Készült: 2024.09.19.22:28:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2020.02.24.),  108-113. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:22


Felszólalások:   102-108   108-113   114-120      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Mint hallhattuk, képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 111 igen szavazattal, 35 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Szatmáry Kristóf képviselő úr, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Milyen további gazdaságfejlesztési intézkedések várhatóak 2020-ban Magyarországon?” Tisztelt Képviselő Úr! Tájékoztatom önt, hogy Schanda Tamás államtitkár úr fog válaszolni az ön interpellációs kérdésére. Parancsoljon, öné a szó.

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A 2010-ben hivatalba lépő polgári kormány célul tűzte ki, hogy Magyarország gazdasága megerősödjön, és ami talán ennél is fontosabb, hogy ezt a magyar emberek is érezzék mindennapjaikban. Ezt azért is fontos hangsúlyozni, mert ha visszaemlékezünk arra, hogy 2010-ben honnan indultunk, hol kellett ennek a kormánynak megkezdeni a munkát, milyen állapotban volt a magyar gazdaság, bizony szerencsére mondhatjuk, hogy mérföldekre vagyunk az akkori államcsődközeli gazdasági mélyrepüléstől. Akkoriban ki se látszottunk az adósságból, és egymást követték a megszorítások.Szerencsére ez már mind a múlté. Az elmúlt tíz év fenntartható gazdasági növekedése példátlan az utóbbi évtizedekre visszatekintve, de talán az egész XX. századra is elmondható lenne. A fegyelmezett fiskális politikának köszönhetően az államadósság a GDP 70 százaléka alá csökkent, a megszorításokat felváltották az adócsökkentések. A segélyalapú társadalom helyett ma már a munkaalapú társadalomról beszélhetünk. Fontos eredmény, hogy a foglalkoztatottak száma tartósan 4,5 millió felett van, a munkanélküliségi ráta pedig 3,5 százalékra csökkent. Ezzel együtt a bérek is növekedtek, a minimálbér és a garantált bérminimum összege mára megduplázódott.

Az elmúlt tíz év gazdaságpolitikai intézkedéseinek eredményei mára vitathatatlanok. A gazdasági növekedésünk most már jelentősen meghaladja az uniós átlagot. Az elmúlt évben nemcsak a beruházások értékét, hanem az exportot is sikerült rekordmagasságokba fölvinni, Magyarország folyamatosan erősödő gazdasága pedig kedvező környezetet teremt mind a kis- és középvállalkozások számára, mind a nemzetközi cégek számára. Itt legfőképpen talán a kis- és középvállalkozásokat szeretném kiemelni, amelyek nyertesei a kormány következetes politikájának.

A fentiekre tekintettel kérdezem államtitkár urat, milyen további gazdaságfejlesztési intézkedések várhatók 2020-ban. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Schanda Tamás államtitkár úrnak adok szót a válaszra. Parancsoljon, államtitkár úr!

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt tíz évben a magyar gazdaság modernizációját sikerült úgy végrehajtania a nemzeti kormánynak, hogy ma még az IMF jelentése szerint is a világban Magyarországon a második legmagasabb a high-tech aránya az iparon belül. E tekintetben csak Dánia van előttünk, és még Németországot is megelőzzük. 2010-2018 között a vállalkozások termelékenysége jóval gyorsabb ütemben nőtt hazánkban, mint a többi visegrádi országban és az EU 28-ak átlagában. A magyar kormány 2019-ben 101 nagyberuházásról döntött, ezek összértéke eléri az 1705 milliárd forintot, ami a GDP 4 százalékát teszi ki. A magyar gazdaság erősödésének és növekedésének fontos bázisát a mikro-, kis- és középvállalkozások adják. A kormány célja éppen ezért, hogy a kkv-k többsége is belépjen a magas technológiai fejlettséggel és élenjáró innovációs kapacitásokkal rendelkező szereplők közé.

Tisztelt Képviselő Úr! A jövő a magyar gazdaságpolitika három kulcsszava köré épül: high-tech, zöld és magyar. Ennek érdekében fogadta el a kormány 2019 novemberében a kkv-stratégiát, amelyről ma itt már volt szó, s amelyben 2030-ig vázoltuk fel a szektor jövőképét, és meghatároztuk a vállalkozáspolitikának a legfontosabb feladatait. A kormány intézkedései a nemzetközileg is sikeres dinamikus vállalkozói kör kialakítására, és a családok megélhetését biztosító kisvállalkozói kör stabil működésére irányulnak.

Napjainkra a magyar gazdaság korszakváltáshoz érkezett olyan tényezők miatt, mint a digitalizációs forradalom, a mesterséges intelligencia terjedése, a klíma- és természetvédelmi kihívások, a bérek emelkedése vagy a generációváltás. Ez a korszakváltás ugyanakkor nemcsak kihívásokat rejt, hanem megfelelő kormányzati lépésekkel és a vállalatok együttműködésével egyúttal nagy lehetőséget is kínál.

Tisztelt Képviselő Úr! 2020-ban és 2021-ben összesen 353 milliárd forint gazdaságfejlesztési célú támogatást, 233 milliárd forint vissza nem térítendő, és 120 milliárd forint visszatérítendő forrást biztosítunk a kkv-k számára. Az intézkedések keretében elsősorban a kkv-k technológiaváltását szeretnénk támogatni, illetve a szervezeti megújulásukat, környezeti fenntarthatóság felé történő elmozdulásukat egyúttal.

A „Magyar multi” program a leginkább fejlődőképes vállalatokat fogja magasabb növekedési fokozatba kapcsolni, és a nemzetközi piacokra segíteni. A program legújabb fejezetében zöld nemzeti bajnokokat is fogunk támogatni, tehát azokat a kkv-kat, amelyek az energiahatékonysági fejlesztések szállítói oldaláról is képesek megjelenni, és valós hozzáadott értéket előállítani. A „Modern mintaüzem” program célja a kkv-k technológiaváltásának az elősegítése és a high-tech megoldások készség szintű használatának ösztönzése a gazdaságban. 2020-ban is folytatódik az országos vállalkozói mentorprogram, amely a kormány általános vállalkozói tudásátadást biztosító eszköze. Szintén ebben az évben indítunk programot a szabad vállalkozási zónákban, azaz a hátrányosabb helyzetű településeken működő kkv-k fejlesztésének támogatására. Az új intézkedések közé tartoznak továbbá a generációváltás előmozdítását célzó programok is. Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(16.20)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Nemrégiben miniszterelnök úr egy nemzetközi rendezvényen arról beszélt, hogy a nemzeti keresztény konzervatív politika alapja a világban mindenütt a sikeres gazdaságpolitika. Miniszterelnök úr ezt nemzetközi példákra hivatkozva mondta, Amerikától kezdve a Távol-Keletig láthatjuk azt, hogy nagyon sok országban, ahol jobboldali kormány van, ott jó a gazdaság, ahol baloldali van, ott nem. De Magyarországra ez különösen igaz, elég csak Bokrostól Gyurcsányig végignézni a magyar baloldal kormányzását: gazdasági visszaesés, állami vagyon kiárusítása, megszorítás, szegénység, segélypolitika. Ezzel szemben a polgári kormányok már ’98-tól gazdasági növekedéssel, munkahelyteremtéssel, adócsökkentéssel, az állami vagyon gyarapodásával büszkélkedhetnek. Ezt a politikát kell folytatnunk, és ezt fogjuk támogatni a jövőben is. Köszönöm szépen, elfogadom a válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   102-108   108-113   114-120      Ülésnap adatai