Készült: 2024.04.28.13:13:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2018.10.03.), 185. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:44


Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttem szóló képviselőtársamnak címezném rögtön azt, hogy beszélt ön is a társadalmi egyeztetésről, illetve ezt egyébként államtitkár úr is megtette konkrét jogszabály kapcsán, ami egyébként jogharmonizációs célú alapvetően; egy rendkívül innovatív dolog a társadalmi egyeztetés. Itt két kormány-előterjesztést tárgyalunk itt az egyébként elég hosszúra nyúló nap végén. Én javasolnám egyéb témákban is ennek a használatát, és javasolnám azt, hogy többször a tárca terjesszen elő anyagokat. Én értem, hogy önök egyébként a képviselői jogok között egy fontos jognak tartják, hogy bárki bármit előterjeszthet, de azért mégiscsak megfogalmazódik sokszor az ellenzéki képviselőkben az a gyanú, hogy azért terjesztenek sokszor elő egyéni képviselők önök közül valamit, egyébként mondjuk, a tárca biztatására, hogy ezeket a társadalmi egyeztetéseket megkerüljék. De ezt általánosságban bevezetőként mondtam is, nyilván a konkrét esetben, ha történtek ilyenek, akkor azok nagyon szerencsések, fontosak. No pláne nagyon jók, ha az ott elhangzott észrevételek be is kerültek a végén az anyagba.Nyilvánvalóan az ilyen jogharmonizációs célú javaslatokat többnyire támogatni szokta még az ellenzék is. Most megfogalmazódhat persze néhány kérdés még bennünk, amit, remélem, hogy akár a későbbiek vagy a részletes vita során végig tudunk gondolni. Én egyet emelnék ki ezek közül, amik megfogalmazódhatnak. Az egyik szándék kifejezetten a védjegyekkel kapcsolatos eljárások gyorsítása, az ilyen eljárásoknak a rövidítése. Nemzetközi tapasztalatok szerint átlagosan öt hónap alatt egy-egy ilyen eljárás lemegy, nálunk ez durván kétszer annyi időt is igénybe vehet, és ebből gyakorlatilag az eljárások során nagyjából két és fél hónap tulajdonképpen annak köszönhető, hogy az eljáró hatóság tárgyalás tartását kérheti egy olyan helyzetben egyébként, mondjuk, egy kérelemre induló bejegyzési eljárás kapcsán, amikor ez nem feltétlen indokolt. Tehát azt szeretném mondani, hogy ha valóban az a szándék, hogy gyorsítsunk például ebben a tekintetben, akkor érdemes azt végiggondolni, hogy erre így, ebben a formában szükség van-e.

A fejlődést, az innovációt mindig szolgálni fogják a hasonló javaslatok, és ahogy Varga-Damm Andrea is mondta, ebben nyilván mindig újabb és újabb kihívások érik az ipart egyébként, az érintetteket és természetesen a jogalkotót is. Tehát én azt gondolom, hogy a következő években fogunk még hasonló kérdésekről tárgyalni itt az Országgyűlésben.

Jogharmonizációs célú ilyen típusú előterjesztésekkel lehet élni, azonban azt gondolom, hogy a kormány egész politikáját át kéne hogy fogja az a szándék, hogy a fejlődés és az innováció vigye előre hazánknak az ügyét, fejlődést eredményezzen az országban.

Azért nem minden erről szólt, itt nagyon röviden szeretnék kitérni arra, hogy biztos nem szolgálja az innovációt, hogyha az MTA kutatóintézeteit elveszik, és mondjuk, államilag kézivezérelten kívánják majd a későbbiekben irányítani. És az is egy hatalmas probléma  egyébként ezekről Pálinkás József is beszélt, aki az önök képviselője is volt jó ideig, és vezette a Magyar Tudományos Akadémiát is , hogy Magyarország GDP-arányosan nagyon keveset fordít innovációra, kutatás-fejlesztésre. A nemzeti össztermék 0,3 százalékát költi erre a területre az állam maga. Sokkal nagyobb az európai uniós ráfordítás és a vállalati vagy magánjellegű ráfordítás ebben a tekintetben. Tehát ha ilyen kérdéseket újragondolunk jogharmonizáció kapcsán, akkor azt gondolom, hogy jó letenni azt az asztalra még egy ilyen késői órán is, hogy egyébként kutatás-fejlesztésre, innovációra sokkal többet kéne szánni a magyar költségvetésből.

Tehát nem csak a kereteket adott esetben biztosítani vagy védelmet biztosítani, az is nagyon fontos kérdés, nyilván az iparjogvédelem haladjon a korral, módosítani kell a jogszabályokat, értjük, persze, természetesen rendben van, fontos, van észrevételünk, ennek kapcsán a részletes vita is egy fontos része lesz ennek a folyamatnak. Ugyanakkor azt szeretném mondani, hogy a kormány egész politikájában érvényesülnie kéne annak, hogy hazánkkal, tényleg a fejlődésével szeretnénk szolgálni az állampolgárokat. Ha nincs valós verseny, ha az egyes szereplők nem hiszik el, hogy valódi versenyben van értelme fejlődni, fejlesztéseket bejegyezni adott esetben, akkor bizony nagyon nagy probléma lesz az országgal hosszú távon, ha majd nem lesz ennyire forrásbő a környezetünk.

Úgyhogy kérem, fontolják meg ezeket az általam elmondottakat hosszú távon, egyebekben pedig azt tudom mondani, hogy nyilván várjuk a részletes vitát, és azt követően próbáljuk majd kialakítani a frakciónkkal a végleges álláspontunkat. Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai