Készült: 2024.09.22.11:20:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2020.04.20.),  119-128. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:26


Felszólalások:   117-118   119-128   129-136      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő úr, tájékoztatom önt, hogy a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell a miniszter úrnak válaszolnia. Tisztelt Országgyűlés! Ander Balázs, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Érettségi a járvány csúcspontján?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét.

ANDER BALÁZS (Jobbik): Igen, elfogadom.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Önt kérdezem, ha már miniszter úr gyorsabb, mint a koronavírus és eltávozott az ülésteremből. Amikor önök azt mondják és az EMMI egy olyan nyilatkozatot adott ki, hogy a kormány az érettségi vizsgák időpontját a járványügyi szempontok alapján határozza meg, ez teljesen rendben van. Akkor viszont jön a döbbenet, amikor azt mondják, hogy május 3-ára várható a tetőzés, és önök mégsem akarják elhalasztani vagy másképpen megoldani az érettségit. Ilyenkor jön a tanácstalanság, ilyenkor jön az, hogy miről is van szó, az értetlenség, a felháborodás, mert ez teljes mértékben hitelteleníti a „Maradj otthon!” kampányát, azokat a kijáráskorlátozási intézkedéseket, amelyeket egyébként nagyon bölcsen meghoztak. Felteszik az emberek a kérdést, hogy miért kell 36 ezer ágyat fölszabadítani az egészségügyben és hazaküldeni olyan súlyos betegeket, mint például azt a belső-somogyi, gadányi idős hölgyet, akinek az esetéről a Népszavában is olvashat, ha nekünk nem hisz, tisztelt államtitkár úr. Miért van az, hogy egész szektorok mennek csődbe vagy kerülnek nagyon nehéz helyzetbe és ezrével válnak munkanélküliekké az emberek? Miért van az, hogy önök ebben a helyzetben nem hallgatnak a józan ész szavára, miért van az, hogy nem viselkednek felelősségteljesebb módon?

S ha már államtitkár úr egy korábbi válaszában, amit másik képviselőtársamnak adott, Hollandiával példálózott  mint egyfajta negatív országgal , ahol nem voltak olyan gyorsak az intézkedések hozatala tekintetében, mint Magyarországon önök, akkor miért nem követik azt a holland példát, amely alapján egy megajánlott jegy válthatja ki az érettségi vizsgát? Ugyanis Hollandiában május 7-én lett volna érettségi, ezzel a megajánlással viszont el tudják kerülni a járvány további fokozódását. Várom válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

(15.40)

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A világ minden országában a koronavírus-járvány miatt az oktatás olyan helyzetbe került, amire nem nagyon volt példa az elmúlt évtizedekben az elmúlt generációk számára, hiszen valahogy osztálytermi találkozás nélkül, iskolai foglalkozások nélkül kell megoldani azt, hogy a diákok mégis előrehaladjanak a tananyagban. Egyrészt nagyon fontos itt a gyors intézkedés, ezt ön is szerintem biztosan már mondta, ezért fontos az, ahogy ön is utalt rá, hogy Magyarország sokkal korábban lépett a tanárok, diákok és a diákok, tanárok családjainak védelme érdekében, mint sok más ország, hiszen az első regisztrált fertőzötthöz képest mi az iskolai tanítást a 12. napon függesztettük föl, hasonlóképpen, mint mondjuk, Lengyelország, de jóval korábban, mint Hollandia, aki a 17. napon, Ausztria, aki a 21. napon, Olaszország, aki a 34. napon, Spanyolország, aki a 41. napon, Svédország, aki az egyetemek tekintetében a 47. napon, Németország, aki a 49. napon vagy Franciaország, aki az 52. napon függesztette fel az iskolai tanítást; mi a 12.-en, a franciák az 52. napon.

Tehát a korábbiakban is igyekeztünk gyorsan reagálni, átalakítottuk a közmédia műsorszerkezetét, és reggeltől délutánig különböző korcsoportonként mennek a tanítási órák, hogy ezzel is segítséget nyújtsunk. Még a szerzői jogi jogszabályokat is módosítottuk, hogy a tanárok számára könnyebben hozzáférhetők legyenek az írott szépirodalmi művek, könnyebben továbbíthatóak legyenek, vagy akár filmrészletek, akár zeneszámok, és minden más módon is igyekeztünk segítséget nyújtani az oktatás digitális megszervezéséhez, hogy a diákok tovább tudjanak haladni.

De minden lépésünket, nemcsak az oktatás területén, a gazdaság újraindítása és minden más területen hétről hétre az befolyásolja, hogy a járványnak a számai, tehát a fertőzöttek száma, az elhunytak száma, a gépi lélegeztetésre szorulóknak a száma hogyan alakul, és ez befolyásolta eddig is, és ez befolyásolja a későbbiekben is azt, hogy a kormány mikor milyen döntést tud meghozni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak.

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót. Államtitkár úr, ezt nem tudom elfogadni. Egy szót nem szólt egyébként az érettségiről, arról, hogy ezt a 83 ezer diákot miért kell egybeterelni, és az ő családtagjaikat, szüleiket, nagyszülőket veszélybe sodorni ezáltal. Ez egy döbbenetes lépés az önök részéről, messze nem felelősségteljes. Újra megkérdezem: legalább azt a határozati javaslatot, amit Csányi, Farkas, illetve Brenner képviselőtársammal együtt benyújtottunk, el tetszettek olvasni, tekintetes kormánypárti méltóságos urak? Gondolom, hogy nem. Egyébként a holland példa az, ami azt bizonyítja, hogy nem a levegőbe beszélünk. Másik országban ezt meg tudták lépni. Háború van, a magyar nemzet egy háborút vív a vírus ellen! Ilyenkor némi rugalmasságra azért szükség lenne, államtitkár úr, önök viszont ragaszkodnak ezekhez a bürokratikus előírásokhoz, és veszélybe sodorják a diákok családtagjait is ezáltal. Mi ez a szűkkeblűség?

Miért nem tudják megajánlott jegy alapján kiváltani az érettségit és könnyebbé tenni ilyenformán ennek az egész vésznek az átvészelését ezeknek a családoknak a számára? Önök át tudják írni az Alaptörvényt, sőt felül tudják írni a Szentírás tízparancsolatát is, gondolok a 7-8. pontra  itt miért nem ügyeskednek akkor? Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönjük. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A magyar és a holland védekezést, ha ön összehasonlítaná, egy baloldali médiumnak Ledia Lazeri, a WHO magyarországi irodavezetője azt mondta, hogy naponta kevesebb mint 10 százalékkal nő Magyarországon az esetek száma, ami tehát nagyon messze van az exponenciális növekedéstől, tehát ő elismerte azt, hogy Magyarországon az intézkedések eddig hatékonyak voltak. Ön Hollandiával példálózott. Ahogy az előbbiekben már elmondtam, Magyarországon az egymillió lakosra jutó halottak száma kevesebb mint 21. Tudja, mennyi Hollandiában? 215, tízszer akkora, mint Magyarországon. (Balczó Zoltán: Érettségipélda?) Nyilván lehet nyugati példákat citálni, és ettől függetlenül természetesen nyilván lehet, hogy ott is hoztak nagyon sok jó intézkedést, csak ha ön általában azt mondja, hogy kövessük azt az utat, mint Hollandia, akkor több mint tízszer annyi halálos áldozat jutna egymillió lakosra, mint amennyi szerencsére most nem a magyar helyzet. Nem tudjuk, hogy a járvány végén persze hogyan és miként lesz.

Tisztelt Képviselő Úr! Minden döntésünket úgy hoztuk meg, hogy figyeltük közben a járványgörbét (Potocskáné Kőrösi Anita nevet.  Balczó Zoltán: Tisztelt államtitkár úr, mint oktatási államtitkárt kérdezték, nem mint egészségügyit!), annak a változását. Nevethet ezen, tisztelt képviselő asszony, de szerintem érdemes az orvosokra, érdemes a szakértőkre, érdemes az ezen a téren már nemzetközi tapasztalatot szerzett szakemberekre hivatkozni és őrájuk támaszkodni. Hiszen volt olyan döntés, amit éppen ezért gyorsabban meghoztunk, volt, amit későbbre halasztottunk, volt, amit meghoztunk, volt, amit nem hoztunk meg, mert minden döntésünket aktuálisan, a járványgörbe alakulásához igazítunk, ami hétről hétre vagy akár napról napra is változhat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   117-118   119-128   129-136      Ülésnap adatai