Készült: 2024.09.19.03:18:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

208. ülésnap (2021.06.08.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:51


Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Demeter Márta képviselő asszony, LMP-képviselőcsoport: „Mi a fontosabb?” címmel. Öné a szó.

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár úr, ha már így megszólított engem, ön úgy oktat ki minket a privatizáció fogalmáról, hogy egyébként ön az egyik fideszes házipénztárnak, az egyik fideszes magánalapítványnak a kuratóriumi elnöke. (Dr. Orbán Balázs közbeszól.) Ön nem más, mint egy fideszes pártpénztárnok. Értem én, lehet, hogy ez az önök soraiban egy pozitív jelző, higgye el, hogy az emberek számára nem az! Önök 500 milliárd forintot lapátolnak ki az adófizetők pénzéből fideszes magánalapítványba, konkrétan erről van szó. (Közbeszólások a kormánypárti sorokból.)

Látszik, hogy ez az önök politikája, egyébként semmi másra nem telik, tehát ebben az országban egyébként megfelelő gazdaságpolitika sincsen, és én egyébként most erről szeretnék beszélni, hogy sajnos mennyire nem működik az önök elképzelése. Hiszen nemrégiben olyan elemzések láttak napvilágot, amelyek egyértelműen mutatják, hogy a hazai üzemek alárendelt szerepet játszanak a nemzetközi termelésben, még regionális szinten is gyenge pozícióban vannak. (Közbeszólások a kormánypárti sorokból: Micsoda?!  Az kemény!) A magyar export hozzáadott értéke rendkívül alacsony, alacsonyabb értéket Európában csak Szlovákia, Luxemburg és Málta produkált, és amíg egyébként önök a fideszes házipénztárakról alkotott véleményemet és az emberek véleményét kommentálják, addig egyébként ezzel kellene foglalkozzanak, hogy ilyen komoly bajok vannak a magyar gazdaságban. Ez hat a magyar emberekre, és csökkenti a lehetőségeiket.

Ez a helyzet abból adódik, hogy az utóbbi évtizedben a magyar export 15-18 százalékát olyan köztes termékek, például az autóiparban fel-alá utaztatott alkatrészek tették ki, amelyeket többször is elszámoltak hazai vámon. Egyértelmű, hogy a multiknak adott százmilliárdok, a helyzetbe hozott NER-lovagok közbeszerzésekből való felhizlalása ellenére, ehhez nagyon értenek, a magyar gazdaság nem képes saját erejéből többet hozzájárulni a hazai exporthoz, mint ahogy tíz éve. A Fidesz-kormányok gazdaságpolitikája az olcsó munkaerő versenyképességére épített és épít sajnos ma is, vagyis nem jelent érdemben javuló pozíciót és lehetőségeket sem az alkalmazotti, sem a vállalkozói szférában, tehát itt hagyják cserben a magyar embereket sokadszor.

Ha az országos szint után megnézzük a helyi viszonyokat, jól látható, például a főváros VIII. kerülete esetében, hogy mennyire csekély mértékben oldotta meg az évtizedes foglalkoztatási problémákat a Fidesz gazdaságpolitikája. Éppen ezért nem véletlen, hogy égetően fontosak a hatékony, a foglalkoztatási helyzet javítását célzó programok. A munkavállalói foglalkoztatás segítése mellett legalább annyira fontos Józsefvárosban is a vállalkozások ösztönzése, segítése egészen az egyéni vállalkozásoktól a startupokig. Hiszen éppen a magyar mikro-, kis- és közepes vállalkozások helyzetbe hozása érdekében jelentős forrásokat kellene fordítani olyan vállalkozásélénkítési programokra, amelyek a kerületben jelentős múlttal és potenciállal rendelkező szolgáltató szektorokat erősítik. A hazai kisvállalkozások biztosítanak ugyanis munkalehetőséget  ha esetleg nem jöttek volna önökkel szembe ezek a számok  az emberek 70 százalékának.

A magyar gazdaság adatait látva nem meglepő, hogy Magyarországnak a nemzetközi értékláncokban betöltött pozíciója rendkívül gyenge, és Magyarország minden lényegesebb szektorban, különösen egyébként az autóiparban és az elektronikában erősen negatív pozícióban van.

Összefoglalva: látszik az, hogy a magyar gazdaság rendkívül kitett a válságoknak, és a koronavírus-járvány egyértelműen sajnos ezt bizonyította és még tovább fokozta. Vagyis az elmúlt évtizedben a hibás gazdaságpolitikai elképzelésekre hivatkozva elégetett közpénz-ezermilliárdok nemhogy nem vezettek a magyar gazdaság belső szerkezetének és hatékonyságának érdemi javulásához, hanem még erősítették a magyar gazdaság összeszerelő üzem jellegét, és ez hatalmas bűn, amit csináltak.

Mára egyértelműen megmutatkozik a fenntarthatatlansága annak a politikának, amit önök képviselnek, és nem lehet továbbra is az olcsó munkaerőre építeni. Egyértelmű, hogy teljesen más gazdaságpolitikára van szükség, egy olyan új egyensúlyi helyzetre, amely egyensúlyt teremt a hazai mikro-, kis- és közepes vállalkozások és a multinacionális vállalkozások szerepvállalásában, egyértelműen a hazai kis- és közepes vállalkozásokat kell jobban támogatni és erősíteni. A hazai vállalkozások és multinacionális cégek szerepvállalásának kormányzati támogatásában ennek a helyzetnek, ennek az új egyensúlyi helyzetnek a kialakításával, a multi cégek helyi gazdaságba történő hatékonyabb bekapcsolódásával lehetne azt elérni, hogy a legtöbb barnamezős fejlesztési területtel rendelkező Ferencvárosban ne kizárólag kormányzati presztízsberuházások vagy befektetői igényeknek alárendelt projektek valósuljanak meg, hanem olyan fejlesztések, amelyek a helyben élő embereket szolgálják.

Egy ilyen új szemléletű gazdaságpolitikával elérhető lenne ugyanis, hogy ne csak az jellemezze a IX. kerületet, hogy a legalább 500 főt foglalkoztató fővárosi nagyvállalatok csaknem a 15 százalékának itt van a székhelye, és a külföldi tőke jelenléte kimagasló, 80 százalékos arányban van jelen, hanem az is, hogy teret és kormányzati támogatást kapnak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a helyi mikro-, kis- és közepes vállalkozások, és ebben tud növekedni ezzel a helyben foglalkoztatott emberek száma. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Schanda Tamás János államtitkár úr válaszol az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Először is, én értem, hogy nem sikerült maradéktalanul megértenie az Orbán államtitkár úr által elmondottakat (Derültség a kormánypárti sorokban.) a közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatban. Ön egy kósza kísérletet…  egy mondattal igyekeznék újra próbálkozni ebben a kérdésben, bár már sokszor folytattunk erről vitát.

Itt arról van szó, tisztelt képviselő asszony, szemben azzal, amit ön folyamatosan mantrázni próbál, hogy közfeladatok ellátására olyan közérdekű vagyonkezelő alapítványok jönnek létre, amelyek vagyont kapnak, de ezt a vagyont kizárólag csak semmi másra, csak a közfeladat ellátására lehet fordítani. (Dr. Orbán Balázs: Ez nem vélemény, ez tény.) Amikor ön ez ellen beszél, tisztelt képviselő asszony, akkor ön egyetemellenes politikát folytat, tudásellenes politikát folytat, és mindent ellenez, ami a magyar fiatalok számára a kiugrás lehetőségét adja meg.

Tisztelt Képviselő Asszony! Az is egy furcsa dolog, csak hogy a furcsaságokról beszéljünk még egy picit, hogy ön akarja kioktatni a magyar kormányt válságkezelésből. Ez különösen is furcsa öntől, hiszen önnek a különböző oldalváltásai, mondhatjuk úgy, hogy pártszédelgései teljesen feleslegesek, mindig ugyanoda tér vissza; ugyanoda, Gyurcsány Ferenchez, ahhoz a politikához, akik megsarcolták a magyar családokat, és akik csődközelbe juttatták a magyar gazdaságot. Teljesen fölösleges minden politikai húzása, tisztelt képviselő asszony, mert ugyanott köt ki, ahonnan egyébként elindult.

Viszont ezzel szemben a nemzeti polgári kormány az emberek értékteremtésében és a munkában hisz.

(9.20)

Mi segélyezés helyett munkaalapú gazdaságot építünk, és a családok megsarcolása helyett pedig családbarát, a magyar családok érdekeit segítő intézkedések sorát hajtottuk és hajtjuk is végre.

Ez azért is különösen fontos, mert a koronavírus-járvány előtti időszak oka annak, hogy egyébként milyen erősen tudtunk megmaradni a járvány utáni időszakra is. A járvány előtti három év volt a legjobb a munkahelyek és a bérek szempontjából, ezért a családoknak és a vállalkozásoknak sokkal több tartaléka volt a korábbi, 2007-2008-as válsághoz képest, kevésbé kitetten nézhettek szembe a járvánnyal és annak a gazdasági következményeivel. 2021 áprilisában, tehát mostanában 4,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Magyarországon. Legyünk erre büszkék, tisztelt képviselő asszony, mert ez jóval alacsonyabb, mint az európai uniós átlag, az 7,3 százalék, és mint az euróövezeti átlag, ami pedig 8 százalék.

Ott is egy fontos különbség van, tisztelt képviselő asszony, a baloldal, az önök politikája és a mi politikánk között, hogy míg a baloldal megszorításokkal és a magyar cégek és családok megsarcolásával kezelte a válságot  és ne legyenek egyébként kétségeink, ezt tenné, ha újra hatalomra kerülne, ezt írják le a különböző papírjaikban és javaslataikban, hogy milyen adókat emelnének meg, és hogyan nehezítenék meg a magyar családok életét , ezzel szemben mi egy teljesen más utat választottunk, aminek a keretében többek között adókat csökkentünk, visszaépítjük a 13. havi nyugdíjat, és a gyermeket nevelő családokat számtalan eszközzel segítjük. Erről szólnak egyébként azok az intézkedéseink is, hogy bértámogatást vezettünk be, munkahelyvédelmi programot indítottunk, hitelmoratóriumot vezettünk be, amit egyébként önök soha nem támogattak, sőt, amikor lehetőségük volt, akkor az Országgyűlésben ellene szavaztak.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ön is beszélt az értékláncokról. Azt gondolom, hogy fontos dolog, hogy Magyarországon vannak befektetők, ezek a befektetők értéket állítanak elő, ráadásul most már olyan befektetők érkeznek Magyarországra, akik komoly kutatás-fejlesztési kapacitást is hoznak ide. Ezek a legértékesebb munkahelyek, és ezért különösen szomorú, hogy önök még azt a programot is ellenezték, ahol a kutatás-fejlesztésben, innovációban dolgozóknak adtunk speciális bértámogatást. Egészen elképesztő, hogy még ezt sem támogatták, ami pedig megadja a lehetőséget arra, hogy most, a járvány utáni időszakban a kanyarban tudjunk előzni. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai