Készült: 2024.09.19.22:29:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2020.02.24.),  273-274. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:36


Felszólalások:   271-272   273-274   275-276      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Rig Lajos képviselő úr. Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Lukács László, Jobbikos képviselő úr: „Miért pálinkafőzést tanítunk a hetedikeseknek, amikor Magyarországon népbetegség az alkoholizmus?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban, az elmúlt napokat uralta az a hír, miszerint a Nemzeti alaptanterv egyik részeként a 7-8. osztályosoknak a pálinkafőzést és annak egyébként a kémiában meglévő jelenségét vagy az azzal kapcsolatos jelenségét kívánják oktatni.Szeretném leszögezni, hogy a felszólalásom nem egy pálinkafőzés- és pálinkaellenes felszólalás, sokkal inkább egy figyelemfelhívó felszólalás. Tiszteletben tartjuk Magyarországon azt a szokást, hogy nagyon sokan szeretnek pálinkát főzni, egyébként fogyasztani, és a magyar kultúrának, a magyar tradíciónak a része.

Tehát nem a pálinka ellen és önmagának az elvnek a tankönyvbe kerülése ellen szól a mostani felszólalás  így csalódniuk kell azoknak, akik ezt szeretnék hallani , hanem arról szól, hogy mi mást lehetne a pálinka főzésén kívül, vagy azzal együtt, vagy azt kiegészítve oktatni a Nemzeti alaptantervben.

Teljesen nyilvánvaló, hogy arra kell kitérni itt, hogy Magyarországon sajnos vezető probléma az alkoholizmus. Nagyon keveset beszélünk erről a problémáról. Sokan egyébként ezt mindig egy otthon tartandó vagy egy társaságban tartandó problémának veszik, de beszélni kell a fiataloknak erről, hiszen egy felmérés jól mutatja, hogy a fiatal korosztály az, aki sajnos a legfogékonyabb az alkoholfogyasztásnak egyrészt a mértéktelenségére, másrészt olyan korban való kipróbálására, amikor számukra még a fogyasztásnak semmilyenfajta kultúrája nem alakult ki. Éppen ezért pontosan rájuk a legveszélyesebb a mértéktelen alkoholfogyasztás.

Része lehetne a Nemzeti alaptantervnek az arra való figyelemfelhívás  s most jönnek sajnos a legszomorúbb számok , hogy Magyarországon becsülten 379 ezer alkoholista van. Ők azok, akiket azok számából becsülnek meg, akik májzsugorodásban szenvednek, amely az idült alkoholizmusnak sajnos az egyik legutolsó és sokszor visszafordíthatatlan esete, és amelyből rendkívül sok halálozás származik. Nyilvántartottan egyébként a becsült számon túl 15 ezer alkoholista van Magyarországon, és az elmúlt időszakban aggasztóan magas lett a fiatalok száma, különösen a fiatal fiúk száma ezen a téren.

Az alkoholizmus és az alkohol okozta halálozás évente 30 ezer főben mérhető, ebből 6-7 ezer csak az, aki májzsugorodásban, tehát az alkoholizmus egyik legsúlyosabb következményében halálozik el. Sajnos nagyon sokszor a magyar médiában, a magyar közéletben büszkeségként jelenik meg az, hogy ki mennyi és milyen alkoholt fogyasztott, holott mindannyian tudjuk, hogy a szervezetünkre talán az egyik legkárosabb hatást gyakorolja.

Én nem azt mondom, hogy magáról az alkohol fogyasztásáról kell az embereket leszoktatni  ez egy ideális állapot lenne , de azt kell bennük tudatosítani, hogy semmilyen módon nem menő, semmilyen módon nem lehet büszkeség tárgya az, hogy valaki mértéktelenül alkoholt fogyaszt Magyarországon, különösen úgy, hogy ezt sokszor úgy állítja be a magyar köztudat, hogy ez a gasztronómiánk része.

Tisztelt Képviselőtársaim! Franciaországban, ahol legalább ennyire a gasztronómia része az alkohol használata a főzésben és a nemzeti identitás meghatározásában, az alkoholfüggők aránya 2,9 százalék. Magyarországon ez 9,4 százalék. Senkinek semmilyen joga nincs arra, hogy azt mondja, hogy ez a gasztronómiánk és az életünknek a része.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szimplán annyi történik, hogy Magyarország, csakúgy, mint nagyon sok posztszovjet állam, saját magát mérgezi az alkoholizmussal és az alkohollal. Nagyon egyszerű arányszámot lehet mondani  szintén elrettentő szám, és ezzel alig maradunk le a balti, illetve a posztszovjet államoktól , évente 14 liter tiszta szesz/főnyi alkoholt fogyasztanak el a magyar emberek.

Azt sem lehet elhallgatni, hogy nemcsak a Nemzeti alaptanterv, nemcsak az iskola felelős azért, hogy milyen a hozzáállása a gyermekeknek az alkoholhoz, illetve a társadalomnak. Nagyon fontos, hogy a társadalmi közeg, a családi közeg is tud tenni azért, hogy felhívjuk a figyelmét a fiataloknak, sőt az embereknek, hogy nem szabad mértéktelenül alkoholt fogyasztani. De az államnak is szerepe van. Régóta csúszik az alkoholstratégia, az alkoholellenes stratégia megfogalmazása, elindítása, amelyre most már öt éve várunk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha arról beszélünk, hogy a Nemzeti alaptantervben magának a kémiai jelenségnek, a desztillációnak, és hogy hogy lehet pálinkát előállítani, annak helye van a tantervben  és erről vitatkozhatunk , akkor legyen helye a magyar közéletben az alkoholellenes stratégiának, legyen helye a tananyagban a gyermekek, a fiatalok részére az alkoholizmussal kapcsolatos betegségekkel és halálozással kapcsolatos statisztikával való figyelemfelhívásnak, mert csak ezzel tudunk eredményt elérni.

Mint az elején leszögeztem, ez nem egy pálinkaellenes felszólalás, ez egy figyelemfelhívó felszólalás. Tisztelt Képviselőtársaim! Rengeteg tennivalónk van az alkoholizmus elleni küzdelemben. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   271-272   273-274   275-276      Ülésnap adatai