Készült: 2024.09.20.18:10:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

42. ülésnap (2018.11.19.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:04


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. A Párbeszéd képviselőcsoportjából „Aktuális ügyekről” címmel Burány Sándor képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Napok óta találgatja ország és világ, hogy hogyan került Magyarországra Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök. Mi történt onnantól kezdve, hogy a kormány saját bevallása szerint megjelent egy magyar külképviseleten, odáig, hogy egyszer csak felbukkant Magyarországon? Hogyan, milyen módon került a volt miniszterelnök Magyarországra? Ezt találgatja ország és világ. Hallgatva a kormánynak itt a parlamentben az elmúlt percekben is előadott, időnként tényleg szánalmas és nevetséges magyarázkodását, számomra úgy tűnik, az egyetlen logikus módja annak, hogy a volt macedón miniszterelnök Magyarországra érkezett, az, hogy ezt nem másként tette, mint ürgebőrbe varrt békaember. Semmilyen más logikus, elfogadható magyarázattal a kormány és senki más ebben az ügyben nem állt elő, leszámítva egyébként persze a külföldi sajtót. Önök az elmúlt percekben lehetőséget kaptak arra, hogy elmondják, hogy a magyar külképviselettől Budapestig hogyan, milyen módon vezetett a volt miniszterelnök útja, de erről szándékosan hallgattak. Valószínűleg nem véletlenül.

Találgathatnánk, hogy akkor melyik civil szervezet, melyik, menekülteket segítő civil szervezet volt ennyire eredményes, hogy ezt meg tudta oldani, és feltehetnénk a kérdést, hogy egyébként az a kormánypolitika, amelyik tűzzel-vassal üldözi ezeket a civil szervezeteket, mennyire eredményes  ha és amennyiben egyáltalán ebben a kérdésben eredményesnek kéne lenniük , ha ezt egy civil szervezet meg tudta így szervezni. Vagy hogyan lehetséges, hogy miközben a magyar hatóságok elég erősek ahhoz, hogy példás gyorsasággal  idézőjelbe téve a „példás” szót  bíróság elé állítsanak hajléktalanokat, embercsempészek tevékenysége felett szemet hunyjanak, és esetleg embercsempészek jóvoltából került a volt miniszterelnök Magyarországra.

Egyik válasz sem állta meg eddig a helyét. Néhány dolgot szögezzünk le! Először is Nikola Gruevszki nem menekült. Macedóniából érkezett, egy olyan országból, amely a magyar hivatalos álláspont szerint biztonságos országnak számít, tehát menekültként az ő ügyét elbírálni a hazai és nemzetközi jog szerint lehetetlen.

(11.50)

Kettő: nem politikai üldözött. Nem politikai üldözött, hanem egy választásokon megbukott volt politikus, aki korrupció miatt bíróság elé állt, és korrupció miatt, bűncselekmény miatt a macedón bíróság elítélte. Nem politikai tevékenységének üldözése elől menekült el az országból, hanem jogos börtönbüntetésének letöltése elől menekült el. Egy bűnözőről beszélünk, nem pedig egy üldözött politikusról.

Feltehetjük tehát a kérdést: akkor hogyan? Hát, sajnos azt kell mondanom, hogy a magyar kormány teljesítménye ezen a téren szégyenletes. Először is, politikai üldözöttként kezel egy bűnözőt, egy jogerősen elítélt bűnözőt. Kettő: hitelesen nem cáfolt módon, nyugati ügynökségek, újságok által bemutatott módon minden jel arra mutat, hogy a magyar hatóságok hozták a volt macedón miniszterelnököt Magyarországra.

Megjelentek fényképek diplomataautókról, amiben a volt macedón miniszterelnök ül. A német sajtó név szerint lehozta azokat a magyar diplomatákat, akik a gyanú szerint az embercsempészetben szolgálati diplomataautókkal részt vettek, országokon, váltott diplomataautókon keresztül. Önöknek ezeket a vádakat hitelt érdemlően cáfolni kell vagy le kell mondaniuk. Magyarországnak ugyanis nem lehet olyan kormánya, amelyik bűnözőket védve, az embercsempészek szintjéig süllyed le, amikor diplomáciai tevékenységet kellene ellátni.

Ne legyen kétségük, uraim! Ha önök ehhez így, ilyen módon asszisztáltak, ahogy a gyanú önök által nem cáfolt módon felmerült, akkor önök is tettestársak, a sorsuk is ennek megfelelő lesz. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a DK, az MSZP, az LMP és a Párbeszéd soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kormány nevében az elhangzottakra Orbán Balázs államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Levezető Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Először is, még egyszer szeretném azt megerősíteni, hogy önök valami olyan dolgot kritizálnak, amelyek más nyugat-európai országokban is előfordulnak. Igen, politikai okból menedékkérelmet benyújtott, illetőleg ott tartózkodó volt állam- és kormányfők, diplomaták vannak Belgiumban, Németországban, Franciaországban, Nagy-Britanniában és egyéb más helyeken is. Csak azért szeretném egyértelművé tenni, hogy látszódjon, hogy igen, vannak ilyenek. Ezek nem könnyű helyzetek, de vannak ilyenek, amikor bizony felmerül annak az esélye, hogy valaki, aki egy adott állam állam- vagy kormányfője volt, esetleg kormánytagja, diplomatája volt, politikai okból üldözött. Pont erről szól a nemzetközi rendszer, amit egyébként az önök által támogatott illegális bevándorlók folyamatosan kijátszanak. Pont erről szól a nemzetközi rendszer, hogy ilyen esetekben megfelelő jogszabályi környezet és megfelelő eljárásrend áll rendelkezésre ahhoz, hogy ezeket a kérelmeket objektíven és felelősen, külpolitikai, diplomáciai, humanitárius szempontból felelősen el lehessen dönteni.Ahogy önöknek még egyszer elmondjuk, kénytelen vagyok e tekintetben megismételni magamat: sem a magyar állam, sem a hatóságok nem segítették Nikola Gruevszkit a Macedóniából való kijutásban. Azt szeretném kérni, hogy az ezzel kapcsolatos dezinformációs kampányban, amit az ellenzéki sajtótermékek folytatnak, legalább aktívan ne vegyenek részt. Macedónia korábbi miniszterelnöke egy külképviseleten jelezte szándékát a kérelem benyújtására. A magyar hatóságok biztonsági okokból, jogszerűen tették lehetővé, hogy a menekültügyi kérelem benyújtására és a meghallgatásra a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal budapesti székhelyén kerüljön sor. Ahogy említettem, a menedékjogról szóló 2007. évi LXXX. törvény 71/A. § (7) bekezdése kifejezetten kizárja a különleges bánásmód esetén a határon lefolytatott eljárás szabályainak alkalmazását. (Zaj, közbeszólások.  Az elnök csenget.) Tehát ezzel ellentétes eljárás esetén szegtük volna meg a nemzetközi és a hazai jogszabályokat.

És egyébként a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény szintén, halaszthatatlan, humanitárius okból, nemzeti érdekből, nemzetközi kötelezettség teljesítése céljából lehetővé teszi ilyen esetben a beutazást. Tehát minden a magyar és a nemzetközi jog szabályainak megfelelően történt, az eljárás lefolytatására is így fog sor kerülni, a körülmények mérlegelésére is így fog sor kerülni, és nyilván az eljárás lefolytatását követően majd ezzel kapcsolatban több információ fog az önök rendelkezésére is állni.

Még egy dolgot szeretnék hozzátenni: önök biztonsági problémákat vetnek fel, miközben minden, bevándorlással kapcsolatos kérdésben egyébként a magyar emberek biztonsága ellen foglalnak állást? Mikor azt mondják, hogy a határzárat le kellene bontani; mikor azt mondják, hogy egyébként úgy kéne az Európába illegális úton érkezőket befogadni, hogy ezt egy nemzetközi elosztási mechanizmus szerint, automatikusan kapja meg Magyarország? Tehát amikor ezek vannak, önök megint pont azt csinálják, hogy amikor ilyen esetek vannak, akkor nem a magyar emberek oldalára állnak, hanem azoknak az oldalára állnak, akik a jogszabályokat kijátszva szeretnének az Európai Unió területére jönni. Ezek nem a tranzitzónában éhező gyermekek, ahogy önök ezt megpróbálják így felskiccelni, hanem ezek olyan emberek, akik egyébként nincsenek humanitárius szükséghelyzetben, és egyébként nem a jogszabályi feltételek, a nyitva álló csatornák használatával jutnak be az európai kontinensre.

Mi ezt a típusú politikát nem támogatjuk, és arra szeretnénk kérni az ellenzéket minden egyes esetben, hogy támogassa a magyar kormány ez irányú küzdelmeit, mind az európai uniós szinten, és itt Magyarországon se opponálják azokat az intézkedéseket, amelyek a magyar emberek biztonságának fokozásáról szólnak.

Ezzel kapcsolatban pedig azt szeretném kérni, hogy legalább az ellenzéki sajtó által folytatott dezinformációs kampányt ne hozzák be, immár nem egy alkalommal, tandemben mozogva, eredetileg jobboldali ellenzékként és baloldali ellenzékként, ne hozzák be folyamatosan ezeket a dezinformációs kampányokat a magyar parlamentbe, mert ez az, ami Magyarország biztonságát és nemzetbiztonsági érdekét valójában aláássa. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai