Készült: 2024.05.02.00:15:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2019.10.28.),  129-138. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:18


Felszólalások:   121-128   129-138   139-140      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Arató Gergely képviselő úr, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Megint masíroznak  a rendőrség tehetetlen?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget felügyelő miniszter urat bízta meg válaszadással. Tisztelettel kérdezem, elfogadjae a válaszoló személyét, vagy megvárja, míg miniszterelnök úr az ülésteremben választ tud adni személyesen.

ARATÓ GERGELY (DK): Elfogadom miniszter urat, és reménykedem benne, hogy miniszterelnök úr nem tagadja meg majd, mint a Budapest-szerződés ügyében a válaszát. (Gulyás Gergely: Erre nincs garancia.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Öné a szó.

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Miniszter Úr! Budapest utcáin újra fekete ruhás neonácik vonultak fel október 23-án, és keltettek félelmet a békés polgárokban. A büntető törvénykönyv 339. §-a  ön jogász, ezt nálam sokkal jobban tudja  szerint garázdaság vétségét követi el, ha valaki kirívóan közösségellenes magatartást tanúsít (Dr. Rétvári Bence: A gárdisták szövetségese mondja mindezt.), és ezzel megbotránkoztat és riadalmat kelt, vagy a közrendet…, bocsánat, illetve ennek minősített esete, ha minderre csoportosan, köznyugalmat megzavarva, nyilvános rendezvényen kerül sor. A gyülekezési törvény 13. §-a alapján be kell tiltani a gyülekezést, ha a gyűlés a közbiztonságot vagy a közrendet közvetlenül, szükségtelen és aránytalan mértékben veszélyezteti. Azt gondolnánk, hogy ez a két jogszabály teljesen világos eligazítást nyújt abban a tekintetben, hogy az ilyenfajta egyenruhás, alakzatban történő, félelmet keltő masírozásnak nincsen helye Budapest utcáin. (Dr. Rétvári Bence: A Jobbik felé mondd!) De úgy látszik, és hozzáteszem, hogy tavasszal ezt még a rendőrség is tudta, amikor pontosan ezekkel az indokokkal tiltotta meg Törökszentmiklóson a Mi Hazánk nevű, fideszes kamuszervezet felvonulását, de úgy látszik, most mást kíván a politikai érdek, mert most ebben az esetben a rendőrség nemhogy nem lépett föl, hanem egyenesen biztosította és kísérte ezt a menetet. És hogy legyen világos: nemcsak ártatlan vonulgatásról van szó, a feltevések és hírek szerint ugyanennek a csoportnak a tagjai megtámadtak egy szórakozóhelyet, amit megrongáltak.

(14.10)

Ugyanennek a csoportnak a tagjai megzavarták egy ellenzéki párt rendezvényét, és nem ennek a csoportnak a tagjai, hanem egy másik szélsőjobboldali személy pedig, aki a kormányzati sajtóban amúgy közkedvelt, megtámadta a Demokratikus Koalíció sajtótájékoztatóját, és megütötte az ott jelen lévő egyik önkormányzati képviselőnket.

Ezek után az európai polgárok teljesen joggal kérdezhetik, hogy milyen szakmai vagy politikai okok miatt tűrik önök a szélsőjobb randalírozását (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Budapest utcáin. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces válaszra megadom a szót Gulyás Gergely miniszter úrnak. Parancsoljon!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt kilenc évben azt tapasztalhatta mindenki, aki a magyar közéletet és a magyar nyilvánosságot figyelemmel kísérte, hogy minden gyűlöletkeltő, erőszakos cselekménnyel szemben a hatóságok a leghatározottabban felléptek. Ennek köszönhető, hogy ma azok a jelenségek, amelyek az önök kormányzása idején Magyarországon mindennapossá váltak, amikor az állam elvesztette az erőszak-monopóliumát, és nem tudta a rendet fenntartani, megszűntek. A konkrét esetben is indokolt a nyomozás és a rendőrség fellépése, ezt követően természetesen, ha a nyomozás adatai erre okot adnak, akkor ügyészségi, adott esetben bírósági eljárás. Azt tudom csak mondani, hogy ha tudomást szerzünk arról, hogy kik vettek részt ezekben a cselekményekben, akkor az ellen a hatóságoknak is fel kell lépniük, és önöket is feltétlenül értesíteni kell, hogy a következő koalíciókötéskor velük is össze tudjanak majd fogni. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra Arató Gergely képviselő úré a szó. Parancsoljon!

ARATÓ GERGELY (DK): Sajnos, miniszter úr nem adott megnyugtató választ arra, hogy a rendőrség miért nem képes arra, hogy elolvassa egy rendezvény bejelentését és felismerje benne azt, hogy miről szól. Az a javaslata pedig, hogy majd a rendőrség ezt kivizsgálja, nem nyugtat meg, tekintettel arra, hogy magam tettem feljelentést a kitörésnapi rendezvényen horogkeresztes zászlóval felvonuló neonácikkal szemben, ahol a rendőrségtől annyi tellett, hogy kihallgatta az újságírót, aki tudósított meg a fényképészt, aki lefényképezte, majd utána ad acta tette az ügyet, mondván, hogy nem tudja megállapítani, ki vonult fel. A szervezőket, úgy tűnik, elfelejtették megkérdezni. Azt kell önöknek mondanom, hogy sokak szerint önök azért hagyják most újra a neonácikat felvonulni, mert politikai érdekük van benne, mert ezzel akarják bizonyítani, hogy az új vezetés alatt nincs rend a fővárosban. De szeretném jelezni, hogy nem fog sikerülni, nem tudják átverni a budapestieket. Ők is tudják, hogy önöket terheli a neonácik randalírozása miatt az erkölcsi, politikai és jogi felelősség. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszter urat is. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Ugyan látom a hajlamot a különböző állampárti utódszervezetekben, hogy továbbra is ítélkezzenek és büntetőeljárásokat folytassanak le, de jó, hogy ezt nem teszik, mert képviselő úr például nincs tisztában a kihallgatás meg a tanúmeghallgatás közötti különbséggel, és az elég zavaró lenne, ha a büntetőeljárást is önök folytatnák le. Még egyszer mondom, amíg ebben az országban polgári kormány van, addig az erőszak-monopólium az államot illeti meg, semmilyen jogellenes félelem- vagy gyűlöletkeltő cselekmény nem maradhat megtorlatlanul. A konkrét esetben is ennek megfelelően kell feltárni azt, ami történt. Az egy más kérdés, hogy a képviselő úr szövetségesei körében is ezek szerint a felderítést folytatni kell, mert önök bármilyen szélsőséggel összefognak, örömmel alkotnak koalíciót, állítanak közös jelölteket. Tehát kérem, hogy ha esetleg az önök szövetségesei is látókörbe kerülnek, akkor semmilyen formában ezt személyes támadásnak a képviselő úr ne vegye se maga ellen, se a pártja ellen. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   121-128   129-138   139-140      Ülésnap adatai