Készült: 2024.09.24.18:43:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.),  213-220. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:28


Felszólalások:   205-212   213-220   221-228      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen az államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Simicskó István, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Hogyan biztosítja a kormány a tokiói olimpiára való felkészülést?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Szabó Tünde államtitkár asszonyt jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen a miniszter úrtól… (Dr. Simicskó István: Igen.) Igen. Öné a szó, képviselő úr.

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ókori görögök már úgy tartották, hogy a mozgás, a sport mind a testnek, mind a léleknek javára válik, az ellenkezője pedig a kárára. Wolfgang Behringer kiváló német sporttörténész úgy fogalmazta meg a sportról alkotott téziseit, hogy a sport nem más, mint kulcs a társadalom működési módjához. Ha ezt is megvizsgáljuk és megnézzük, akkor jól látható, hogy a magyar kormány sportbarát kormány, és ez nagyon helyes, szép dolog, hogy a sportot ilyen mértékben segíti és támogatja.

2020., azaz ez év július 24-én, ha minden jól megy  reméljük, hogy minden jól megy , akkor olimpiára kerül sor Tokióban, Japánban. Én bízom benne, hogy nem fogja megzavarni a koronavírusnak a terjedése. Egy biztos, hogy amire most tekintettel lehetünk, az az, hogy Magyarországnak nagyon komoly sikerei és eredményei vannak, a magyar sportolóknak kiváló eredményei vannak. Ha az elmúlt időszakot végigtekintjük, gyakorlatilag az újkori olimpiák történetében, 1896 óta 28 olimpiát rendeztek, 26-on vett részt Magyarország, ’20-ban Antwerpenben és ’84-ben Los Angelesben kimaradt mindez sajnos politikai okok miatt, 177 aranyérmet szereztek eddig az újkori olimpiák történetében a télit is beleszámítva a magyar sportolók, összesen 502 érmet, nyolcadikok vagyunk a világrangsorban a sportteljesítménynek köszönhetően, óriási teljesítmény mindez.

Tisztelt Államtitkár Asszony! A következő kérdésem lenne, hiszen hallhattuk a Magyar Olimpiai Bizottság részéről a várakozásokat, ez nagyon szép és örvendetes, 13 érmet vár a Magyar Olimpiai Bizottság, 24 pontszerző helyet, én bízom benne, hogy ezt sikerül, akár még fölötte is teljesíteni. Viszont milyen várakozással tekint a tokiói olimpiára a magyar kormány, és milyen módon biztosítja a magyar sportolók felkészülését, hogy minél sikeresebbek lehessünk ezen az olimpián is? Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Szabó Tünde államtitkár asszonynak. Parancsoljon, államtitkár asszony!

DR. SZABÓ TÜNDE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mindannyian nagyon-nagyon büszkék vagyunk a sportolóinkra, eredményeikre, bajnokainkra, hiszen mindannyian példaképként állnak előttünk, és amikor felcsendül a nemzeti Himnusz, akkor valamennyien úgy érezzük, hogy egy kicsit hozzájárultunk ehhez a sikerhez, és ezeket a sikereket még tovább szeretnénk kiterjeszteni. Hiszen a sport közösségteremtő ereje egyesít, és minden magyart pártállástól és világnézettől függetlenül támogat, ahhoz a sportolóinknak mindent meg kell adni, hogy a céljaikat el tudják érni, és ehhez biztosítjuk, amit a sportolók és a sportszakemberek kérnek, hogy az olimpián és a paralimpián nagyon sikeresen tudjanak részt venni. Hangsúlyozom, hogy ez a felkészülési időszak nemcsak erről az évről szól, hanem négy évet foglal magában, azaz Riót követően elkezdődött. Csupán néhány számadatot említenék: 2018-ban 3,2 milliárd forintot fordítottunk az olimpiai felkészülés szakmai támogatására, az elmúlt évben 4,2 milliárd forintot, míg az idei esztendőben 4,6 milliárd forint kerül meghatározásra, amely a doppingellenes feladatokat is magában tartalmazza plusztámogatásként. Sportolóink már 72 kvótát szereztek, ezenfelül 29-en teljesítették az olimpiai indulás jogát, de tudjuk, hogy javában zajlanak az olimpiai kvalifikációs események.

És itt megemlíteném, ha már a nemzetközi sporteseményekről volt szó, hogy a koronavírus egy új, soha nem tapasztalt helyzetet hozott a sport világában is, így nekünk az elsődleges feladatunk, hogy a sportolók egészségének védelmét a teljes fokon, a legmagasabb fokon tudjuk érvényesíteni, ehhez minden szükséges intézkedést a magyar kormány megtesz. Ahogy említettem, az előző év eredményeire tekintve, és ha a felkészülés, a jelen időszakát nézzük, akkor egy nagyon sikeres olimpiai és paralimpiai szereplés várható. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Nagyon szépen köszönöm az államtitkár asszonynak a megnyugtató válaszokat. Mi is csak bizakodni tudunk, hogy megrendezésre kerül a tokiói olimpia rendes időben, rendes helyszínen, az eredetileg eltervezett helyszínen, és természetesen abban is reménykedünk és mindannyian szurkolunk, hogy a magyar sportolók minél több sikert hozzanak, hiszen az olimpia mindig a sport ünnepe, az olimpia egyben a béke szimbóluma is. Már Coubertin báró is ezért indította útjára 1503 éves szünetet követően, és bízunk benne, hogy valóban bizonyos értelemben elcsitulnak a fegyverek a világban, és egy eredményes, sikeres, mindenki számára üdvözítő olimpiának lehetünk majd a részesei. Én bízom benne, hogy azok a várakozások, amelyeket a Magyar Olimpiai Bizottság is meg a kormány is megfogalmazott, teljesülnek, sőt minél több aranyéremmel, minél több éremmel térhetnek haza a magyar sportolók. A sport, tudjuk, az olimpia különösen arról híres, hogy a részvétel a fontos, de azért mi, magyarok mindig bízunk benne  hiszen szeretnénk, ha sportoló nemzetté válnánk, valóban minél többen sportolnának, és egy olimpia mindig lökést ad a sportolói kedvnek, hajlandóságnak a megadásához, sok-sok magyar gyermek kezd el sportolni az olimpiai sikerek láttán , hogy ebben az értelemben is sikeres olimpia előtt állunk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg az államtitkár asszonyt. Parancsoljon!

(17.40)

DR. SZABÓ TÜNDE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! Ugye, mindenkinek a vágya, hogy minél sikeresebbek legyenek a sportolóink, úgyhogy ehhez minden segítséget meg kívánunk adni. Ahogy hallhattuk, a Magyar Olimpiai Bizottság 13 érmet és 14 pontszerző helyezést prognosztizált a tokiói olimpiára, ennél jóval bizakodóbbak a sportadatelemző szervezetek, ami a magyar sportolók eredményeit tekinti. Én mindig azt mondom, mint volt sportoló, hogy a sportolók céljait nézzük meg, és annak megfelelően, amit ők el szeretnének érni, nekünk bőven elég lesz, már akkor boldogok is leszünk.Úgyhogy nekünk a magyar kormány részéről minden támogatást meg kell adnunk, ehhez biztosítjuk a sportolók, illetve a sportszakemberek igényeit és kéréseit. Úgyhogy mindannyian drukkoljunk az olimpián és a paralimpián részt vevő sportolóinknak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   205-212   213-220   221-228      Ülésnap adatai