Készült: 2024.04.28.13:24:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

119. ülésnap (2020.04.14.),  1-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 23:49


Felszólalások:   1   1-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Jó reggelt kívánok, tisztelt képviselőtársaim! Nagy tisztelettel köszöntök mindenkit húsvét keddjén, és köszöntöm mindazokat is, akik ma figyelemmel kísérik a munkánkat. Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 14. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Földi László és Tordai Bence jegyző urak lesznek a segítségemre.

A napirend előtti felszólalások következnek. A mai napon a napirend előtti felszólalásokat követően, várhatóan 12 óra 30 perctől 14 óra 30 percig az azonnali kérdések és válaszok órájára, majd ezt követően a napirend utáni felszólalásokra kerül sor.

Napirend előtti felszólalásra jelentkezett a kormány nevében Szijjártó Péter miniszter úr. Parancsoljon, miniszter úr, öné a szó.

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azért kértem ma szót napirend előtt, hogy tájékoztassam az Országgyűlést a világjárvány elleni küzdelem egy fontos aspektusáról, mégpedig az egészségügyi fronton történő védekezésről és elsősorban annak eszközellátottságáról. Pontosan tudjuk, átéltük az elmúlt napokban is, semmi sem olyan már, mint volt korábban, még a húsvéti ünnepek is másként teltek, mint szoktak. A világjárvánnyal szembeni védekezés egyik nagyon fontos aspektusa az, hogy az orvosok, ápolók, rendőrök és katonák, akik az egészségünkre és a biztonságunkra vigyáznak, ezt a lehető legjobb eszközellátottság mellett tehessék, tehát az egyik legfontosabb feladatunk az, hogy megvédjük a védekezés főszereplőit.

Tisztelettel tájékoztatom a képviselőtársaimat, hogy az egészségügyi védekezéshez szükséges eszközök behozatala folyamatos, a Kína és Magyarország közötti légi híd megállás nélkül üzemel, és így volt ez a húsvét alatt is.

Tisztelettel tájékoztatom önöket arról, hogy az elmúlt egy hét alatt 26 repülőgéppel érkeztek a védekezéshez szükséges eszközök Budapestre. A 26 repülőgép fedélzetén összesen 13 millió 207 ezer maszk, 6 millió 203 ezer védőruha  benne kesztyűk, izolációs köpenyek, sapkák, arcvédő plexik  és 155 ezer teszt, valamint 101 lélegeztetőgép érkezett Magyarországra.

Tisztelettel tájékoztatom önöket, hogy maszkok vonatkozásában 148 millió 700 ezer darab beszerzésére van szerződésünk, ebből összesen 46 millió 855 ezer megérkezett. Van szerződésünk 3 millió 305 ezer tesztre, amelyből 352 ezer már megérkezett. Van szerződésünk 47 millió 754 ezer védőfelszerelésre, ezek közül pedig 20 millió 292 ezer már megérkezett.

Tisztelettel tájékoztatom a képviselőtársaimat arról is, hogy ezen a héten is folyamatos lesz a szállító repülőgépek érkezése Budapestre, amelyek fedélzetén újabb, védekezéshez szükséges eszközök érkeznek majd.

Tájékoztatom önöket arról is, hogy mind a kazah, mind az azeri kormánnyal megállapodásunk van arról, hogy a Kínából induló, Budapestre tartó szállító repülőgépeket mind Nur-Szultan, mind Baku repülőterén a lehető leggyorsabban kezelik és engedik őket továbbrepülni.

Tisztelettel tájékoztatom önöket arról is, hogy számos ország kért tőlünk segítséget, ezek közül néhánynak adtunk is. Így segítséget nyújtottunk maszkok és védőruhák tekintetében Szerbiának, Észak-Macedóniának, Szlovéniának és Horvátországnak, a felelős szomszédságpolitikánk jegyében. Kérem, ne felejtsék, hogy szoros összefüggés van az egészségügyi helyzet alakulásában Közép-Európában: minél jobban állják a küzdelmet a szomszédaink, mi is annál jobb helyzetbe tudunk kerülni. Tehát ezen szomszédos vagy majdnem szomszédos országoknak tőlünk délre, délkeletre, a Nyugat-Balkánon segítséget nyújtottunk, és segítettünk a jelenleg valószínűleg legrosszabb helyzetben lévő olaszoknak is százezer maszkkal és ötezer védőruhával, az olasz kormány kérése alapján.

Tájékoztatom önöket arról is, hogy a határon túli területeken, ahol magyarok élnek, szintén komoly kihívásokkal kell szembenézniük az eszközökkel történő ellátottság tekintetében. Minden határon túli magyar közösség élt megkereséssel a magyar kormány irányába, és tekintettel arra, hogy azt valljuk, hogy minden magyar felelős minden magyarért, ezért az elmúlt hét végén el is indítottuk a szállítmányainkat, amelyek Kárpátalja kivételével már mindenhova meg is érkeztek; így összességében Erdélybe, Felvidékre, Vajdaságba, Szlavóniába és Muravidékre, összesen 710 ezer maszkkal és 32 ezer védőruhával, valamint 200 ezer kesztyűvel segítettük az ott működő kórházak és az ott dolgozó orvosok munkáját annak érdekében, hogy a határon túli magyar közösségek is biztonságban legyenek.

Végezetül pedig szeretném önöket tájékoztatni arról, hogy  a tőlünk segítséget kérő országok listájánál jóval rövidebb, de  van egy olyan lista is, amelyen azok az országok szerepelnek, amelyek nekünk segítséget nyújtottak. Az ülés előtt fejeztem be egy videokonferenciát Üzbegisztán kereskedelmi miniszterével, aki azt jelezte, hogy már úton van az a repülőgép, amely 500 ezer maszkot hoz bakui átszállással Magyarországra az üzbég kormány segítségnyújtásaként hazánk számára.

Köszönöm szépen a tisztelt elnök úrnak, hogy türelmes volt, és köszönöm, hogy tájékoztathattam önöket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a frakcióknak lehetőségük van 2-2 perces időkeretben válaszolni az elhangzottakra. Ennek megfelelően adom meg a szót; elsőként a Jobbik képviselőcsoportjából Lukács László György képviselő úr jelentkezett. Parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr; tisztelt miniszter úr, önnek pedig a beszámolót. Engedje meg, hogy ezen túl köszönetünket fejezzük ki azoknak, akik a védekezésben, így különösen a védekezéshez szükséges eszközök beszerzésében közreműködnek. Mint a számokból kiderült, van még hova fejlődni, illetve lesz még hova fejlődni, azonban látjuk, hogy olyan rendelkezésre álló eszközállomány van már, ami felvet több alapproblémát, amit, úgy gondolom, a miniszter úrnak is majd meg kell válaszolni, annak ellenére, hogy ez most nem egy ilyen kérdezz-felelek műfaj.

Szeretnénk felhívni a figyelmet a maszkviselésnek a fontosságára. Miniszter úr, láte arra lehetőséget, hogy Magyarország minden állampolgárának jusson maszk, méghozzá úgy, hogy az állam biztosítja nekik, és annak viselése kötelező legyen közterületen, illetve nyilvános helyen? A Jobbik egyébként ezt akarja, mi erre bátorítjuk a kormányt.

A másik, ami a maszkokon túlmutató, a teszteknek a kérdése. Ön teszteket is rendszeresen említett. Az egy nagyon szomorú tény, és hadd hívjam fel rá a figyelmét, és kérem, erre figyeljenek, hogy a közmédia ne terjesszen jellemzően a tudománnyal ellentétes álláspontot, miszerint a tesztelésnek a sűrűsége, illetve a tesztelésnek a fontossága lényegében egy álhír. A tesztek igazán fontosak. Mi azért javasoljuk, hogy a meglévő tesztállományokat használják kifejezetten a bentlakásos, szociális intézményeknek, akár szociális otthonoknak vagy fogyatékkal élő emberek otthonának a szűrésére és az ott élőknek a tesztelésére, mert látjuk, hogy Nyugat-Európában is ezek azok a csoportok, amelyek a legnagyobb veszélyeztetettség között vannak, sőt a halálozásoknak a nagy száma is innen eredeztethető.

(11.10)

Engedje meg, miniszter úr, hogy még egy problémára felhívjam a figyelmét. Ön ott szokott lenni minden bizonnyal a kormányüléseken, de lenne egy személy, akinek nem lenne ott helye, és az Kásler Miklós miniszter úr. Kásler Miklós miniszter úr még a húsvétot is arra használta föl, hogy két nagyon fontos kórháznak az igazgatóját menessze. Az egész média ezzel volt tele, és az emberek egyszerűen szerintem képtelenek elfogadni, hogy egy veszélyhelyzetben a kormány egyik, egészségügyért felelős tisztségviselője a kórházigazgatók kirúgásával van elfoglalva. Értjük mi, hogy önök intézkedni akarnak, de ne személyes leszámolásokat és ne bosszúkat csináljanak, pláne úgy, hogy két nagyon fontos intézményről van szó!

Ami pedig az utolsó hozzászólás, mi annak örülnénk, hogy a Kína-Budapest légi hídon túl olyan légi hidakat ne üzemeltessenek és ne jöjjenek létre, ahonnan exportálják a maszkokat, exportálják a védőfelszereléseket. Magyarországon van rá szükség, az itthoni maszkviselésre és az itthoni tesztelésre. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A következő felszólaló a DK képviselőcsoportjából Arató Gergely képviselő úr.

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Külügyminiszter Úr! Én azt gondolom, hogy mindent elmond ennek a kormánynak az egészségpolitikájáról és az egészségügyi irányításáról, hogy immár sokadszor a külügyminiszter számol be a koronavírus elleni védekezésről a parlamentben, és egyszer sem az egészségügyért állítólag felelős emberi erőforrások minisztere. Mert önök csak azzal tudnak dicsekedni, amit külföldön érnek el, azzal tudnak dicsekedni, hogy mit visznek ki az országból, azzal tudnak dicsekedni, hogy mit hoznak be az országba, de azzal nem, hogy mi történik ebben az országban. Azt tudjuk, bár elég kevés információt adnak róla, hogy a megfertőződött személyek közül minden nyolcadik egészségügyi dolgozó, és ez nem véletlenül van így. A járvány elején, amikor a szakemberek, az Orvosi Kamara és az ellenzéki pártok fölhívták a figyelmet arra, hogy ha nem kapnak védőfelszerelést az egészségügyben dolgozók, annak rendkívül súlyos következményei lesznek, akkor itt a Házban is, a Népjóléti bizottság ülésén is magabiztosan azt mondta a kormány, hogy sok millió maszk van, van elég maszk, ne izguljunk. Most kiderült, hogy nincs elég maszk, nem volt elég maszk, most kell hozni. És ne legyen félreértés, én nagyra becsülöm a diplomácia, a magyar diplomáciában dolgozók erőfeszítéseit annak érdekében, hogy utólag pótolják ezt a hiányt, de ezzel nem lehet semmivé tenni hónapok mulasztásait.

Ami pedig a határon túli magyarok védelmét illeti, hadd hívjam föl a figyelmet arra, hogy ma egy Romániában élő magyar nagyobb biztonságban van, mint egy Magyarországon élő magyar, mert a román kormány tesztel. Romániában már több százezer tesztet végeztek el, és Romániában felmentették az egészségügyi minisztert, amikor elkezdődött az orvosok és egészségügyi dolgozók tömeges megfertőződése, amikor megjelent a kórházakban a koronavírus. Ezt javaslom a magyar kormánynak itthon is, hogy tesztelje az egészségügyi dolgozókat, tesztelje a szociális dolgozókat, az intézményeket, és mentse föl az alkalmatlan egészségügyi minisztert; egy olyan miniszter legyen, aki be tud ide jönni a Házba, és be tud számolni a védekezésről. Köszönöm szépen, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Ugyancsak kétperces felszólalásra következik Kocsis-Cake Olivio képviselő úr, a Párbeszéd képviselőcsoportjából. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Külügyminiszter Úr! Köszönjük szépen a beszámolót. Egy kicsit én is furcsának találom, hogy a külügyminiszter úr számol be rendszeresen itt az egészségügyi járványhelyzet kapcsán, de örülünk neki, mert sokkal több információt kapunk, mint az egészségügyi minisztertől. Remélem, nemcsak azért teszi ezt, hogy utána a CNN-en el tudja mondani, hogy működik a parlament.A minősége a maszkoknak továbbra is egy kérdés, ezért kérem, hogy a minőségbiztosításra továbbra is figyeljenek oda. Külügyminiszter úr úgy fogalmazott, hogy az eszközellátások folyamatosak. Szeretnénk, ha az a sorrend lenne, hogy az egészségügyi intézmények, utána a magyar állampolgárok, amit a jobbikos képviselőtársam is fölvetett, hogy el tudjuk azt érni, hogy mindenkinek legyen maszk, a gyógyszertárban is elérhető legyen a maszk, utána küldjünk segítséget, ha tudunk, a határon túli magyaroknak, és ezt követően adjunk csak más országoknak támogatást. Az a kérésünk, hogy ezt a sorrendet tartsuk.

Egy másik problémát szeretnék fölvetni, illetve kérdést. Örömmel hallottuk, hogy az Audi-gyárban újra beindult a termelés. Ennek örülünk, hiszen az a jó, ha az emberek dolgoznak. Az a kérésünk, hogy legyen erre kifejezetten figyelem a tisztiorvos részéről, vagy akinek ez a területe, hogy biztonságban tudjanak dolgozni ott az emberek, ne álljon fenn a veszélye az újrafertőzésnek.

Még egy problémát szeretnék fölvetni az EU-támogatások kapcsán, itt a 2000 milliárdról van egy hosszas vita. A kormány azt mondja, hogy nulla forint, nyilván mi azt gondoljuk, hogy ez nem így van. Ha középen van valahol az igazság, akkor az a kérdésem, hogy mennyit terveznek átcsoportosítani ezekből a szerződésekből a védekezésre. Biztos, hogy vannak olyan szerződések, amiket át lehet csoportosítani, hiszen most az első és legfontosabb kihívás ennek a járványnak a megállítása. Mennyi pénz lesz ez? Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az LMP képviselőcsoportjából Keresztes László Lóránt frakcióvezető úr következik. Parancsoljon, frakcióvezető úr, öné a szó.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Én is köszönöm szépen a tájékoztatást. Én magam is azzal szeretném ezt a reakciót kezdeni, hogy megköszönöm mindenkinek a munkáját, aki az eszközbeszerzések során kiveszi a részét ezekből a fontos feladatokból. Hétről hétre milliós számokat hallunk, akár a beszállított maszkok, egyéb eszközök tekintetében, ugyanakkor azért az érezhető a felszólalásokból és a magyar közbeszédből is, hogy az országon belüli elosztással még mindig vannak súlyos problémák. Én arra szeretném kérni a kormányt, hogy ha már milliószámra vannak védőeszközök, mondjuk, maszkok Magyarországon, akkor az jusson el a lakossághoz, a patikába, ez ne legyen hiánycikk. Tehát érezzék is azt az emberek, hogy ennek valóban van eredménye, ne óriási magas áron kelljen ehhez hozzájutni különböző hirdetések útján.Szintén nagyon fontosnak tartom, nagyon sok helyről halljuk a minőségi problémákat, akár hogy Hollandiába is 600 ezer olyan maszkot szállítottak Kínából, aminek nem volt megfelelő minősége, vagy a csehek 300 ezer hibás tesztet kaptak. Vane arra valamiféle garancia vagy előrelépés ez ügyben, hogy a Kínából beszállított eszközök minőségében ne legyen ilyen jellegű probléma?

Hasonlóképpen egy fontos kérdés, miniszterelnök úr beszélt róla, hogy 7500-8000 lélegeztetőgépre lesz szükség, hogy ezeknek a beszerzése időben meg foge történni, és nyilván itt is fontos a minőség.

Én nagyon fontos lépésnek tartom, és mi egyetértünk azzal, hogy minden magyar felelős minden magyarért, hogy tudunk segíteni a határon túl élő magyaroknak, és nagyon döbbenetesnek tartom, és sajnálom azt, hogy ebből ilyen belpolitikai polémia lett. Sajnos egészen elképesztő és gyűlöletkeltő hozzászólásokat olvastam a közösségi oldalakon, és én ezt sajnálom. Szerintem itt nagyobb méltányosságot kéne mindenkinek, minden magyar embernek tanúsítani, és ez valóban így van, hogy minden magyar felelős minden magyarért.

És valóban, miniszter úr, én örülök annak, hogy itt van most is, és ön a legaktívabb kormánytag a járványügyi helyzetben. Ezért, merthogy ön tájékoztatást adott nekünk, én is szeretnék önön keresztül vagy önnek tájékoztatást adni vagy információt adni, és ha lehet, akkor egy üzenetet eljuttatni a kormány tagjai felé, miniszterelnök úr felé. Egy nagyon-nagyon fontos kérdés, a Budapest-Belgrád-vasútvonal kapcsán a múlt heti vitában sajnos nem sikerült fontos kérdésekre választ adni, ezért én arra kérem a miniszterelnököt, hogy ha úgy gondolja, hogy nem ellentétes a magyar nemzeti érdekekkel az, hogy egy járvány idején egy ezermilliárdos projektet elindítanak, és ha úgy gondolja, hogy nincs takargatnivalója, akkor ne titkosítsák ezeket a szerződéseket, hanem tegyék nyilvánossá, és bizonyítsák be, hogy van bármiféle értelme ennek a projektnek, főleg egy ilyen járványügyi helyzetben. Köszönöm szépen, és köszönöm a türelmet is, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Következik az MSZP képviselőcsoportjából Szakács László képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

(11.20)

DR. SZAKÁCS LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Én is először meg kell köszönjem azok munkáját, akik azon dolgoznak, hogy minél több eszköz érkezzen Magyarországra, és azok munkáját is, akik a betegekért az első vonalban dolgoznak az egészségügyben. Viszont itt azt kell lássuk, hogy azzal most már nincs probléma, hogy megérkeznek Magyarországra azok az eszközök, amelyeket használunk, a felhasználás tekintetében én sokkal több problémát látok. Az elmúlt hétvégén, a húsvéti hétvégén is azt láttuk, hogy az egészségügyben  hogy így mondjuk  nem a stabil kéz és az erős kéz volt az, amelyik kormányzott, hanem az volt, amelyik azt mondta, hogy a szakellátásból vonjuk ki azokat, akik ugyan súlyos betegek, de koronavírussal nem fertőzöttek, s azt is láttuk, hogy az egészségügyben leváltottak igazgatókat. Mi ezt ebben a pillanatban nem tartjuk helyesnek, sőt kifejezetten helytelennek tartjuk.

Másfelől meg kell kérdezzem miniszter urat, hogy hol vannak most ezek a maszkok, hol vannak ezek a védőfelszerelések. Talán csak rosszízű pletykáke azok, amelyek arról szólnak, hogy amikor megérkeztek az állam által megrendelt eszközök, abban a pillanatban a magánegészségügyben viszont pénzért be is indultak a tesztelések? 9-15 ezer forint között lehet ilyen teszteket vásárolni. (Dr. Völner Pál: Most nem ti vagytok kormányon!)

Igazság szerint tényleg nem a miniszter urat vártuk ide ma délelőtt, nem is önnek kellett volna talán ma erről beszélni, hanem mi Palkovics miniszter urat vártuk. Hiszen a gazdasági mentőcsomagról, amit már két hete bejelentett Orbán Viktor, két hete csöpögtetik az információkat, csöpögtetett információ jön, Palkovics miniszter viszont nem jön a Gazdasági bizottság ülésére, nem számol be arról, hogy hogyan akarják megoldani napi 4500 és 6 ezer közötti munkanélküli problémáját, nem számol be arról, hogy hogyan akarják kilenc hónapra kibővíteni az álláskeresési támogatást, hogyan akarnak pénzt juttatni az embereknek. Azt gondoljuk, hogy ez most talán ugyanolyan fontos lenne. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: A KDNP képviselőcsoportjából Nacsa Lőrinc képviselő úr következik.

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Köszönjük a folyamatos tájékoztatást, amit a magyar kormány nevében ön és minisztertársai itt az Országgyűlésben, illetve a bizottságokban tesznek az elmúlt hetekben, napokban. Köszönjük szépen mindenkinek, aki a járvány elleni védekezésben részt vesz, és különösképpen köszönjük azoknak, akik a húsvéti ünnepek alatt sem pihentek, nem tudtak a családjukkal lenni, hanem dolgoztak, a beszerzések, az ellátás folyamatosságát biztosították, így a pilótáknak, a logisztikai dolgozóknak, a vámkezelőknek, a Külügyminisztérium munkatársainak. Mindenkit köszönet illet, aki részt vett ebben a munkában. Az a mai nap mélypontja, hogy a Jobbik azt követeli, hogy a határon túli magyaroknak se jussanak maszkok (Zaj a Jobbik soraiban.), hiszen teljes kiviteli tilalmat szeretne Lukács László képviselőtársam. Semmiben nem sikerült megkülönböztetniük magukat a Demokratikus Koalíciótól, de hát ezt már megszoktuk.

Annak külön örülünk, hogy a Párbeszéd nézte a CNN-t, végre tényeket is hallhattak ott Szijjártó miniszter úrtól. Köszönjük szépen, hogy tanultak az interjúból.

MSZP-s képviselőtársam érdeklődött arról, hogy az állami beszerzések magáncégekhez kerültek-e. Tisztelt képviselő úr, ez nem az MSZP-kormány, itt az állami beszerzések és az állami vagyon nem kerül magáncégek, magánemberek kezébe. Ez az önök ideje alatt volt így, a mi kormányzásunk idején ez nem így van.

Miniszter úr, szeretném megköszönni azt, hogy a határon túli magyaroknak juttattunk eszközöket. Azt gondolom, hogy most, amikor a határok le vannak zárva, a nemzetpolitika is egy nehezített mezőn halad előre; éreztetni kell azt, hogy minden magyar felelős minden magyarért, éreztetni kell velük azt, hogy számíthatnak az anyaországra, hiszen akár a repatriálás során, akár a határon túli magyarok során azt kell kifejeznünk, hogy Magyarországra, a magyar államra minden magyar számíthat, bárhol is legyen a világban. Ezért is tartom nagyon fontosnak, hogy ha erre lesz lehetőségünk, akkor a későbbiekben bővítsük ezeket a szállítmányokat, hiszen most, amikor a határok le vannak zárva, különösen fontos, hogy ezek a közösségek se maradjanak egyedül, maradjanak támogatás nélkül. Köszönjük szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A Fidesz képviselőcsoportjából Kocsis Máté frakcióvezető úr következik. Parancsoljon, frakcióvezető úr, öné a szó.

KOCSIS MÁTÉ (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Először is hadd csatlakozzam azok sorához, akik köszönetet nyilvánítottak a külügy és a diplomácia valamennyi munkatársának, akik a védőeszközök beszerzésén dolgoznak. Hadd csatlakozzam azokhoz is, akik kitérnek a CNN-re. A CNN kedvéért szeretném jelezni, hogy élő parlamenti adást látnak, nem felvételről megy, és nem miniszter úr kedvéért került összehívásra, hanem a magyar Országgyűlés ülésezik. S azt is jó volt hallani, hogy a Külügyminisztériumot elsősorban nem bírálat, hanem köszönet illette, még az ellenzék soraiból is. Miután miniszter úrnak nincs lehetősége reagálni, néhány pontosítást hadd tegyek. Az első az, hogy mielőtt „bezzeg Romániát” tetszenek emlegetni, azelőtt nézzék meg az ottani eszközfelszereltséget, és azt, hogy a románok első lépése az volt, hogy az IMF felé fordultak.

Nem világos számukra, hogy miből fogják finanszírozni a védekezés költségeit. Ez a helyzet Magyarországon nincs.

A másik az, hogy magánraktárakban nem landolhat az a szállítmány, amit a külügy behoz vagy behozat. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ központi raktárában találhatók ezek, formailag kizárt, hogy onnan magáncégekhez kerüljenek, és kérem, hogy ezt ne is terjesszék.

Harmadsorban a költségekre vonatkozó állítások kapcsán megjegyezném, hogy a magyar kormány eddig még a védekezés során felmerülő költségek esetében egyetlen alkalommal sem mondta azt, hogy forráshiány miatt nem tudja akár a külföldi beszerzéseket megoldani.

Amit még szeretnék megköszönni, az a rengeteg, több ezer külföldön rekedt magyar hazahozatala, annak a megszervezése, miniszter úr. S az is világosan látszik, hogy azok a honfitársaink, akik külföldön rekedtek, a válsághelyzetben elsősorban magyar állampolgárok tudtak lenni, s csak másodsorban tudtak európai állampolgárok lenni. A segítséget Magyarországtól kapták. Ezzel azt is szeretném aláhúzni, hogy világossá vált, ebben a veszélyhelyzetben a tagállami megoldások kerültek előtérbe Európában, az európai közös megoldásokkal szemben. Köszönjük, miniszter úr, a munkájukat, és a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   1-16   17-20      Ülésnap adatai