Készült: 2024.04.27.21:42:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2018.10.03.), 181. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga-Damm Andrea (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  181  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA-DAMM ANDREA, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel a jogszabályjavaslattal sokkal könnyebb a dolgunk, mint az előzőkkel, különösen az elsővel. Világviszonylatban 176 milliárd dollárra tehető évente az a kár, amelyet a védjegyhamisítással és a termékhamisítással a különböző ezzel foglalkozó szervezetek okoznak a termék-előállítással, szolgáltatásokkal foglalkozó szervezeteknek, és ebben Kína 50 százalékos részesedéssel részesedik. Gyakorlatilag azt lehet mondani, hogy egy elképesztő méretű jogellenes termék- és szolgáltatás-előállítás zajlik a világban, amely után gyakorlatilag mindig fut a jogalkotó, hiszen megpróbál folyamatosan egy olyan szabályrendszert létrehozni és egy olyan monitoringrendszert létrehozni, amivel megpróbálják visszaszorítani ezeket a nemtelen, durva támadásokat. Ezért teljesen természetes az is, hogy az Európai Bizottság erre irányuló szervezetei hosszú éveken át egyeztették saját magukkal és a szakmai szervezetekkel azt, hogy végre létrejöjjön a 2016. január 12-én hatályba lépett 2015/2436. európai parlamenti és tanácsi irányelv, és gyakorlatilag ennek próbál ez a jogszabály is, illetőleg a meglévő jogszabály módosításával ez a kibővített jogszabály megfelelni.

Mindig nagyon üdvözítő, amikor egy ilyenfajta jogellenes, világszinten jogellenes tevékenység visszaszorításában Magyarország és jelesül most az Európai Unió elöl jár, csak sajnos mindig azt látjuk, hogy a jogellenes tevékenységet folytatók mindig ötletesebbek, és igyekeznek kibújni a szabályok alól. Az nagyon üdvözítő ebben a szabályjavaslatban, hogy valóban jelentősen részletesebb, kiterjeszti az eljárásrendeket, és egyúttal egyébként egyszerűsíti is. Ezzel a jogszabállyal, miután EU-s normát tárgyalunk, jogharmonizációs kötelességünknek teszünk eleget. A védjegyeljárások hatékonyabbak, gyorsabbak és ügyfélbarátabbak lesznek.

Az elektronikus ügyintézés gyakorlatilag szükségessé vált, hiszen a közigazgatás rendszerében mindenütt ma már ez az uralkodó. A társadalmi és technológiai változások eleve indokolták azt, hogy az iparjogvédelmi törvényeket az új kihívásokhoz igazítsuk, erre is választ ad ez a jogszabály. Az nagyon jó, hogy megszünteti a grafikai ábrázolás kötelezettségét, amely már gátat vetett az elektronikus alapú, védendő alkotások levédésében. A feltétlen és viszonylagos kizáró okokat nagyon részletesen és szabatosan szabályozza, és egy rendszert alakít ki, ami, megint azt reméljük, hogy az érdekeltek javát szolgálja.

Az is nagyon jó, hogy a névhasználatban megszünteti a kereskedelmi nevek használatához fűződő jogokat a védjegyekkel szemben, tehát nem élveznek előnyt. Aztán a védjegy használatára vonatkozó szabályokat átláthatóbbá teszi. Az is nagyon jó, hogy az áruk és szolgáltatások megnevezését és osztályozását egy új rendszerben szabályozza. Az együttes és tanúsító védjegyek szabályai is sokkal átláthatóbbak, tiszták, egyértelműbbek. A megújítás, valamint a felszólalási, törlési, megszűnésmegállapítási eljárások is gyakorlatilag a mai életviszonyokhoz, illetőleg a korábbi szabályozás óta szerzett tapasztalatokhoz igazodnak.

Mindezekre tekintettel természetesen a Jobbik képviselőcsoportja ezt a törvényt igen szavazatával támogatja, s úgy ítélem meg, talán ez lesz az az egyik jogszabály, amelyről a legkevesebbet fogunk a kormánypártokkal és a kormányzat képviselőivel vitatkozni. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  181  Következő    Ülésnap adatai