Készült: 2024.09.22.15:46:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (2018.10.08.),  167-174. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:51


Felszólalások:   159-166   167-174   175-176      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Korózs Lajos képviselő úr, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Rend, fegyelem, tisztaság!” címmel. A miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter urat jelölte ki. (Korózs Lajos bólint.) A képviselő úr jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Ennek megfelelően a képviselő úré a szó, parancsoljon!

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Itt és most ki kell mondani, hogy válsághelyzet van az egészségügyben, és ezt a válsághelyzetet az elmúlt héten a kormányzati intézkedések tovább mélyítették.Ismeretes önök előtt, hogy a múlt héten lemondott az államtitkár asszony, ugyanakkor, szinte időben ugyanakkor kineveztek egy helyettes államtitkárt, de a kormányzati káoszt mi sem jellemzi jobban, hogy az előző helyettes államtitkárt elfelejtették fölmenteni. Úgy neveztek ki egy helyettes államtitkári posztra valakit, hogy az elődjét nem mentették fel. Ezen túlmenően lemondott a Honvédkórház orvosigazgatója. Az is ismeretes képviselőtársaim előtt, hogy itt kettős irányítás volt eleddig, de éppen hogy a katonai vezetés irányába helyeződött át a súlypontja a kórház irányításának.

Ezen túlmenően pedig felmondott a pécsi egyetemi klinika sürgősségi osztályának vezetője a hét végén. Azt mondta, hogy eddig tartott, nem bírja tovább, ő ezt nem vállalja, ami ott zajlik. És kérem szépen, meg kell hogy említsem én is: miniszter úr, itt nem akar senki politikai tőkét kovácsolni ennek az embernek a halálából, de miniszter úr, nagyon halkan mondom csak, vagy nagyon halkan kérdezem: ennek a családnak a szemébe kell valakinek nézni. Ennek a feleségnek meg kell azt mondani, hogy az ő férjét azért nem mentették meg, mert a műtétet elvégzendő határidőt megelőzően az orvost felmentették az állásából.

Miniszter úr, nem az orvos mondott fel. Az orvost eltávolították a pozíciójából. Ennek a gyereknek majd a szemébe kell nézni valakinek, és azt kell mondani, hogy téves kormányzati intézkedések tömkelege vezetett oda, hogy az édesapádnak meg kellett halni. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Csak elismételni tudom, hogy kevés annál alantasabb politikai vádat tudok elképzelni, mint hogy önök egy egészségügyi kezelésben vagy elkövetett, vagy el nem követett hiba miatt az egészségügyi minisztert teszik felelőssé. Az egészségügyi miniszternek semmi köze nem volt az adott főorvos eltávolításához. Ráadásul a miniszter azonnal elrendelt egy vizsgálatot, és ennek a vizsgálatnak a megállapításai semmilyen formában nem támasztják alá az ön állítását.Ezért aztán, ha a Magyar Szocialista Pártot nem a politikai haszonszerzés érdekelné, akkor ezt a vizsgálatot olvasná el, legfeljebb ezt próbálná meg megcáfolni, de egyelőre egy teljesen egyértelmű eredménnyel járó vizsgálati eredmény áll mindannyiunk rendelkezésére.

Ami pedig az egészségügy helyzetét illeti, természetesen az egészségügyről valószínűleg mindig elmondható volt, és mindig el lehet majd mondani, hogy lenne még mit tenni, és lehetne akár jobb állapotban is.

De ez nem változtat azon, hogy a fővárosban most kezdődik az „Egészséges Budapestért” program végrehajtása, vidéken pedig több mint 400 milliárd forintot fordítottunk kórházfejlesztésre. Az is tény, amit említettem, hogy az orvosi bérek soha olyan nagy mértékben a rendszerváltozás óta nem emelkedtek, mint éppen az előző ciklusban, és ez ugyanígy igaz a szakdolgozók bérére is.

Az is igaz, hogy a háziorvosi finanszírozási díj átlagosan mintegy 74 százalékkal emelkedett 2010-hez képest. A háziorvosi praxisok havi bevétele 2010-ben 867 ezer forint volt, most pedig 1,6 millió forint. Vagy ha megnézzük azt, hogy a kormány mit tett az egészségügyért, akkor összességében 650 milliárd forinttal többet költ az egészségügyre.

Ha tehát az egészségügy még mindig nincs elég jó állapotban, az jól mutatja, hogy mi az a csődhelyzet, amit önök a kormányzás után maguk után hagytak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Most egyperces viszonválaszra Korózs Lajos képviselő úrnak adok szót. Parancsoljon, képviselő úr!

KORÓZS LAJOS (MSZP): Miniszter úr, valószínűleg kiment a fejéből az, hogy nyolc és fél éve, kilenc éve önök kormányoznak. Nézze, miniszter úr, Nagy Anikó államtitkár asszony azért mondott le az államtitkári posztjáról, amit én az előbb önnek itt elmondtam. Azért! Itt olvasom. (Mobiltelefonjáról olvassa:) A betegek hívásait a volt titkárnőm fogadja. Úgy tudom, meghallgatja őket, türelmet kér, és az új osztályvezetőhöz irányítja őket. Nem tudom, hogyan csinálja, a szememben ő egy hős. Az a beteg, aki meghalt a napokban, többször is telefonált, hogy mi lesz vele, mikor jöhet. Neki sem volt mit válaszolnia, jelezte a betegnek, hogy az új osztályvezető főorvossal kell kapcsolatba lépnie. Amikor csütörtökön reggel megtudta, hogy a betegünk meghalt, a kolléganőm csaknem összeroppant.

(14.50)

Erről van szó. Ezt mondtam az előbb nagyon szerényen, nagyon halkan. Valakinek oda kell állni ma már a társadalom szeme elé, és azt kell mondani, hogy amit önök itt műveltek, az maga a csőd. Az maga a csőd! Itt emberek tucatjait szedi majd áldozatul az egészségügy, miniszter úr.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszter urat is. Parancsoljon, miniszter úr, öné a szó.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Hogyha ön elismétli az eredeti vádat, akkor én is csak elismételni tudom azt, hogy egy kórházban történt főorvosfelmentéssel kapcsolatban az egészségügyi minisztert nem terheli semmilyen formában sem felelősség. Különösen nem terheli akkor sem őt, sem mást, ha egyébként az az elrendelt vizsgálat, amit orvosok végeztek  talán az ő véleményükre adhat, ha a kormányzat egészségpolitikáját megjelenítő képviselőknek, egészségügyi vezetőknek nem hisz , az orvosok által elvégzett vizsgálat eredménye is egyértelművé teszi, hogy nem áll összefüggésben a bekövetkezett tragédia, illetve az adott főosztályvezetőnek a felmentése. Ez van benne a vizsgálati jelentésben. Ön ezzel vitatkozik, ezt nem fogadja el, és ezt próbálja annak a miniszternek a felelősségévé tenni, akinek nyilvánvalóan ehhez semmi köze nincsen. Az, hogy ez a kormány az egészségügyért mit tett, az pedig számokban is kifejezhető, annak vannak eredményei, és én készséggel elismerem, hogy nagyon sok kórházban, főleg a fővárosban ma sem kielégítőek a viszonyok, ezért van szükség az „Egészséges Budapest” terv végrehajtására ebben a ciklusban. De ez nem változtat azon, hogy soha olyan béremelkedés az ágazatban nem volt, mint amilyen az előző ciklusban, és egyébként orvosi műszerekre sem költöttünk soha annyit, mint az előző ciklusban.

Ezt kell folytatni, és különösen azoknak, akik ezt a csődöt maguk után hagyták, szerintem nincs okuk számonkérni rajtunk. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   159-166   167-174   175-176      Ülésnap adatai