak, most a kulturális szféra és a közművelődési szféra is egy újabb pofont kap a kormánytól akkor, amikor valódi és érdemi segítségre lenne szükségük. Néhány napjuk volt csak véleményezni az ünnepi hétvégén ezt a tervezetet. Azt gondolom, az a leghelyesebb, ha visszavonják ezt, és valóban támogatják a kulturális és közművelődési szférát. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

(15.20)




Felszólalások:   203-204   205-206   207-208      Ülésnap adatai