Készült: 2024.09.19.09:09:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2019.10.28.),  149-156. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:53


Felszólalások:   141-148   149-156   157-164      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Kocsis-Cake Olivio képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Mennyibe fog még fájni a magyar embereknek az urizálás a Várban?” címmel. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! A Pénzügyminisztérium Várba költözésének a költsége a tervezett 26 milliárdról most már majdnem a duplájára, 47,5 milliárdra rúghat. Összességében a kormányzati negyed kialakítása több mint 200 milliárdba fáj az adófizetőknek. Tehát miközben a kórházakba a betegek viszik a gyógyszereket, a különböző felszereléseket, miközben az állami dolgozók, pedagógusok, rendőrök, tűzoltók azért túlóráznak, hogy rendesen meg tudjanak élni, aközben a kormány a Várban urizál, Gundel-reggelit eszik. De ha a városüzemeltetésről beszélünk, akkor a 47 milliárd a tízszerese annak, amit mondjuk, Budapest egy évben fővárosi közparkok fenntartására költ. Az összes közparkunk ragyoghatna, csilloghatna. Ráadásul a Pénzügyminisztérium állományának mindössze a fele fog itt dolgozni, tehát nem szabadul föl más épület, s logisztikailag is problémás lesz egy kettészakított minisztérium. Az építkezés már most megnehezíti a Vár életét, az itt dolgozó ezer ember forgalma pedig nagy közlekedési kihívást fog jelenteni. Tehát amellett, hogy elég drága ez az urizálás, a Vár kulturális, turisztikai és közösségi funkciója mellé még kormányzati funkciót is kap, így állandó konfliktusokhoz fog vezetni ez a jövőben.

Kérdéseim tehát: mennyibe fog még az urizálás kerülni az adófizetőknek? Mit terveznek még a Várban építeni? És ahogy a miniszterelnök kijelentette, hogy a főváros vezetésének támogatása nélkül nem épülhet meg semmi, ugyanez az elv érvényese a kormányzati negyedre is, azaz a kormány egyeztetni foge a fővárossal, illetve az új I. kerületi polgármesterrel például a Pénzügyminisztérium odatelepítéséről is? Köszönöm a válaszát. (Taps a Párbeszéd és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Gulyás Gergely miniszter úrnak adom meg a szót. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is egy pontatlanságot szeretnék kiigazítani. Ön azt mondta, hogy a Pénzügyminisztérium nem teljes állománya fog a Várba felmenni, ezért még csak egy épület sem szabadul fel. Az első állítás igaz, a második nem, hiszen a Pénzügyminisztériumnak a teljes állománya most sincs a Pénzügyminisztérium épületében, mert az európai uniós részekkel foglalkozó kollégák a Váci úton vannak, és ez marad így. Tehát ha ön a kötelező demagógiát félreteszi, és azt próbálja meg egymás mellé tenni, hogy mennyit nyer a magyar állam azzal, hogy ha a kormány az V. kerületből kiköltözik, ezeket az ingatlanokat hasznosítani lehet, amelyek egyébként a turisztikai forgalmat is jelentős mértékben növelni tudják, növelhetik megfelelő hasznosítás esetén, vagy akár csak ezeknek az épületeknek az értékesítésével milyen bevételre tehet szert, akkor közel egyenlőségjel tehető még a Pénzügyminisztérium költözése mögé is. Ráadásul nem arról van szó, hogy valami újat találtunk volna föl, a Pénzügyminisztérium régi, hagyományos épületébe költözik majd most vissza a minisztérium, és a József nádor téri épület semmivel nincs kevésbé exkluzív helyen, mint a Várban a Szentháromság téri épület.

Ami az egyeztetésre vonatkozó igényt illeti: több alkalommal nyilatkoztunk arról, hogy a fővárosi fejlesztéseknél a főpolgármesterrel, illetve Budapest Főváros Közgyűlésével szeretnénk együttműködést kialakítani. Két olyan terület van ma Budapesten, amihez nincs köze a fővárosnak, de ez a választás eredményétől független, ez a Várnegyed egy szűk része, a kormányzati negyed, illetve a Kossuth tér. Ez évek óta így van, hiszen a törvények efölött fővárosi vagy kerületi hatáskört nem tesznek lehetővé érvényesíteni. Úgyhogy ez az a két terület, amelyekbe a fővárosnak pillanatnyilag nincs beleszólása, de ha a főpolgármester úrnak karakteres véleménye van, mi szívesen meghallgatjuk őt. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra Kocsis-Cake Olivio képviselő úré a szó. Parancsoljon!

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Arra nem válaszolt, hogy mennyibe fog még kerülni és mit terveznek ott. Erre majd a későbbiekben jó lenne választ kapni. Az örömteli hír, hogy úgy gondolják, hogy akkor a jelenlegi épület hasznosulni fog a József nádor téren. Kíváncsian várjuk, hogy hogyan fog ez hasznosulni. Mi azt javasoljuk, hogy ne kárpitokra és kerámiákra költsenek el félmilliárd forintot, mert ez urizálás. Sokkal inkább azzal foglalkozzanak, ami a kormány dolga: emeljék a tanárok, az állami alkalmazottak fizetését, növeljék a szociális kiadásokat, és tegyenek az ellen, hogy a klímavédelem Magyarországon végre valós legyen, és ne csak beszéljenek róla. (Sic!) Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra miniszter úré a szó. Parancsoljon!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Megköszönöm képviselő úrnak, hogy nem számolta át lélegeztetőgépekre a különböző budapesti fejlesztéseket. Szeretnék csupán arra emlékeztetni, hogy egyszer volt már egy kormány, amelynek egyik pártja ezt egy választási kampányban megtette, majd utána csődbe vitte és tönkretette az országot. Úgy gondolom, ha valaki méltányosan értékeli az elmúlt éveket, akkor azt mondhatjuk, hogy a rendszerváltozás óta soha nem volt olyan, hogy ez most már a hetedik év, amikor folyamatos a gazdasági növekedés, és talán a negyedik olyan év lesz, amikor 10 százalék fölötti béremelkedés van az országban. Természetesen egy alacsonyabb bázisról indulunk, Magyarország természetesen ma is az Európai Unió szegényebb országai közé tartozik, de kár elvitatni azt, hogy mindazokra a fejlesztésekre, amelyek egy részét önök kétségbe vonják, úgy kerül sor, hogy mindeközben Magyarországon az elmúlt években a gazdaság jól teljesített, és az életszínvonal is növekedett.

Nincsenek illúzióim azzal kapcsolatosan, hogy az a demagógiaverseny, ami az ellenzéken belül már korábban megindult, és úgy tűnik, hogy a fővárosi eredmények további biztatást adtak ahhoz, hogy ez folytatódni fog, de mégis szeretném legalább a tényszerűség minimumának a figyelembevételére kérni. Azt pedig örömmel mondjuk, hogy mi természetesen a klímavédelem ügyében is szívesen működünk együtt az új fővárosi vezetéssel, és azt reméljük, hogy lesznek olyan pontok, ahol Budapest fejlesztésében valóban együtt tudunk előrelépni. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   141-148   149-156   157-164      Ülésnap adatai