Készült: 2024.09.24.08:46:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (2018.10.08.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:08


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Lukács László György képviselő úr, Jobbik-képviselőcsoport: „Ön, Miniszter úr kitől és milyen ajándékot fogadott el azért, hogy lerontották az egészségügyet és a fizetős egészségügy felé terelik az országot?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr helyett itt lévő Államtitkár Úr! Bár a kérdés miniszter úrhoz hangzik, mégis egy államtitkári választ fogunk meghallgatni, de úgy gondolom, erre a kérdésre a most már nagyon régóta a parlamentből hiányzó Kásler Miklós miniszter úrnak kellene választ adnia, hiszen őt kérdezik az emberek, az ő véleményére kíváncsiak az emberek.Különösen azért az ő véleményére kíváncsiak, mert, mondjuk úgy, hogy az ősz az egészségügynek egy meglehetősen krízisekkel tarkított és válságos időszakot hozott. Miközben dübörög a krízis, az egésznek a fókuszpontja az utóbbi napokban egy sajnálatos ellátásbeli hiányosság volt, ami az egyik, vezető kardiológiai intézetnél Magyarországon kialakult a szóban forgó orvos távozása miatt; ugye, már többször hallhattuk az ő történetét.

Szerintem a parlament, illetve a politika nem terepe annak, hogy belemenjünk, miért távozott és milyen okok állnak mögötte, viszont tényeket, illetve azokat a következményeket mindenképpen le kell szögezni, ami az eset miatt kialakult. Tény, hogy Nagy Anikó egészségügyi államtitkár emiatt mondott le, bár ő azt mondja és azt a közleményt adta ki, hogy ő azért távozik vissza, mert gyógyítani szeretett volna. Ezt az elmúlt 4 hónapban például megtehette volna, mert nem sok minden fűződik a nevéhez. Igazából semmit nem tud felmutatni a saját szakmai munkájából. Teljesen hiányos a portfóliója, vagy ha van neki ilyen, azt nem mondta el a nyilvánosság előtt.

De tegyük egyébként azt is hozzá, hogy nemcsak a kardiológiai intézet fagyott meg, hanem a miniszter is megfagyott ebben a szituációban.

(11.40)

Gyakorlatilag napok óta nem lehet tudni biztosat az intézményben való ellátásról, és valószínűleg valamilyen szintjét a betegeknek, valamekkora mennyiségét, jó néhány főt el tud látni az intézet, de amikor a legfontosabb személy kiesik az ellátásból, és nincs mögötte az a csapat, akkor bizony a betegek, illetve az ott dolgozók egy része fogja látni ennek a kárát. Én úgy gondolom, hogy ebben legalább valami azonnali lépést a minisztériumnak tennie kellett volna, de jól látjuk, Kásler Miklós ebbe a helyzetbe gyakorlatilag belefagyott.

Egyébként nem nehéz észrevenni  és áttérhetünk nagyobb volumenű és nagyobb, tágabb kitekintésre is , hogy önök milyen irányba haladnak. Az elmúlt nyolc évnek az egészségügy területén végzett időhúzása következtében, úgy, hogy önöknek volt  nem is egyszer  kétharmada, megvolt minden társadalmi felhatalmazása, hogy bármilyen reformot megcsináljanak, hogy megmentsék az egészségügyet, hogy az egyrészt abban dolgozókat, az abban gyógyulni vágyókat a lehető legbiztonságosabb körülmények közé tegyék, önök mégis azt érték el, hogy nyolc év, most már lassan kilenc év kormányzás után az egészségügy krízisben van, krízisben vannak a kórházak, mert el vannak adósodva, a háziorvosi ellátásban 8,5 százalék a betöltetlen praxisoknak az aránya, nem érzik biztonságban magukat a betegeket. És azok az esetek, amelyek a folyamatában, akár az ajkai kórházban, akár a Honvédkórházban, vagy éppen a Kardiológiai Intézetben felmerülnek, mind abba az irányba mutatnak, hogy ez az érzésük egyébként jogos.

Azt viszont szintén nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy ez a trend jól beleillik abba, hogy az állami egészségügy menet közben leromlik, úgy tűnik, önök hagyják leromolni, és mellette a magán-, illetve fizetős egészségügy virágzik, illetve ők azok, akik előre kerülnek. Márpedig le kell szögezni: ebben az országban a betegek és a dolgozók akkor számíthatnak igazán biztonságra, ha egy robusztus állami egészségügy működik. Ehhez képest  és ez is nagyon világos dolog, amit önök csinálnak  az önök háttéroligarchái, a NER-nek a tagjai már az egészségügyi magánvállalkozások felé kacsingatnak; részint a háttérben, ahogy Csányi Sándor teszi, akit egyébként Lázár János, tudjuk, milyen jelzővel illetett, de az önök családjához, az önök kibővített oligarchateréhez tartozik, ő már szemet vetett az egészségügyi vállalkozásokra. De hogy egy szimbolikusabbat mondjak, hogy hogy változnak az idők: az önök sokadikkal ezelőtti államtitkára és az akkori OEP-vezető Magyarország legnagyobb egészségügyi magánintézménye, magánkórháza átadóján volt ott, és az első sorból tapsolt ahhoz, hogy Magyarországon magánkórház nyílik.

Leszögezhetjük, illetve tisztázhatjuk azt is, hogy az önök elmúlt 8-9 évi munkájának az egyik eredménye az lett, hogy a leromló állami egészségügy helyett a magánegészségügynek az erősítését választották, most pedig vélhetőleg az zajlik, hogy önök ezt a pénzt, illetve ezt a hatalmas nagy ellátótömeget szeretnék magánba kivinni, legfőképp a saját oligarcháikhoz. Így hát felmerül a kérdés, hiszen azt tudjuk, hogy 30 évre Orbán Viktor elmondása szerint ez a politikai korrupciós klientúra uralkodik és ez a hangulat uralkodik, és úgy tűnik, ez az egészségügyet is eléri, felmerül tehát a kérdés, hogy önök miért akarják az állami egészségügyet tönkretenni. Vajon azért, hogy a NER-lovagoknak a kezébe kerüljön? Hogy úgy járjon egyébként, mint az oktatás, ahogy most már fizetős lesz az oktatás? Ezt akarják az egészségüggyel is elérni? Azt akarják, hogy a tandíj mellé most már mindenki saját zsebből fizesse az egészségügyi ellátást úgy, hogy ez a 30 éves vonulatban az önök oligarcháit gyarapítsa?

Tisztelt Államtitkár Úr! Bár a miniszter úr helyében nem tud válaszolni, de mondja el, árulja el (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy mit fogadott el a kormány, mit fogadott el a miniszter úr azért, hogy az állami egészségügy helyett a magánegészségügyet (Az elnök ismét csenget.), az állami egészségügy helyett az oligarchákat gazdagítsa. Számoljon be, hogy miniszter úrnak milyen szerepe van ebben a korrupcióban! Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol az elhangzottakra.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Úgy éreztem, hogy lehet, hogy önnél, tisztelt Lukács László György képviselő úr, eljön az igazság pillanata. Az elején is azzal kezdte és a végén is arról beszélt, hogy milyen előnyhöz jut az ön feltételezése szerint az, aki az állami egészségügynek a kárát okozza, és azt hittem, hogy ön most akkor elkezdi felsorolni nekünk, hogy amikor ön, az ön családi cége azzal foglalatoskodott (Közbeszólások az ellenzék soraiból.), hogy a magyar állami, közfinanszírozott, mindenki számára nyitva álló egészségügyet (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Ennyire ötlettelen!) rosszabb helyzetbe hozza, amikor az ön fő tevékenysége, az ön cégének a fő tevékenysége (Schmuck Erzsébet: Ezt már abba kéne hagyni!) az volt, hogy magyar orvosokat vigyen külföldre, akkor ön ezért mennyit kapott. (Közbeszólások a Jobbik soraiból: Semennyit!)

Azt hittük, hogy ezt ön itt el fogja mondani. Elmondhatná; évek óta várjuk erre a választ, hogy mi volt az a pénz, amiért ön azt mondta, hogy nem a magyar betegek javára (Z. Kárpát Dániel: Figyelj, neked kéne válaszolni, miért te várod a választ? Összetéveszted a műfajt!), hanem a magyar betegek kárára kíván tevékenykedni. Mi volt az a pénz, amit akár munkadíjként, osztalékként, ügyvédi megbízási díjként, bárhogyan abból a cégből kapott, amely cég honlapján büszkén hirdette ön személy szerint, hogy csak fél év alatt (Z. Kárpát Dániel: Figyelj, most te válaszolsz!), csak Írországba 62 orvost vittek ki? Mennyit kapott ön egy orvosért (Közbeszólások a Jobbik soraiból.), mennyit kapott a 62 orvosért, melyik kórház hogyan, miként fizetett önnek? (Közbeszólások a Jobbik soraiból.) És akkor végre megtudnánk, ezt hívhatja ön korrupciónak, hívhatja hazafiatlan cselekedetnek, hívhatja az egészségügyi helyzet rontásának, sokféle kifejezés lehet rá, de végre egyszer szeretnénk megtudni, hogy Lukács László György, a Jobbik országgyűlési képviselője, a Jobbik egészségügyi szakpolitikusa mennyi pénzt kapott azért külföldről (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Semennyit! Ott lesz a jegyzőkönyvben! Semennyit!), mennyit pénzt kapott a saját cége külföldről… Ingyen tevékenykedett ön, képviselő úr? Azt állítja, hogy a cége ingyen vitte ki a magyar orvosokat külföldre? (Szilágyi György: Nem te kérdezel!) Ön ezt állítja.

Amikor büszkén újságolja azt, hogy 62 orvost vitt ki külföldre fél év alatt Írországba, és ön most itt azt mondja, hogy ezt ingyen tette (Közbeszólások a Jobbik soraiból.), az ön szavahihetősége, az ön hitelessége eléggé megkérdőjelezhető. Nem hiszem, hogy van olyan magyar ember (Lukács László György: Most nem az én hitelességemről van szó, hanem rólatok!), aki elhiszi, hogy ön egyrészt büszkén mondja, hogy 62 orvost vitt ki Írországba, és ön azt mondja, hogy ezért egy fillért sem kapott  ki hisz önnek, tisztelt képviselő úr? Senki sem hisz önnek, mint ahogy az ön frakciójának sem hisznek. Mert amikor az egészségügyi költségvetésen belül az „Egészséges Budapest” program többletforrását kellett volna megszavaznia, azt a Jobbik-frakció nem szavazta meg. Abból, amit az elmúlt években többletet végre sikerült Magyarországon az egészségügynek a költségvetésen belül biztosítani, abból a 647 milliárd forintból egy fillért nem szavazott meg itt a Jobbik  és utána hőzöngenek, hogy miért nincs több pénz a magyar egészségügyben! Ebből teremtődött meg arra is a fedezet egyébként, hogy ez a kórház is, ahogy arról ma már említést tettem, 2,5 milliárd forint többletforrást kapjon. (Közbeszólás a Jobbik soraiból.) Csak arra, hogy egy kardio-CT kialakítására sor kerüljön, 698 millió forint támogatást kapott ez a kórház; ahhoz, hogy 4 darab szívmotort vásároljanak, 213 millió forintot. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Anélkül nem lehet műteni…) Arra, hogy diagnosztikaigép-csere valósuljon meg, egymilliárd forintot kapott összességében; külső nyílászárócserére és az épület felújítására 651 millió forintot kapott ez a kórház; világítás- és más energetikai korszerűsítésre 41 millió forintot; arra, hogy képezze a dolgozóit, hogy megtartsa őket, hogy másokat is arra ösztönözzön, hogy minél magasabb képzettségi szinten a kardiológiai intézetben dolgozzanak, 78 millió forintot költöttek; CT-vel, röntgennel, többféle röntgennel, mobillal, fix helyen telepítettel egyaránt igyekeztünk az elmúlt években javítani az ellátás színvonalát, és nemcsak az épület felújításával (Közbeszólások a Jobbik soraiból.), képviselő úr, önhöz beszélek (Az elnök ismét csenget.), nemcsak az épület felújításával, nemcsak a berendezések vásárlásával, hanem az ott dolgozó embereknek a továbbképzésével is. És nyilván az ő megemelt bérüket is tartalmazza az a 35 százalékos többlet, az a 2,5 milliárd forint, amennyivel ez a kórház most már többől gazdálkodik.

Tisztelt Képviselő Úr! Azt kell mondanunk, hogy ma egy keringési betegségben szenvedő betegnek szerencsére jóval jobb esélye van, mint volt 2010-ben, hiszen az ilyesfajta megbetegedéseknek a száma ötezerrel csökkent évente. Ötezer emberrel kevesebb tevődik ki ennek a veszélynek. És ennek is az egyik következménye, hogy 2010 óta a férfiak esetében közel 2 évvel nőtt az átlagéletkor, és a nők esetében is körülbelül 1 esztendővel nőtt az átlagéletkor. Ennyivel jobb túlélési esélyei vannak a magyaroknak, és most már szerencsére nincs ötévnyi különbség sem a nyugat-európai átlagos várható élettartam és a magyarországi átlagos várható élettartam között, márpedig ez a kormányzásunk kezdetén jóval több volt, mint öt év, most már szerencsére ez az olló záródik, és jóval kevesebb, mint öt esztendő. Ezt tudtuk az elmúlt időszakban tenni, ezt szeretnénk folytatni.

Az pedig, hogy önök egy ember halálából akarnak politikai tőkét kovácsolni (Közbeszólások a Jobbik soraiból.), az önök reménytelen helyzetét mutatja (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Le kell mondani! Tudod, ilyenkor le kell mondani!), azt mutatja, hogy önöknek semmi sem szent, és azt mutatja, hogy ismét nagyon mélyre süllyedt a Jobbik. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai