Készült: 2024.09.26.18:34:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

119. ülésnap (2020.04.14.),  105-112. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:20


Felszólalások:   97-104   105-112   113-120      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük, miniszter úr. Farkas Gergely, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszternek: „Mit gondol erről Miniszter Úr?” Miniszter úr távolléte miatt a válaszadásra Schanda Tamás János államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e. (Farkas Gergely jelzésére:) Igen. Öné a szó, képviselő úr.

(13.30)

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt hetekben képviselőtársaimmal számos javaslatot tettünk, hogy mit kellene tenni azon emberek megsegítése érdekében, akiket a koronavírus által kialakított helyzet hozott bajba. Én most egy olyan társadalmi csoport érdekében szeretnék felszólalni, akiknél nemcsak a mindennapi betevő került veszélybe, hanem a lakhatás is. Ők ugyanis azok, akik albérletben élnek ma Magyarországon. A magyar felnőtt-társadalom 14 százaléka él albérletben, többségük piaci alapú, tehát nem önkormányzati bérlakásokban, hanem piaci alapú bérlakásokban, albérletekben él. Nagyon sok esetben előfordult náluk is, mint ahogy a társadalom más rétegeinél, hogy megszűnt a jövedelmük, fizetés nélküli szabadságra küldték őket, vagy éppen elbocsátották őket, s nem elég, hogy a mindennapi betevőre nem telik pénz, hanem a rezsit és az albérlet költségeit is fizetni kell. Már csak azért is fizetni kell, mert az albérlet díja valószínűleg a lakás tulajdonosának is egy fontos bevétel, tehát ha az albérletben élő nem tudja ezt fizetni, akkor továbbgördül annak hatása, és majd a lakás tulajdonosa fogja megérezni a hiányzó bevétel okozta hatásokat.

Fontos leszögezni, hogy nem egységesen minden albérletben élő került bajba, hiszen biztos itt is vannak olyanok, akiknek megvan a jövedelmük, akiket nem érintett rosszul a koronavírus, de értelemszerűen vannak olyanok, s ahogy említettem a felszólalásom elején, több százezren lehetnek olyanok, akik ebben a helyzetben nem tudják fizetni a hónap végén esedékes albérleti díjakat és a rezsiköltségeket.

A kérdés ebből adódik: milyen jellegű segítséget kíván nyújtani a kormány, ugyanis az eddig bejelentett intézkedésekben semmi erre utalót nem találhattunk. Kérdezem tehát államtitkár urat, hogy azoknak milyen segítséget nyújtanak, akiknek a koronavírus miatt megszűnt a jövedelmük, ugyanakkor az albérleti díjat továbbra is fizetniük kell. Várom érdemi válaszát több százezer honfitársunk nevében. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Megadom a szót az államtitkár úrnak.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is a képességeim túlbecslése, hogy akár a miniszterem, akár bárki más gondolatait ki tudjam találni. Ha a kérdés arra vonatkozott, hogy mit gondol erről az innovációs és technológiáért felelős miniszter, akkor engedje meg, hogy erre azt mondjam, hogy én erre nem tudok válaszolni, arra viszont igen, amit a kérdésében megfogalmazott, és talán ez is a fontosabb. Azt gondoljuk, hogy azért is szükség van a munkahelyek megvédésére és a vírus által elpusztított munkahelyek helyettesítésére, új munkahelyek létrehozására, hogy az embereknek, a magyar dolgozóknak, a magyar családoknak az életükhöz, akár a lakhatásukhoz szükséges költségeket finanszírozni tudják. Ezért is tartom azt különösen fontosnak, hogy a Jobbik és a többi ellenzéki párt ne akadályozza, hanem segítse a kormány munkáját, amiben a munkahelyteremtéshez és a munkahelyek megvédéséhez szükséges intézkedéseket próbáljuk a lehető leghatékonyabban megvalósítani.

Tisztelt képviselő úr, valóban fontos kérdés az, amit felvetett, foglalkozunk is azzal a kérdéssel, hogy hogyan lehet a bérleti viszonyokat és ezeket a jogi helyzeteket kezelni, olyan módon kezelni, hogy az a lehető legjobb legyen minden ebben szereplő fél számára. Ahogy ön is említette, itt valóban kettőn áll a vásár, hiszen egyfelől a bérbeadó, másfelől pedig a bérbevevő számára is olyan megoldást kell találnunk, amely mindkettejük számára elfogadható és méltányos.

Tisztelt Képviselő Úr! Ennek a megoldásnak a megtalálása nem egyszerű, ráadásul nem is feltétlenül mindenki számára azonos megoldásra van szükség. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Képviselő urat illeti a szó.

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Válaszának első felében a munkaalapú társadalomra utalt, amely normál időszakban támogatható is, és mi is ennek a pártján vagyunk. Ugyanakkor most nem normál időszakról beszélünk. Tehát amikor arról van szó, hogy egy honfitársunknak be kell fizetnie a számlákat vagy ki kell fizetnie az albérleti díját, akkor nem lehet azt mondani, hogy hátha sikerül majd új munkahelyeket teremteni, és akkor néhány hónap múlva lesz jövedelme, ugyanis neki most kell ezeket befizetni. De próbálok pozitív lenni. Ön említette, hogy gondolkodnak ezen. Ugyanakkor itt pedig az időtényezőre kell felhívnom a figyelmet. Mint elmondtam, ezeket a számlákat, ezeket a bérleti díjakat most kell kifizetni. Nagyon jó, hogy önök gondolkodnak, csak kérem, hogy egy kicsit gyorsabban gondolkodjanak. S hadd ajánljak a figyelmébe egy példát, Spanyolországban van már létező példa erre: létrehoztak egy alapot, amelynek az a célja, hogy megsegítse az albérletben élőket.

Természetesen be kell mutatni igazolásokat a jövedelemkiesésről, a bérleti viszonyról, de ott már meglépték ezt. Spanyolországban ezt már több hete meg tudták lépni, kérem, hogy önök se késlekedjenek tovább. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönjük. Államtitkár úré a szó.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy még egyszer elmondjam, amit ma már többször elmondtunk, hogy mi nem segélyt szeretnénk adni az embereknek, hanem munkát, hogy a munkabérükből képesek legyenek kifizetni azokat a kötelezettségeiket, amivel rendelkeznek. Engedje meg, hogy még egyszer felhívjam arra is a figyelmet, hogy itt a bérbeadó és a bérbevevő együttműködéséről, megállapodásáról van szó. Azt gondolom, hogy méltán lehet számítani sok-sok magyar honfitársunkra akkor is, amikor adott esetben megértve albérlőjének a kérését akár átütemezi a fizetést, vagy enged a lakbérből. Azt tudom javasolni mindenki számára, hogy ezzel is próbálkozzanak.

Másrészt azt is el tudom mondani, tisztelt képviselő úr, hogy már most is születtek olyan kormányzati intézkedések, amelyek a mindennapi megélhetést tudják könnyíteni. Gondoljunk csak arra, hogy a felnőttképzéshez kapcsolódó hitelből akár a napi megélhetés költségeit is lehet finanszírozni, vagy akár rendkívüli diákhitelt is föl lehet venni a helyzetre való tekintettel.

Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   97-104   105-112   113-120      Ülésnap adatai