Készült: 2024.09.20.21:56:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.),  23-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:31


Felszólalások:   17-22   23-28   29-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A KDNP részéről Simicskó István képviselő úr következik.

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Felgyorsult globalizáció okozta változások, bevándorlás, terrorizmus, koronavírus, fegyveres konfliktusok és számos, kihívás, kockázat és veszélyforrás jellemzi napjaink világát. Ahogyan Kissinger a Világrend című művében fogalmaz: káosz fenyegeti a világot, miközben a soha nem látott együttműködés igénye szükségszerűvé válna, hiszen olyan mértékű és olyan típusú globális kihívásokkal számolhat az emberiség, amelyek miatt mindenképpen szükség van az együttműködésre.Természetesen itthon is, bár hallgatva a napirend előtt eddig elhangzottakat kevés esély van rá, talán a pártpolitikai acsarkodások helyett néha jó lenne kísérletet tennünk arra, hogy milyen nemzeti közös nevezőt tudnánk megtalálni. Azért mondom ezt a közös nevezőt, mert azt hiszem, mindannyian jártunk iskolába, és nagyon sok matematikatanár dolgozott azon, hogy képesek legyünk ezt a bizonyos közös nevezőt a legkisebb közös többszörös által létrehozni és meghatározni. Lehet, hogy idealistának tartanak, de biztos vagyok benne, hogy lehetnek közös témáink, hiszen itt élünk ebben a hazában mindannyian.

Mi lehet ilyen közös nevező, tisztelt képviselőtársaim? Szerintem az mindenképpen lehet egy közös nevező, hogy a szülőföldünket szeretjüke, tiszteljüke azt, amit őseink ránk hagytak, ebben a szellemiségben akarjuke gyermekeinket felnevelni, és ilyen jövőt látunke számukra, amely magyar jövő lenne, szeretjüke a hazánkat, szeretjüke a szülőföldet. Orbán Balázs államtitkár úr is beszélt a haza és a nemzet fontosságáról. Én is úgy látom, hogy a haza semmivel sem pótoltható érték mindannyiunk számára, hiszen csak egy szülőföldünk van, sok-sok minden köt ide hozzá.

Gyermekeink nevelése kulcsfontosságú, hogy egészséges identitástudattal rendelkezzenek, hogy kötődjenek Magyarországhoz, kötődjenek a magyar értékekhez, és természetesen a nemzeti értékeket ismerjék. Ezért, tisztelt Országgyűlés, szeretném felhívni kedves képviselőtársaim figyelmét, hogy írtunk egy programot, amelyet Szemere Miklósról neveztünk el. Szemere Miklós egykori országgyűlési képviselő elődünk nagyon sokat tett az 1800-as évek végén, az 1900-as évek elején a magyar ifjúság neveléséért. A saját birtokán, Pestszentlőrincen építette meg az első lőteret, lövőházat, ahol olimpiai bajnokok is felkészültek, Prokopp Sándor például sikeres olimpiai bajnoki aranyérmet ért el ennek köszönhetően, de a legfontosabb az, hogy a magyar fiatalok nevelését, szellemiségét, jellemét formálta, ő hozta be a dzsúdót Magyarországra, és a vívást is felkarolta és támogatta. Ezen keresztül tudta elérni, hogy nagyon sok fiatal egyetemista és mások felkészülhettek az élet különböző kihívásaira.

Nagyon fontos, hogy ez a program, amelyet írtunk, egy vetélkedősorozattal indul el Szemere Miklós nevével. Remélem, hogy minél többen fognak erre pályázni. A magyar nemzeti értékek megismertetése a cél, a hungarikumaink megismertetése a cél, a magyar irodalom, a magyar kultúra, a történelmi személyiségek, pozitív példaképek felmutatása a cél. Ötödikes, hatodikos, hetedikes, nyolcadikos iskolások számára hirdettük meg ezt a programot. Remélem, hogy minél többen részt vesznek ebben a programban. Ezen keresztül is egy apró lépést tudunk tenni annak érdekében, hogy a gyermekeink kötődjenek a hazához, egészséges identitástudatuk legyen.

Az a célunk, hogy a magyar fiatalok szeressék Magyarországot, szeressék a hazájukat. A Szemere Miklós-program erről szól. Azt szeretném kérni tisztelettel minden képviselőtársamtól, legyen bármilyen pártállású, hogy a saját környezetében hirdesse meg, segítse és támogassa a programot. Szerintem fontos, hogy a gyermekeink ebben a szellemiségben felkészüljenek, fontos, hogy olyan képességekkel rendelkezzenek, amelyekkel a globális világ különböző veszélyeivel szemben helyt tudnak állni. Mi az a legtöbb, amit a gyermekeinknek adhatunk? Ahogyan Goethe fogalmaz: gyökereket és szárnyakat. Kötődjenek a hazához, a szülőföldhöz, álljanak stabilan a viharos világ közepette is, a gyorsan változó világ közepette is, legyenek szárnyaik a nagy célok eléréséhez, és maradjanak meg magyarnak.

Én ezt kívánom mindannyiunk számára. Köszönöm szépen, hogy lehetőséget kaptam a felszólalásra és meghallgattak. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Németh Szilárd államtitkár úré a szó.

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN honvédelmi minisztériumi államtitkár: (Hangosítás nélkül.) Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház!

ELNÖK: Németh Szilárd államtitkár úrnak legyenek szívesek bekapcsolni a gépet. Köszönöm. Parancsoljon!

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Először is szeretném önnek megköszönni azt a munkát, amit az előző ciklusban miniszterként, most pedig kormánybiztosként végez a jövő felnövekvő generációjának hazafias és honvédelmi nevelése érdekében.

(14.10)

Ennek a programnak  aminek a stratégiai vázlata, mondhatom, majdnem százoldalas anyag, amiről egy nagy konferenciát is tartottak tavaly év végén  nemcsak hazánk, nemcsak Magyarország a nyertese, hanem legfőképpen a Magyar Honvédség, amely arra van hivatva, hogy fegyveresen védje a hazát, a katonák fegyveresen a legkeményebb eskühöz hűen, ahol az életüket is felajánlják a haza védelmében, fegyveresen tudják szolgálni Magyarországot.

A Magyar Honvédség abban az állapotban van most, hogy ezt a szerepét kiválóan tudja végezni. Ha csak a határvédelmi feladatokat nézzük, amelyekben a magyar Országgyűlés kormánypárti többsége és a kormány döntése alapján részt vehet a honvédség, akkor egyértelműen mondható, hogy az a hazafias cselekedet, amiben az ország függetlenségét, területi integritását, a magyar emberek biztonságát és szabadságát védik, az nagyon nagy elismerést arat a magyar állampolgárok körében. Mondhatjuk azt is, hogy a mundér becsülete egyre nagyobb lesz, és egyre nagyobb tisztességet érnek el a magyar katonáink.

Nem volt ez mindig így. 2002-2010 között egy olyan hamis látszatot keltettek a Gyurcsány-Bajnai-kormány vezetői, hogy Magyarországnak nincs szüksége magyar katonára, nincs szüksége magyar haderőre, mert elég lesz  a NATO-tagságunkból adódóan, ha valamilyen támadás éri az országot , ha majd a NATO megvéd bennünket.

Mi ezzel gyökeresen szakítottunk, és azt mondtuk, hogy a Magyar Honvédség katonai és védelmi képességeit kell erősítenünk, ezért döntöttünk a „Zrínyi 2026” honvédelmi és haderő-fejlesztési programról, és ott egyértelműen világossá tettük, hogy ez nemcsak fegyverek kérdése, nemcsak katonai eszközök kérdése, nemcsak modernizálás kérdése, hanem egy új szellemű honvédséget kell létrehoznunk azért, hogy a térség legmodernebb és legütőképesebb hadserege jöhessen létre. Tehát a középpontba az embert, a katonát állítottuk.

És itt van óriási szerepe a honvédelmi nevelésnek, ami egyébként 2010 előtt megint csak jó néhány kívánnivalót hagyott maga után. Ha csak azt említjük, hogy a teljes kadétprogramot fölszámolták, ha azt vesszük, hogy az összes honvédelmi középiskolát és kollégiumot megszüntették, akkor, azt gondolom, hogy ez elég egyértelmű bizonyíték arra, hogy nem volt akarat 2010 előtt arra, hogy a gyerekeket hazafias szellemben neveljük, nem volt arra akarat, hogy a gyerekeket arra biztassuk, hogy egyébként nyugodtan választhatják a honvéd, a katonai hivatást.

Most pedig ön arról tájékoztat bennünket, hogy annak a stratégiának, amit önök kidolgoztak, elindult a Szemere Miklós-programja. Ezt láthatjuk egyébként az interneten, ennek külön honlapja van. A KLIK-en, a Klebelsberg Intézeten keresztül minden iskola felső tagozatos tanárai, az iskolavezetők megkapták a tájékoztatást, hogy hogyan tudnak a gyerekek ehhez a programhoz csatlakozni.

Én innen mindenkit arra biztatnék, minden iskolaigazgatót, minden tanár kollégámat, hogy a gyerekeket vegyék rá, hogy csatlakozzanak ehhez a programhoz, és a hazafias honvédelmi nevelés tekintetében fontos tesztlapot, aminek most az első fordulóját hirdette meg a kormánybiztos úr, töltsék ki. Köszönöm szépen még egyszer a munkájukat. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   17-22   23-28   29-32      Ülésnap adatai