Készült: 2024.09.25.15:32:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2019.07.08.),  190-197. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:58


Felszólalások:   180-189   190-197   198-205      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen a miniszterelnök-helyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak: „Még mindig egypárti az alkotmány?” címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt Orbán Balázs államtitkár urat jelölte ki válaszadásra. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen a miniszter úrtól kéri a választ. (Kocsis-Cake Olivio bólint.) Öné a szó, képviselő úr.

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Nemrégen megjelent a hír, hogy a Fidesz újra hozzá akar nyúlni a gránitszilárdságú Alaptörvényhez az önkormányzati választás után (Dr. Varga-Damm Andrea: Így van!), erre utal a miniszterelnök úr két korábbi nyilatkozata is: 2018 júniusában a Kossuth rádióban azt nyilatkozta: szeretnénk valamikor az ősszel megindítani egy egy-másfél éves alkotmányrevíziót (Dr. Varga-Damm Andrea közbeszól.), amelyet majd egy nagyobb ívű alkotmánymódosítás követ. 2019 januárjában a Kormányinfón egy kérdésre válaszolt, azt mondta: „Lassan haladunk, néhány hónappal később fogunk végezni.” Ez még optimizmusra is adhatna okot (Dr. Varga-Damm Andrea közbeszól.), hiszen másfél év alatt lehetősége van arra a kormánynak, hogy egyeztessen az ellenzéki parlamenti pártokkal, a szakszervezetekkel, civil szervezetekkel annak érdekében, hogy ne egypárti alkotmányunk legyen.

(16.40)

Az eddigi tapasztalatunk azonban azt mutatja, hogy ez csak egy álom, a 2012-es, január 1-jén elfogadott és hatályba lépett Alaptörvényt csak a Fidesz írta, és csak a Fidesz szavazta meg. Ez egy egypárti alkotmány. Tudom, arra hivatkoznak, hogy önöknek van kétharmada, és az alkotmánymódosításhoz kétharmad kell, de a ’18-as választásokon leadott szavazatok alapján önök a választók 49 százalékát képviselik, és az mégiscsak hülyén néz ki, hogy a többségnek semmi beleszólása nincs abba, hogy mi van Magyarország legfontosabb törvényében.

Az is aggodalomra ad okot, hogy az önkormányzati választások után kívánják módosítani. Csak nem az önkormányzati hatásköröket akarják megnyirbálni? Csak nem a főpolgármesteri hatásköröket akarják megnyirbálni, amennyiben az ellenzék nagyobb győzelmet arat az önkormányzati választáson, és Karácsony Gergely lesz Budapest főpolgármestere? Ez is aggodalomra ad okot.

Arról szeretnék tehát érdeklődni a tisztelt államtitkár úrnál, hogy megint Szájer József az iPadjén fogja megírni a következő Alaptörvényt, alkotmányt, és sürgősséggel majd be lesz tolva ide a parlamentbe, és nekünk, ellenzéki képviselőknek majd csak az lesz a feladatunk, hogy ezt szavazzuk meg. Ha meg nem szavazzuk meg, akkor nemzetárulók leszünk? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Párbeszéd padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Orbán Balázs államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Csak pár dolgot tennék tisztába, először a tényekkel kezdeném. Alkotmánymódosítást nem lehet kivételes és sürgős eljárásban tárgyalni. (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Hoppá!  Tordai Bence: Ez a lényeg…) Tehát ez egy alapvető tárgyi tévedés… Bocsánat, csak szerintem, ha van két perc arra, hogy az ország nyilvánossága előtt megvitassunk ügyeket, akkor arra érdemes odafigyelni, hogy nem mondunk olyat, ami tényszerűen nem igaz. (Kocsis-Cake Olivio közbeszól.)A másik, hogyha figyelte a kormányinfót, amit azon a miniszter úr mondott, az most is irányadó. Az Index, ha már itt korábban propagandamédiáról volt szó, akkor elkezdte az önkormányzati kampányt. Semmi köze nincs semmilyen alkotmánymódosításnak a főpolgármester-választáshoz. Az Index a baloldali ellenzék jelöltjét tolva megpróbál ebből a fake newsból valamilyen buborékot fújni, és ezzel befolyásolni  nyilván a kormány számára nem kedvező irányba  a főpolgármester-választást. Én javaslom, hogy ezeknek a fake news-buborékoknak ne üljön föl a képviselő úr.

A másik, ami egy alkotmányelméleti dolog, hogy önök mindig azt mondják, hogy az alkotmánymódosítás probléma lenne. Az alkotmány rugalmassága és az alkotmány stabilitása két külön dolog. Az alkotmány stabilitása egy érték, a magyar alkotmány viszont nemzetközi összehasonlításban egy rugalmas alkotmánynak minősül.

Én felhívom arra a figyelmet, hogy egyébként a brit történeti alkotmány egy elég szép, elég hosszú időre visszatekintő alkotmány, ott még a brit parlamenti képviselők kétharmadának szavazatára sincs szükség az alkotmánymódosításhoz. A magyar alkotmány ennél kevésbé rugalmas, kétharmados többséghez kötődik az alkotmánymódosítás és az új alkotmány elfogadása, tehát a 2011-es Alaptörvény és az azóta bekövetkezett alkotmánymódosítások legitimitása egész egyszerűen, a józan ész talaján állva nem vitatható. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Öné a szó, képviselő úr, egyperces viszonválaszra.

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Én nem azt mondtam, hogy sürgősséggel, hanem hogy sürgősen, de mindegy, köszönöm azért a kioktatást. Van egy alkotmánymódosítási javaslatom viszont, az önök leendő igazságügyi minisztere vetette fel. Nagyon sajnálkozott, hogy az Európai Ügyészséghez azért nem lehet csatlakozni, merthogy alkotmányellenes. Úgyhogy itt a lehetőség, lehet alkotmányt módosítani annak érdekében, hogy Magyarország csatlakozzon az Európai Ügyészséghez. (Tordai Bence tapsol.)

A revízióról beszél a miniszterelnök úr, és nem módosításról, és azért a két szó között van különbség. Az a kérdés, hogy ha olyan nagyon szuper volt ez a hét éve elfogadott Alaptörvény, akkor miért van szükség a revízióra. Hiszen önök ünnepelték ezt, nem módosítás ez, revízió. Úgyhogy jó lenne tisztán látni, és jó lenne abbahagyni a titkolózást, hiszen a szavazók többségét nem vonják be ebbe a döntésbe, ha kihagyják az ellenzéki pártokat. (Taps a Párbeszéd padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Öné a szó.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Képviselő Úr! Azt a terminológiát, amit ön használ, az alkotmányjog nem ismeri. Az alkotmányjog Magyarországon módosítást ismer. Az, hogy ön revízióként mit azonosít, az egy maximum alkotmánytörténeti vagy politikatörténeti fogalom. Nekem ezt nem kötelességem vizsgálni. Az kétségtelenül tény, hogy időről időre felülvizsgáljuk az alkotmányt, időről időre megpróbáljuk módosítani. Megpróbáljuk úgy módosítani az alkotmányt, hogy az jobban szolgálja a magyar emberek érdekeit, és ehhez időről időre minden alkalommal, az Alaptörvény elfogadásától kezdve, ahol az alkotmány-előkészítő eseti bizottságban minden országgyűlési képviselőcsoport jelen volt, megpróbáljuk az ellenzéki képviselők támogatását is megnyerni.

És az a helyzet, hogy az ellenzéki képviselők a magyar emberek érdekében megvalósuló alkotmánymódosítások közül  hét darab volt ilyen  egyiket sem támogatták. A legutolsót sem, ami arról szólt, hogy meg tudjuk védeni a szuverenitásunkat, meg tudjuk állítani a migrációt. Ezt önök, az ellenzéki pártok képviselői és kifejezetten az ön frakciója nem támogatta. (Balla György: Így van!) Mi meg ebben kérnénk segítséget, hogy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) álljanak a magyar emberek mellé, és támogassák az alkotmánymódosítási javaslatokat. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.  Tordai Bence és Gréczy Zsolt közbeszól.)




Felszólalások:   180-189   190-197   198-205      Ülésnap adatai